Legjobb klímák 2023

  • Spóroljon és kímélje meg az idegeit a legjobb klíma kiválasztása során.
  • Válasszon a zajszint, teljesítmény, fogyasztás és ár/érték alapján.
  • Derítse ki, hogy hol kapható a legolcsóbban.

Klimatizace bez pozadí (2)

TOP klímák 2023

Mobil klímák 120 000 Ft-ig Mobil klímák 120 000 Ft-tól Oldalfali klímák 240 000 Ft-ig Oldalfali klímák 240 000 Ft-tól Ablakklímák
AYRTON AYM-07P WHIRLPOOL PACB29CO Whirlpool SPIW 312L WINDWAKER ECO Gree GJC09AF-E6RNB3A
Hűtés minősége
88 %
Design
90 %
Vezérlés
90 %
Ár/érték
94 %
Hűtés minősége
90 %
Design
92 %
Vezérlés
92 %
Ár/érték
91 %
Hűtés minősége
89 %
Design
91 %
Vezérlés
95 %
Ár/érték
90 %
Hűtés minősége
90 %
Design
97 %
Vezérlés
96 %
Ár/érték
93 %
Hűtés minősége
90 %
Design
92 %
Vezérlés
91 %
Ár/érték
89 %
92%
96%
97%
98%
90%
Ár kiderítése Ár kiderítése Ár kiderítése Ár kiderítése Ár kiderítése

Bevezetés

A mai tesztünkben úgy döntöttünk, hogy egy kicsit közelebbről nézzük meg a klímákat. A klímákat főleg a melegebb nyári hónapokban fogja értékelni, amikor a melegtől még otthona vastag falai sem védik meg. De nemcsak ott, a klímákat egyre gyakrabban használják boltokban, éttermekben vagy más nyilvános helyeken is. Ráadásul ma már a klíma fogalma nemcsak a helyiség levegőjét lehűtő készüléket jelenti. A klímák egyre gyakrabban szűrik a levegőt, csökkentik a páratartalmát, illetve a menet megváltoztatásával felmelegíthetik a levegőt. Néha olyannal is találkozhat, hogy a klíma része egy levegő ionizáló. Ez valakinek nagy előnyt jelenthet.

Általában több típusú klíma közül választhat – a leggyakoribb felosztás szerint mobil, oldalfali és ablakklíma közül. Az egyes modellek egymástól jelentős mértékben különböznek, ami a teljesítményt, méretet, zajszintet és fogyasztást illeti. Ebből a szempontból szükséges a gondos választás és a tájékozottság a klímákkal kapcsolatban, nehogy az essen meg Önnel, hogy a megvásárolt készülék egy idő után nem felel meg Önnek. Ráadásul nem kéne elkövetnie ugyanazt a hibát, amit egy csomó ügyfél. Sokszor megesik, hogy vásárláskor elfelejtik mérlegelni a meleg levegő elvezetését (legyen szó egy külső, kompresszoros egységről, vagy elvezető tömlőről), és otthon jönnek rá, hogy a megoldás bonyolult lesz. De vigyázat, ezen a ponton szeretnénk figyelmeztetni – a klíma nem ugyanazt jelenti, mint a léghűtő berendezés. A másik dolog, amire szeretnénk figyelmeztetni, hogy a klíma nem helyettesítheti a szellőztetést. Lehűti a levegőt, javít a minőségén, de nem tudja megváltoztatni a szén-dioxid koncentrációját.

Ahhoz, hogy a két említett pontot egy kicsit közelebb hozzuk Önhöz, és segítsünk tájékozódni a számos legkülönfélébb érték és paraméter között, elhoztuk Önnek a 2023-as év nagy klíma tesztjét. Ennek keretein belül szeretnénk Önnek bemutatni a legjobb klímákat (az oldalfali, a mobil és az ablakklímákat is), értékelés szerinti sorrendben, átlátható rangsorokban, továbbá tanácsot adni, hogy hogyan válasszon klímát. Nem hisszük, hogy erre nem lenne képes egyedül, de nem árt egy kicsit áttanulmányozni az adott témakört. A választás sokkal egyszerűbb és gyorsabb lesz. Ha nincs épp semmi fontos dolga, akkor kezdjünk neki, és nézzük meg egy kicsit részletesebben a klímák választékát.

back to menu ↑

Néhány szó a klímákról

Kezdjük azzal, hogy egy kicsit bemutatjuk a klímákat. Ahogy már mondtuk, egy olyan készülékről van szó, amelynek elsődleges célja lehűteni a helyiség levegőjét és kivezetni a meleg levegőt. Ehhez alakították az egész szerkezetét, amelyet később a cikkben nagyjából bemutatunk. Egy modern klíma azonban valamivel többet is tud – lehetővé teszi a levegő szűrését, és megszabadítja Önt elsősorban a portól, néhány esetben pedig a mikroorganizmusoktól is. Néhány klíma olyan mechanizmussal rendelkezik, amellyel befolyásolható a levegő páratartalma, másokat melegítő funkcióval szereltek fel. Ennek viszont van egy hátulütője. Sok ember azt hiszi, hogy a klíma használata teljesen helyettesíti a szellőztetést (ami főleg nyáron egy viszonylag örvendetes funkció). Ez nem igaz, legalábbis a hagyományos klímáknál biztosan nem. Csak néhány nagyon drága modell esetében, amelyek beszívják a külső levegőt. Számítson tehát azzal, hogy a klíma használata közben is szellőztetni kell.

