Legjobb e-book olvasók 2023

  • Kímélje meg az idegeit és spóroljon a legjobb e-book-olvasó kiválasztása során.
  • Válasszon a kijelző, a memória, a méret és az ár-érték arány alapján.
  • Tudja meg, hogy hol vásárolhatja meg legolcsóbban.

Čtečky bez pozadí

TOP e-book olvasók 2023

Bevezetés

Az utolsó néhány évben nagy népszerűségre tettek szert az e-book olvasók. Ebből kifolyólag természetesen a mi tesztjeinkből sem maradhatnak ki. Viszonylag hasznos készülékekről van szó, melyek elsődleges célja egyedi. Lehetővé teszik, hogy zavartalanul olvashasson, bárhol is tartózkodik. Magával viheti a nyaralásra, a vonatra, a munkahelyére, de akár a repülőre is. Nem kell attól tartania, hogy az utazás során megsérül a kedvenc könyve. Ráadásul több könyvet is elmenthet rá. Olyan, mintha magával vinne egy egész könyvtárat. Természetesen van, aki a nyomtatott könyvekből nem enged, őket is megértjük. Miért ne lehetne azonban kombinálni az e-book olvasót és a könyveket úgy, hogy otthon a klasszikus könyveket olvasná, utazás során pedig például az elektronikus formát? Véleményünk szerint ez egy ideális felhasználása az e-book olvasónak.

Természetesen, ha szeretne e-book olvasót használni, esetleg valakinek ajándékozna egyet (ami nagyon gyakori, az e-book olvasók nagyon népszerű ajándékok), ügyelnie kell a jó és alapos választásra. Némely e-book olvasó ára elérheti akár a 120 ezer forintot is, ami már elég magas költség ahhoz, hogy sikertelen modellt vásároljon. Ebből az okból kifolyólag készítettük el Önnek a nagy e-book olvasó tesztet. A tesztelés része a legjobb e-book olvasók rangsorolása és összehasonlítása, valamint egy nagyszerű cikk arról, hogyan válasszon elektronikus könyvolvasót. Különböző paramétereket kell figyelembe venni, amelyek összefüggnek egymással. Találkozhat olyan értékekkel, amiket nem fog ismerni és olyan jelölésekkel, amiket nem fog érteni. Éppen ezért tesztünk során mindent megmagyarázunk.

back to menu ↑

Szükséges könyvolvasót vásárolni, nem elég egyéb eszköz?

A könyvolvasók elsődleges funkciója több mint valószínű, hogy már az első pillantásra egyértelmű. Aki szeretné megvásárolni, mindenekelőtt elvárja tőle, hogy az utazás során elolvashassa kedvenc könyvét anélkül, hogy azt magával vigye és megkockáztassa, hogy esetleg megsérül. A papír mégiscsak gyenge. Ha megvilágított kijelzővel rendelkezik, lehetőség van akár a sötétben is olvasni, ami a hagyományos könyv esetében nem lehetséges. Számos további előnnyel találkozunk – a könyvolvasó, mint zsebkönyvtár működik. Abban a pillanatban, ahogy bekapcsolja, az összes elmentett könyv közül választhat, legyen bárhol. A könyv olvasását például a tengerparton is befejezheti, és nyugodtan elővehet egy másikat. Némely modellek extra funkciókat kínálnak, mint például zene lejátszása vagy játékok játszása, így a tabletekhez hasonlítanak. Azt hiszem az egyetlen hátrány, amelyet a könyvolvasók esetében találunk az, hogy elveszik a klasszikus könyv olvasásának érzése, amikor minden egyes oldalt megérint, és amikor valami közelebbi kötődéssel rendelkezik egy könyv iránt. Elektronikus könyvolvasót vagy hagyományos könyvet válasszunk? Ez csak az Ön személyes érzésein múlik.

A modern idők fejlődése miatt azonban más kérdések is felmerülnek. Ha az elektronikus könyveket részesíti előnyben, vásároljon egy hagyományos könyvolvasót vagy tabletet, esetleg megelégszik a telefonnal vagy a notebookkal? Ha őszinték szeretnénk lenni, bármely említett eszközön lehetséges a könyvek olvasása, és ha szeretne a könyvolvasón spórolni, használhatja akár a tabletet is (a mobiltelefont nem ajánljuk, az olvasás kényelmetlen lenne rajta. Ugyanez jellemző a notebookra is). Szükséges azonban számolni az ilyen „helyettesítő” készülékek általános jellemzőivel:

  • notebook nagy teljesítményű, de ezt a teljesítményt az olvasásnál nem használja ki. Előny a nagy kijelző, de a készülék nagysága inkább korlátozó. Az ilyen típusú olvasás kényelmetlen lenne, ezen felül a notebookot nem viheti bárhová magával. A könyvolvasókkal ellentétben kisebb az állóképessége. Tényleg nem ajánljuk olvasásra használni.
  • A mobiltelefonnak kicsi a kijelzője, míg az okostelefonoknak ugyan jó a kijelzőjük, de az olvasás a szem számára nem lenne kellemes. Ráadásul az okostelefonokra jellemző az akkumulátor rövid üzemideje. A memória, ahová a fényképeket, videókat vagy a játékokat menti, nem olyan nagy, hogy nagyobb mennyiségű könyvet is fel tudjon rá tölteni. Előnye a maximális mobilitás és az, hogy tényleg mindig kéznél van.
  • A tabletek és az olvasók olyan berendezések, amelyek az elektronikus könyvek olvasására alkalmasak. Kellőképpen mobilisakjó akkumulátor kapacitással és elegendő memóriával rendelkeznek. A könyvolvasók az olvasók számára lettek kifejlesztve, tehát a tabletek általános funkcióival nem rendelkeznek. A legmodernebb készülékek azonban nagyon hasonlítanak a tabletekhez. A mi szemszögünkből célszerűbbek, ugyanis elsődleges funkciójuk a könyvek olvasása, és azok testre szabása. A tabletek univerzálisabbak. Amennyiben mégis táblagép mellett döntene, ajánljuk Önnek a táblagép tesztünket, amely segít Önnek a megfelelő készülék kiválasztásában.

