Legjobb meteoállomások 2023

  • Spóroljon pénzt és kímélje meg az idegeit a legjobb meteoállomás kiválasztása során.
  • Válasszon a pontosság, megjelenítés, design és az ár/érték arány alapján.
  • Tudja meg, hogy hol tudja a legjobb áron megvásárolni.

Meteostanice bez pozadí (2)

TOP meteoállomás 2023

Meteorológiai állomások 13 000 Ft-ig Meteorológiai állomások 13 000 Ft-tól - 26 000 Ft-ig Meteorológiai állomások 26 000 Ft-tól
Hyundai WS1070S Sencor SWS 5270 Sencor SWS 9700
Mérés pontossága
89 %
Érzékenység
90 %
Áttekinthetőség
92 %
Ár/minőség
93 %
Mérés pontossága
93 %
Érzékenység
94 %
Áttekinthetőség
93 %
Ár/minőség
94 %
Mérés pontossága
95 %
Érzékenység
94 %
Áttekinthetőség
96 %
Ár/minőség
94 %
90%
95%
97%
Ár megjelenítése Ár megjelenítése Ár megjelenítése

Bevezetés

Emberemlékezet óta jellemző az emberre, hogy nyomon követi, méri és előrejelzi az időjárást. Az érdekesség kedvéért megemlítjük, hogy a Cseh Köztársaságban a meteorológiai adatokat rendszeresen 1752-től mérik Klementínben és Prágában, teljes adatokkal pedig 1775 óta rendelkeznek. Manapság természetesen az időjárás-előrejelzés teljesen más kritériumokat teljesít és teljesen más feltételeket mutat be. Az adatok közül, amelyek minket a leginkább érdekelnek, a hőmérsékletet, a nyomást, a csapadékot és a páratartalmat említjük meg. Jelentősen több van a meteorológiai állomásokból, és az időjárás-előrejelzést bármikor megnézhetjük az interneten, vagy a televízióban a híradó után. Egyetlen probléma van ezekkel – többnyire globálisak az egész országra kiterjednek, tehát kevésbé pontosak.

Ha pontosabb időjárás-előrejelzést szeretne, ideális esetben az Ön területére, lehetősége van saját meteorológiai állomás megvásárlására. Ez lehetővé teszi, hogy szűkebb régióban tudja figyelni az időjárást, visszajelzést ad Önnek a nyomásról, a páratartalomról vagy a hőmérsékletről, tehát a legfontosabb adatokról. Ezek a hőmérséklet, a páratartalom vagy az atmoszférikus nyomás érzékelők adják meg a meteorológiai állomás tulajdonságait, és lehetővé teszik a működésüket. Amennyiben Önnek valaki olyan meteorológiai állomást kínál, mely nem rendelkezik nyomásmérővel, hanem az időjárás-előrejelzést a páratartalom és a hőmérséklet alapján jelzi (ami néha előfordul), ne vásárolja meg a terméket, nem éri meg. Az ilyen típusú meteorológia állomás csak azt fogja megmutatni, hogy éppen milyen az aktuális hőmérséklet. Semmilyen minőségibb információt nem nyújt.

A bonyolultabb meteorológiai állomásnak, amelyet megéri megvásárolni, rendelkeznie kell a hőmérőn és a páratartalom mérőn kívül barométerrel is. Ezen kívül minden paraméterben kitűnőnek kell lennie – nagyságban, érzékenységben és képminőségében egyaránt. Azonban bevalljuk, hogy egy minőségi meteorológiai állomás kiválasztása manapság nem feltétlenül könnyű. A piaci választék széles, és a paraméterekből, amelyeket érdemes figyelni, sok van. Hogy segítsünk Önnek, elkészítettük a 2023-as meteorológiai állomások nagy tesztjét, melyben részletesen kitérünk az egyes problémákra. A legjobb időjárás-előrejelző rangsoron kívül egy nagyszerű cikket is ajánlunk, „Hogyan válasszunk meteorológiai állomást” címmel. Ebben szeretnénk az egyes választási paramétereket ismertetni. Neki is kezdhetünk.

back to menu ↑

Milyen csoportokra oszthatók a meteorológiai állomások

meteorológiai állomásokat, csakúgy, mint más termékeket, paramétereik szerint néhány csoportra oszthatjuk. Az egyik közülük az első ránézésre világos és látható kritérium az érzékelő csatlakozásának módja. A régebbi otthoni meteorológiai állomásoknak az érzékelő részük kábelen keresztül van csatlakoztatva, tehát a jelet a vezetéken keresztül továbbítja. A probléma az, hogy ezek a készülékek nem képesek sem a külső páratartalmat, sem a nyomást mérni, ezért nem tekinthetőek hagyományos meteorológiai állomásoknak. Manapság a vezeték nélküli meteorológiai állomások szabványosak – az érzékelő hatótávon belül kint van elhelyezve, és pontosan ezen a jelen keresztül továbbítja az információt a készülékbe.