Egy másik dolog, amit sok gyártó kihasznál, a vásárlók szokásos tudatlansága és szegényes tájékozódása a klímák kérdésében. A piacon ún. léghűtő berendezésekkel találkozhat. Hasonlóan működnek, a nevük is hasonló, és megeshet, hogy a két készüléket összekeverik. Azonban van egy alapvető különbség köztük. A klíma hatékonyabb. Ugyanis hűtőközeget használ, (leggyakrabban R410A vagy R407C név alatt), míg a léghűtő berendezések víztartállyal rendelkeznek. Ennek köszönhetően a levegő páratartalmának szabályzásának módja is különbözik.  Míg a klíma szabályozza és csökkenti a páratartalmat, a léghűtők általában növelik. Ami a gyakorlatias oldalát illeti, a hűtőközeg jelenléte (aminek a műszaki paraméterek között kéne lennie), illetve a hűtés teljesítmény alapján (amelyet a klímán feltüntetnek, ám a léghűtőn nem különböztetheti meg őket).

Mit jelent Önnek a léghűtő és klíma közti különbség a gyakorlatban? A léghűtő víz párologtatásával csökkenti a hőmérsékletet. Ehhez két probléma köthető. Egyrészt magas páratartalmat ér el, másrészt a maximális páratartalom elérése után a víz nem fog hatékonyan párologni. Bár ezek a készülékek olcsóbbak és gazdaságosabbak, nem igazán ajánljuk őket. Kedvezőbbek és hatékonyabbak a klasszikus klímák, amelyekkel ez a teszt elsősorban foglalkozik. Három csoportba osztjuk őket:

  • Mobil klímák
  • Oldalfali klímák
  • Ablakklímák

Ezt a felosztást választottuk a tesztünkhöz, hogy az átláthatóbb legyen. Most már semmi sem akadályoz meg bennünket abban, hogy bemutassuk Önnek a legjobb modelleket.

back to menu ↑

Mobil klímák tesztje

Kezdjük a mobil klímákkal. Ezeknek kisebb a méretük, olcsóbbak, és gyakorlatilag bárhol használhatók. Fő előnyük a könnyű telepítés és mobilitás. Bár a hátrányuk az egyszerűségükből ered – ez elsősorban a magasabb zajszint és fogyasztás

Legjobb mobil klímák 120 000 Ft-ig

Sorrend Kép Név Értékelés Hűtőteljesítmény Zajszint Ár
1. AYRTON AYM-07P
7 000 BTU/h - Ár kiderítése
2. Gorenje KAM 26 THP
9 000 BTU/h 64 dB Ár kiderítése
3. WHIRLPOOL PACW29COL
9 554 BTU/h 64 dB Ár kiderítése
4. Klarstein Skyscraper Ice
- 55 dB Ár kiderítése

Legjobb mobil klímák 120 000 Ft-tól

Sorrend Kép Név Értékelés Hűtőteljesítmény Max. zajszint Ár
1. WHIRLPOOL PACB29CO
9554 Btu/óra 64 dB Ár kiderítése
2. WHIRLPOOL PACW29HP
10236 Btu/óra 64 dB Ár kiderítése
3. DAITSU APD 12 HK 2
- 53 dB Ár kiderítése
4. Ayrton AYM-12P
- 64 dB Ár kiderítése
Mobilní klimatizace

Mobil klímák és jellemzőik

mobil klímák, ahogy már mondtuk, kisebbek. Nem kell őket külső egységhez kötni, elég aljzathoz csatlakoztatni. Tömegük 30-40 kg, és a kerekeknek köszönhetően könnyen áthelyezhetők. Szükség szerint áthelyezheti az egyik helyiségből, vagy akár épületből a másikba, ahogy Önnek megfelel. A forró levegő elvezetése ugyan nem tökéletes (egy tömlővel történik, amely a falon van ablaküvegen lévő nyílásba van beépítve) és a zajszint nem teljesen alacsony, de a mobilitás és alacsony ár mindent kárpótol. Ráadásul más típusú klímákkal ellentétben a mobil klímák nagyon könnyű telepítéssel tűnnek ki. Elhelyezhetők kevésbé használt helyiségekbe, ahol nem kell gyakran és hosszú távon légkondicionálni, hanem inkább hirtelen.

Előnyök

Egyszerű telepítés Alacsony ár Egyszerűség

Hátrányok

Magas zajszint Kisebb hatékonyság

back to menu ↑

Oldalfali klímák tesztje

Az oldalfali klímák, vagy split klímák, összetettebbek és nagyon specifikusak. Egy belső egységből (vagy egységekből – lehet belőlük több is), külső egységből és összekötő csövekből állnak. A telepítés bonyolultabb és méretük is igényesebb, de egyúttal nagyobb teljesítményűek és hatékonyabbak.