Ha hűek maradnak a könyvolvasókhoz (mi ezt e megoldást javasoljuk, többet kapunk az e-book olvasótól, mint a tabletektől), akkor rátérhetünk magára a tesztre.

back to menu ↑

Elektronikus könyvolvasó teszt

Térjünk tehát a cikkünk központi részére, ami a legjobb könyvolvasók tesztje, amelyeket a mai piac kínál. Mivel a kínálat ennél a terméknél nem olyan széleskörű, mint más készülékeknél, ebben az esetben a tesztünk sokkal szerényebb, mint amelyet a részünkről megszokhatott. Csak a csúcsmodelleket válogattuk ki, amelyeknél nem kell aggódni a befektetés miatt.

A legjobb elektronikus könyvolvasók 40 000 forintig

Sorrend Kép Név Értékelés Kijelző nagysága Felbontás Ár
1. Amazon New Kindle 2020
6 hüvelyk 800 x 600 px Ár kiderítése
2. PocketBook 616 Basic Lux 2 Obsidian black
6 hüvelyk 758 × 1024 px Ár kiderítése
3. C-TECH Lexis II
6 hüvelyk 1024 x 768 px Ár kiderítése

A legjobb elektromos könyvolvasók 40 000 forinttól 70 000 forintig

Sorrend Kép Név Értékelés Kijelző nagysága Felbontás Ár
1. Amazon Kindle Paperwhite 4
6 hüvelyk 1448 × 1072 px Ár kiderítése
2. PocketBook 628 Touch Lux 5
6 hüvelyk 1024 x 758 px Ár kiderítése
3. ONYX BOOX POKE 3
6 hüvelyk 1448 × 1072 px Ár kiderítése
4. Kobo Libra H20 Black
7 hüvelyk 1680 x 1264 px Ár kiderítése

A legjobb elektronikus könyvolvasók 70 000 forinttól

Sorrend Kép Név Értékelés Kijelző nagysága Felbontás Ár
1. PocketBook 633 Color Moon
6 hüvelyk 1448 x 1072 px Ár kiderítése
2. PocketBook 741 InkPad
7,8 hüvelyk 1872 × 1404 px Ár kiderítése
3. ONYX BOOX NOTE AIR
10,3 hüvelyk 1872 × 1404 px Ár kiderítése
4. ONYX BOOX NOTE 3
10,3 hüvelyk 1872 × 1404 px Ár kiderítése
5. PocketBook 1040 InkPad X
10,3 hüvelyk 1872 × 1404 px Ár kiderítése
Čtečka Amazon

Az e-book olvasók jellemzői

Az elektronikus könyvolvasókat az egyes modellek hasonlósága miatt nagyon egyszerűen lehet jellemezni. A tabletekhez hasonló készülékekről van szó, amelyek többnyire úgynevezett E-Ink (elektronikus tintán alapuló) kijelzővel ellátottak. Az ilyen típusú kijelzők előnye, hogy takarékosabbak, ugyanakkor kímélőbbek a szem számára. Hátrányuk, hogy fekete-fehérek. Némely könyvolvasó a tablethez hasonlóan színes kijelzőt használ, ebből kifolyólag az akkumulátor kapacitása alacsonyabb, és a készülék kevésbé felhasználóbarát. A színes LCD kijelző sokkal jobban fárasztja a szemet. A könyvolvasóknál szintén döntő szerepe van a kijelző méretének és felbontásának, hogy a lehető legjobban felhasználható legyen az olvasásra.

memória is említésre méltó. Annak ugyanis elég nagynak kell lennie ahhoz, hogy minél több elektromos könyvet tudjon elmenteni rá (végül szükséges figyelembe venni a támogatott fájlformátumokat – HTML, TXT, AZW, FB2 stb.). Ellenkezőleg, az általános formátumokat, amelyek a számítógépben az olvasáshoz szükségesek (általában a DOC és PDF) az olvasók rosszul nyitják meg. Szintén fontos az akkumulátor kapacitása, hogy a könyvolvasó minél tovább bírja töltés nélkül, a kezelhetőség (többnyire érintőképernyőst vagy gombost szükséges megkülönböztetni, hogy a könyvolvasó engedélyezi-e a szövegbevitelt, vagy csak az olvasást) és nem utolsó sorban a csatlakozást. A könyveknek valahogyan a memóriába kell kerülniük.

A saját kényelme érdekében igyekeznie kéne, hogy a könyvolvasó mobilis és könnyű legyen. A méretük gyakran hasonlít egy mobiltelefonhoz vagy egy kisebb tablethez. Gyakran figyelt paraméter a kijelző mérete (amelyet szükséges összehasonlítani a felbontással), de ne feledkezzen meg a teljes méretről sem. A méret és a súly együtt meghatározzák, hogy mennyire lesz kényelmes a készülék hordozása és az olvasás Önnek. Ne feledkezzen meg arról, hogy a könyvolvasót például utazás során használja ki. A szoftvert tekintve ne feledkezzen meg arról, hogy a könyvolvasónak saját operációs rendszere van, még akkor is, ha könnyebb használni, mint az intelligens elektronikát. Saját könyvtárszerkezettel rendelkezik és a modernebb és fejlettebb könyvolvasók internethez való csatlakozást, böngészőt, MP3 zene lejátszását vagy például szótárt kínálnak.

