Legjobb GPS navigációk 2023

  • Spóroljon pénzt is idegeket a legmegfelelőbb GPS navigáció kiválasztása során.
  • Válasszon a térképek, a felszerelés, a kijelző, a funkciók és az ár-érték arány alapján.
  • Tudja meg, hogy hol vásárolhatja meg a legolcsóbban.

GPS navigace bez pozadí

TOP GPS navigációk 2023

Autós GPS navigációk 48 ezer forintig Autós GPS navigációk 48 ezer forinttól 93 ezer forintig Autós GPS navigációk 93 ezer forinttól Outdoor GPS navigációk
NAVITEL T757 LTE Navi TomTom GO Basic 5" TomTom GO Discover 7“ Garmin eTrex 32X EU TOPO
Kijelző
91 %
Akkumulátor üzemideje
91 %
Térkép felszereltség
93 %
Ár/érték
91 %
Kijelző
93 %
Akkumulátor üzemideje
92 %
Térkép felszereltség
96 %
Ár/érték
95 %
Kijelző
96 %
Akkumulátor üzemideje
92 %
Térkép felszereltség
99 %
Ár/érték
92 %
Kijelző
91 %
Akkumulátor üzemideje
97 %
Térkép felszereltség
96 %
Ár/érték
94 %
92%
95%
97%
92%
Ár kiderítése Ár kiderítése Ár kiderítése Ár kiderítése

Bevezetés

Valamikor régen, amikor az emberek kirándulni vagy szolgálati útra, vagy egyszerűen a természetbe indultak, a saját tájékozódási képességükre, becslésekre vagy legjobb esetben egy papír alapú térképre voltak utalva. Természetesen nem volt nehéz eltévedni. Persze ennek ritkán voltak súlyosabb következményei, de például külföldön nyaralva jelentős komplikációkat okozhatott. Ma, az intelligens technika és fejlett technológiák korában léteznek olyan készülékek, amelyek segítenek Önnek bárhol és bármikor tájékozódni – ezek a GPS navigációk, legyen szó outdoor típusúról a turistáknak, vagy autósról a sofőröknek. Ráadásul a modern navigációk ettől sokkal többet is tudnak. A navigáláson kívül segíthetnek Önnek például parkolóhelyet találni, jelentik a forgalmi korlátozásokat vagy elárulják, hogy éppen hol került sor autóbalesetre, és melyik útszakaszt érdemes kikerülni.

Hogyan működik a GPS navigáció? Maga a GPS rövidítés Globális Helymeghatározó Rendszert (Global Positioning System) jelent, és eredetileg ez a jelrendszer csak a hadsereg számára volt elérhető. Csak később terjedt el a civilek körében is. Alapja a műholdak csoportja, amelyek a Föld felett helyezkednek el az űrben, és amelyek segítségével nagyon pontosan meghatározható bármilyen hely a Földön, ha az adott helyre elér a GPS-jel. Ezt akár méterre, speciális használat esetén akár néhány centiméterre pontosan. Az egyes készülékek működési alapelve, amit Ön mint felhasználó vásárol, egyszerűbb. Elég megadni a címet vagy a hely koordinátáit, és a navigáció elvezeti Önt oda.  A készüléken keresztül ugyanúgy hozzáfér a térképekhez, amiknek a segítségével könnyedén tájékozódhat. A drágább és jobb modellek képesek venni az olyan jeleket, amelyek autóbalesetekről szóló figyelmeztetéseket tartalmaznak.

Ahhoz, hogy a GPS navigáció vásárlása előnyös legyen, bizonyos szabályokat kell betartania a választás során. Nem mindegyik navigáció márka minőségi, és nem mindegyik készülék éri meg az árát. Jó átvenni legalább az alapvető paramétereket. Melyek is ezek? Vártuk ezt a kérdést, éppen ezért készítettük el Önnek a 2023-as év nagy GPS navigáció tesztjét, ami választ ad ezekre. A TOP navigáció rangsorokon és GPS navigáció véleményeken kívül egy nagy cikket is talál a “Hogyan válasszunk GPS navigációt? témakörben, amely tanácsot ad Önnek, hogy milyen kritériumokat és paramétereket kell mindenképpen figyelembe vennie, milyenek az ideális értékek, és épp ellenkezőleg, mire kell odafigyelnie. Ami ebben a pillanatban bosszantónak, feleslegesnek és időhúzásnak tűnik, a jövőben nagyon fontos lehet. A GPS navigációk nem éppen a legolcsóbbak, ezért jó befektetni egy olyanba, amelyikkel sokáig elégedett lesz.

back to menu ↑

Felosztás sport és autós navigációkra

Rögtön bevezetésképp megéri a navigációkat két alapvető kategóriába osztani. Az általánosságban érvényes felosztás:

  • Outdoor (általában sportnak, túrának vagy gyalogosnak is nevezik)
  • Autós (amelyet tovább oszthatunk beépítettre, illetve a régiónkban sokkal népszerűbb hordozhatóra).