Legjobb oldalfali klímák 240 000 Ft-ig

Sorrend Kép Név Értékelés Légáramlás Energiaosztály Ár
3. Whirlpool SPIW 312L
670 m³/h A++ Ár kiderítése
2. Whirlpool SPIW 309L
- A++ Ár kiderítése
1. Heinner HAC-HS09WH++
- A++ Ár kiderítése

Legjobb oldalfali klímák 240 000 Ft-tól

Sorrend Kép Név Értékelés Légáramlás Energiaosztály Ár
1. Klarstein Windwaker ECO
800 m³/h A++ Ár kiderítése
2. Windwaker, Smart Split
600 m³/h A++ Ár kiderítése
3. Klarstein Windwaker ECO
610 m³/h A++ Ár kiderítése

Oldalfali klímák és jellemzőik

Kezdjük az árral – az a split klímák esetében jelentősen magasabb, mint a mobil klímáknál. Az ok egyszerű – hatékonyabbak, nagyobb a teljesítményük és kevésbé zajosak (azért, mert a kompresszor, amely garantálja a hatékonyságot, kint van elhelyezve). Belső egységből, külső egységből és összekötő csövekből állnak, amelyek áthaladnak a falon. Alkalmas a levegő lehűtésére nagyobb háztartásokban vagy például irodákban. A telepítés bonyolult és bizonyos építkezési módosításokat igényel (amit Ön nem mindig tud egyedül biztosítani). A helyiség levegője áthalad a belső egységen, a hűtőközeg ezután a csövön keresztül a külső egységbe jut, ott kerül sor a lehűtésre. A gyakorlatban hagyományos splitre (minden helyiséghez egy külön összeállítás szükséges) és multisplitre oszthatók (amely esetében a külső egység 4 belső egységgel képes dolgozni).

Előnyök

Nagy teljesítmény Hatékonyság Alacsony zajszint

Hátrányok

Bonyolult telepítés, professzionális megközelítést igényel Energiaigényesebb (még ha a takarékos energiaosztályba is tartoznak)
Splitová klimatizace (2)

back to menu ↑

Ablakklímák tesztje

Ahogy a neve is elárulja, az ablakklímát össze kell kötni az ablakkal, vagy maga köti össze a belső és külső környezetet. Egy köztes fokozatot képvisel a mobil és split klímák között – nem áll több egységből, ugyanakkor kint és bent is beleavatkozik a térbe.

Okenní klimatizace

Ablakklímák és jellemzőik

A piacon az ablakklímák nagyon kicsi és korlátolt csoportot képeznek. Nem olyan népszerűek. Habár kompromisszumot jelentenek a mobil és az oldalfali split klímák között, de megvannak a hátrányaik. Közvetlenül az ablakba, illetve a falba kell őket telepíteni. Szükséges a jó szigetelés, hogy ne jusson be a házba sem a meleg, sem a hideg. Így, bár a méreteket tekintve a mobil klímákkal hasonlóak, elvesztik a mobilitásukat. Hangosak, mert a kompresszor nincs sehogy sem elválasztva a helyiségtől, és egyúttal nem is érik el a split klímák teljesítményét. Fő előnyük, hogy relatíve könnyű a telepítésük és gyakran a kreatív design-juk, ugyanis a gyártók tisztában vannak azzal, hogy annak nem szabad megzavarnia az otthon design-ját.

Előnyök

Egyszerű telepítés Szép design

Hátrányok

Zajszint Kisebb teljesítmény Blokkolják az ablakot Jó szigetelés szükséges a klíma körül

back to menu ↑

A klíma márkája a választáskor sokat segít

Ha gyakrabban szokta olvasni a tesztjeinket, akkor tudja, hogy mindig található bennük egy áttekintés a hagyományos és jól bevált márkákról és gyártókról, amelyek az adott termék esetében tipikusak. Ebben az esetben ismét tartjuk magunkat ehhez a hagyományhoz, és gazdagabbá tesszük Önt a klíma márkákkal, amelyeket jó ismerni. Biztosan észrevette, hogy az utóbbi időben az elektromos készülékek piacán egyre több cég jelenik meg, amelyek közül nem mindegyiknek jó a hírneve. Fontos tény, hogy a cég mennyi tapasztalattal rendelkezik az adott ágazatban, hogy nem fél-e befektetni a fejlesztésekbe, és hogy milyen a hozzáállásuk az ügyfelekhez. Ha a cég csak egy klímával rendelkezik a piacon, akkor valószínűleg sok tapasztalata sem lesz, és új modellek fejlesztésére se fog sokat fordítani. Sokkal inkább ezért a bevett márkákat ajánljuk, mint a Sinclair, LG, Daikin, vagy például Toshiba. Nagyobb az esély, hogy megéri majd a vételük.

back to menu ↑

Hogyan válasszunk klímát a gyártó által adott adatok alapján?