Tesztünkben úgy döntöttünk, hogy csak a vezeték nélküli meteorológiai állomásokat fogjuk figyelemmel kísérni, erre előre felhívjuk a figyelmét. További felosztás az időjárás-előrejelzés alapján lehetséges. Gyakorlatilag három módot lehet alkalmazni:

  • Légnyomás mérése – ezeknek a meteorológiai állomásoknak a barométer vagy a légnyomásmérő érzékelő az alapjuk. A mért légnyomásból és az időjárási jellemzőkből (mindenekelőtt a hőmérsékletet és a páratartalmat említjük) a további adatok hozzászámolására kerül sor. Ennek köszönhetően könnyen és gyorsan tudja értékelni az időjárást a közeli területeken, és így nincs a globális előrejelzéshez kötve. Ezek a meteorológiai állomások gyakran lehetővé teszik az időjárás más jellemzőinek figyelését is, mint például a szél sebességét és hasonlókat.
  • Internetkapcsolat – ez a típusú meteorológiai állomás nem függ az érzékelőktől, hanem az internetes előrejelzést figyeli. Általában ezeknek az eszközöknek a számítógéphez vagy WIFI- hez kell csatlakozniuk, és a helyi meteoszervereken követik nyomon az előrejelzést (érzékelőkkel rendelkezik például a hőmérséklet mérésére, de nagy bizonnyal nem olyan fejlettek, mint az előző típus). Ezeknek a meteorológiai állomásoknak köszönhetően néhány napra előre nyomon tudja követni az időjárást, éppen ezért kevésbé pontosak, mert az időjárást nem Önnél, hanem az egész területen figyeli. Így bizonyos torzítás és eltérések keletkeznek.
  • Meteotime rendszer – egy olyan speciális rendszerről van szó, amely az időjárást globálisan figyeli meg. Hasonlóképpen működik, mint a központi idő kezelése. Központi állomásnak például a DCF77 szolgáltatást használja Frankfurtban, 200 km hatótávolsággal (mely központi állomást is sugároz). A meteorológiai állomások befogadják a jelzéseket, dekódolják azokat és a kijelzőn megjelenítik Önnek a hőmérsékletről szóló adatokat, a szél sebességét vagy például a páratartalmat. Ezen meteorológiai állomások problémája, hogy Európa nem minden területén alkalmazhatóak (ez ugyan Szlovákiát és a Cseh Köztársaságot nem érinti), a mérés ismét globálisan történik, nem pedig helyileg, ami azt jelenti, hogy ismét eltérések következhetnek be (nem jelzi például Nemotice városát konkrétan, de megjeleníti a járás székhelyét, például Vyskovot, vagy akár egy regionális várost, mint például Brno).

Az ilyen rendszerek kombinációjával is találkozhat. Az utolsó két típust gyakran úgynevezett hibrid meteorológiai állomásoknak is nevezik – lehetővé teszik a hivatalos időjárás-előrejelzést és gyakran a mért adatokat is (még ha nem is mindig mindet). A mi szemszögünkből a legjobb és legkedvezőbbek éppen az internet kapcsolattal rendelkező meteorológiai állomások, vagy a központi rendszer, mely az érzékelők segítségével lehetővé teszi a mérést. Amennyiben a rendszerben kellő mennyiségű, kiváló és pontos mért adat szerepel, akkor egy tisztességes helyi előrejelzést kap, melyet össze lehet hasonlítani a szakmai előrejelzéssel. Ez nagymértékben javítja az előrejelzés megbízhatóságát.

back to menu ↑

Meteorológiai állomások tesztje

Tesztjeink során csatlakozással és csatlakozás nélküli meteorológiai állomásokkal foglalkozunk, kulcsfontosságú számunkra a barométer jelenléte volt. Néhány árkategóriába osztottuk őket, és a listán az alapvető adatokat is megemlítjük, mint például a barométer jelenlétét, továbbá az érzékelő hatótávolságát, melyet szintén figyelembe kéne vennie.

A legjobb meteorológiai állomások 13 000 Ft-ig

Ebben a kategóriában találhatók azok a meteorológia állomások, melyek leginkább az alap funkciókkal rendelkeznek. Amennyiben nem a legolcsóbb típusokon gondolkodik, amelyeket nem érdemes megvásárolni, mivel nem rendelkeznek sem barométerrel sem más szükséges érzékelőkkel, itt megtalálhatja a tisztességes modelleket. Többnyire hőmérővel, nedvességmérővel és barométerrel rendelkeznek, bár az érzékelő hatótávolsága kisebb, de meglehetősen jó érzékenységű, és a mért változók széleskörű skálájával ellátott.

Sorrend Kép Név Értékelés Barométer Érzékelő tartománya Ár
1. Hyundai WS1070S
Nem 30 m Ár megjelenítése
2. Hyundai WS 8446
Igen - m Ár megjelenítése
3. Sencor SWS 5270
Igen 50 m Ár megjelenítése
4. Hyundai WS1070B
Nem 30 m Ár megjelenítése
5. Garni 550
Igen 60 m Ár megjelenítése

A legjobb meteorológiai állomások 13 000 Ft-tól – 26 000 Ft-ig

13 000 forinttól 26 000 forintig terjedő árkategóriában középosztályú meteorológiai állomások találhatóak, amelyek szinte mindegyike barométerrel, közepes hatótávolságú érzékelőkkel és magas érzékenységgel rendelkezik. Az alap mennyiségeket mérik és képesek némely továbbiak kiszámítására is.

Sorrend Kép Név Értékelés Barométer Érzékelő tartománya Ár
1. Sencor SWS 5270
Igen 50 m Ár megjelenítése
2. GoGEN ME 3257
Igen 30 m Ár megjelenítése
3. GARNI 535 Arcus
Igen 30 m Ár megjelenítése
4. TFA 35.1152.01 SKY
- 60 m Ár megjelenítése
5. Sencor SWS 5600
Nem 30 m Ár megjelenítése

A legjobb meteorológiai állomások 26 000 Ft-tól

A legmagasabb kategóriában azokat a meteorológiai állomásokat találhatjuk meg, amelyek ára meghaladja a 26 000 forintot. Az ár azonban meghaladhatja akár az 55 000 forintot is. Valójában ez az összeg nagy, de egy olyan meteorológiai állomást kap cserébe, amely az igényes ügyfelek igényeit is kielégíti. Gyakran kifinomult érzékelőkkel rendelkezik, mely lehetővé teszi például a szél sebességének és irányának mérését is.

