Legjobb okosórák 2023

  • Spóroljon pénzt és kímélje az idegeit a legjobb okosóra kiválasztása során.
  • Válasszon a méret, a funkciók száma, a komfort és az ár-érték arány alapján.
  • Tudja meg, hogy hol vásárolhatja meg a legolcsóbban.

Chytré hodinky bez pozadí (2)

TOP okosórák 2023

Okosórák 35 ezer forintig Okosórák 35 ezer forinttól 70 ezer forintig Okosórák 70 ezer forint felett Sport okosórák 70 ezer forintig Sport okosórák 70 ezer forinttól 120 ezer forintig Sport okosórák 120 ezer forint felett
Amazfit Bip U Pro Huawei Watch GT 2 Apple Watch Series 6 Xiaomi Amazfit GTS Apple Watch Nike SE Garmin Fenix 6X Sapphire
Kivitel és design
92 %
Akkumulátor
95 %
Függvény
91 %
Ár/érték
93 %
Kivitel és design
94 %
Akkumulátor
92 %
Függvény
96 %
Ár/érték
96 %
Kivitel és design
96 %
Akkumulátor
91 %
Függvény
98 %
Ár/érték
95 %
Kivitel és design
96 %
Akkumulátor
93 %
Függvény
93 %
Ár/érték
92 %
Kivitel és design
97 %
Akkumulátor
94 %
Függvény
98 %
Ár/érték
93 %
Kivitel és design
98 %
Akkumulátor
95 %
Függvény
99 %
Ár/érték
93 %
90%
93%
95%
95%
96%
98%
Ár kiderítése Ár kiderítése Ár kiderítése Ár kiderítése Ár kiderítése Ár kiderítése

Bevezetés

Az okos elektronika, ezt senki sem cáfolhatja, az utóbbi időben hatalmas fejlődésen ment keresztül. Már távolról sem kizárólag klasszikus eszközök, például okostelefonok, tabletek vagy notebookok alkotják. Manapság egy hatalmas boomon mennek keresztül az úgynevezett okosórák, amelyek nagyon modernek, és a praktikus funkcióik mellett ügyes kis divatkiegészítőkként is szolgálnak. Az első látásra a klasszikus karóráktól, amelyekkel az emberek a megjelenésüket teszik szebbé, csak minimálisan térnek el. Elég csak egy kicsit közelebb hajolni hozzájuk, és egyből észreveszi, hogy milyen sok a különbség a két eszköz között. A klasszikus karórák többnyire nem mondanak attól semmi többet, hogy hány óra van, hányadika van, esetleg melyik évben járunk. Az okosórák ezzel ellentétben egy egész sor funkciót tartalmaznak, amelyekkel csatlakozhat az internetre, hívhat, SMS-eket olvashat vagy a GPS navigáció szolgáltatást használhatja.

Alapjában véve az okosórákból két típus létezik – klasszikus, amelyet hétköznapi viseletre használnak, és sport, amelyek például futóknak valók. Az ilyen órák nemcsak beépített GPS modullal rendelkeznek, de egy egész sor funkcióval és méréssel is, amelyek értékelést és áttekintést nyújtanak az edzéséről. A klasszikus okosórákat viszont például a munkahelyén tudja kihasználni – lehetővé teszik, hogy mindenhol mindig elérhető legyen, fontos hívásokat bonyolíthat le, vagy üzeneteket fogadhat anélkül, hogy fel kéne vennie a mobiltelefonját. Természetesen a rengeteg funkció, amelyekkel a mai okosórák rendelkeznek, jelentősen megnehezítik a választást. Gondoljon bele – a piaci kínálat tényleg széles, ahogy azt az okos elektronikánál megszokhattuk. Egy sor paraméter létezik, amelyek alapján az egyes okosórák különböznek egymástól. Azt már ne is említsük, hogy az okosórák funkcionális felszereltsége nagyon sokszínű, és elsősorban az Ön igényeit kell kielégíteniük. Végezetül kiemelnénk, hogy az intelligens elektronika fejlődése hihetetlenül gyors és állandóan továbbhalad. Ezért mindig csak új, aktuális és modern modellt vásároljon. Egy elavult okosóra nem lenne jó semmire.

Ezután szabályszerűen felmerül a kérdés – hogyan ismerjük fel 2023 legjobb okosóráit (igen, épp az idei modellek jelentik ebben a pillanatban az abszolút csúcsot)? Ahhoz, hogy segítsünk Önnek megoldani ezt a problémát, úgy döntöttünk, hogy egy áttekinthető okosóra tesztet állítunk össze Önnek.A rangsor és a TOP modellek véleményezése mellett egy nagy cikket is talál benne, amely tanácsot ad Önnek, hogy hogyan válasszon okosórát. Ha szeretne megtudni valamit a kijelzőről, a márkákról, vagy például az okosórák operációs rendszeréről, akkor azt is biztosan megtalálja a weboldalunkon.

back to menu ↑

Hogyan sorolhatjuk kategóriákba az okosórákat?

A kritériumokból, amelyek alapján az okosórákat kategóriákba oszthatjuk, egy egész sor van – funkcionális felszereltség, ár, operációs rendszer, vagy például design. A tesztünk keretein belül mi a funkció alapján történő felosztás mellett döntöttünk. Ebből a szempontból az okosórákat két kategóriába soroljuk. Jobban mondva az egyik közülük a másik alkategóriája:

  • Klasszikus okosórák – okosórák hétköznapi használatra
  • Sport okosórák– okosórák speciális funkciókkal sportoláshoz. A klasszikus okosórák alkategóriáját képezik, ám viszonylag gyakran el is különítik tőlük.