A klímák, más termékekkel ellentétben egész kiterjedt műszaki dokumentációval rendelkeznek. Egy csomó paramétert mérhetünk és megfigyelhetünk az esetükben, emiatt a választás első ránézésre bonyolultabbnak tűnik. Viszont, ha sikerül tájékozódnia az egyes értékek között és sikerül megértenie, hogy mit jelentenek a gyakorlatban, akkor megláthatja, hogy a sok elérhető információ a termékekről inkább előnyt jelent. Kezdjük azonban fokozatosan. Már ismerjük az egyes klíma típusokat, és tudjuk, hogy mely márkák minőségiek. Hogyan tovább? Mielőtt egyáltalán klímát vesz, át kell gondolnia, hogy mely helyiségeket szeretné légkondicionálni. Fontos a méretük, hiszen ennek kell megfelelnie a klíma teljesítményének is. Ugyanúgy gondolja át előre, hogy hogyan fogja telepíteni a klímát. Főleg az oldalfali modellek komplikáltabbak ebből a szempontból. Ezért nem árt előre kiválasztani a helyet, és ha szükséges, akkor az építkezési módosításokról előre megegyezni egy szakemberrel.

A klíma egyes részei – belső és külső egység

Biztosan foglalkoznia kéne azzal is, főleg a split klímák esetében, hogy milyen a két egység kivitelezése. A belső egység a helyiség belsejében van, tehát elengedhetetlen többek között a design és a méretek figyelembe vétele is. Fel kell férnie a falra, és előre tudni kell a kiválasztott helyet, hogy hová fogja tenni. Ráadásul azt is figyelembe kell venni, hogy a kis belső egységnek súlya van, és a telepítése például gipszkartonra nem igazán megfelelő. A két egység közötti távolság szempontjából jobb az optimumhoz tartani magunkat, amit 4 és 6 méter között adnak meg. A nagyobb távolság természetesen műszakilag kivitelezhető, de a beszerelése drágább és komplikáltabb lesz. Önnek ugyanis ez azt jelenti, hogy nagy faldarabot kell hozzá kibontani.

külső egységeket az épület külső oldalán kell elhelyezni. Elvileg itt is figyelembe kell venni a design-t, de inkább csak abban az esetben, ha a külső egység ház homlokzatán lesz elhelyezve. Ha a kert vagy udvar felé néző falra helyezi el, akkor talán mindegy. Problémát okozhatnak Önnek a műemlék védők, akik nem szívesen látják, ha a homlokzatra klíma kerül. Egy kis jóindulattal azonban ezt is elintézheti. Abban az esetben, ha a külső egységet nem sikerül elhelyezni a homlokzaton, akkor nem lakott belső helyiségekbe is teheti, például a pincébe vagy a raktárba. Újra figyelembe kell venni az egység tömegét – mivel a legnagyobb teljesítményűek több mint 100 kg-t is nyomhatnak, jobb kemény és stabil falra elhelyezni, amelynek a terhelés nem jelent problémát. Mindkét egység esetében tartsa szem előtt azok méreteit is. Akkorának kell lenniük, hogy beférjenek a megadott helyre.

Klimatizace venku
Pokoj s klimatizací
Pokojová klimatizace
Klimatizace design

Klíma teljesítménye – lehet, hogy meghatározó paraméter

Talán a legfontosabb paraméter, amely közvetlenül meghatározza a hűtés hatékonyságát, a klíma teljesítménye. Ennek elég hatékonynak kell lennie a helyiséghez, ahol el szeretné helyezni a klímát. Hogy értsük egymást, rögtön az elején meg kell magyaráznunk néhány tényezőt, ami döntő az optimális teljesítmény esetében:

  • Helyiség mérete – talán nem vitás, minél nagyobb a helyiség, annál nagyobb teljesítményre lesz szükségünk, hogy a klíma jól lehűtse a levegőt a helyiségben.
  • Tájolás égtáj felé – ha nem a ház közepén lévő helyiségről, hanem a ház valamelyik külső faláról van szó, akkor többek között a szoba tájolása a döntő. Miért? Mert a nap nem süt egyenletesen az egész házra. Főleg a déli oldal jelentősen jobban megvilágított, mint az északi, tehát annyival melegebb is lesz. Ahhoz, hogy a helyiséget lehűtve tartsa, jelentősen nagyobb teljesítményre lesz szükség.
  • Ablakok felülete és típusa – az ablakok okozzák általában a legtöbb problémát még a hőszigetelt otthonok esetében is, ugyanis ez az a hely, ahol télen a legtöbb hő, míg nyáron a hűs levegő jut ki. Az ablakok tökéletes szigetelése szinte lehetetlen. Ha megnézi a ház hőtérképét. akkor a legnagyobb szivárgást az ablak körül észlelheti. Ráadásul az üveg sokkal gyorsabban túlhevül, mint a vastag fal. Ezért szükséges a klíma vásárlásakor figyelembe venni az ablakok számát és teljes felületét is.
  • Használt készülékek – a készülékek hatékonysága semmilyen esetben sem teljesen tökéletes. A készülékek a felvett energia egy részét mindig hő formájában bocsájtják ki. Ez a mobiltelefonokra, tabletekre, notebookokra, tévékre, de a nagy hűtőszekrényekre és fagyasztókra is érvényes. A hő, amit a helyiségbe sugároznak, a hűtés teljes teljesítményébe is be kell számítani. A lehűtött levegőt ugyanis folyamatosan újra az eredeti hőmérsékletükre hevítik fel.
  • A további, inkább perifériás tényezők közé tartoznak a következők, amiket szintén ajánljuk, hogy vegyen figyelembe: helyiség szigetelése (minél jobb a szigetelés, annál kevesebb hő jut át a falakon), személyek száma a helyiségben (ugyanis az emberi lélegzet és a bőr által sugárzott hő is felmelegíti a levegőt), bizonyos szerepet játszik a klíma motorja is, ami szintén valamennyi hőt sugároz a helyiségbe.