Sorrend Kép Név Értékelés Barométer Érzékelő tartománya Ár
1. Sencor SWS 9700
Igen 150 m Ár megjelenítése
2. GoGEN ME 3900
Igen 100 m Ár megjelenítése
3. Sencor SWS 9700
Igen 150 m Ár megjelenítése
4. Hyundai WSP 3080RWIND
Igen 100 m Ár megjelenítése

Meteorológiai állomások és jellemzőik

Hogyan is jellemeznénk a meteorológiai állomásokat? Röviden – olyan készülékek, melyek a mért változók (főként a páratartalom, a légnyomás és a hőmérséklet) segítségével közlik Önnel a kinti (és a benti) időjárást, további változók hozzáadására is képesek, előre jelzik az időjárást, és a mai modern világban a legtöbb közülük csatlakoztatva van a rádiós idővezérlő rendszerhez, ami azt jelenti, hogy megadja Önnek a pontos időt. A fejlettebb meteorológiai állomások lehetővé teszik a számítógépes csatlakozást, így bizonyos időközönként rögzítik a mért értékeket. Működhetnek vezetékkel összekötött érzékelőkkel, vagy ami manapság inkább jellemző, vezeték nélküli érzékelőkkel, amelyek a kinti viszonyokat mérik, amíg Ön otthon a kijelzőn illetve a számítógépen figyeli azokat.

Ha a meteorológiai állomások fizikai oldalát nézzük, kis készülékekről van szó, melyek egy mobiltelefonhoz vagy tablethez hasonlítanak, amelynek a kijelzőjén megjelennek az egyes adatok. Szinte mindig akkumulátorral működnek, akárcsak az érzékelők (melyekből akár több mint egy is lehet). Az érzékelők nagyok és a meteorológiai állomások előrehaladottsága alapján kialakítottak (ha például a meteorológiai állomás a szél sebességét kell hogy mérje, rendelkeznie kell a megfelelő felszereléssel). Általában különböző típusú és technológiájú kijelzővel rendelkeznek, miközben a saját praktikus funkciójukon kívül esztétikai dizájn funkcióval is rendelkezhetnek.

Előnyök

Az adott helyre vonatkozó meteorológiai adatok viszonylag pontos mérése Az érzékelők vezeték nélküli összeköttetése Kis térbeli igények Pontos idő a rádiókapcsolatnak köszönhetően

Hátrányok

Az előrejelzések néha tévednek Gondos kiválasztás szükséges

back to menu ↑

A meteorológiai állomások igazolt márkái

Más internetes weboldalakkal szemben tesztjeinkben rendszeresen besoroljuk az információkat az egyes márkákat illetően. Azt a nézetet valljuk, hogy ezen is alapszik a termékminőség, valamint ez az egyik paraméter a választás során. Éppen ezért itt összeválogattuk a jól megalapozott és nagy meteorológiai állomás gyártókat, melyek termékeit érdemes fontolóra venni. Nem mintha más vállalatok nem lennének képesek minőségi meteorológiai állomásokat gyártani, ezt nem állítjuk, de ezeket a márkákat illetően csak ritkán fognak mellé. Másokkal szemben számos előnnyel rendelkeznek:

  • A meteorológiai állomásokat tekintve jelentős tapasztalattal rendelkeznek, melyeket a további fejlesztésben kamatoztatnak. Többségében olyan vállalatok, amelyek több típusú meteorológia állomást gyártanak, ellentétben azokkal, amelyek csak egy vagy kettő típust dobtak piacra.
  • A nagyobb vállalatok megengedhetik a nagyobb befektetéseket a fejlesztésbe, az innovációba és a minőségi anyagokba, ami a tervezésnél, az élettartamnál valamint a meteorológiai állomások funkcióinál megmutatkozik.
  • A jó vállalat igyekszik olyan képzett szakembereket alkalmazni, akik értenek a meteorológiai állomásokhoz.
  • legfejlettebb technikai eszközöket birtokolják, és ez meg is mutatkozik termékeiken.

Természetesen, még tovább is sorolhatnánk. Bár sokan az ellenkezőjét állítják, a márka nagyon fontos szempont bármely termék kiválasztásánál, beleértve a meteorológiai állomásokat is. Nézzük tehát az elit márkákat.

back to menu ↑

Tippek és tanácsok a meteorológiai állomás kiválasztásához

Ahogy azt már említettük, az otthoni meteorológiai állomások jelentősen ügyesebbek és pontosabbak, mint a televíziós globális előrejelzés, mely az egész terültre vonatkozik. Annak érdekében, hogy az előrejelzés minél pontosabb legyen, szükséges hogy a hazai meteorológia állomás minél több adatot mérjen, és minél nagyobb pontossággal. A hőmérséklet mérésére ugyanazon elvek érvényesek, mint számos más mérésnél – meghatározó a mérés érzékenysége, kiterjedése, hibái, melyek terhelik a mérést. Az időjárás-előrejelzés jelentősen változik attól függően, hogy a mérés során jelen van-e a légnyomás, vagy csak a hőmérséklet és a páratartalom ismerete alapján van kiszámolva (ez természetesen nagyon keveset mond).