Mivel a céljuk szerint osztjuk fel őket, ezért az egyes típusokat nem hasonlíthatjuk össze egymással, és nem kereshetjük az egyik és a másik előnyeit. Nem jobbak vagy rosszabbak, hanem másmilyenek. Általában, ha az egyik érdekli, akkor a választásnál kihagyjaa másikat. A tesztünkbe mindkét típust besoroltuk. Azt, amelyik Önt éppen nem érdekli, elég azt átugornia. Ugyanis nem lehet őket hatékonyan összehasonlítani.

back to menu ↑

Okosóra teszt

Az áruosztály a tipikus képviselői. Első látásra hasonlítanak az egyszerű karórákra, funkcióikkal azonban lekörözik őket. A tesztünk keretein belül az ár alapján tovább osztottuk őket legolcsóbb modellekre 35 ezer forintig, középkategóriára 70 ezer forintig, és nagyon jó minőségű modellekre, amelyek ára a 70 ezer forintot is meghaladja.

Legjobb okosórák 35 ezer forintig

Sorrend Kép Név Értékelés Képátló Ár
1. Amazfit Bip U Pro
1,43 hüvelyk Ár kiderítése
2. Huawei Band 6
1,47 hüvelyk Ár kiderítése
3. Xiaomi Mi Watch Lite
1,39 hüvelyk Ár kiderítése
4. Haylou LS05
1,28 hüvelyk Ár kiderítése

Legjobb okosórák 70 ezer forint felett

Sorrend Kép Név Értékelés Képátló Ár
1. Huawei Watch GT 2
46 mm Ár kiderítése
2. Xiaomi Amazfit GTR
42 mm Ár kiderítése
3. Xiaomi Amazfit T-Rex Rock
1,3 hüvelyk Ár kiderítése
4. Samsung Galaxy Watch Active
1,1 hüvelyk Ár kiderítése

Chytré hodinky klasické

Klasszikus okosórák és jellemzőik

Az okosórák manapság egyre nagyobb népszerűségnek örvendenek. Ugyanis olyan készülékekről van szó, amelyeket könnyen párosíthat az okostelefonjával, majd például üzeneteket olvashat vagy telefonálhat az okosóra segítségével.Még abban a pillanatban is, amikor nincs kéznél a telefonja, vagy amikor nem praktikus a telefont a fülénél tartania (munka közben vagy úton a bevásárlásból). A választás szempontjából fontos paraméter az okosóra kijelzője (méret és felbontás). Minél jobb a kijelző, annál jobb a felhasználói élmény. A kijelző nemcsak a dátumot és időt jeleníti meg, de segítségével vezérelhetiaz okosóra funkcióit(csatlakozhat vele például az internethez).

Egyúttal tudni kell, hogy az okosórák a működésüket tekintve például az okostelefonokhozhasonlítanak. Arról van szó, hogy ahogy az okostelefonok vagy számítógépek, úgy az okosórák is rendelkeznek valamilyen operációs rendszerrel, amely a működés szempontjából viszonylag fontos. Stabilnak kell lennie, nem akadozhat, de egyúttal biztosítania kell a zökkenőmentes működést is. A modern technológiai csúcsfunkciók mellett jó azt is tudni, hogy nem mindenki vesz okosórát csak a kiemelt paramétereket figyelembe véve, valamely nők például a választáskor a desing-t és a kivitelezést helyezik előtérbe, amelynek elegánsnak és szépnek kell lennie.

Előnyök

Modellek széles kínálata Technológiailag nagyon fejlettek és innovatívak Számos rendelkezésre álló funkció

Hátrányok

A jobb modellek általában drágák Gyakran az akkumulátorok nem túl sokat bírnak ki 

back to menu ↑

Sport okosóra teszt

sport okosórák használata az első típussal ellentétben viszonylag egyértelmű. Nem annyira univerzálisak, elsősorban segédeszközként szolgálnak sportolás vagy edzés közben. Alapvetően csak a klasszikus okosórák altípusai, de teljesen egyedi funkciókkal rendelkeznek.

Legjobb sport okosórák 70 ezer forintig

Sorrend Kép Név Értékelés Képátló Ár
1. Xiaomi Amazfit GTS
41,91 mm Ár kiderítése
2. Amazfit GTR 2 Sport
35,31 mm Ár kiderítése
3. Honor Watch Magic 2
46 mm Ár kiderítése
4. Amazfit T-Rex Rock Black
33 mm Ár kiderítése

Legjobb sport okosórák 70 ezer forinttól 120 ezer forintig

Sorrend Kép Név Értékelés Képátló Ár
1. Apple Watch Nike SE
44 mm Ár kiderítése
2. Garmin Vivo Active 4S
1,1 hüvelyk Ár kiderítése
3. Samsung Galaxy Watch
42 mm Ár kiderítése
4. Garmin vívoactive 4S
40 mm Ár kiderítése

Legjobb sport okosórák 120 ezer forint felett

Sorrend Kép Név Értékelés Képátló Ár
1. Garmin Fenix 6X Sapphire
1,4" Ár kiderítése
2. Garmin Fenix 6S Glass
1,2" Ár kiderítése
3. Apple Watch Nike Series 6
44 mm Ár kiderítése
4. fenix 6S Pro Solar
1,2" Ár kiderítése

A legjobb sport okosórák és jellemzőik

Az okosórákat viszonylag gyakran használják sportoláshoz. Eleinte klasszikus modelleket használtak, ma már viszont a gyártók specializált outdoor okosórákat is kínálnak. Nem egy másik típusról van szó, inkább egy altípusról, habár hatékonyan a sportolás céljára alakították. A hagyományos funkciókon kívül a sport okosórák például beépített GPS modullal rendelkeznek, amely lehetővé teszi, hogy figyeljük a megtett útvonalat vagy navigálhatnak is bennünket a célba, lehetővé teszik a pulzus, az elégett kalóriák vagy például a futás sebességének mérését. Az ilyen karórák általában ellenállóbbak, mint a klasszikusak. Zömökebb és robusztusabb a konstrukciójuk, általában vízállók és ami az anyagot illet, szükséges, hogy könnyű legyen és ne nehezítse el a kezet. Az ilyen típusú okosórák esetében gyakrabban használnak szilikont vagy műanyagot, a fém nehéz, könnyen felforrósodik például a napon, ráadásul kellemetlenül tapad.