Megértjük, hogy bonyolult lehet az összes paramétert figyelembe venni. Ez inkább a szakértőket érintő kérdés. Szerencsére az interneten találhatók táblázatok és weboldalak, amelyek ezt kiszámolják Ön helyett, és ha nem biztos az eredményben, akkor a választásról konzultálhat egy szakemberrel is, aki majd tanácsot ad Önnek. Végezetül azonban nézzünk meg egy példát. Ez ugyan nem pontos számítás, de tájékoztató jelleggel szolgálhat a problematika megértésére:

Képzelje el, hogy van egy lakása a városban, és klíma vásárlásán gondolkodik, mondjuk egy 20 négyzetméteres helyiségbe. Tudja, hogy a mennyezet magassága 3 méter, tehát a helyiség teljes tere 60 köbméter (ennyi levegő lesz a helyiségben, ha nem számoljuk a teret, amit a bútorok, ülőgarnitúra és más berendezések töltenek ki). A lakás déli fekvésű, miközben az ablakok területe viszonylag nagy, 9 négyzetméteres (annak ellenére, hogy az ablakok mögött függönyök, előttük pedig redőnyök vannak). A személyeket nem fogjuk összeszámolni, de fontos figyelembe venni a helyiségben lévő készülékeket – nézzük meg például a nappalit, ahol tévét, DVD lejátszót, megvilágítást és az említett klímát találjuk. A készülékek fogyasztása 200-300 W között mozog. Egy szakértővel konzultálva arra jutottunk, hogy egy ilyen lakásba nagyjából 4 kW teljesítményű klímára lesz szükség.

Ami a teljesítményt, annak értékeit és jelölését illeti, általában két egységet használnak. Az első a klasszikus és jól ismert kilowattóra, kWh jelöléssel. A másik az ún. BTU vagy Biritish Thermal Unit (brit hőegység).

Energiacímke adatai

A tesztjeinkben hagyományosan az adott termék energiacímkéjével is foglalkozunk, ha a kiválasztott készülék esetében kötelező a használata. Ugyanis egy szép, átlátható és tömör áttekintést ad a vásárlónak a legfontosabb információkról, amiket a készülékről tudnia kéne. A klíma épp egy olyan típusú termék, amelynek rendelkeznie kell az Európai Unió rendelete szerint energiacímkével. Ráadásul a klímák esetében az energiacímkék viszonylag terjedelmesek, tehát nagyon sok fontos paraméterről tájékoztatnak. De mielőtt belevágnánk, elmondunk egy dolgot, nehogy meglepődjön. Kétféle energiacímke létezik a klímák esetében. A paraméterek nem különböznek, de az olyan klímák esetében, amelyekkel fűteni is lehet, minden paraméter még egyszer előfordul a fűtésre (a tájékozódást rövidítések is segítik, mégpedig EER – csak hűtés, amivel minden klíma rendelkezik, és COP – fűtéssel is rendelkező klíma).

Készülék energiaosztálya

A legalapvetőbb információ, amit az energiacímkéből kiolvashatunk, a készülék energiaosztálya. Nem véletlenül ennek hagynak az energiacímkén a legnagyobb helyet. Az adott osztályhoz való tartozás szemléltetéséhez színes sávokat használnak (zöldtől a pirosig), és A-tól D-ig jelölik az osztályokat, ahol az A osztály a legtakarékosabb és a D osztály a legkevésbé takarékos. Az A osztályon belül további 3 kategóriát különböztetünk meg a pluszok számától függően, azaz A+, A++ és A+++, aminek az abszolút legtakarékosabbnak kéne lennie. Ezek az egyes osztályok készülék hatékonyságáról és fogyasztásáról tanúskodnak. De facto információt szolgáltatnak Önnek, hogy milyen hatékony az energia átalakítása, és mennyit használ fel belőle a készülék valójában, míg a többit egyszerűen csak felszabadítja. Ez a megtakarítással is összefügg. Minél magasabb energetikai osztályról beszélünk, annál nagyobb az energia megtakarítás.

Energiafogyasztás egy óra működés alatt

Viszonylag fontos az ún. óránkénti energiafogyasztás paraméter is. Ahogy azt a névből kikövetkeztethetjük, arról az energiamennyiségről van szó, amit egy óra alatt fogyaszt, miközben a klíma hűt. Természetesen nem tudjuk megmondani, hogy milyen sokáig fog Önnél üzemelni a klíma, de egy bizonyos becslést ad, hogy mennyibe fog Önnek évente kerülni az üzemelése. Ez nem lesz egy teljesen pontos szám, de legalább tájékoztató jelleggel megtudja, hogy mennyire kedvező lesz Önnek a klíma használata.