A meteorológiai állomásnak áttekinthető kijelzővel kell rendelkeznie, amelyről jól leolvashatók az adatok, könnyen kezelhetőnek kell lennie, és amennyiben lehetséges, jól is kell kinéznie. Ezenkívül azt is előre át kell gondolnia, hogy mit is szeretne a kijelzőn látni, hogy elegendők-e Önnek csak az előrejelzéssel és az idővel kapcsolatos ikonok, vagy a mért adatokat is látni szeretné (ez egyértelműen jobb és praktikusabb). Még folytathatnánk, de jobb lesz, ha az egyes fejezetekben és alfejezetekben alaposabban áttekintjük a választáshoz szükséges tényezőket. Ha van egy kis ideje, neki is kezdhetünk.

Mért meteorológiai adatok – melyeket érdemes tudni?

Mielőtt rátérnénk a készülékek fizikai jellemzéséhez, meg kell ismerkednünk azzal, mit is lehet a meteorológiai állomás segítségével mérni. Számos olyan meteorológiai adatot megemlíthetnénk, amelyet a mai tudomány ismer, de hozadékuk az Ön számára különböző. Az alap típusú meteorológiai állomás képes figyelemmel kísérni az időt és a levegő páratartalmát, valamint képes mérni annak hőmérsékletét. Ez valószínűleg az Ön számára értékes adat, másrészt, ha a meteorológiai állomásból hiányzik a légnyomás méréséhez alkalmas barométer, hibrid készülékről van szó az ébresztőóra és a hőmérő között. Az előrejelzés az ilyen típusú meteorológiai állomásoknál nem rendelkezik észrevehető értékekkel, nagyon informatív és a felmerült költségek valószínűleg nem térülnek meg. Ez az oka annak, hogy miért választottuk alapvető paraméterként a barométer jelenlétét. Ez nagyban növeli az előrejelzés pontosságát.

Ha egy olyan meteorológiai állomást szeretne, amely hasznos valamire, rendelkeznie kell a következő három alap érték mérésével – nyomás, hőmérséklet, páratartalom. Egy rendszeres felhasználó számára ez elegendő és biztosan segít Önnek abban, mit viseljen, mikor induljon sétálni vagy mikor szervezhet egy grillezést. Ha pontosabb előrejelzésre van szükséges (ha mezőgazdasági termelő, pilóta, kültéri tevékenységet szervez, az időjárással foglalkozik és egyebek), egy fejlettebb meteorológiai állomás lehet hasznos Önnek. Természetesen az érzékelő nagysága, mely a mérésért felelős, arányos a mért adatok számával. Tehát a professzionális készülék esetében az érzékelők nagyobbak, nagyobb helyet igényelnek, de az előrejelzés pontossága ezzel arányosan növekszik.

Meteostanice v pokoji
Meteostanice použití
Meteostanice počasí
Meteostanice zobrazení

Alapváltozók

Ha megnézzük a leggyakrabban mért alapváltozókat, elsősorban a következőkről van szó:

  • Hőmérséklet – egy olyan paraméter, mely Önt talán a leginkább érdekli – megmutatja, hogy milyen a kinti levegő hőmérséklete, és a legtöbb meteorológiai állomás kiszámítja a benti levegő hőmérsékletét is. Celsius- (°C), Fahrenheit- fokokban (°F), vagy mint termodinamikai hőmérséklet Kelvinekben (K) van megadva, a mi régióinkban a Celsiuson kívül más értékkel nem találkozik.
  • A levegő relatív páratartalma – ha a hivatalos definíciót szeretnénk megemlíteni, megadja a levegőben lévő vízgőz mennyiségének és annak a gőz mennyiségnek az arányát, mely ugyanolyan körülmények között teljes telítettséggel van a levegőben. Százalékokban van kifejezve és de facto megmondja, mekkora mennyiségű víz található a levegőben. Teljes telítettség 100%, teljes felszáradás 0%, miközben általában a kettő között fog mozogni.
  • Légnyomás – általánosságban a légoszlop tömegének hatása a mért ponttól, egészen az atmoszféra legfelső határáig. Általánosan 1013,25 hPa-ban van megadva és 15 °C tengerszint feletti magasságtól való mérésnél ettől az értéktől el lehet rugaszkodni. Ez az érték arányosan változik a tengerszint feletti magassággal, de például a hőmérséklettel és a páratartalommal is, és éppen a nyomás teszi lehetővé az előrejelzés pontosítását (gyakran éppen a nyomás változása jelzi az időjárás változását).
  • Idő – természetesen az időjárás változásainak fontos tényezője az idő. A meteorológiai állomásnak tájékozódnia kell az időben annak érdekében, hogy megtudja mondani, mikor is következik be az időjárás változás. Manapság a leggyakoribb a rádiófrekvenciás idő, ahol a meteorológiai állomás a központi egységes időt az adóból kapja, amely manapság a legpontosabbnak számít. A legtöbb meteorológiai állomás a naptárban is képes orientálódni, így a hónapot és az évet is megjeleníti.