A két csoport keretein belül létezik néhány különböző, mondhatni hibrid típus is. Külön kategóriába tartoznak például a motoros navigációk vagy kerékpáros navigációk. Többnyire a fentebb említett típusokkal hasonlók, de különféle módon a saját használatukhoz igazítottak (például a kerékpáros navigációnak kesztyűben is vezérelhetőnek, egyúttal vízállónak és hosszabb üzemidejűnek kell lennie, mint a hagyományos outdoor navigációknak).

back to menu ↑

Autós GPS navigáció teszt

Hazánk piacán messzemenőleg a legkeresettebbek az autós GPS navigációk, ezért ezek tesztjével kezdjük. Elsősorban hordozható GPS navigációkról van szó, amelyek a legnépszerűbbek. A legfontosabbnak a paraméterek közül úgy döntöttünk, hogy a kijelző felbontását és az akkumulátor élettartamát tartjuk.

Árkategória 48 000 forintért

Sorrend Kép Név Értékelés Felbontás Akkumulátor üzemideje Ár
1. NAVITEL T757 LTE Navi
1280 x 800 px 2 óra Ár kiderítése
2. Navitel E500 Magnetic Lifetime
800 x 480 pixel 1 óra Ár kiderítése
3. Navitel E700 Lifetime
800 x 480 pixel 1 óra Ár kiderítése
4. TomTom VIA 52 Europe Lifetime
480 x 272 pixel 1 óra Ár kiderítése
5 TomTom Start 42
480 × 272 pixel 1 óra Ár kiderítése

Árkategória 48 000 – 93 000 forintért

Sorrend Kép Név Értékelés Felbontás Akkumulátor üzemideje Ár
1. TomTom GO Basic 5"
480 x 272 pixel 1 óra Ár kiderítése
2. TomTom GO Basic 6"
480 x 272 pixel 1 óra Ár kiderítése
3. TomTom GO Discover 6“
1280 × 720 pixel 0,8 óra Ár kiderítése
4. Carneo Combo A9500
1280 x 480 pixel - Ár kiderítése

Árkategória 93 000 forint felett

Sorrend Kép Név Értékelés Felbontás Akkumulátor üzemideje Ár
1. TomTom GO Discover 7“
1280 × 800 pixel 2 óra Ár kiderítése
2. TomTom GO 6250 Professional EU LIFETIME
800 x 480 pixel 1 óra Ár kiderítése
3. TomTom Rider 500 EU
480 × 272 pixel 6 óra Ár kiderítése
4. TomTom GO PROFESSIONAL 6250 Lifetime
800 x 480 pixel 1 óra Ár kiderítése
Automobilová navigace
Navigace bez pozadí

Autós GPS navigációk és jellemzőik

Az autós GPS navigációk egy nagy csoportot képeznek a piacon. Azért, mert a navigációra legtöbbször éppen a sofőröknek van szükségük. Általánosságban érvényes, hogy rövidebb ideig képesek működni tápellátás nélkül. Arra való tekintettel, hogy nagyobb a teljesítményük, mint az outdoor navigációknak, nagyobb a fogyasztásuk is és rövidebb az üzemidejük (általában egy óra, maximum kettő). Általában ezt úgy oldják meg, hogy a tápkábelt a szivargyújtóhoz csatlakoztatják. Nagyobb a kijelzőjük és jobb a felbontásuk, egyúttal a térkép rendszerek elsősorban sofőröknek lettek kialakítva. Azt lehet mondani, hogy teljesen autóban való használatra alakították ki őket, és paramétereik is ennek felelnek meg.

Általában feloszthatjuk hordozható GPS navigációra és beépített GPS navigációra. Az előbbiek például a fedélzeti kamerákhoz hasonlítanak. A szélvédőre vagy a műszerfalra kell elhelyezni, ideálisan egy tartóra, hogy vezetés közben ne kelljen elfordulnia, és nézheti rajta az utat, vagy hagyhatja, hogy a hang navigálja. A második típust beépítik az autó műszerfalába. Design szempontjából egyértelműen jobban néz ki, de hátránya a korlátozott választék (az autó modellt illetően), magasabb az ára és kisebb a kínálat. A hordozhatók sokkal előnyösebbek. Ami az autós navigációk további lehetőségeit illeti, viszonylag ma már nagyon elterjedtek a mobil alkalmazások. Használatuk azonban nem praktikus – még ha ingyenesek is, néha nem működnek, ha nincs térerő. Megeshet, hogy valahol ott marad, és nem fogja tudni, hogy merre menjen. Ráadásul igaz, hogy a járművet több sofőr is használja (például egy cégben), és mindegyiküknek rendelkeznie kéne navigációval ellátott okostelefonnal.

Előnyök

Szinte korlátlan választék és szélesebb kínálat

Több gépkocsiban lehet használni

Könnyebb kezelhetőség

Könnyebb frissíteni a térképeket a rendszerben

Hátrányok

Kábellel kell megoldani a tápellátást (többnyire a sebességváltó körül, ahol útban lehet)

A navigációt ki kell venni a kocsiból, ellopása a szélvédőn keresztül nagyon egyszerű

A szélvédőn vagy a műszerfalon akadályozhatja a sofőr kilátását

Az outdoor navigációkkal szemben az autós navigációknak általában rövidebb az üzemideje

back to menu ↑

Outdoor GPS navigáció teszt

Az outdoor GPS navigációk elsősorban gyalogos turistáknak valók, illetve biciklisták is használhatják. Ugyanúgy, ahogy az autós GPS navigációk, az outdoor navigációk is a funkcióikat és paramétereiket tekintve teljesen használatukhoz lettek kialakítva.