Teljesítmény

A teljesítményről már beszéltünk egy külön fejezetben. Ott már elmagyaráztuk, hogy hogyan kell megközelíteni és hogyan kell rá tekinteni. Most érdemes átvenni, hogy milyen értékeket ér el általában. A gyakrabban használt és ismertebb kW-ot vesszük figyelembe, amely a legtöbb felhasználónak többet mond. A legkisebb teljesítmény, ami alá nem kéne mennie, a 2 kW. Az átlagos klímák legalább 2,6-3 kW-ot érnek el, ami egy 70 m 3-es helyiséget fed le. Épp ellenkezőleg, a legnagyobb teljesítményű klímák teljesítménye akár 4,6 kW is lehet, ami tényleg nagyon sok.

Energiahatékonyság

Az energiahatékonyságot az EER (hűtőfaktor) és a COP (fűtőfaktor) fejezi ki a fordított menetű klímák esetében. Mindkét tényező a klíma teljesítményének és fogyasztásának arányát adja meg, miközben minél jobb az arány, az Önnek annál jobb, hiszen annyival hatékonyabb a készülék.

Zajszint

zajszintet decibelekben adják meg, tehát olyan egységben, amely a hang intenzitásának szintjét fejezi ki. Fontos, hogy Ön már az elején tisztában legyen egy dologgal – a hang intenzitásának szintje nem lineárisan, hanem logaritmusosan nő. Tehát a 10 és 20 decibel közötti különbség jelentősen kisebb, mint a 30 és 40 közötti. Ami a klíma zajszintjét illeti, biztosan nem tartoznak a leghalkabb készülékek közé. Döntő szerepet játszik a ventilátor, ami a hideg levegőt hajtja a helyiségbe, és ami hangos zajt kelt. Ami közvetlenül az értékeket illeti, a leghalkabb mobil modellek nagyjából 55 dB-t érnek el, ami egy tisztességes szám, és ha a klímát egész nap használni szeretné, akkor mindenképpen megéri. Az átlagos modellek 60-65 dB-t is elérnek, ami nagyjából annyi, mint a hangos beszéd vagy a mosogatógép. Ebben az esetben a készülék zavaró, és egy olyan helyiségben, ahol nyugalomra van szüksége, nem teljesen alkalmas a működése éjjel vagy egész nap. Az oldalfali klímák, amelyeknek a leghangosabb része a fal külső oldalán található, beleférnek a 20-40 dB-be, ami nagyon jó szám. Ezek a klímák sehogyan sem fogják Önt zavarni.

Hűtőközeg – válassza a megfelelő típust

Ha igazi klímát vesz és nem csak egy léghűtőt, akkor azt egyértelműen azonosíthatja a hűtőközeg meglétével. Ez bármi lehet, leggyakrabban gáz vagy folyadék, ami a levegőt a klímán áthaladva lehűti. A gyakorlatban azonban nem alkalmaznak egy anyagot, hanem többféle vegyszert, amelyek különböznek egymástól. Az alapvető különbség a hatásuk az élő környezetre. Gyakoriak manapság az ún.  HFC (hidrofluorkarbonos) hűtőközegek (ezek közé tartozik a leggyakoribb, az R410A hűtőközeg). Erre a hűtőközeg csoportra a következő tulajdonságok jellemzők:

  • Nem tűzveszélyesek
  • Nem mérgezők
  • Hatékonyan hűtenek
  • Környezetvédelmi ártalmatlanság

Az öregebb klímák esetében találkozhatunk ún. CFC (klorofluorokarbonos) és HCFC (hidroklorofluorokarbonos) hűtőközegekkel, amelyek gyártását ugyan pár éve már betiltották, de még mindig forgalomban vannak. Ha a név ismerős, akkor nem téved. Korábban ezeket a hűtőközegeket használták például a hűtőszekrényekben, és az ún. freonok is ide tartoznak. Elsősorban erős hatásuk van az ózonrétegre, ezenkívül potenciális méreganyagok. Ökológiai hatásukat tekintve nem a legjobb választás, ráadásul használatuk a klímában az ódonságukat idézi.

Klimatizace na zdi

Klíma design-ja – részletkérdés, amit nem jó alábecsülni

A design-t már említettük. A klíma küldő egységének jól kell kinéznie, hogy ne legyen zavaró hatása az épület homlokzatán. Biztosan szeretné, ha háza szép lenne, és ezt nem rontaná el az érzéketlenül elhelyezett klíma egység. Ahogy már elmondtuk, ez úgy is megoldható, ha az udvarra vagy kertre néző falra helyezi el, illetve a pincébe vagy a ház más nem lakott részébe. Azonban, ha erre nincs lehetősége, akkor megéri figyelni arra, hogy a külső egység design szempontjából összehangolt legyen. Ami a belső egységeket illeti, itt a design-t sehogy sem kerülheti ki. Az, hogy hogyan fog kinézni az egység, a helyiség egész kinézetére döntő hatással van. Választhat klasszikus oldalfali klímát, ami elég zavaró. Előnyösebbek ebből a szempontból a kazettás egységek, amelyet a mennyezet alá kell elhelyezni, illetve a párkány egységek, amelyek például tetőtérbe illenek. Ami a teljes design-t illeti, azt már az Ön ízlésére hagyjuk – ne feledje, hogy a klímák távolról sem csak fehérek és semlegesek. Ügyes design kiegészítők is lehetnek.