Fejlettebb adatok

A fent említett alap adatokról van szó, melyek nélkül a minőségi előrejelzés nem menne végbe. Ha tovább megyünk, viszonylag speciális adatokhoz érkezünk, melyek egy laikus számára nem fontosak, de ha Önnek fontos az előrejelzés pontossága, illetve ha Önt valamilyen okból kifolyólag érdeklik az adott adatok, abban az esetben Önnek fontos lehet, hogy ezek jelen legyenek a meteorológiai állomáson. Elsősorban a következőkről van szó:

  • Teljes csapadékmennyiség – azt a vízmennyiséget méri, mely egy egységnyi területre esik.
  • Harmatpont – azt a hőmérsékletet méri, melynél a levegő vízgőzzel telített állapotban van, és csapadék formájában csapódik le („harmat”).
  • A szél sebessége és iránya – általában forgó érzékelő, mely azt méri, hogy milyen gyorsan fúj a szél és milyen irányból (északi, déli, keleti, nyugati).
  • A hőmérsékletre gyakorolt tényezők hatása – néhány meteorológiai állomás képes hozzávetőlegesen kiszámítani az úgynevezett érzékelési vagy Wind Chill hőmérsékletet. Elsősorban kiszámítja a levegő páratartalmának hatását a hőmérséklete, másodsorban kiszámítja a szél hatását a hőmérsékletre. Biztosan Ön is egyetért abban, hogy 20 °C-nál, erős szél, nedves vagy párás levegő esetében hűvös van.
  • UV-sugárzás – az UV-sugárzás mennyiségét méri, mely a Földre érkezik.
  • Napfelkelte, napnyugta, holdfázis….

Mérési tartomány és az érzékenység

Nemcsak az a fontos, hogy milyen adatokat mérünk, szükséges maga az érték mennyiségi meghatározása. Tehát az, hogy az adatok milyen pontosan, milyen érzékenységgel, eltéréssel és milyen mértékben vannak mérve. Az általános trend a mért értékek legszélesebb tartományának elérése, és ezzel egyidejűleg a legnagyobb érzékenység elérése. Ezzel befolyásolva van a mérés pontossága is. Kezdjük a mért hőmérséklet tartománnyal. Ez különbözik a beltéri és kültéri környezetben, a kültéri környezetben természetesen szélesebb a kiterjedése. A házban nem várható sem túl alacsony, sem túl magas hőmérséklet.

  • A belső hőmérséklet mérésének terjedelme általában -10 és 50°C között mozog. Ez valószínűleg a leggyakoribb érték, de persze eltúlzott. A háztartásban az extrém esetekben körülbelül 0 és 40 °C a várható határvonal, Léteznek olyan meteorológiai állomások, melyek a belső hőmérsékletet akár -20 vagy -30°C-ig mérik, de ilyen értékek a háztartásban aligha érhetőek el.
  • A külső hőmérséklet mérésének terjedelme nagyobb, általában -20 és 60°C között van. Általában elegendő az a hőmérséklet tartomány, amely a mi éghajlati zónánkban elérhető – nagyjából – 30 és 40 °C. A felső érték ritkán jelent problémát, a meteorológiai állomások gyakran mérnek akár 70 °C-ig, de az alsó határ már problémásabb. Kemény fagyoknál előfordulhat, hogy a skála alá kerül az érték. Éppen ezért javasoljuk, hogy az alsó mérési határvonal legyen legalább -30 °C.

Azt javasoljuk, hogy mindkét értékből a legnagyobbat keresse, de nem kell feleslegesen költenie olyanra, amelyet nem használ ki. Nagyobb kiterjedés, mint amilyen a mi éghajlati övezetünk, felesleges. A hőmérséklet felbontását az jelzi, hogy milyen változást képes a készülék feljegyezni. A jobb készülékeknél 0,1°C-os fokozatokban van, ami szép eredmény, a régebbi vagy olcsóbb meteorológiai állomásoknál ez egész 1°C, ami viszonylag alacsony érzékenység.

Ha rátérünk a levegő páratartalmára, hasonló törvények érvényesülnek. A páratartalom mérésének bizonyos terjedelme van, mely 20 és 90 % között mozog, és az érzékenysége általában 1-5 %. Természetesen minél nagyobb a terjedelem és minél jobb az érzékenység, annál jobb. A páratartalom ideális terjedelme 1-99%, a megfelelő érzékenység 1%. Ismételten adott a páratartalom terjedelmének mérése kint és bent, de ebben az esetben az érzékenység értéke és a terjedelme különösen nem különbözik.

A meteorológiai állomás kijelzője – jól olvashatónak és áttekinthetőnek kéne lennie

Amikor a mért adatokat rendszerezzük, lehetőség van áttérni az eszköz fizikai jellemzőire. Amikor az egyes értékeket méri, ezeket a meteorológiai állomásnak jó minőségben kell feldolgoznia és ezt követően meg kell jelenítenie a teljes eredményt. Erre szolgál a kijelző. Ezekből összességében rengeteg típus létezik, a legfontosabb a kijelző típusa és nagysága. Kezdjük az egyes kijelző típusokkal:

  • LCD kijelző – alacsony fogyasztás, a meteorológiai állomások klasszikus megoldásáról van szó. Éjjel nem világít, tehát a sötétben fény vagy megvilágítás szükséges, másképp nem lehetséges leolvasni az adatokat. A világítás azonban csatlakoztatást igényel, mert az izzóknak nagy a fogyasztásuk, amihez az elemek nem elegendőek.
  • Fordított kijelző – fehér számjegyek sötét háttéren.
  • LED kijelző – aktívan világító kijelzők, melyek a hálózat által működnek. Lehetővé teszik a színes és átláthatóbb megjelenítést.
  • TFT kijelzők – állítható fényerővel és kontraszttal rendelkeznek, nagyon finom képet nyújtanak, nagyobbak és hálózati tápellátást igényelnek.
  • VA kijelzők – inverz színes kijelző, magas kontraszt, nagyon jól olvasható és széles látószögű.