Sorrend Kép Név Értékelés Felbontás Akkumulátor üzemideje Ár
1. Garmin eTrex 32X EU TOPO
240×320 pixel 25 óra Ár kiderítése
2. Garmin eTrex 22X EU TOPO
240×320 pixel 25 óra Ár kiderítése
3. Garmin eTrex Touch 35 EU TOPO
160 x 240 pixel 15 óra Ár kiderítése

Outdoor GPS navigációk jellemzői

Az első, amit észre vehet az outdoor GPS navigációkon, a jelentős hasonlóságuk az ellenálló mobiltelefonokhoz. Mivel terepre és a természetbe valók, természetesen szükséges, hogy elég ellenállók legyenek. Mechanikus, és ugyanúgy a víz okozta károk vagy a porral való eltömődéssel szemben is.  Kisebbek és könnyebbek, mint az autós hordozható GPS navigációk, hogy ne legyenek az úton a terhére, de egyúttal kisebb a felbontásuk is. Fontos esetükben elsősorban az akkumulátor hosszabb üzemideje (nyugodtan kibírnak akár húsz óra üzemelést is), az iránytű megléte és az alapvető tájékozódási funkciók, hogy ne vesszen el a hegyekben vagy az erdőben.

Előnyök

Nagyon ellenálló a víz és por okozta, valamint a mechanikus károsodással szemben

Kis méretek és mobilitás

Terepre is alkalmas

Hátrányok

Kisebb felbontás

Funkcionálisan nem annyira kidolgozottak, mint az autós navigációk

Outdoorová navigace

back to menu ↑

A GPS navigáció márkája fontos – nézzük meg a három legjelentősebbet

Ha meg szeretnénk nézni a GPS navigáció márkákat, akkor előtte el kell valamit árulnunk. Még ha a piac viszonylag széles is, a három legdominánsabb márka – TomTom, Mio és Garmin említésre méltó. Ezek a gyártók a navigációk piacán viszonylag dominálnak, magas minőséget érnek el, és termékeik nagyon népszerűek. Szerintünk éppen ezeknek a cégeknek a kínálatából jó választani, mégpedig több okból is:

  1. Csak az a gyártó tud befektetni a fejlesztésbe és technológiákba, valamint csak az rendelkezik tapasztalattal a gyártás terén, amelyik komolyan és nagyban foglalkozik navigációkkal.
  2. A hagyományos márka a minőség garanciája – a márka biztosan nem kockáztatja meg, hogy egy rossz navigációval elrontja a hírnevét.
  3. A navigációk esetében még egy egészen speciális ok is színre tör – térképek és a navigáció szoftverjének frissítése.

Nem mintha nem lehetne a piacon egy jó navigációt találni más márkától – ezt nem szeretnénk állítani. De ez egy bizonyos mértékig kockázat, és tényleg jól kell választani. Végtére is, a tesztünk is szinte kivétel nélkül ennek a három márkának a navigációiból áll. Tehát legalább tömören jellemezzük, hogy egy kicsit megismerjük őket.

back to menu ↑

Hogyan válasszunk GPS navigációt és mi alapján döntsünk?

Mivel már ismerjük a GPS navigációk alapvető felosztását és a legnagyobb gyártók jellemzőit, kezdhetjük is magát a GPS navigáció kiválasztását. Nem bonyolult, de jobb legalább nagyjából ismerni az alapvető paramétereket, amelyek elvezetnek a jó választáshoz. Átvesszük Önnel a választás összes kritériumát, de ezen a helyen szeretnénk egy megjegyzést tenni – nem mindegyik paramétert kell az adott navigáció típusnál figyelembe venni. Úgy gondoljuk, hogy például egy autós GPS navigáció vásárlásánál nem kell az ellenállóságára figyelni, míg az outdoor navigáció esetében nem fogja érdekelni Önt például az elhelyezés a szélvédőre. Mivel ez a teszt mindkét típusú navigációval foglalkozik, át kell vennünk az összes paramétert. Némelyik közös, némelyik nem. Ha nem lesz Önnek az adott fejezet fontos, ugorja át, de a cikkből nem hagyhattuk ki.

A kijelző tulajdonságai döntők

A navigáció egyik döntő paramétere a kijelző. Egy átlagos felhasználónak a legfontosabb, ugyanis teljes mértékben meghatározza a navigáció vezérlését és használatát is. A méret általában nagyjából 4 (10,2 cm) és 6 (15,2 cm) hüvelykes képátló között mozog. Ez az optimális, amit ajánlunk– az adatok jól olvashatók a navigáción, a vezérlés nem nehéz, de egyúttal a méretek sem túl nagyok. A kis kijelző nem praktikus, mert az adatok kevésbé jól olvashatók és nehéz tájékozódni a térképeken. Épp ellenkezőleg, a nagy kijelző jelentős méreteket jelent – ez nem éri meg sem az autóban, sem a természetben. Ha a navigáció az autó szélvédőjén túl nagy, korlátozza a sofőr kilátását. Ellenkezőleg, a nagy navigáció a természetben azt jelenti, hogy nehezebben illeszkedik a kézbe és nehezebb cipelni.