Előnyök

Nagy ellenállás a keményebb konstrukciónak köszönhetően, gyakran vízállók Kellemesebb felhasznált anyagok Általában könnyebbek 

Hátrányok

Kisebb választék Funkcióit tekintve elsősorban az edzéshez igazítottak, néhány klasszikus funkció hiányzik 
Sportovní chytré hodinky

back to menu ↑

Az okos elektronikai cikkek márkája mindig fontos

Ahogy már néhányszor elmondtuk, az okosórák az intelligens elektronika egyik kategóriája. Ehhez így is kell hozzáállnunk. Az intelligens elektronikára általában érvényes, hogy a minőségénél nagy mértékben a márkája és a gyártója a döntő. A piacon ugyanis sok minőségi, hagyományos és hosszútávú gyártó működik párhuzamosan, valamint olyan cégek is, amelyek a piacon például csak egyetlen egy okosóra modellel szerepelnek. Az előbb említettek elég pénzzel rendelkeznek a befektetésre, az új technológiák fejlesztésére és minőségi anyagok felhasználására. Ebből következik a nagyon jó minőség, ráadásul a márka jóhírneve a legjobb garancia a minőségre – kiépítése évekig tart, és senki sem kockáztatná, hogy csorbuljon. A másik cégcsoport, épp ellenkezőleg, nem rendelkezik annyi pénzzel a befektetésre, és többnyire nem is ismerik őket ezzel a termékkategóriával összefüggésben. Nem állítjuk, hogy ezek a gyártók nem képesek biztosítani a minőséget, de ez, ahogy mondják, “zsákbamacska”. Megpróbálhatja, de nagy a rizikó, hogy a vétel nem éri majd meg az árát.Ebből a szempontból azt tanácsoljuk, hogy csak hagyományokkal rendelkező, jól ismert és az évek során jól bevált gyártóktól vegyen okosórát. Kisebb a rizikó, hogy megégeti magát. Nézzük meg tehát együtt a legnagyobb és legelterjedtebb okosóra márkákat.

back to menu ↑

Hogyan válasszunk okosórát: a legfontosabb paraméterek, amelyek irányt mutatnak

Az intelligens órák, akárcsak az összes intelligens elektronika, manapság nagyon magasan szinten fejlettek a technológiát illetően. Ön mint felhasználó számára ez azonban egyúttal viszonylag bonyolult választást jelent – egy egész sor kritériumot kell mérlegelni, amelyek szerint már el tudja dönteni, hogy megfelelő-e lesz az adott okosóra Önnek, mennyire minőségi és milyen lehet az élettartama. Ráadásul az intelligens elektronikánál megszokott, hogy a fejlődése nagyon gyorsan halad előre. Ezért szükséges, ha legalább egy kicsit is lehetséges, az aktuális kínálatból választani és odafigyelni, hogy még ha olcsóbb is lenne, de ne vegyen túl régi modellt. De mielőtt elkezdené a válogatást, át kéne gondolnia, hogy mi az igazán fontos Önnek egy okosóránál:

  • Annak, aki maximális mértékben és hatékonyan szeretné kihasználni az okosórát, annak elsősorban a szoftveres funkciókat, a teljesítmény értékeit vagy az operációs rendszert kell megnéznie.
  • Aki inkább a megjelenést értékeli, annak az okosóra design-ját kell néznie. Mindenképp megéri az óraszíj anyaga, a teljes kivitel és a méret alapján választani.
  • Az aktív sportolók biztosan inkább a sport, mint a klasszikus okosóráknak veszik hasznát.
  • Ha gyakran mozog kint vagy gyakran utazik, válasszon nagyon ellenálló okosórát hosszú üzemidejű akkumulátorral.

Ez csak néhány példa, hogy hogyan kéne mérlegelnie a döntést. Értékelje a szokásait, tisztázza a preferenciáit, és csak abban a pillanatban haladjon tovább a választás következő fázisára, ha már sejteni fogja, hogy mi a döntő Önnek egy okosóra esetében. Mégpedig az egyes paraméterek pontosítása segítségével.

Az okosóra akkumulátorának üzemideje nagyon fontos

Biztosan egyetértünk abban, hogy ahhoz, hogy az okosóra hasznos legyen, nem lenne jó, ha az aljzatok hiánya korlátozna bennünket. Az okosóráknak legalább annyi időt kéne kibírniuk, amíg Ön nincs otthon, tehát legalább 12 órát.De ha nem szeretné mindennap feltölteni, ami gyorsan viszonylag idegesítő és terhes lesz, azt javasoljuk, hogy válassza a lehető leghosszabb üzemidőt. Minél hosszabb, annál jobb Önnek. A modern okosórák átlagosan 1-5 napot bírnak ki (24-120 órát). Paradox módon gyakran az olcsó modellek bírják tovább, de ez az miatt van, hogykisebb teljesítménnyel és a kevesebb funkcióval rendelkeznek, amit az ilyen órák képesek kezelni. Tehát a hosszabb üzemidő a minőség rovására megy.

Ha a gyártó véletlenül nem adja meg a várható üzemidőt (ami egy kissé megtévesztő paraméter – a mérés feltételeitől függ és nem igazán egyértelmű érték), akkor nézze meg az akkumulátor kapacitását. Ezt milliamperórában (mAh) adják meg, és az átlagos értéke 350 és 400 mAh között mozog. Egyúttal jó megnézni a feltöltés módját is. A legjobb rendszer természetesen a vezeték nélküli feltöltés, amely illik is hozzá és a legkényelmesebb mód. Deaz okosórák túlnyomó többsége kábellel tölthető fel, általában USB-n keresztül.