A második legfontosabb tényező a kijelző mérete. Ennek nem szabad túl nagynak lennie, mert az kedvezőtlenül befolyásolja a meteorológiai állomás méretét és a fogyasztást is (a nagyobb kijelzőnek nagyobb a fogyasztása, mint a kisebbnek), de egyben nem ajánlatos kis kijelzővel ellátott meteorológiai állomást vásárolni. Azon az adatok nem lesznek jól olvashatóak, és közelről kell néznie, mert a számok és a betűk kicsik lesznek rajta. Egy külön fejezet szól az adatok elhelyezéséről a kijelzőn, az átláthatóságról és az ikonok formájáról. Itt azonban nem lehet tanácsolni, minden az Ön ízlésétől és nézetétől függ, mi az, amely a legjobban tetszik Önnek. Arra szeretnénk Önt figyelmeztetni, hogy az ilyen apróságokat is érdemes figyelembe venni.

A meteorológiai állomás számítógéphez való csatlakoztatásának lehetősége

Ebben a fejezetben arról lesz szó, hogy a meteorológiai állomásokat csatlakoztatni lehet a számítógéphez. A dolgok a következők – amennyiben egy egyszerű meteorológiai állomást vásárol a háztartásába, elegendő lesz, ha az adatokat a kijelzőn fogja megtekinteni, másra nem lesz szüksége. Azonban ha egy professzionális meteorológiai állomás iránt érdeklődik, valószínűleg érdemes lesz csatlakoztatni a számítógéphez, amely felvevőeszközként szolgál. Ennek köszönhetően lehetősége van az időjárást hosszabb időintervallumban nyomon követni, tárolni az egyes adatokat, értékelni vagy összehasonlítani azokat. Felbecsülhetetlen lehet az amatőr meteorológusok számára, de akár a mezőgazdászok vagy a pilóták is értékelhetik.

Többnyire úgy működnek, hogy a meteorológiai állomáshoz kap egy adatfeldolgozó programot, amely a mért értékekből görbéket és diagramokat hoz létre. A meteorológiai állomások nagy része rendelkezik saját memóriával, tehát nem szükséges, hogy állandóan a bekapcsolt számítógéphez legyen csatlakoztatva, elegendő, ha az adatok időnként egyszer elmenti. Ilyen esetben a meteorológiai állomásokat egymás közt össze lehet hasonlítani például a memória nagysága alapján. Ezután már csak az adott programon múlik, hogyan fog az adatokkal dolgozni. A leggyakoribb csatlakozási lehetőség az USB porton keresztüli, esetenként a vezeték nélküli Bluetooth-on keresztüli csatlakozás. Önre bízzuk, mely lehetőség tűnik Önnek a legmegfelelőbbnek.

Meteostanice doma

A vezeték nélküli érzékelő tartománya legyen elégséges

Minden meteorológiai állomás a mérő érzékelők használatától függ. Általában háromfajtát különböztetünk meg – manapság már nemigen használt vezetékes, melynél függenek a vezeték hosszától, beépített a meteorológiai állomásokba a beltéri hőmérséklet mérésére és további adatokra, valamint a vezeték nélküliek, melyek manapság túlnyomó esetben a kinti hőmérséklet és további adatok mérésére szolgálnak. Éppen az ilyen kültéri érzékelőknél számít mindenekelőtt a hatósugár tartománya. Ez megadja Önnek, hogy milyen távolságban legyen az érzékelő a meteorológiai állomástól, hogy a jel továbbításra kerüljön. Jellemzően ez a távolság 30 és 100 méter között mozog (kivételesen akár 150 méter), miközben ez a távolság a szabadtérben van mérve. Akármilyen akadály (fal, sövény, fakerítés, fák stb.) csökkentik a jel hatósugarát, ezzel valamilyen szinten szükséges számolni (ajánlott tíz métert hozzászámolni a meteorológiai állomás és az érzékelő közt lévő valós távolsághoz). Több mint egy érzékelő használata is lehetséges, és így például több helyiségben egyidejűleg is lehetőség van a hőmérsékletet megfigyelésére, vagy például az alföldön és a dombokon is figyelemmel kísérheti a hőmérsékletet. Ebben az esetben utána kell járnia, hogy lehetőség van-e további külső kiegészítő érzékelők megvásárlására az adott típushoz.

A meteorológiai állomás kezelése nem bonyolult

Az egyszerű kezelhetőség egy további olyan paraméter, mely alapján dönthet. A meteorológiai állomások általában nem bonyolult készülékek. Nem tartalmaznak sok dolgot, melyeket kezelnie kell. Elegendő, ha be-, illetve ki tudja kapcsolni a készüléket, vagy az olcsóbb készülékek esetében be tudja kézzel állítani az egyes paramétereket, esetleg a átkapcsolni a megjelenítést. Biztosan nem fog előfordulni, hogy nem fog érteni a meteorológiai állomáshoz, nem olyan bonyolult szerkezetek. Természetesen érdemes kipróbálni a kezelhetőséget, és inkább olyat választani, mely intuitív, egyszerű és átlátható. Ezt minden eszköznél értékelni fogja, és ez alól a meteorológiai állomás sem kivétel.