A kijelző méretével kapcsolatban figyelje annak felbontását is. Ez alapjában azt adja meg, hogy hány színes pont alkotja a teljes képet. Ez azt jelenti, hogy a kijelző felületének egy egységére bizonyos számú pont, úgynevezett pixel esik. Minél több jut egy felületre, annál finomabb lesz a kép, és annál jobban kitűnnek a részletei. A felbontást mindig szám X szám formátumban adják meg, és érvényes, hogy minél nagyobb a felbontás, annál jobb a kijelző (egy bizonyos mértékig, amikor már a szem nem képes érzékelni a különbséget, de ez a veszély a navigációknál nem áll fenn). De feltétlenül fontos a felbontás adatait a képernyő méretével is összekötni, amit az előző bekezdésben részleteztünk. Ha két készüléket hasonlít össze, amelyeknél az egyiknek a kijelzője négyszer nagyobb, mint a másiké, de mindössze kétszer akkora a felbontása, akkor semmiképp se vegye meg a nagyobbat. Végezetül nézzük meg a kijelző tulajdonságait. A kijelzőnek mindenképp érintősnek kell lennie, ilyen ma a GPS navigációk a szabványos vezérlése. Mindenképp tükröződésmentes kezeléssel kell rendelkeznie, így megszabadulhat a tükröződésektől, és az információk a kijelzőn szépen olvashatók lesznek a napon is. Ez egy olyan dolog, amit nemcsak a természetben, de az autóban is értékel majd. Mivel, ha a kijelző nem jól olvasható a napon, megeshet, hogy egy adott pillanatban haszontalanná válik.

GPS navigace v autě
GPS navigace zobrazení
GPS navigace v automobilu

Ne becsülje alá az akkumulátor üzemidejét

Abban egyetértünk, hogy az autós GPS navigációk esetében vannak fontosabb paraméterek is – hiszen a navigációt többnyire rögtön az autó beindításakor csatlakoztatja a szivargyújtóhoz, és nem kell, hogy az akkumulátor üzemideje a navigáció teljesítményére való tekintettel olyan magas legyen. Általában ez egy óra. De igaz, hogy sokan szívesen átveszik egy nappal az utazás előtt az útvonalat, vagy előre átvizsgálják és megkeresik a legjobbat. Ebben az esetben az egy órás üzemidő kevés lehet. Jobban megéri tehát egy kétórás szabványos üzemidejű akkumulátor. Kivételes esetben találhat akár ötórás üzemidejű navigációt is. Ez nekünk már egy kicsit feleslegesnek tűnik, hiszen ezzel nő a készülék ára is.

Ami az outdoor navigációkat illeti, ott fontos, hogy az üzemidő minél nagyobb legyen. Ezeket a navigációkat magával viszi a hegyekbe, az erdőbe, vagy folyóparti kirándulásra. Tehát minden olyan helyre, ahol nincs lehetősége elektromos hálózathoz csatlakoztatva feltölteni az akkumulátort. Mivel ezek a kirándulások gyakran egész- vagy többnaposak, jó, ha az outdoor navigációt fel lehet tölteni pl. powerbankből (ehhez jó kábelre és bemenetre/kimenetre van szüksége mindkét eszközön). Az üzemidő az outdoor navigációk esetében általában 20 óra körül mozog, ami szerintünk átlagos használatra bőven elég.

Az RDS-TMC vevő előny

Kezdjük azzal, hogy elmagyarázzuk, mit jelent az RDS-TMS rövidítés. Bővebb verziója a „RadioDataSystem – Traffic Message Channel“, és egy ingyenes szolgáltatásról van szó, legalábbis az EU országaiban. A szolgáltatásnak köszönhetően az aktuális közlekedési helyzetről kap információkat, figyelmezteti az útlezárásokról, dugókról vagy közlekedési balesetekről. Néha figyelmezteti a traffipaxokra, időjárási feltételekre és jeges utakra. Ha szeretné ezeket az üzeneteket fogadni, akkor RDS-TMC vevővel ellátott GPS navigációra lesz szüksége. A modern navigációk maguk fel tudják dolgozni ezeket az üzeneteket, és ehhez igazítják az útvonalat, hogy el tudja kerülni a lehetséges komplikációkat. Természetesen – ezért a funkcióért hozzá kell fizetni. Viszont nekünk olyan hasznosnak tűnik, hogy mi már itt szeretnénk rá felhívni a figyelmét. Ha szeretné, hogy GPS navigációja tényleg hasznos és értékes legyen Önnek, akkor olyat válasszon, amelyben beépített RDS-TMC vevő van.

Processzor teljesítménye – figyeljen a folyamatos működésre

Mielőtt áttérünk a navigáció fizikai részeiről a megfoghatatlan részeire, még egy részletet szeretnénk megnézni, mégpedig a processzor teljesítményét. Ahogy minden készülék esetében, amelyek hasonló alapelven működnek, mint a számítógép, a navigációk esetében is találkozni fog ezzel az alkatrésszel. A processzor teljesítménye meghatározza, hogy hány folyamatot képes a készülék egyszerre feldolgozni. Ez Önnek azt jelenti, hogy például milyen gyorsan tervezi meg az útvonalat, vagy milyen folyamatos lesz az átrajzolás. A gyártók gyakran ezt a paramétert nem jelenítik meg, a vásárlókat pedig általában nem érdekli. Mivel a számérték sokat nem árul el Önnek, ajánljuk, hogy kérje meg az eladót a boltban, és vásárlás előtt próbálja ki a GPS navigációt. Csak akkor vegye meg, ha elégedett lesz a sebességével.