Figyeljen a kompatibilitásra – megkínlódhat vele

Az intelligens modern elektronika felhasználói számára az egyik mumus a kompatibilitás szó. Ha telefonnal szeretné párosítani az okosórát (nem szükséges, de ajánljuk, csak így tudja tényleg teljes mértékben és a megfelelően kihasználni), akkor az okostelefonnak kompatibilisnek kell vele lennie. Ez nem is a telefon modelljén múlik, hanem inkább az operációs rendszeren. Arról, hogy melyik operációs rendszerek kompatibilisek egymással, a gyártónak vagy az eladónak kéne tájékoztatnia Önt. Ha nem, mindenképpen kérdezzen rá, ez rendkívül fontos. Ha az okosóra nem fog működni a telefonjával, akkor csak két lehetősége lesz – új órát vagy új telefont kell vennie. Másképp ezt nem lehet megoldani, ha esetleg véletlenül nem sikerülne áttelepítenie az operációs rendszert az egyik készülékből a másikba, ami nem ajánlott.

Hodinky a smartphone
Hodinky a iPhone
Tizen
Různé systémy

Néhány operációs rendszer típus

Az egyes gyártók okosórái gyakran eltérnek egymástól, ami a telepített operációs rendszert illeti.  Létezik belőlük néhány, és alapvetően meghatározzák az okosóra egész működését a szoftver szempontjából. Egészen különböző szokott lenni a felhasználói felület, különböző lehet a vezérlés vagya megjelenítés,és természetesen az egyes operációs rendszerek a tárolt hibák mennyiségében is eltérnek egymástól, és ehhez kötődve a stabilitásban, internetkapcsolat esetén pedig a biztonságban is. Mielőtt megnézzük az elterjedt operációs rendszereket, engedje meg, hogy elmagyarázzuk Önnek a különbséget két viszonylag alapvető fogalom között:

  • Nyílt forráskódú operációs rendszerek– Önnek előnyösebb – az ilyen operációs rendszer cserélhető, különféle gyártóknál fordulhat elő és Ön egyszerűbben tudja testreszabni. Letölthet például további alkalmazásokat, aminek köszönhetően bővítheti a rendszer használatát.
  • Zárt operációs rendszerek– egy adott gyártó készülékein vannak.Az operációs rendszert senki más nem használhatja. Ezért csak azokat a funkciókat használhatja, amit a gyártó telepített a készülékbe, vagy amelyeket később adott hozzá.

Másképp mondva, ami az operációs rendszer kiválasztását illeti, inkább a nyílt, ráadásul ismert forráskódúakat ajánljuk. Már csak azért is, mert a jó és ismert rendszer sok alkalmazással is rendelkezik, amit letölthetünk. De az ismeretlen kínai gyártó rendszere egyrészt nem fog sokat érni, másrészt valószínűleg hiányozni fognak belőle a letölthető bővítmények. Most pedig nézzük meg a három legelterjedtebb operációs rendszert.

Android Wear

Népszerű operációs rendszer, amellyel általában mobiltelefonokban találkozhat. Ez a verzió okostelefonokra lett szabva. A rendszer kompatibilis Android operációs rendszerű telefonokkal, amelyekből egy egész sor létezik. Ráadásul a rendszer nagy népszerűsége miatt rengeteg letölthető applikáció van. Régebben ez a rendszer rövidebb üzemidejű akkumulátorral küzdött, de ma már képesek ezzel is megbirkózni.

WatchOS

Operációs rendszer az Apple vállalattól, amely az okosóráikban található. Az árat tekintve, amennyiért ezeket az órákat árulják, viszonylag drágának nevezhetők, ám egyúttal nagyon jó minőségűek és hatékonyan megoldottak.Az Apple operációs rendszerek a hozzáértőknek igazi ínyenc falatoknak számítanak, ami ebben az esetben sincs másképp. Az igaz, hogy ez az operációs rendszer még mindig relatíve alacsony üzemidejű akkumulátorral küszködik, ráadásul korlátozottan kompatibilis más készülékekkel (gyakorlatilag nem csatlakoztatható más telefonhoz, mint iPhone-hoz). Másrészt egy egész sor applikáció létezik hozzá, és ami a stabilitást és működést illeti, az említett operációs rendszerek közül a legjobbnak értékelnénk.

Tizen

Ezt az operációs rendszert a Samsung fejlesztette ki, és az okosóráiban található. Ennek köszönhetően az okosóra könnyen párosítható más Samsung eszközökkel, ráadásul nincsenek problémái az akkumulátorral. Ami az árát illeti, ezzel a rendszerrel olcsón jönnek ki az okosórák. Probléma akad azonban a kompatibilitással és az applikációk számával – mivel egy olyan rendszerről van szó, amelyet kevés készülék használ, ezért az applikációk piaca sem éppen széles. Ez miatt veszít a népszerűségéből ez a viszonylag nagy perspektívával rendelkező operációs rendszer.

Kijelző – az okosórák szerves része

Ha a rendszeres olvasóink közé tartozik, akkor észrevehette, hogy a mobiltelefonoknál, tableteknél és GPS navigációknál is az egyik kulcsparaméternek a kijelzőjüket tartjuk. Nem teszünk kivételt az okosórák esetében sem. A kijelző az az eszköz, amellyel az óra rendszere kommunikál Önnel,és mivel a legtöbb órát érintőkijelzővel kell irányítani, egyúttal a vezérlés módja is. Ezért tökéletesen meg kell felelnie Önnek, és elég kényelmesnek kell lennie (megfelelő méret, tisztességes felbontás, jó olvashatóság és reakcióidő). Kezdjük a vezérléssel – az érintés és a reakció közötti szünet nem lehet hosszú. Ajánljuk, hogy próbálja ki. Ráadásul a belső környezetnek is az érintővezérléshez kell igazodnia. Nem eshet meg, hogy a gombok túl kicsik lennének. A kijelző nem lehet túl kicsi, hogy mindent kényelmesen el tudjon róla olvasni, illetve jól lásson mindent – ezt az Ön individuális szükségleteire hagyjuk, mindenkinek valami más felel meg. De mindenképpen nézze meg a kijelző méretét.