Előnyök

Testre szabhatja a betűméretet és a betűtípust

Könnyebbek a nyomtatott könyveknél és kényelmesebb az olvasás

A könyveket könnyebben megvásárolhatja és egy könyvolvasóba számos könyv elfér

Hátrányok

Korlátozott akkumulátorkapacitás, töltés szükségessége

Nagyobb mértékben fárasztja a szemet, mint a könyvek

back to menu ↑

Néhány könyvolvasó márka, melyeket érdemes ismerni

Tekintettel arra, hogy a hazai piac nem olyan gazdag a könyvolvasókat tekintve, mint például az Egyesült Államokban vagy az Egyesült Királyságban, a könyvolvasók még csak most kezdenek közkedveltek lenni, ezért a márkák listája nem lesz olyan gazdag. Hármat választottunk, amelyek az értékelésnél a legjobbnak bizonyultak, és amelyek a piacon kiváló minőségű modelleket kínálnak. Az Amazon, a Bookeen és a PocketBook márkákról van szó. Természetesen ezzel nem azt szeretnénk mondani, hogy más márkák nem jók. Mivel a kínálat nem olyan széleskörű, többnyire jó minőségű áru van jelen (ezen felül a mi tesztünkben is szerepelnek más márkák könyvolvasói). Azonban ezek a gyártók a hagyományos gyártók közé tartoznak, bizonyítottak és érdemes őket ismerni.

back to menu ↑

Hogyan válasszunk elektronikus könyvolvasót?

bben a pillanatban biztosan egy meglehetősen alapkérdést tesz fel magának. Tesztünk során bemutattuk Önnek a legjobb elektromos könyvolvasókat, de honnan tudja, melyik az, amely a legalkalmasabb lesz Önnek? Az Ön személyes preferenciái eltérhetnek a mi véleményünktől. Ebben az esetben kicsit közelebbről kell megnézni az elektronikus könyvolvasók egyes paramétereit. Át kell néznie a fontos értékeket, és meg kell tudnia, hogy hogyan is nézzen ki a könyvolvasó annak érdekében, hogy maximálisan kényelmes és hatékony legyen, ugyanakkor ne korlátozza Önt. Kezdjük a legfontosabbal, a kijelzővel.

A könyvolvasók kijelzőjének két alaptípusa

Az elektronikus könyvolvasók egyik legfontosabb jellemzője a kijelző. Több szempontból is elemezhető, amelyeket szépen sorban áttekintünk. Kezdjük a legalapvetőbbel, tehát bontsuk két csoportra őket. Az első a hagyományos LCD kijelző, amely például a tableteknél jellemző, a második az E-Ink kijelző, amely a könyvolvasóknál tipikus. Az egyes technológiák tovább oszthatók.

E-Ink kijelző

Az E-Ink rövidítést úgy is le lehet fordítani, hogy „Elektronikus Tinta”. A kijelző valahogy így is néz ki. Fekete-fehér, ahol fehér alapon fekete betűk találhatóak, tehát úgy néz ki, mint egy igazi könyv. Az ilyen típusú kijelző kevésbé energiaigényes, kímélőbb a szemnek (a hiányzó megvilágításnak köszönhetően), és az olvasás így kényelmesebb. A szöveg minden szögből jól olvasható, és a kijelző nem fénylik az LCD kijelzőkkel ellentétben. Ellenkezőleg, hátránya, hogy a képek vagy fekete-fehéren vagy pedig szürke árnyalatban jelennek meg, és a kijelző megjelenítése lassabb, mint az LCD kijelzőknél. Ha olyan könyvolvasója van, amely lehetővé teszi az interneten való böngészést, idővel a fekete fehér megjelenítés zavarni fogja Önt. A jövőben tervben van a színes E-Ink kijelzők létrehozása, ez azonban még csak fejlesztési fázisban van.

Ebben a kategóriában két különböző technológiát különböztetünk meg – az öregebb Pearlt és az újabb Cartát. Meghatározó különbség a két technológia között úgymond az, hogy a második újabb és fejlettebb. Jobb a kontrasztja, az élessége és nagyobb a felbontása. A kép lágyabb és jobban olvasható. Az E-Ink kijelzővel ellátott elektronikus könyvolvasóktól tehát elvárhatja, hogy az olvasás kellemesebb lesz és nagyobb az állóképességük.