Szoftver, menü elrendezése és vezérlés – részesítse előnyben az egyszerűséget

Ha a szakemberek beszédéhez tartjuk magunkat, akkor azt mondhatjuk, hogy eddig elsősorban a GPS navigáció hardver összetevőiről írtunk. Lassan áttérünk a szoftver részéhez. Elsősorban meg kell tudni, hogy mi a helyzet a GPS navigáció vezérlésével. A vezérlés maximális mértékben egyszerű, intuitív és logikus legyen. A térképek legyenek szépek, minden megjelenítés legyen kontrasztos, és első pillantásra legyen egyértelmű, hogy merre vezet az útvonal (ehhez még visszatérünk a térképekről szóló fejezetben). Nem szabad, hogy sokáig tartson megtanulni a navigáció vezérlését. A hang, amely az utasításokat adja, kellemes és szimpatikus kell, hogy legyen, nem pont fordítva. Az autózásnak ugyanúgy, mint a sétának a hegyekben, kényelmesnek kell lennie. Minden hangnak zökkenőmentesnek kell lennie, és nem lehet benne zaj (ez már a hangszórók minőségén is múlik, ezért ismét ajánljuk, hogy kérje meg a boltban az eladót, és először próbálja ki a navigációt.

GPS navigációk térkép felszereltsége

Az egyik legfontosabb paraméter a választás ezen részénél a térképek megléte, amiket ez a navigáció tartalmaz. Előre tudnia kell, hogy milyen országokban fog mozogni, és a navigáció kiválasztását ehhez igazítani. Még ha később le is tölthet további térképeket, javasoljuk, hogy olyan GPS-t keressen, amely lefedi a szükségleteit. Ráadásul a térképkínálat az egyes gyártók esetében kicsit eltérhet. Fontos, hogy a térkép legalább azokon a területeken, amelyeken rendszeresen tartózkodik, maximális mértékben részletesen lefedett és átlátható legyen. Ha Lettországba jár üzleti utakra, akkor nem veszi sok hasznát a részletes Görögország térképnek, ha Lettországban csak a sztrádát és az első osztályú utakat tudja használni. Természetesen ez fordítva is igaz.

Több térkép típus létezik a részletesség és lefedett terület mérete szerint:

  • Világ– lefedi az egész világot, természetesen néhány területet részletesebben, néhány területet kevésbé részletesen az szerint, hogy azok mennyire vannak feltérképezve.
  • Európa– európai országok térképe, főleg az Európai Unió országai szoktak részletesek lenni.
  • Regionális– Magyarország és a környező államok térképei (Szlovákia, Ausztria, Szlovénia, Horvátország, Ukrajna, Románia, Szerbia).
  • Lokális– csak Magyarország térképe.

Azzal, hogy milyen részletesek a térképek, és mekkora területet ölelnek fel, természetesen bizonyos mértékig a navigáció ára is összefügg. Nem ajánljuk azonban, hogy egy feleslegesen olcsó navigációt keressen, korlátolt lehetőségekkel, inkább fizessen azért, amire tényleg szüksége van. A lefedett területeken kívül figyelje a térképek részletességét is – csak a fő utakat vagy a mellékutakat is magába foglalja? Mutatja az utcák nevét és a házszámokat is? Itt nem tudunk semmit se ajánlani. A saját igényei és preferenciái alapján kell választania. Míg valakinek az összes utca neve és házszámok zavarók lehetnek, valakinek erre van szüksége és csak ezzel lesz elégedett.

Ami a térképeket illeti, fontos az is, hogy milyen fajta térképről van szó. Az autós navigációk esetében az autós térképek a megszokottak, amelyek mutatják az utakat, városokat, röviden mindent, amit az autóatlaszokból ismerhet. Azt tanácsoljuk, hogy nézze meg a boltban az ábrázolásokat, amiket a navigáció kínál. Ennek meg kell Önnek felelnie (az útvonal színének elég kontrasztosnak kell lennie), ez az alap, a többi megint csak az Ön személyes észlelésétől függ. Az outdoor navigációk turista vagy kerékpáros térképeket tartalmaznak, amelyekre ugyanez érvényes. Legyenek jól felismerhetők az egyes pontok, legyen elég részletes (és egyúttal átlátható), és az útvonal legyen elég kontrasztos a térkép többi részéhez képest a könnyebb tájékozódásért.

A térképeket rendszeresen frissíteni kell

 GPS navigációkban nem elég, ha vannak térképek, azokat időről időre frissíteni is kell. Megeshet, hogy idővel új utak épülnek, más utakat lezárnak, lebontják a hidakat, átnevezik az utcákat… ez megtörténhet. Ezután természetesen a régi térkép használata veszélynek tesz ki bennünket. Eltévedhetünk vagy nem találjuk meg például az adott címet. Ezért jó, ha legalább évente kétszer frissíti a térképeket (háromszor-négyszerajánlott). Létezik néhány lehetőség a frissítés megoldására:

  • Ingyenes frissítés, örökre
  • frissítés a vásárlástól számítva bizonyos ideig ingyenes
  • A térképek frissítése díjköteles

Természetesen az első lehetőség a legkedvezőbb. Ez azonban függ a gyártótól, ezért jó ellenőrizni a frissítés lehetőségeit, mielőtt megveszi a navigációt. Fontos azt is tudni, hogy hogyan zajlik a frissítés, tehát a GPS maga csatlakozik-e a rendszerhez, vagy például WIFI-n keresztül kell csatlakoztatni az internethez, esetleg számítógéphez kell csatlakoztatni a GPS navigációt, és kézileg frissíteni a térképeket.