Határozottan ne felejtse el, hogy az okosórát inkább kint, mint bent fogja használni, gyakran közvetlen napfényben. Ezért döntő a kijelző láthatósága a napon. Szükséges, hogy teljes napfényben is elég kontrasztos és teljesen olvasható legyen minden információ, egyébként az okosóra használata korlátozott és nehézkes lesz. Semmiképp se hagyatkozzon arra, hogy mit ír a gyártó az olvashatóságról. Próbálja ki! Mindenkinek másképp érzékeny és jó a szeme, tehát az észlelés elég szubjektív. Sokat elárulhat ám a kijelző technológiája. Általában kétfélét használnak:

  • IPS kijelzők– régebbi és olcsóbb típus. Jó látószögük van, a színeket egészen élethűen adják át, kitűnnek az élettartamukat illetően, de a fényben kevésbé jól olvashatóak, a fekete színt pedig nem adják át olyan jól.
  • OLED vagy AMOLED kijelzők– újabbak, drágábbak, de praktikusabbak – tökéletesen adják át a fekete színt, amivel növelik a láthatóságot a fényben. A többi szín nagyon élénk és a látószög valamivel még nagyobb, mint az IPS kijelzők esetében. Jelentős korlátozás azonban a nagy fogyasztás.

Tartalmaz az okosóra fényképezőgépet? Nézze meg annak minőségét

Néhány okosórában, a mobiltelefonokhoz hasonlóan, beépített fényképezőgép van (vigyázat, nem mindegyik – ellenőrizze a jelenlétét).  A minőségét megapixelekben adják meg, amit talán ismer, hiszen gyakran emlegetik ezt az egységet. Minél több megapixel (mondhatjuk úgy, hogy minél több színpont képezi a végső fényképet), annál jobb fotókat készíthet, valamint annál jobb minőségű és hasznosabb a fényképezőgép. A legtöbb az okosórák esetében nem ér el olyan minőséget, mint a telefonoknál vagy egy fényképezőgépnél. Az átlagos érték a felbontás esetén körülbelül 3 Mpx, de kivételes esetben futhat csak bele olyan okosórába is, amely mintha lelkes fotósoknak lett volna teremtve. Ha nem tartozik közéjük, megnézheti a vakut, objektívet vagy optikát, de mindenképpen jegyezze meg, hogy a fényképezőgép elsődleges funkciója az okosórában nem a minőségi fényképek készítése. Ez inkább egy kiegészítő funkció, amellyel pillanatképeket készíthet például egy ünnepségen vagy egy kiránduláson. A nagy fotózásokra jobban megéri egy igazi fényképezőgépet venni, amely a részleteket is rögzíti.

Az okosóráknak, főleg a sport okosóráknak ellenállónak kell lenniük

Az ellenállóság egy olyan tulajdonság, amely minden készülék esetében megéri az árát. Az okosóra esetében, amit hosszú ideig és gyakran kint is, utazásokon, vagy akár a természetben is a karján fog hordani, ez különösen fontos. Az ellenállóságot általában a lefedettség fokozatában fejezik ki. IP kóddal jelölik. A kód után két szám következik nullától hatig/nyolcig, amelyek közül mindegyik a védelmi szintet fejezi ki. Az első szám a részecskék (például por) bejutásával szembeni ellenállóságot adja meg, míg a második a vízállóságot. Minél nagyobbak az IP kód számai, Önnek annál jobb. A biztonság kedvéért melléklünk egy listát, hogy melyik kód mit jelent. A víz okozta károk esetében az értékek a következők:

  • IPX0 – védelem nélkül.
  • IPX1fröccsenés ellen védett legfeljebb 10 percig.
  • IPX2 fröccsenés ellen legfeljebb 10 percig, csepegő víz ellen 15°-os szögben védett.
  • IPX3 fröccsenés ellen védett.
  • IPX4 – fröccsenő víz ellen védett minden irányból(legfeljebb 10 literig percenként, 5 percen át).
  • IPX5fröccsenő víz ellen védett (3 percig 3 méterről).
  • IPX6erős vízsugár ellen védett (3 percig 3 méterről).
  • IPX7 – erős vízsugár és rövid ideig tartó vízbe merítés ellen védett (legfeljebb 1 méter mélységig, maximum 5 másodpercre).
  • IPX8víz alatt folyamatosan használható (legfeljebb 5 méter mélységig, maximum 1 órára).

A részecskék bejutása esetében a tanúsítvány a következő:

  • IPX0 – védelem nélkül.
  • IP1X – védelem a nagy tárgyak behatolása ellen.
  • IP2X – védelem a kis tárgyak behatolása ellen.
  • IP3X – védelem az apró tárgyak behatolása ellen.
  • IP4X – védelem a nagyon apró tárgyak behatolása ellen.
  • IP5X – részleges védelem a por behatolása.
  • IP6X – teljes védelem a por behatolása ellen.

A hagyományos okosórák nem túlságosan ellenállóak, hajlamosak a sérülésekre. A sport okosóráknál ez nem lenne éppen előnyös, emiatt úgy vannak kialakítva, hogy vízállóak legyenek – általában 100 méterig a legjobbaknál -, valamint úszni is lehet velük. A tartósság ezek a modellek esetében egy kulcsfontosságú tulajdonság, biztosan figyelembe kéne vennie, ha azt szeretné, hogy az óra praktikus legyen.