Az E-Ink kijelző előnyei:

  • Kisebb energiaigényesség
  • A háttérvilágítás hiánya miatt kíméletesebb
  • Jobb érzés olvasás közben
  • Minden szögből olvasható

Az E-Ink kijelző hátrányai:

  • Csak fekete-fehér
  • A háttérvilágítás hiányzik, így nem teszi lehetővé az olvasást a sötétben
  • Lassabb átrajzolódás

E-ink displej (2)
E-Ink displej
LCD displej
Srovnání čtečka vs. tablet

LCD kijelző

Az LCD kijelzőt jól ismerheti a hagyományos tabletekről. A könyvolvasóknál kevésbé gyakoriak és többnyire a drágább típusoknál jelennek meg, amelyek a tabletekhez hasonlítanak. Az LCD kijelző a folyadékkristályok elvén működik, amelyek lehetővé teszik a színes grafika megjelenítését, ami jelentős különbség az E-Ink kijelzővel szemben. Emellett jelentősen gyorsabban élesítenek, mint az elektronikus tinták. A videók lejátszására, az interneten való böngészésre vagy játékok játszására egyaránt alkalmas. Másrészt, az ilyen kijelzőknek jóval magasabb az energiafogyasztásuk, ennél fogva kisebb az állóképességük. A hosszabb utakon eléggé korlátozó lehet. Az LCD kijelzőknek további hátrányai is vannak, amelyeket biztosan jól ismer a mobiltelefonokból vagy a tabletekből – némely szögből rossz az olvashatóság, valamint kellemetlen a fényvisszaverődés, ha például süt a kijelzőre a nap.

Az elektronikus könyvolvasók esetében az LCD kijelző legfőbb előnye a színessége és a háttérvilágítás. Az E-Ink kijelzővel ellentétben lehetővé teszik a sötétben történő olvasást. Ellenkezőleg, ha napközben olvas, az megterhelőbb a szemei számára, így azok gyorsabban elfáradnak. A könyvolvasók LCD kijelzői gyakran érintőképernyősek, ami megkönnyíti a kezelhetőséget.

Az LCD kijelző előnyei:

  • Színes megjelenítés
  • A háttérvilágítás lehetővé teszi a sötétben történő olvasást
  • Gyorsabb kirajzolódás
  • Gyakran érintőképernyős kezelés

Az LCD kijelző hátrányai:

  • Jobban fárasztja a szemeket
  • Energiaigényes
  • Fényvisszaverődés

Mi alapján válasszuk ki a kijelző méretét?

kijelző mérete nagyon fontos a könyvek jó megjelenítése érdekében. Minél nagyobb a kijelző, annál kényelmesebb az olvasás és a dokumentumok megjelenítése – például tudományos publikációknál vagy munkára megéri. Az éremnek azonban két oldala van, tehát minél nagyobb a kijelző, annál nagyobb a könyvolvasó is, és annál kevésbé kényelmes az olvasás. A nagy és nehéz könyvolvasót rossz tartani, és egy idő után elfáradhatnak a kezei. Azt javasoljuk, hogy maradjon az átlagosnál, és válasszon közepes méretű kijelzőt. A képátló hüvelykben van megadva, melynél az alábbi összefüggés érvényes:

1 hüvelyk= 2,54 centiméter

Leggyakoribb a 6, illetve a 7 hüvelykes méret. A hagyományos könyvek olvasására elegendő, és ez az optimum a kellemes olvasás és a kényelmes manipuláció között. A kisebb olvasók, melyeknél a kijelző 5 hüvelyk átmérőjű, leginkább a rövid olvasásokra alkalmasak, például munkába utazáskor. Ezek kevésbé kényelmesek. A nagy könyvolvasók, amelyek kijelzőjének átmérője 8 hüvelyk és több, kényelmetlenek, és akkor érvényesülnek, ha például kutatási publikációkat szeretne olvasni, ahol jó orientációra van szükség az illusztrációknál. Ha Önt a megjelenítés minősége érdekli, azt ajánljuk, ne csak a kijelző méretét vegye figyelembe, hanem a felbontását is. Ennek a két tényezőnek a kombinációja mondhat valamit a megjelenítés minőségéről, külön-külön azonban nem sokat.

A lehető legnagyobb felbontású kijelzőt válassza

Térjünk tehát a már említett felbontásra. Az egyszerű definíció azt mondja, hogy egy olyan paraméterről van szó, amely megadja a megjelenített képpontok számát (pixelek). Meghatározza, hogy mennyi információ jut a kijelzőre, és azok mennyire lesznek olvashatóak. A kijelző méretével kombinálva meghatározza a kép finomságát és az élességét. Minél nagyobb a felbontás, annál jobb, de szükséges az átlóval arányba tenni. Ha a felbontás például 600×800 pixel, ami az E-Ink kijelzős könyvolvasóknál elég gyakori, akkor az a hat hüvelykes kijelző számára lesz elegendő. Azonban a nyolc hüvelykes kijelző számára a kép már kevésbé lesz éles. Itt már minimum 1024×768 pixeles felbontás szükséges. Az árban nincs nagy különbség, de a megjelenítés minősége annál nagyobb.

A kijelző megvilágítása – érdekli vagy sem?

A kijelző egyik legfontosabb jellemzője a háttérvilágítás és a megvilágítás jelenléte. Az LCD kijelzők gyakorlatilag mind rendelkeznek háttérvilágítással, működési elvükhöz ez elengedhetetlen, ami előnyöket és hátrányokat is hoz magával. A háttérvilágítás a kijelző alatti fények által közvetített. Az előnyei közé biztosan besorolható, hogy rossz látási viszonyok mellett is lehetőséget kínál az olvasásra, még akár sötétben is. De ugyanakkor sokkal jobban fárasztja a szemet. Az E-Ink kijelzőknél a háttérvilágítás kicsit összetettebb.  Az olcsóbb könyvolvasók általában nem rendelkeznek háttérvilágítással és az olvasó számára ez eléggé korlátozó. Csak fény mellett olvashat. Ellenkezőleg, a legtöbb drágább típus rendelkezik megvilágítással, amely jelentősen kifinomultabb és technológiailag fejlettebb, mint az LCD kijelzők esetében. A LED izzók fénye az optikai szálaknak köszönhetően egyenletesen világítja meg a kijelzőt, és nem csillog annyira. Kímélőbb a szemnek és többnyire szabályozható.