Cyklus

Memória opciók

Ahogy minden más fájl, a térkép adatok is helyet igényelnek a memóriában, hogy el tudjuk őket menteni. Minden navigáció rendelkezik belső memóriával, de ha a világ különféle országaiba fog utazni, és ott is fogja használni a navigációt, akkor újabb és újabb térképeket fog letölteni. Megeshet, hogy a belső memória megtelik. Ahhoz, hogy később további térképekkel tudja kiegészíteni, jó, ha a navigáció rendelkezik slotokkal a klasszikus SD- és MicroSD-memóriakártyák részére. Ezekkel több tíz gigabájttal növelheti a tárhelyet. Abban az esetben, ha a GPS navigációval médiát is lejátszhat vagy autós kamerát is használhat, a memóriakártya slotnak csak természetesnek kell lennie.

Tartók és egyéb tartozékok

A klasszikus autós GPS navigációhoz, ami nincs beépítve, automatikusan tartozik egy tartó és további alapvető tartozékok is. Nem praktikus a navigációt az ölbe, vagy például csakúgy a műszerfalra tenni. Jól kell rá látni anélkül is, hogy a tekintetét levenné a forgalomról. Ezért a navigációt vagy egy tartóba kell tenni a műszerfalon, vagy a szélvédőre. A tartó egy további fontos kritérium a GPS navigáció kiválasztásakor. Keménynek, stabilnak és ellenállónak kell lennie a mechanikai sérülésekkel szemben a navigáció eltávolításakor és felhelyezésekor.

Ezenkívül két tartó típust különböztetünk meg:

  • Aktív tartók – általában a műszerfalhoz erősítik fel őket, és az alsó oldaluknál vezet a kábel. A tartó tartósan van felerősítve, és automatikusan tölteni kezdi a navigációt a felhelyezésekor.
  • Klasszikus tartók– nem töltik fel a navigációt és felhelyezésük módja univerzálisabb. Felhelyezhetők például a szélvédőre, ráadásul összecsukhatók és áthelyezhetők, ha az elhelyezés valamilyen oknál fogva már nem lesz megfelelő Önnek.

A navigációkhoz tartozó további kiegészítők közül meg kell említeni például a tápkábelt. Ellenőrizze vásárláskor a hosszúságát. El kell érnie a szivargyújtótól a navigációig, nem lehet feszes, hanem laza. Tehát számolni kell egy bizonyos tartalékkal is. Ezzel szemben a túl hosszú kábel csak rátekeredik a sebváltóra, és üzemelés közben veszélyes lehet, hiszen korlátozza Önt a vezetésben. Néhány gyártó a navigációhoz például törlőkendőt is mellékel a kijelző tisztítására, illetve stylust (érintőceruzát) a könnyebb vezérléshez.

Az ellenállás a sérülésekkel szemben az outdoor navigációk esetében fontos

Az autós navigációk esetében ez a paraméter egyáltalán nem kell, hogy érdekelje Önt, de az outdoor navigációk esetében az ellenállóság a környezeti hatásokkal szemben az egyik kulcsfontosságú kritérium, amiről nem szabad elfeledkeznünk. Mivel magával viszi a természetbe, fontos figyelembe venni, nehogy a navigáció már az első alkalommal tönkre menjen. Az intelligens elektronikák esetében az ellenállóságot általában IPX tanúsítvány rendszerrel oldják meg, különféle számokkal, ahol minél nagyobb egy szám, annál nagyobb az ellenállóság. A gyártók kötelesek feltüntetni a tanúsítvány számát a termékeiken, így az ellenállóság fokozatát is. Most elmondjuk, hogy mit jelentenek az egyes fokozatok:

  • IPX0– nincs védelem.
  • IPX1– fröccsenés ellen védett legfeljebb 10 percig.
  • IPX2– fröccsenés ellen legfeljebb 10 percig, csepegő víz ellen 15°-os szögben védett.
  • IPX3 – fröccsenés ellen védett.
  • IPX4 – fröccsenő víz ellen védett minden irányból (legfeljebb 10 literig percenként, 5 percen át).
  • IPX5 – fröccsenő víz ellen védett (3 percig 3 méterről).
  • IPX6– erős vízsugár ellen védett (3 percig 3 méterről).
  • IPX7 – erős vízsugár és rövid ideig tartó vízbe merítés ellen védett (legfeljebb 1 méter mélységig, maximum 5 másodpercre).
  • IPX8 – víz alatt folyamatosan használható (legfeljebb 5 méter mélységig, maximum 1 órára).

Az outdoor navigáció esetében semmiképp sem szabad IP4 tanúsítvány alá mennie, az ideális még magasabb.

Érdekli a GPS navigáció designja?