Chytré hodinky na ruce
Ovládání chytrých hodinek

Nézze meg az okosóra hardveres felszereltségét

Az okosórákat kicsit túlozva telefonoknak is nevezhetjük, amelyek egy kis szekrénybe vannak elrejtve a csuklónkon. A paraméterek, amelyeket értékelhetünk, hasonlóak, mint a mobiltelefonok esetében. Ám egy átlagos felhasználó nehezen ítélheti meg a belső alkatrészek teljesítményét vagy a memóriát (ezt valaki figyelembe veheti, de az órába biztosan nem fog annyi fájlt elmenteni, hogy ne férne bele az eredeti belső memóriába), attól függetlenül, hogy a legtöbb gyártó ezeket az adatokat sehol sem tünteti fel. A reakcióidőt és az összes alkatrész működését inkább ajánljuk, hogy próbálja ki a boltban, egy kicsit próbálja ki, hogy hogyan működik az okosóra, milyen gyorsan reagál, és hogy véletlenül nem akadozik-e az operációs rendszer. Ez határozottan többet mondd el Önnek, mint akármilyen nagy mennyiségű szám és érték. Ami a kiegészítő hardveres felszereltséget illeti, erről gyakran a funkcionális felszereltség dönt, ami szorosan összefügg vele. Ha szeretne az okosórán keresztül telefonálni, akkor az okosórának rendelkeznie kell hangszóróval és mikrofonnal. Ha a telefon helyett szeretné használni, akkor SIM-kártya slottal is rendelkeznie kell.

Döntő a design? Fontos a kompromisszum a minőség és a stílus között

A karórák régóta nemcsak praktikus segédeszközök az idő megállapítására és mérésére, de elengedhetetlen divatkiegészítők a férfiaknál és nőknél egyaránt. Nincs ez másképp az okosórák esetében sem. Még ha műszakilag és funkcionálisan felszereltek is, a design szempontjából még mindig karórákról van szó, és a divat ugyanúgy érvényes rá, mint minden másra, amit csak visel. Nem tanácsoljuk, hogy tisztán a megjelenés alapján döntsön, de semmiképp se feledkezzen meg erről az oldaláról sem a választás közben. A karóra külsejének illenie kell Önhöz és a stílusához. Színben, anyagban, alakban. A szakértők általában két kategóriába osztják ebből a szempontból az okosórákat:

  • Okosórák kerek designnal– hasonlítanak a klasszikus karórákra, kerek számlappal. Ízlésesebbek, de a vezérlés szempontjából kevésbé praktikusak.
  • Okosórák négyszögletes designnal– feltűnők, négyzet vagy téglalap alakú a számlapjuk, ám az érintőkijelző gyakoribb és intuitívabb, akárcsak egy mobil kicsinyített kijelzője.

Sokat elárul a számlap megjelenítése. A karórák, amelyeken óramutatók vannak, elegánsan néznek ki, egy leheletnyi hagyománnyal. Épp ellenkezőleg, a digitális számlap futurisztikus és modernebb. A karórák elengedhetetlen része az óraszíj. Ez teszi ki a végső benyomás felét. Esetében nemcsak a szín a döntő (fémeset, feketét, barnát vagy fehéret ajánlunk – ezek a színek annyira semlegesek, hogy minden öltözethez és minden alkalomra illenek), de az anyaguk is (leggyakrabban fém, bőr, műbőr, gumi vagy textil).Nagy előny néhány modell esetében, hogy cserélhető az óraszíjuk. Az óra design-ját tehát az alkalomtól függően cserélhetjük. Más szíjat vihetünk a hegyekbe, mást a bulira és mást a tárgyalásra az ügyféllel.

 

Az óra és az óraszíj anyaga – lehet kombinálni a szépséget a kényelemmel?

Térjünk vissza ezen a ponton még az óra és az óraszíj anyagjához. Egy sor variáció létezik és minden gyártó mást részesít előnyben. Ráadásul az anyag nagy részben az ár kérdése is – a titán határozottan drágább lesz, mint a műanyag vagy a gumi. Az anyag nemcsak a megjelenésre van hatással. Az óra bizonyos gyakorlatias tulajdonsága a szíjnak köszönhető, előnyök és hátrányok egyaránt. Nézzük meg először a szíj anyagát. Ebben az esetben néhány különböző megoldás lehet, például:

  • Textil– legkönnyebb és jól szellőző anyag, amely például szabadtéri használatra alkalmas. Viszonylag ellenáll a karcolásoknak, és ha szakadásálló, akkor határozottan megfelelő. Azonban egyáltalán nem néz ki jól munkahelyen, tárgyaláson vagy hivatalos eseményeken. Ezekre a helyekre egy textil óraszíj egyenesen nem illő, és inkább rossz benyomást kelt.
  • Gumi/kaucsuk/szilikon…– anyagok, amelyeket széles körben használnak sport óráknál vagy fitnesz karkötőknél, amelyek félúton vannak. Az anyag rugalmas, nem vág, nem ragad, ráadásul nem csípi be a bőrét a karja mozgatása közben, ahogy azt például a klasszikus fém szíjak teszik. De, ami a divatot illeti, semmiképp sem illenek társaságba.
  • Bőr/műbőr– a bőr könnyű, felülete sima és rugalmas annyira, hogy nyáron se vágja a kezét. A probléma az, hogy az izzadtságtól a bőr ragadni fog a kezéhez, a bőr a kézen nem igazán csúszik és ez néha kényelmetlen lehet.  Másrészt a bőr nagyon elegáns és nagyon szépen néz ki, ráadásul elég univerzális, tehát pólóhoz és melegítő felsőhöz ugyanúgy felveheti, mint öltönyhöz.
  • Fém szíj– egyértelműen a legdrágább és legelegánsabb variáns, amely megfelelő benyomást kelt. Az ilyen karórákat elsősorban a férfiak részesítik előnyben, de megvannak a maga hátrányai. A szép megjelenést nagyobb tömeg, bizonyos kényelmetlenség ellensúlyoz, ha megizzad a keze, azt már nem is említve, hogy a karóra csuklós ízületei becsíphetik a szőrszálakat, ami néha fájdalmas lehet. Ráadásul a fém felülete könnyen karcolódik, és a hosszúság szabályzása bonyolult. Ezért cserébe egy nagyszerű divatkiegészítőt kap, amely nagyon tartós és luxus benyomást kelt.