A kijelző vezérlése szintén kapcsolódik hozzá

Utolsó paraméter, amelyet a kijelzővel kapcsolatban megemlítünk, a könyvolvasó vezérlése. Az olcsóbb modelleket többnyire gombok segítségével lehet irányítani. Ez egy nagyon egyszerű rendszer, ahol az oldalak hajtogatása és a fényerő szabályozása gombok segítségével történik. Főként az E-Ink könyvolvasóknál gyakori, mert a reakció csökkentett sebessége és az átrajzolás irányítása gombokkal sokkal egyszerűbb. Másik lehetőség az érintőképernyős kijelző, amelyet az érintésével irányíthat. Ez a módszer az LCD kijelzőre jellemző, de néhány E-Ink kijelző esetében is megtalálható, főként a drágább típusoknál. Amennyiben olyan könyvolvasó tulajdonosa, amely lehetővé teszi az e-mailek küldését, jegyzetelést vagy az interneten való böngészést, a szöveget nem csak olvasni fogja, de beírni is. Ezt gombok segítségével nem igazán lehet. Véleményünk szerint, ha az érintőképernyős és a gombokkal vezérelt könyvolvasók között válogat, a választás mindenekelőtt attól függ, hogy Ön mit részesít előnyben:

  • A gombos kezelést az egyszerűbb könyvolvasók esetében válassza, vagy akkor, ha nem vár el többet a készüléktől, mint az olvasás. Az oldalak tovább lapozására és az alapműveletek számára ez ideális és egyszerű megoldás.
  • Az érintőképernyős kezelést abban az esetben ajánljuk, ha fejlettebb olvasóra vágyik, vagy ha több tevékenységre szeretné felhasználni a készüléket, beleértve a szöveg írását is.

Ami a közvetlen irányítást illeti, azt ajánljuk, hogy még vásárlás előtt nézzen utána. Három alapvető dolog érdekelheti Önt – az oldalak lapozásának módja (ideális az érintés vagy a képernyő oldalán lévő gombok), az alap orientáció a menüben (annak logikája és kezelhetősége) és az írás. Ez vagy hagyományos billentyűzettel kivitelezhető, amely a könyvolvasó részét képezheti, vagy érintéssel valósítható meg a kijelző adott pontjain. Ha boltban vásárol könyvolvasót, azt javasoljuk, hogy az elárusítókkal egyezzen meg, és az üzemeltetést még a helyszínen próbálja ki. Az elsődleges célja az, hogy kényelmes és intuitív legyen az Ön számára.

Čtečka e-knih
E-knihy

A memória kapacitása – minél nagyobb, annál több könyvet tud tárolni a könyvtárban

A könyvolvasó használatánál szintén meghatározó a készülék memóriájának mérete. Ez várható volt. A legtöbb könyvolvasónak néhány GB (gigabyte) belső memóriája van. Az általános érték 4 GB. A könyvolvasók nagyságát tekintve ez viszonylag nagy kapacitás. Abban az esetben, ha tényleg nagy memória szükséges, választhat egyet a modernebb könyvolvasók közül, amelyek lehetővé teszik a könyvek tárolását felhő alapú tárhelyben. A memóriát MicroSD memóriakártyák segítségével lehet bővíteni, de előre meg kell nézni, hogy a könyvolvasó rendelkezik-e SD kártyára alkalmas slottal. Mert ez még manapság sem automatikus. Másrészt, némely könyvolvasó belső memóriája 1 GB, és nincs lehetőség további bővítésre. Ez már viszonylag alacsony kapacitás, amelyet nem ajánlunk

Figyeljen oda a támogatott fájltípusokra

Minden egyes könyv, melyet a könyvolvasóra feltölt, egy meghatározott formátumban van elmentve. Mivel nem létezik egységes formátum, számos lehetőség fordulhat elő (kezdve a hagyományos DOC és PDF számítógépes formátumoktól egészen a speciális fájlokig, mint például az EPUB vagy a MOBI). Alapvetően arról van szó, hogy a szöveges információ egy fájlba van bekódolva, amely elektromos készülékkel olvasható. Ez dekódolja és létrehoz Önnek egy olvasható kimenetet. Minden könyvolvasó korlátozott fájlrepertoárral rendelkezik, amelyeket képes olvasni, és nem minden eszköz kompatibilis az összes formátummal. Nézzük meg tehát az egyes formátumokat részletesebben:

  • PDF – ezt a formátumot mindenki ismeri, aki számítógépes környezetben mozog. A könyvek számára nem igazán alkalmas. Univerzális, de sajnos kevés könyvolvasó képes kezelni. Többnyire ezért technikai adatokat és szakmai publikációkat mentenek el ilyen formátumban, amelyeket inkább nagyobb könyvolvasókon, nyolc hüvelyktől nagyobb kijelzőkön érdemes megnyitni. Hogy a PDF formátumot a könyvolvasó jól olvassa, szükséges, hogy úgynevezett landscape módot kínáljon, azaz hosszában olvasást.
  • MOBI – eredetileg az Amazon által kifejlesztett formátum. A saját könyvolvasóiknak, például az Amazon Kindle-nek, nincs velük problémája, a többi gyártónak azonban többnyire igen. A PocketBook könyvolvasók ebben a formátumban nem tudják kezelni a képeket, a többi könyvolvasó számos esetben nem is tudja megnyitni ezt a fájltípust.
  • ePUB – talán a második leggyakoribb nálunk árusított formátum. Elsősorban a PocketBook márka használja, azonban már más márkák is átvették, az Amazon kivételével.
  • További formátumok: AZW (Amazon), DOC a DOCX (Microsoft Office), TXT, HTML, PDB