Ha a felhasználók azon szűk csoportja közé tartozik, akik szeretnék figyelembe venni a navigáció design-ját, akkor van egy viszonylag rossz hírünk. A legtöbb autós navigáció és outdoor navigációk szinte ugyanúgy néznek ki. A legtöbb autós navigáció fekete színű (kivételes esetben szürke vagy fehér, színeset szinte nem is találni), illetve elegáns fém kerettel lehetnek díszítve. Ez többé-kevésbé minden, amit várhatunk tőlük. Az outdoor GPS navigációk nagyon hasonlítanak az ellenálló okostelefonokra, kemény keretjük van, hogy védettek legyenek a sérülésekkel szemben, de megjelenés szempontjából nincs nagyon min gondolkodni. Sok lehetőséget nem kínálnak. A másik oldalon úgy gondoljuk, hogy a GPS navigáció design-ja az utolsó dolog, amit érdemes figyelembe venni, és kevesen fogják törni rajta a fejüket. Hiszen ez nem feltétlenül szükséges.

back to menu ↑

A modern GPS navigációknak valami extrát is kell tudniuk

A mai modern világban, tele intelligens elektronikákkal, nem szabad megelégednie egy navigációval, amely maximum elvezeti Önt a megadott helyre. Nem, ma már mindenképp egy kicsit többet kell elvárnia. Még a legkevésbé igényes felhasználó is értékeli például a hangos navigációt, a sávváltó asszisztenst és az útvonal Live frissítését. Mindez segít növelni a felhasználó komfortját és az utazás biztonságát, amit előbb vagy utóbb értékelni fog. Nézzük meg legalább tömören a funkciók áttekintését, amikkel a mai GPS navigációk rendelkeznek – lehet talál köztük egy olyat, amit Ön is szeretne majd a saját navigációjába.


back to menu ↑

Végszó

Elérkeztünk a GPS navigáció tesztünk végére – sikerült választani? Hiszünk benne, hogy igen, ennek ellenére megéri még egyszer átvenni az egész választást, átismételni a folyamatot, és megnézni, hogy nem feledkeztünk-e meg valamiről. Elsősorban, és ezt már valószínűleg az elején átgondolta, el kell döntenie, hogy outdoor vagy autós, illetve motoros vagy kerékpáros navigációt szeretne. Ez az alap, amiből aztán az egész kiválasztás ered. Természetesen jó megnézni, hogy milyen a kiválasztott GPS navigáció ára – meg kell felelnie az Ön lehetőségeinek.  Azonban semmiképp nem ajánljuk, hogy a legolcsóbbat vegye meg, amit a piacon talál – a minőség 12 ezer és 45 ezer forint felett kezdődik.

Ami a navigáció márkáit illeti, nem állítjuk, hogy más gyártók nem tudnak jó navigációt gyártani, de javasoljuk, hogy legalább ismerje a három legnagyobb márkát – TomTom, Mio és Garmin. A kínálatukból anélkül választhat, hogy kockáztatná, hogy a vásárlással megégeti magát.  Ezután áttérhet magára a választásra a kiválasztott navigációk egyes paraméterei segítségével. Elsősorban a kijelző paraméterei fontosak – mérete, felbontása, színek megjelenítése, és ideális a tükröződésmentes kivitel is, hogy a navigációt napfényben is teljes mértékben használni tudja. Nem kéne, főleg az outdoor navigációk esetében, alábecsülnie az üzemidőt (az autós navigációk esetében a feltöltés lehetősége ezt jelentősen megkönnyíti, azonban a természetben erre nem lesz lehetősége). Jó az is, ha a navigáció elégséges teljesítménnyel rendelkezik, hogy biztosítva legyen a készülék zökkenőmentes működése. Nem akadozhat és nem fagyhat le.

Döntő természetesen az ingyenes frissítés lehetősége, az elégséges térképcsomag és a könnyű vezérlés is. Ezt mindenképpen megéri átnézni a boltban. A további paramétereket, mint például a készülék design-ját, méretét és tömegét, vagy például a tartót az autós navigáció esetében csak a végén vegye figyelembe. Továbbá néhány kritériumot is meg kell nézni, ami az adott navigáció típusra specifikus. Az autós navigáció esetében biztosan értékeli majd az RDS-TMS vevőt. Az outdoor navigációk esetében az is fontos, hogy elég ellenálló legyen a lehetséges károsodással szemben. Számoljon azzal, hogy a természetben fogja használni, ahol a hagyományos elektronikai cikkek könnyen tönkre mehetnek. Végezetül jó megnézni az autós navigáció funkcióit, kiválasztani, hogy mely funkciók érdeklik igazán, és melyek érik meg Önnek, majd hasonlítsa össze a kívánt árral. Ha minden megfelel és a navigáció elég minőséginek tűnik Önnek, akkor megveheti. Ha valami okból nem passzolna Önnek, nem kell megvenni minden áron – a választást bármikor átértékelheti, és választhat egy jobb modellt.

back to menu ↑

Milyen a navigációk árszintje?