Kondenzátum elvezetése

A legutolsó dolog egyike, amit a klímák esetében ajánlunk megoldani, a kondenzátum elvezetésének módja. Hűtés és páramentesítés közben a klímában kondenzátum keletkezik, amit el kell vezetni. Néhány klímában beépített tartály van a kondenzátumra, amelybe lecsapódik a víz, és időnként ki kell önteni. Néha azonban a készülékek rendelkeznek saját automata párolóval, amely gázhalmazállapotban engedi ki a vizet a forró levegővel együtt a készülékből, amivel megszabadulhat a víz kiöntésével járó gondoktól.

Néha ez egy tömlővel van megoldva, amely a gravitációval biztosítja az elvezetést – a víz úgy csökken, hogy a szintje a lehető legalacsonyabb legyen. Azonban, ha a klíma összetettebb, akkor nem mindig lehet kihasználni a gravitációt. Az ilyen helyzetekben ezt szivattyúval oldják meg, ami kinyomja a vizet. A kondenzátumot a lefolyóba, ereszbe vagy az épület burkolata mentén a lábazatához vezetik el. Nekünk az első megoldás tűnik a legjobbnak.

back to menu ↑

Milyen funkciókkal rendelkeznek a modern klímák?

Biztosan egyetértünk abban, hogy a modern és technológia szempontjából fejlettebb klímák teljesen mások, mint a régi modellek. Olyan funkciókkal rendelkeznek, amelyek öt, tíz éve még egyáltalán nem voltak megszokottak. Néhány ezek közül jelentősen megérheti Önnek az árát. Szeretnénk elmagyarázni, hogy mi rejlik bennük, ezért úgy döntöttünk, hogy a tesztünkbe egy ilyen fejezetet is beleiktatunk. Ha valamelyik funkció megtetszik Önnek, lehet, hogy szeretné, ha a klímája rendelkezne vele, ezért tudnia kell, hogy a gyakorlatban mire lehet hasznos Önnek.


back to menu ↑

Végszó

Ezen a ponton mindenképpen megéri átvenni az egész választékot újra, és mindent gondosan átismételni. Elsősorban ki kell választani a megfelelő típusú klímát – három lehetőség áll a rendelkezésére – oldalfali split klíma, ablakklíma és mobilklíma. Mindhárom ezek közül a típusokból rendelkezik saját specifikációkkal, és mindenképp megéri ezeket alaposan mérlegelni. Továbbá meg kéne valamit tudnia a márkákról, amelyekkel a klímák esetében találkozhat – a márka sokat elárul a készülék minőségéről. Ezután belevághat magába a választásba. Előre gondolja át, hogy hol fogja elhelyezni a klímát. A választott típusra való tekintettel megfelelő helyet kell kiválasztani, és összehangolni a klíma többi paraméterével (tápellátás, méret, teljesítmény, design stb.).

Semmiképp sem szabad alábecsülni a készülék zajszintjét. Ha tekintettel vagyunk arra, hogy a klíma hosszú ideig fog működni, és olyan helyen, ahol valószínűleg Ön dolgozni vagy pihenni fog, a klímának nem szabad túl zavarónak lennie. A választás következő fejezete a fogyasztás –  tájékozódjon az energetikai osztályok alapján, és válasszon a különböző számú pluszokkal ellátott A kategóriából. Ezek takarékosak, és nem lesznek felesleges kiadásai a klíma üzemeltetésével. Engedelmével ajánljuk, hogy figyelje például a hűtőközeg meglétét. Maximálisan kíméletes és környezetbarát hűtöközeget kéne választania. Megnézheti (sőt, meg kell néznie) a kondenzátum elvezetésének módját is a klímából.

Nem árt átvenni a funkciók listáját, legalább a fő funkciókat, amelyekkel a klímák esetében találkozhat. Ugyanis igaz, hogy a klíma célja nemcsak a levegő lehűtése, hisz arra egy hétköznapi léghűtő is elég, de ide tartozik a fűtés, a levegő páramentesítése és szűrése is. Végül ajánljuk, hogy ellenőrizze az árat is, hogy nem gyanúsan alacsony, vagy túlzottan magas-e. Ha elfogadhatónak és határokon belülinek tűnik Önnek, akkor gratulálunk, sikerült klímát választania, és nem kell félnie a vásárlástól.

back to menu ↑

Milyen szinteken mozog a klímák ára?

A klímák biztosan nem tartoznak a legolcsóbb termékek közé, amik a piacon a rendelkezésére állnak. Nem, az ártartomány nagyon széles, és a klímák magukban egész drágák. Az áruk olyan 18 ezer forintnál kezdődik a mobil klímák esetében, és a 900 ezer forintot is elérhetik a hatalmas és nagy teljesítményű split klímák esetében. Ezért mindenképpen megéri a választást rendesen átgondolni, és odafigyelni arra, hogy mit vásárol. Ezzel összefügg az ár is – annak megfelelőnek kell lennie.