Ami magát az óra anyagát illeti, ezzel párhuzamosan több különböző anyagot alkalmaznak. Ennek nincs akkora hatása a megjelenésre, inkább a készülék tartósságára (természetesen fém óraszíj nem lehet egy műanyag óratesthez, ez azonban talán érthető). A megjelenést elsősorban az óraszíj, az élettartamot az óratest határozza meg, ezt a tanulságot jegyezze meg. Milyen anyagokat használnak?

  • Műanyag– könnyű, puha, esésálló (a bizonyos belső rugalmasságnak és feszültségnek köszönhetően), viszonylag kényelmes, de a design-t illetőleg nem túl szép és összehangolt.
  • Szilikon – könnyű, rugalmas, puha és kényelmes, megfelelő sportoláshoz, kevésbé alkalmas társaságba.
  • Fém – titán, rozsdamentes acél, orvosi acél– minőségi, ellenálló és nagyon tartós anyagok. Könnyen megkarcolódnak, de ha jól gondoskodik róluk, akkor tényleg nagyszerűen és luxus hatást keltve néznek ki. Ráadásul a rozsdamentes acél vízálló és nem rozsdásodik.

back to menu ↑

Milyen funkciókat várhatunk az okosóráktól?

Az okosórák a gyártásuk kezdetétől viszonylag széleskörű funkciókkal rendelkeznek, amiket használnak, és amelyekkel kitűnnek a klasszikus órák közül. Ebben a tekintetben válogathat – mi csak a legalapvetőbb funkciókat említjük meg. Ha keresgélne, akkor néhány további, nem kevésbé érdekes funkciót is találhatna. Ám az, hogy milyen irányba haladnak tovább az okosórák, jó kérdés. Erre nem könnyű válaszolni, mert az okosórák használata nagyon változatos. Csak találgathatunk, hogy milyen fejlődést érnek majd egyszer el. De már ebben a pillanatban is funkciók szempontjából magasabb szinten vannak, mint a legtöbb hasonló készülék.


back to menu ↑

Végszó

Végezetül összegezzük a választás teljes folyamatát. Ez a cikk elég hosszúra sikeredett, és jobb a végére még egyszer kategorizálva átvenni az összes információt. Tehát – az okosórák lehetnek klasszikusak vagy sportolásra valók. Már a vásárláskor biztosan tudja, hogy melyiket szeretné beszerezni a kettő közül, tehát talán nem kell az okosórák felosztását tovább magyaráznunk.  A sportoláshoz válasszon sport okosórát, a mindennapi használatra klasszikust. Ami a márkákat illeti, a piac viszonylag széles, mi azonban azt ajánljuk, hogy valamelyik hiteles és minőségi márkát válassza – Apple, Samsung, Garmin, Xiaomi vagy például Huawei. Ezeket a márkákat gyakran ismerheti már például GPS navigációk vagy mobiltelefonok terén.

Amint áttér a választásra a készülék műszaki paraméterei alapján, az első, amire fókuszálnia kéne, az operációs rendszer. Válasszon újra, ha lehet, valamilyen ismertet – nagyobb az esélye, hogy több applikációt fejlesztettek ki rá. Mindenképpen próbáljon meg olyat választani, ami stabil, gyors és jól működik, a komfortos felhasználói felület pedig előny. Végül ne feledkezzen meg arról, hogy a párosításhoz kompatibilisnek kell lennie az okostelefonnal.Jó megnézni az akkumulátor üzemidejét, a fényképezőgép minőségét (ha van az okosórában), és a kijelző tulajdonságait is. Hagyjuk a felbontását és a színeket, ezek olyan részletek, amik nem tűnnek ki a kis kijelzőn. De mindenképpen nézze meg a méretét, és hogy jól tud-e vele dolgozni.Ha kézbe tudja venni az okosórát a vásárlás előtt, akkor próbálja ki azt is, hogy mennyire olvashatók az adatok a kijelzőn közvetlen napfény alatt.

Az okosórák további tulajdonságai közül ajánljuk, hogy nézze meg az ellenállóságot a mechanikai sérülésekkel, az idegen tárgyak és víz bejutásával szemben. Ezeket a paramétereket az IP kód adja meg, amely az IP betűkből és két számból áll, amelyek az ellenállóság szintjét adják meg. Próbáljon meg minél ellenállóbb okosórát választani. Végül sorra kerül a design is. Mivel az okosóra az öltözete része, divatkiegészítő funkcióját is teljesíti, ahol nagyon fontos a kinézete is. A fő az óraszíj és óratest anyaga – próbáljon meg olyat választani, ami illik a stílusához és a helyszínhez, ahol az okosórát szeretné hordani.A természetbe más okosóra illik, mint például egy tárgyalásra. Az okosóra funkcionális felszereltségét az Ön saját, individuális választására hagyjuk. Mindenképp Ön tudja legjobban, hogy mit tud kihasználni, minek fogja hasznát venni. Már csak az okosóra árát kell értékelni, és ha elfogadható, akkor nyert ügye van. Mehet megvenni az új okosóráját.

back to menu ↑

Okosórák ára – milyen tartományban mozognak?