A könyvolvasóknak, ha valamilyen speciális funkcióval rendelkeznek, képesnek kell lenniük megnyitni a képeket vagy a hangfájlokat, leggyakrabban tehát a JPEG, a PNG és az MP3 formátumokat. Ha mégis olyan könyvolvasót vásárol, amely nem támogatja az adott formátumot, de a könyvet sajnos másként nem lehet beszerezni, még nem kell aggódnia. Léteznek olyan programok, amelyek segítségével az elektronikus könyveket lehetséges átformálni, úgymond konvertálni. Ezt a lehetőséget például a Calibre program kínálja, vagy a gyártón keresztül is közvetlenül elvégezheti. Például az Amazon ezt ingyenesen kínálja a saját könyvolvasói számára.

Az operációs rendszernek stabilnak, a könyvtárszerkezetnek átláthatónak kell lennie

A könyvolvasóknál az operációs rendszer nem olyan fontos, mint például a mobiltelefonoknál vagy a notebookoknál. Természetesen senki nem fogja egy teljesítményben igényesebb rendszerhez használni a készüléket. Jó, ha a könyvolvasónak elegendő teljesítményű a processzora, nagy belső memóriával és stabil az operációs rendszerrel rendelkezik (ez viszonylag gyakran az Android). Ezen három tényező kombinációja arra utal, hogy milyen gyors a könyvolvasó, milyen jól reagál, akadozik-e, esetleg le fagy-e. Nem szeretnénk belemenni a nagyobb részletekbe, ez inkább az IT technikusok szakterülete, és az értékek leírása nem sok mindent árulna el Önnek. Inkább azt mondjuk el, hogy a legjobban hangolt operációs rendszerrel az Amazon Kindle és a PocketBook könyvolvasók rendelkeznek. A többi gyártó inkább csak harcol az operációs rendszerrel. Ha nem egy régi vagy gyanúsan olcsó könyvolvasót vásárol, és azt átlagfelhasználóként szeretné használni, a különbségek alig lesznek észrevehetők.

A használt könyvtárstruktúra egy viszonylag érdekes tényező, melyet nem gyakran említenek. Ez alapjáratok ugyanaz, mint amelyet már ismerhetünk a számítógépről. Laikus megfogalmazás szerint ez egy olyan rendszer, ami a fájlokat mappákba osztja, és név, szerző, méret, létrehozás dátuma stb. alapján rendezi el őket. A legtöbb könyvolvasó olyan könyvtárstruktúrát alkalmaz, mint amelyet már a számítógépnél is megszoktunk. Tehát épp a könyvtár és az összetevőinek rendszere az, ahol a dokumentumokat tárolni lehet. Az olcsó könyvolvasók nem rendelkeznek könyvtárrendszerrel, a könyveket vagy a gyűjtőrendszerbe mentik el, vagy nem is jelenítik meg. Ez így egy kicsit zavaros, és ha fontos Önnek a rend, ezzel a lehetőséggel nem lesz teljesen elégedett. Ezen felül az is előfordulhat, hogy a különböző végződésű fájlok összekeverednek, és nehezebb lesz az orientáció a formátumok között.

Ne feledkezzen meg az akkumulátor üzemidejéről, ennek a lehető leghosszabbnak kéne lennie

Az akkumulátor kapacitása és élettartama hasonlóképpen, mint számos más intelligens elektronikánál, nagyon fontos tényező. Az elektromos könyvolvasót többnyire olyan helyzetben fogja használni, amikor nem lesz hozzáférése az áramhoz. Ez azt jelenti, hogy a szoftver elindítására vagy a kijelző megvilágítására szükséges energiát ebből az energiából fogja elvenni, ezért rendszeres töltés szükséges. Annak érdekében, hogy a könyvolvasó minél tovább üzemben legyen, valamint, hogy ne kelljen túl gyakran tölteni, érdemes a lehető legnagyobb akkumulátor kapacitással rendelkező készüléket keresni. Ez mAh-ban (milliamperóra) van megadva, és a könyvolvasóknál általában 1400 és 1600 mAh között mozog. Másrészt ezt az adatot más tényezővel is szükséges összefüggésbe hozni. Ide tartozik a könyvolvasó teljesítménye, a kijelző fogyasztása és egyéb értékek. Az LCD kijelzők fogyasztása például sokkal nagyobb, mint az E-Ink kijelzőké, ez megmutatkozik a készülék üzemidején. A gyártók ezért az akkumulátor élettartamát egy töltéssel számítva órákban vagy az áthajtott oldalak számában adják meg. Természetesen ez csak orientációs adat, de sokat elárul. Például azt, hogy a hagyományos tintás kijelzővel ellátott könyvolvasók akár két hétig is kibírják, míg az LCD kijelzővel ellátott könyvolvasók többnyire csak néhány órát, maximum egy napot bírnak ki.