A meteorológiai állomás tápellátásának módja

A meteorológiai állomásnak a mért adatok átvitelére, azok feldolgozására és azok kimenetelére valahonnan energiát kell nyernie (a legtöbb energiát a készülék kijelzője fogyasztja, a típus megjelenésétől függően). Általában két típusú tápellátást különböztetünk meg a meteorológiai állomásoknál – elemes vagy adapteren keresztülit. Az elemessel kezdjük. Ez a csatlakozási lehetőség egyszerűbb, gyakoribb az olcsóbb meteorológiai állomásoknál, az érzékelők többnyire elemekre működnek.  Előny, mint mindig, az alacsony energiafogyasztás, valamint az, hogy nincs korlátozva a csatlakozóalj távolsága. Hátránya, hogy elemeket kell vásárolni, és rendszeresen cserélni. A drágább meteorológiai állomások (a professzionális készülékeknél ez természetes dolog) lehetővé teszik a hálózathoz való csatlakozást adapteren keresztül. Előnyük a nagyon jó és minőségi megjelenítés, az adatok feldolgozása és az adatok átvitele például a számítógépre. Másfelől nagy a fogyasztásuk, és csatlakozóalj nélkül nem alkalmazhatóak, tehát kültéri területeken nem használhatóak. Mivel gyakran alacsony hőmérsékletnél mérnek vele, ajánlatos alkalikus elemeket használni, melyekre nincs hatással az alacsony hőmérséklet.

Méretek, tervezés és egyéb jellemzők

Végül szeretnénk értékelni további, inkább mellékes jellemzőket. Először nézzük meg a méreteiket. Azok nagyon, de nagyon eltérőek és előfordulhat, hogy találkozik olyan meteorológiai állomással, mely ébresztőóra nagyságú, esetleg olyannal is, amely kisebb, mint egy mobiltelefon. Ugyanakkor találkozhat olyan készülékkel is, amely tablet vagy egy kisebb laptop méretű. Csak Önön múlik, melyik lehetőség közül választ, a kisebb könnyebben tárolható és kevésbé térigényes, míg a nagyobb több adatot képes megjeleníteni és áttekinthetőbb. Mielőtt azonban bármelyik mellett döntene, ajánljuk, hogy mérje meg a helyiséget, ahová a készüléket el szeretné helyezni, így meggyőződik arról, hogy biztosan elfér-e.

Ha már a helybeli igényességnél tartunk, két típusú meteorológiai állomást különböztetünk meg. Kevésbe elterjedt készülékek, melyeket a falra lehet felfüggeszteni és úgy lehet rájuk nézni, mint egy képre, miközben egy megszokott formájú készüléket bárhol el tud helyezni, akár az asztalon, akár a polcon. Ismételten nem tudunk javasolni, kizárólag Önön múlik, mit részesít előnyben. Mi inkább azt a típust javasoljuk, melyet bárhol elhelyezhet. Nem kell a felfüggesztés magasságával foglalkoznia (bizonyos szögekből a kép nem jól olvasható, ezen felül, ha a meteorológiai állomást egy más magasságú személy fogja nézni, torzultak lesznek az adatok), tehát nagyobb a választék. Nem utolsó sorban érdemes foglalkozni a meteorológiai állomás kialakításával is. Manapság különböző anyagokat és színkombinációkat használnak, léteznek retró meteorológiai állomások, a paletta széles. Az egyetlen álláspont az Ön ízlésvilága, mi az, ami a belső teréhez illik.

back to menu ↑

Milyen funkciókkal találkozhatunk a modern meteorológiai állomásoknál?

A modern meteorológiai állomások gyakran rendelkeznek olyan funkciókkal is, melyek a hőmérséklet mérésével például annyira nem függenek össze, de azért növelik az Ön felhasználói kényelmét, könnyebb manipulációt biztosítanak, vagy figyelmeztetik Önt, hogy bizonyos határértékek teljesültek. Számos funkció létezik, melyek bizonyos részei jellemzőek az adott gyártóra. Szeretnénk legalább a leggyakoribb és leghasznosabb típusokat átvenni Önnel.


back to menu ↑

Végszó

Így a végére szeretnénk összefoglalni azt a kérdést, hogy hogyan válasszunk helyesen meteorológiai állomást. Mindenekelőtt manapság egy vezeték nélküli meteorológiai állomást érdemes választani, mely képes a légnyomás mérésére. Ha nem fog barométerrel rendelkezni, az előrejelzés pontatlan lesz. Lassan haladjunk az egyes paraméterekhez. Biztosan érdeklik Önt a mért mennyiségek (attól függetlenül, hogy Önt csak az alap mértékek, mint a páratartalom, a hőmérséklet, a légnyomás, vagy a fejlettebbek is érdeklik), az érzékenység és a mérési tartomány. Mindkettő növeli az előrejelzés pontosságát. A fizikai paraméterekből a legnagyobb hangsúlyt a kijelző nagyságára és típusára kell fektetni, hogy a meteorológiai állomás használata kényelmes, kezelése intuitív, méretei barátságosak és tervezése dizájnos legyen. Nem szabad figyelmen kívül hagyni a töltés lehetőségét és az érzékelő hatótávolságát sem. Ha professzionális meteorológiai állomást szeretne használni, érdemes figyelembe vennie a számítógéphez való csatlakoztatás lehetőségét is, hogy az adatok rögzíthetők, diagramok és táblázatok formájában tárolhatók legyenek.