  • Mobil klímák – ezek esetében az árak durván 18 ezer forinttól 174 ezer forintig mozognak. A legolcsóbbak kisebb szobákba valók, kicsi a teljesítményük, és semmiképp sem alkalmasak a hosszú távú hűtésre. Azonban hirtelen használhatja, hogy kellemesebb levegőt hozzon létre Önnek otthon. Ebben az esetben megéri megvenni. A drágábbakat abban az esetben használhatja, ha nagy teljesítményű klímára van szüksége, de az otthona építészeti megoldása nem teszi lehetővé a nagy oldalfali klíma használatát.
  • Ablakklímák – ezekből nincs olyan sok a piacunkon, és áruk sem mozog olyan nagy terjedelemben. Nagyjából 162 ezer és 231 ezer forint között szerezhetők be.
  • Split klímák – az árak szórása itt a legnagyobb és tényleg jelentős. A legolcsóbb split klímát 112 ezer forintos árfekvésig szerezheti be. Egyszerű készülékekről van szó, amiket például háztartásában használhat. A 112 ezer forinttól nagyjából 462 ezer forintig terjedő árcímkés klíma nagyobb helyiségekben, például irodákban vagy boltokban használható. A legjobb split klímák ára az egymillió forint fölé is kúszhat. Ezek speciális készülékek, amelyek például borospincékbe (nemcsak a hűtés miatt, de használhatók például a bor számára megfelelő hőmérséklet kialakítására is), vagy nagyon tágas raktárokba valók.

back to menu ↑

Pár praktikus tipp a klíma használatához

A klíma használata, hogy tényleg hatékony legyen, néhány alapelv betartását követeli meg. Elsősorban tudnia kell egy alapvető szabályt, ami például az autóban és a tömegközlekedési eszközökön is érvényes. Ahhoz, hogy a klíma tényleg hatékony legyen, a térnek zártnak kell lennie. Minden ablakot és kifelé vezető ajtót be kell zárni, egyébként a helyiségbe kintről bejut a forró levegő, részben az a forró levegő is, amit a klíma elvezetett. A split és ablakklímák esetében ez nem probléma, de a mobil klímák esetében valahogy meg kell oldani a forró levegő elvezetését is. Ezt egy nyílással a falban, illetve az ablakban oldják meg, amelyen keresztül a tömlő kifele vezet (szükséges a jó szigetelés is). Mivel azonban nem túl praktikus az ablaküvegbe egy nyílást vágni, ezért az ablakokra adaptereket használnak, amelyet a nyitott ablakra helyeznek fel, és erre csatlakoztatják a tömlőt.

Servisování klimatizace

Továbbá jó ismerni a klíma bizonyos kockázatait is. Elsősorban figyelni kell rá, hogy a klíma tiszta legyen – ha elszaporodnak benne a baktériumok vagy a penész, az a levegővel együtt sok-sok mikroorganizmust is juttat a helyiségbe, ami jelentős veszélyt jelent Önre nézve. Ugyanúgy ajánljuk, hogy a hideg levegőt ne irányítsa magára, hanem ideális esetben valahová a térbe. Ha túlságosan hűti például a lábát vagy a hátát, egy idő után fájni fognak az izmai és ízületei, ami egy nagyon kellemetlen probléma. A további kockázat, amit szeretnénk megemlíteni, például a test bizonyos csökkent érzékenysége, ha egy klímával hűtött helyről egy melegbe, vagy épp ellenkezőleg, a fűtött szobából egy hidegbe megy át. A test ezután fogékonyabb lesz például a megfázásra vagy valamilyen további problémákra.

Ahogy már említettük, a klímát mindenképpen rendszeresen tisztítani kell. Továbbá szükséges arra is gondolni, hogy a legjobb klímák sem helyettesítik az igazi szellőztetést. A klíma megtisztíthatja a levegőt, de az oxigén és szén-dioxid koncentrációját nem változtatja meg, ezért ne feledje el időről időre kikapcsolni a klímát, kinyitni az ablakot, és beengedni a helyiségbe a friss levegőt. Ugyanúgy ajánljuk az egészsége érdekében, hogy a hőmérsékletet tartsa ésszerű keretek között. A kinti és a benti hőmérséklet között a különbség (persze fagyok vagy trópusi 40 fokok kivételével) nem lehet nagyobb, mint 6-7 Celsius-fok. A minimum, amire nyáron ajánljuk lehűteni a helyiséget, 25 °C. Ettől kevesebb foknak nem kéne lennie a helyiségben.

Ezt a pár szabályt és tippet a klíma használata során jól jegyezze meg! A klíma egy hasznos készülék, de egyre gyakrabban kerülnek szóba annak egészségügyi kockázatai. A fent említett alapelvek betartásával ezeket a kockázatokat minimálisra csökkentheti. Azt kívánjunk, hogy ez sikerüljön Önnek, és a klíma a hasznára váljon.