A könyvolvasó csatlakozása és töltése

Egyik az utolsó dolgok közül, melyet meg kell említenünk, az a könyvolvasó csatlakoztatása (például új könyvek letöltésénél vagy a meglévő könyvek átformálásánál) és a töltés. Ehhez kábel, és az eszközön lévő bemenet és kimenet szükséges. Számos módszer létezik arra, hogyan csatlakoztassuk a könyvolvasót más készülékekhez. Nézzük meg ezeket egyenként:

  • USB – manapság talán a leggyakoribb csatlakozási lehetőség. A könyvolvasó USB slotot tartalmaz, így egy kábel segítségével számítógéphez csatlakoztatható. Ha megfelelő töltővel rendelkezik, akár USB csatlakozáson keresztül is lehetséges a könyvolvasót töltése (nem csak számítógépről, hanem foglalatból is, ami nagy előny).
  • Bluetooth – egy régóta ismert klasszikus technológia. Két készülék, például könyvolvasó és számítógép vezeték nélküli csatlakozását teszi lehetővé. A két készülék között például olyan fájlok átküldése lehetséges, amelyeket a könyvolvasóba szeretne elmenteni.
  • Wi-Fi – a vezeték nélküli Wifi hálózathoz való csatlakozást teszi lehetővé. Azon kívül, hogy az egyes készülékek csatlakoztathatók és adatok oszthatók meg, az internethez is hozzáférhet. Így fel tudja dolgozni az adatokat, könyveket tud letölteni, üzeneteket tud olvasni, valamint az e-mail kommunikációt is le tudja bonyolítani.
  • Mobil adatforgalom – ez nem egy gyakori csatlakozási lehetőség, de néhány könyvolvasó lehetővé teszi a SIM-kártyán keresztüli csatlakozást, így a mobil adatforgalom segítségével az internetre csatlakozhat. Amennyiben korlátlan mobil adattal rendelkezik, abban az esetben megéri Önnek ez a lehetőség, ellenkezőleg a mai tarifa árak és a vezeték nélküli csatlakozás mellett nem nagyon ajánljuk, sokkal inkább érdemesebb a Wifin keresztül csatlakozni

Čtečka bez pozadí 3
Čtečka bez pozadí 4

A könyvolvasó mérete és tömege a kényelmes olvasáshoz

Az olvasásnak ellazulásnak és kikapcsolódásnak kell lennie. Éppen ezért azt javasoljuk, hogy ne becsülje alá a két, első ránézésre kevésbé fontos paramétert. Ezek a könyvolvasó tömege és mérete. Természetesen az elején meg kell említenünk egy dolgot – mindenekelőtt meghatározó a kijelző mérete. A könnyű és kis könyvolvasóknak kicsi a kijelzője és fordítva.  Ezért a következő eljárást javasoljuk – először a kijelző mérete alapján válassza ki a könyvolvasó kategóriáját, és csak ezt követően, ezen kategórián belül hasonlítsa össze a készülékek tömegét és méreteit. Egyértelmű, hogy egy öthüvelykes és egy nyolchüvelykes könyvolvasónak nagyon különbözőek lesznek a méretei és a felhasználása is. Amennyiben valaki 8 hüvelykátlós könyvolvasót tervez vásárolni, akkor egy könnyű, öthüvelykes készülék értelmetlen lesz számára.

Ami az egyes értékeket illeti, az általános tömeg 150 és 400 gramm között mozog, ami nem túl sok. Mérlegelni kell azt is, hogy például az utazás során a könyvolvasót akár órákon át is a kezében fogja tartani, és olyankor minden gramm számít. A könyvolvasó méretei, mint a magasság és a szélesség, a kijelző méreteit adják meg, amiről már egyszer beszéltünk. Itt tehát arra a fejezetre utalunk. Végül meg kell említenünk a design-t. A felhasználás szempontjából ugyan nem lényeges, de ha figyelembe vesszük a személyes stílust és a divatot, manapság már lehetősége nyílik különböző színű könyvolvasók közül választani, és például a kedvenc ruhájához illő darabot is választhat. Egy nagyon kifinomult tok szintén segítség lehet, erről azonban még lesz szó.

back to menu ↑

A modern elektronikus könyvolvasók funkciói

A cikk folyamán néhányszor már említettük a legnépszerűbb modellek funkcióit, melyek hova tovább, egyre inkább megközelítik a tabletet. Biztosan érdemes lenne fokozatosan átnézni őket, megmagyarázni és elgondolkodni arról, hogy melyik funkciót lenne felesleges, és melyik lenne hasznos az Ön számára.


back to menu ↑

Végszó

A könyvolvasó kiválasztásakor paraméterek egész sora áll rendelkezésre, melyeket figyelembe kell venni. Elsősorban is gondolkozzon el azon, melyik paraméter fontos Önnek…

  • Elsősorban a könyvolvasó ára érdekli Önt? Ebben az esetben az olcsó könyvolvasó a megfelelő választás, 22 ezer forintos határig.
  • Olyan könyvolvasót szeretne, amely kellemes olvasási élményt nyújt, de mást nem kínál? Ebben az esetben a középkategóriás könyvolvasó a legjobb választás.
  • Az igényesebbek számára, akik a készüléktől valami extrát is elvárnak, különböző funkciókkal ellátott olvasók érhetőek el, melyek lassan, de biztosan közelítenek egy egyszerű tablethez.

Amennyiben van valami elképzelése arról, hogy mely kategóriából szeretne választani, áttekinthetjük az egyes márkák kínálatait. A könyvolvasók esetében ez viszonylag könnyű. A legnagyobbak közé az Amazon, a Bookeen és PocketBook tartoznak. A többi márka már nem olyan jelentős – lehet, hogy velük sem követ el hibát, de széles körben épp ez a három márka a divatos.