Némi figyelmet kell fordítania a készülék márkájára is – a hagyományos és bevált márka minden bizonnyal garantálja a minőséget és a tartósságot. Választhat például a Hyundai, a Sencor vagy a TFA kínálatai közül. Végül, érdemes megnézni, milyen funkciókkal és tulajdonságokkal rendelkezik a meteorológiai állomás. Ideális esetben legalább hangjelzéssel vagy riasztóval ellátott. Ezután már csak az árat kell fontolóra vennie, ha elégedett, nyugodtan megvásárolhatja a meteorológiai állomást, valószínűleg nem fogja megbánni.

back to menu ↑

Mennyibe kerül egy minőségi meteorológiai állomás?

Ha a meteorológiai állomások árát nézzük, azt látjuk, hogy a legtöbb elérhető modell költségvetése belefér a 28 000 Ft-ba. A drágább típusok többnyire professzionális készülékek. Menjünk tehát szépen sorba, a nullától kezdve.

  • A meteorológiai állomások ára nagyjából 1400 és 2800 forint körül kezdődik, azonban ezeknek a készülékeknek nincs nagy hasznuk. Nem jellemző rájuk a minőségi időjárás-előrejelzés, gyakran elavultak és nem hasznosak. Használatuk inkább ébresztőóraként, hőmérőként, páratartalom mérőként ajánlatos, de nyomásmérőként ritkán alkalmazhatóak.
  • A minőségi meteorológiai állomások körülbelül 9000 forint felett kezdődnek. Tisztességes, még ha csak alapfelszereltséggel, vezeték nélküli alacsony hatótávolsággal rendelkező készülékekről van szó, melyek lehetővé teszik a légnyomás mérését. Az érzékenység és a mérési tartomány nem túl nagy, és csak az alapvető mennyiségeket mérik, de a kevésbé igényes vásárló igényeit kielégítik ezek a készülékek.
  • A meteorológiai állomás közép árkategóriája körülbelül 14 000 forint felett kezdődik és nagyjából 28 000 forintig terjed. Itt számos olyan eszközt talál, melyek szabványos barométerrel és megvilágított kijelzővel rendelkeznek, valamint tisztességes és pontos előrejelzést nyújtanak Önnek. Hiányoznak belőlük a fejlettebb funkciók, és nem lehetséges velük az előrehaladottabb mennyiségeket mérni, de ettől függetlenül a saját általános funkcióikat megbízhatóan és jól teljesítik. Hatótávolságuk akár 60 méter is lehet.
  • Meteorológiai állomások akár 36, 72 vagy 108 ezer forintért kaphatóak. Itt már minőségi, félprofi vagy teljesen profi készülékekről van szó. Rádióvezérlésű órával rendelkeznek, az érzékelő hatótávolsága 100 méter, nem ritkán valamilyen plusz adat mérésére is felhasználhatók. A kijelzőn megjelennek a nagyon fejlett meteorológiai adatok, és az ilyen készülékektől származó előrejelzések nagyon pontosak, éppen ezért olyan személyek is használják őket, akik a pontos előrejelzés nélkül nem létezhetnek.

back to menu ↑

Hogyan kell megfelelően telepíteni a meteorológiai állomást?

Végezetül nem hagyhatunk ki egy viszonylag fontos tanácsot. Ahhoz, hogy a meteorológiai állomás pontosan és helyesen mérjen, szükséges betartani bizonyos telepítési szabályokat. Maga a meteorológiai állomás vezérlője nagy valószínűséggel a szobában egy polcon vagy a falon lesz elhelyezve, és a benti hőmérsékletet és a páratartalmat fogja mérni. Az egyes érzékelőket a legjobb kint elhelyezni, lehetőleg úgy, hogy a környezet ne befolyásolja, vagy ha igen akkor is csak kis mértékben.

  • A hőmérőt semmi esetre sem szabad közvetlen napsugárzásnak kitenni, mert ott jelentősen magasabb a hőmérséklet, így könnyen a hőmérő skálája fölé ugorhat az érték. A ház északi oldala a megfelelő választás. Ideális, ha a hőmérőt nem fedjük le, tehát ne rakjuk a tető alá, mert ez nem jó ötlet. A legjobb helye valahol a falon van, ahol állandó árnyék vagy félárnyék van.
  • A páratartalom-mérők és az atmoszférikus nyomásmérők nem rendelkeznek különleges követelményekkel, de az érzékelőnek nem szabad lefedve lennie. Talán ez az egyetlen feltétel.
  • A professzionális meteorológiai állomások olyan érzékelőkkel is rendelkezhetnek, amelyek képesek mérni a szél sebességét és irányát. Olyan helyen kell elhelyezni őket, ahol a szél semmivel sem lesz árnyékolva, tehát legalább egy vagy két méterre a föld vagy a tető felett. Figyeljen azonban a fákra vagy a kéményre – minden objektum lelassítja vagy megváltoztatja a szél pályájának irányát, ebből kifolyólag torzítja a mérést.
  • A csapadékmérőnek nem szabad felülről lefedve lennie. Egy egységnyi területre esett esőt mér, éppen ezért nem szabad takarva lennie, mint például egy fával vagy a tetővel. A csapadékmérőbe vezető utat nem szabad semmivel befolyásolni, amellett ügyeljen arra, hogy a csapadékmérőbe ne folyjék bele a víz például a falról vagy a csatornáról.

A mi részünkről ez minden, amit nyújtani tudunk Önnek. Reméljük, hogy tudtunk segíteni a meteorológiai állomás kiválasztásában, és a segítségünknek van értelme. Örülünk, a viszontlátásra egy további tesztünknél.