Nézzük meg végezetül, hogy milyen durván az okosórák ára. Az intelligens elektronika ára elég széles körben mozog, és jellemző rá, hogy nagyon gyorsan változik. Az okosóráknál ez hasonló. Amikor egy új modell jelenik meg a piacon, akkor magas ára lehet, de már egy év elteltével jelentősen olcsóbb lesz, hiszen elavultnak fog tűnni a legújabb modellekkel összehasonlítva.

  • A legolcsóbb okosórákat már pár száz forintért is beszerezheti. Ezek nem egy ismert, nagy hagyománnyal rendelkező gyártó termékei, inkább ismeretlen márkák. Sem a minőségük, sem a funkcióik nem lesznek olyanok, amilyent Ön szeretne, ennek a kategóriának az egyetlen előnye az alacsony ár.
  • A 35 ezer forint alatti okosórák a kevésbé igényes ügyfelek elvárásainak tesznek eleget – olcsóbb sport okosórákat és többé-kevésbé átlagos klasszikus okosórákat vehet ebben a kategóriában. Az akkumulátor üzemideje meglepően jó. Akár néhány napot is kibír, de ez elsősorban a kevesebb beépített funkcióval, kisebb teljesítményű és kevésbé kihasznált kijelzővel adott. Egy kevésbé igényes felhasználónak azonban ez bőven elég, az alapvető funkcióikat jól teljesítik.
  • Okosórák 70 ezer forintig – itt az okosórák arany középkategóriájában mozgunk. A funkcionális felszereltség mellett, amelyekkel nagyon hasznos lesz, a karórák esztétikus divatkiegészítőkké is válnak, tehát egy további funkciót is teljesítenek. Az akkumulátor üzemideje nagyjából két-három napra csökken, de egyúttal nő a funkciók száma, a stabilitás és az operációs rendszer szintje. Nem utolsó sorban meg kell említeni, hogy ebben a kategóriában már nagyon tisztességes sport okosórák is vannak.
  • A 70 ezer forint feletti okosórák már elég intelligensek az igényes felhasználóknak is. Egy egész sor funkciót kínálnak, nemcsak az alapvetőket, mint az SMS-ek fogadása vagy telefonálás, de GPS navigációt, internet hozzáférést, további alkalmazások letöltését, tehát további funkciókat az okosóra funkcionális felszereltségének bővítésére. Ebben a kategóriában szinte professzionális sport okosórákat is talál, amelyek nagyszerű asszisztensei lehetnek edzés közben.

back to menu ↑

Mi a helyzet az okosórák alkalmazásaival?

Az okosórákat, akárcsak az okostelefonokat, további alkalmazásokkal bővítheti, amelyeket általában letöltésre kínálnak. Legalábbis néhány operációs rendszer esetében (többet erről a “Hogyan válasszunk okosórát…” rész megfelelő fejezetében olvashat). Android esetében például a Google Play áruházból tölthet le alkalmazásokat. Az okosóra esetében az alkalmazások döntő része különféle letölthető számlap, hogy az időt, amennyiben lehet, stílusosan mutassa.Választhat elegáns, műszakilag fejlett, vagy például nagyon minimalista számlap közül. Csak Önön múlik, hogy melyiket választja. Több száz lehetőség van. A többi alkalmazásból kiválasztottunk néhányat, amelyek szerintünk hasznosak lehetnek (eközben, hogy valami rendszer is legyen benne, AndroidWearhez való alkalmazásokhoz tartjuk magunkat – a többi rendszerhez többnyire talál ezekkel egyenértékű alkalmazásokat):

  • CloudPlayer– applikáció, amellyel zenét játszhatunk le a OneDrive vagy Google Drive lemezünkről.
  • Wear Messenger– applikáció, amelynek köszönhetően közvetlenül az okosóráról írhat és küldhet SMS-eket. Tartalmaz billentyűzetet és hangbemenetet is.
  • Runkeeper– applikáció, amely hatékonyanméri a futás sebességét (vagy például a biciklizést), az elégetett kalóriák számát, vagy a lefutott (megtett) távolságot.
  • Evernote– alapvetően egy klasszikus jegyzettömb, amellyel kezelheti a jegyzeteit és emlékeztetőit.
  • AudioRecorder– applikáció, amellyel, ahogy azt a neve is elárulja, hangfelvételt készíthet.
  • TripAdvisor – nagyszerű applikáció utazóknak, amelyen értékeléseket olvashat a hotelekről vagy éttermekről, valamint szabadidős tevékenységeket kereshet a környéken.
  • AerisWearWeather– ügyes kis meteorológiai applikáció, amely az időjárás-előrejelzésről nyújt információkat.
  • Shazam– applikáció, amely képes felismerni a dalok vagy zeneszámok címét. Ha meghallja a számot, csak indítsa el ezt az applikációt, és az elárulja Önnek a szám címét.

Az említett alkalmazások mellett még több tíz, sőt, több száz további is létezik (szótárak, rádiók, alvásfigyelők, sport applikációk – golf, úszás, paintball,…), de arra, hogy mindent megemlítsünk, nincs elég terünk. Mindenesetre, ha valami érdekli Önt, és szeretné, ha az okosórája rendelkezne azzal a funkcióval, javasoljuk, hogy próbálja megkeresni a Google Play áruházban vagy más, applikációkat kínáló áruházban. Nagy az esélye, hogy már valaki feltöltött egy ilyen applikációt.

Az okosóra applikációkkal búcsúzunk Öntől. Több tanácsot már nem tudunk adni, most már csak Önön múlik, hogy mennyire jól fogja kihasználni az okosórát, és mennyire teszi majd könnyebbé az életét. Reméljük, hogy egy jó segédeszközre tesz szert, és majd még valamelyik további tesztünket olvasva találkozunk Önnel.