Ami a választási kritériumokat illeti, nem szabad elfeledkezni a kijelző paramétereiről sem. Legyen szó annak típusáról, méretéről vagy felbontásáról (ideális a hathüvelykes kijelző, minél nagyobb felbontással). A kijelzőnek megfelelő méretűnek kell lennie, amely kellemes a szemnek és megfelelő megjelenítési tulajdonságokkal rendelkezik. A további említésre méltó fontos érték a memória és az akkumulátor kapacitása. Az első határozza meg, hogy a könyvtár hány könyv befogadására képes, a második pedig az olvasás időtartamát jelzi, a könyvolvasó töltése nélkül. Mindkét kritérium fontos szerepet játszik az olvasó kényelmes kezelésében. Miről érdemes még szólni? Intuitív kezelés, széles fájlformátum támogatás, kellemes méret és tömeg a könyvolvasó mobilitásáért és a kéz fáradásának megelőzéséért olvasás közben. Végezetül vizsgáljuk meg, hogy ezen felül milyen funkciókkal rendelkezik, és megfelelő ár értékkel rendelkezik-e. Ha igen, akkor sikerült a választás és már csak a kezelési útmutatót kell elolvasni, hogy az e-book olvasó minél tovább szolgálhasson.

back to menu ↑

Milyen lehet egy könyvolvasó ára?

Az árat tekintve a könyvolvasókat már a cikkünk elején a bevezetés részben felosztottuk. Engedje meg, hogy ebben a részben ismét visszatérjünk hozzá és egy kicsit szétírjuk. A könyvolvasót akár használtan is beszerezheti pár ezer forintért, de az ilyen típusokat nem ajánljuk. Vagy öreg típusról, esetenként nem minőséges pofidér vállalatok termékeiről van szó. Egy minőségi könyvolvasónál az ár 14 ezer és 23 ezer forint között mozog. Ezért olcsóbb könyvolvasót kaphat alapfunkciókkal felszerelve, alacsonyabb felbontással és átlagos akkumulátorral. Amennyiben a könyvolvasót csak könyvek olvasására szeretné felhasználni és nem vár el tőle semmi különöset, ezt válassza. Az igényesebb olvasók azt a kategóriát vizsgálják meg, amelyben körülbelül 23 ezer és 40 ezer forint közti készülékek találhatóak. A piac itt már középértékű könyvolvasókat kínál, amelyek tökéletesen fedezik a vásárló igényeit. Megvilágított kijelző, magas teljesítményű akkumulátor, több formátum támogatása, valamint néhány további funkció, például internethez való csatlakozás vagy fülhallgató kimenet. A legjobb könyvolvasók 40 ezer forint felett kaphatóak (a hazai piacon a legdrágább majdnem 212 ezer forint). Kifinomult és továbbfejlesztett típusokról van szó, amelyek kitűnő akkumulátor és kijelző paraméterekkel rendelkeznek, viszonylag takarékosak, és lehetőséget kínálnak az internethez való kapcsolódásra, zene lejátszására, szöveg felolvasására, valamint jegyzet írására.

back to menu ↑

Néhány tanács a könyvolvasó kezeléséről

A könyvolvasók sajnos törékeny eszközök. A velük történő bánásmódot is ehhez kell igazítani. Ráadásul az E-Ink kijelzőnek köszönhetően még hajlamosabbak a sérülésre, mint a hagyományos tabletek (néha azokkal is sok a baj). Minden esetben vigyázni kell arra, hogy a kijelzőt semmi ütés ne érje, vagy semmi ne essen rá, mert abban az esetben a könyvolvasó komolyan megsérülhet. A sérülések elkerülése érdekében olyan környezetben javasoljuk az olvasást, ahol nincs nagyobb kockázat. A strandra vagy akár a medencébe csak olyan olvasót vigyen, ami vízálló és porálló. Ez az egyik alapelv, amit szem előtt kell tartani. A kijelzőn lévő szennyeződést csak száraz ruhával vagy a gyártó által ajánlott készítménnyel tisztítsa meg. Agresszív vegyszereket semmi esetben se használjon. Utazáshoz vagy tároláshoz minőségi tok használatát ajánljuk. Ez megvédi az olvasót és a legtöbb felhasználónak örömet szerez, így egy szép, divatos kiegészítője is lesz. Különböző színben és típusban kaphatók, a luxus bőr toktól egész a többszínű, vagy mintás anyag tokokig. Nem okoz gondot kiegészíteni vele a munkához használt öltönyt vagy nyári ruhát.

E-knihy knihkupectví

Második (és egyben utolsó) dolog, mely megoldásra vár, hogy hol szerezze be az e-könyvet. Nagyon egyszerű a megoldás – online könyváruházban. Ha magyar nyelvű könyvek iránt érdeklődik, ragaszkodjon a mi könyváruházainkhoz, ha szívesen olvas angol vagy más nyelven, a világ bármelyik könyvesboltját választhatja. Ingyen letölthetők azok az e-könyvek, amelyek esetében már lejártak a szerzői jogok, a kínálat azonban korlátozott. A könyv vásárlása előtt két dolog ellenőrzését ajánljuk figyelmébe – esetleg valahol ingyen beszerezhető-e (néha szerencséje lehet), és támogatja-e az olvasó az adott formátumot. Nem lenne jó, ha a megvásárolt könyvet a könyvolvasó nem lenne képes elolvasni. A legjobb esetben a konvertálással kellene dolgoznia, rosszabb esetben új könyvet kellene vásárolnia.

Ez minden, amit a könyvolvasó kiválasztásáról mondani tudunk. Nem marad más hátra, mint azt kívánni, hogy könyvolvasójával sok élményben, valamint számtalan békében és kényelemben elolvasott könyvben legyen része.