A GPS navigációk nem feltétlenül drága készülékek. A beszerzési áron kívül figyelembe kell venni azt is, hogy hosszú időn át használhatja (ha nem vágyik mindig a legújabb és technológia szempontjából legjobban felszerelt modellre, akkor akár tíz éven át is használhatja), és gyakorlatilag semmilyen további kiadás nem kapcsolódik hozzájuk. Az energiafogyasztás nagyon kicsi, tehát szinte szóra sem érdemes. Az egyetlen jelentősebb befektetés a GPS navigációk esetében csak a megvásárlásuk. Nézzük meg tehát, hogy milyen árfekvésben szerezhetők be a GPS navigációk, és mit jelent, ha egy adott kategóriába tartoznak:

  • GPS navigációk 23 000 forintig– a legolcsóbb modelleket már 12 ezer forint alatt is beszerezheti. Mi azonban nem igazán ajánljuk ezeket – gyakran kicsi a teljesítményük, tehát akadoznak, csak az alapvető funkciókkal felszereltek, kicsi a kijelzőjük, mindössze 4 hüvelyk körüli a képátlójuk. A térképek szempontjából csak Magyarország legalapvetőbb térképeivel szerelik fel őket.
  • GPS navigációk 23 000 forinttól 45 000 forintig– a navigációk arany középútja – funkciók szempontjából viszonylag rendesen felszerelt GPS navigációkat talál itt, a képátlójuk durván a hat hüvelyket éri el, és a térképek között Európa legtöbb államát megtalálja. A mi szempontunkból ez az a kategória, amibe egy átlagos felhasználónak be kell fektetnie. Egy olyan felhasználónak, aki nem vár csodát, ugyanakkor megkövetel egy bizonyos minőséget.
  • GPS navigációk 45 000 forinttól 90 000 forintig – klasszikusan nagyon jól összehangolt GPS navigációk, amelyek sok hasznos funkcióval, minőségi kijelzővel és általában RDS-TMC vevővel is rendelkeznek. Memóriakártya slotokkal is felszerelik őket. Ebben a kategóriában nem ritkán találkozunk olyan GPS navigációkkal, amelyeket autós kamerával kombináltak.
  • GPS navigációk 90 000 forinttól– itt találkozunk az igazi minőséggel. Ezek a navigációk nagyon igényes vásárlóknak készülnek, például nagyon igényes sofőröknek, például teherautók, taxik vagy üzletvezetők profi sofőrjeinek. Ezek a navigációk nagy kijelzővel és nagyszerű megjelenítéssel rendelkeznek. Ráadásul szinte kivétel nélkül tükröződésmentes kivitelben. Lehetővé teszik néhány további applikáció alkalmazását is, nemcsak a GPS navigációt, és minden funkcióval rendelkeznek, amit autóval utazva használhat.

back to menu ↑

Használhatunk más készüléket is a navigáláshoz?

A címben szereplő kérdésre viszonylag egyszerűen válaszolhatunk – tényleg használhat más eszközt is, mint egy GPS navigációt. De ha közelebbről megnézzük a problematikát, semmiképp nem ajánljuk. És több okból is. Habár a GPS navigáció néha megzavarhat bennünket, és olyan útvonalat választhat, amit például egyáltalán nem akar használni (mert például az útvonal egy mezőn vezet át, Ön pedig nem szeretné tönkre tenni az autóját), vagy egy olyan helyre viszi, ahol az út véget ér (mert például a térkép nem aktuális, és ott, ahol egykor út volt, ma már mező van), mindenképp a lehető legjobb dolog, amit a navigálásra és a tájékozódásra használhat.

Valamikor a navigációt a legkülönfélébb eszközök használatával oldották meg –  asztrolábiumot és szextánst használtak a hajókon, részletes autóatlaszt az autós utazásokhoz, vagy iránytűt és térképet gyalogosan közlekedve. Az összes módszer használható ma is, de nagyon jól kell őket ismerni ahhoz, hogy ne kövessünk el hibát. Sokkal több értelme van egy GPS navigációba befektetni, amely csökkenti a tévedés kockázatát, és növeli a kényelmet. Ami a többi intelligens műszaki cikkeket illeti, biztosan képesek rögtönözve helyettesíteni a GPS navigációt. Most például az okostelefonokra, tabletekre vagy akár a laptopokra gondolunk. Használatuknak azonban megvannak a maga hátrányai:

Smartphone with GPS navigation on world map

  • Laptop– nagyon kicsi üzemidejű az akkumulátora, és a navigáció többé-kevésbé nem lehetséges, ha nincs internet kapcsolata, ami az úton gyakran sikertelen lehet.  Megnézheti rajta otthon az útvonalat, de többet nem várhat el tőle.
  • Tablet – a tabletbe letölthet applikációkat, amelyek lehetővé teszik a navigációt... ennek megvannak a maga hátrányai. A tablet törékeny ahhoz, hogy magával vigye a természetbe, és egyúttal túl nagy ahhoz, hogy az autóban használja. A szélvédőn és a műszerfalon is több mint jelentősen akadályozná a sofőrt a kilátásban. Ráadásul ennek is jelentősen korlátolt az akkumulátor üzemideje, és a feltöltés lehetőségei az autóban az adott modelltől függenek.
  • Okostelefon– ma a mobiltelefonok gyakran használnak navigációt. Nagyon ügyes navigációs applikációkat is letölthet, amelyek elvezetik Önt a céljához. A hátrányok azonban hasonlóak, mint a tabletek esetében – elsősorban ismét az akkumulátor kis üzemideje, ami korlátolt, és hosszabb útvonalakon újra kell tölteni a mobiltelefont, nehogy teljesen lemerüljön.  A másik dolog, hogy néhány extra használatához, például a közlekedési információkról szóló hírekhez és az útvonalak frissítéséhez mobil adatátviteli hálózathoz kell csatlakoznia.

A mi szempontunkból tehát a legjobb választás egy klasszikus GPS navigáció vásárlása, az Ön kényelmére, a relatíve nagyobb pontosságra, vagy az autóban való könnyebb feltöltésre való tekintettel. A természetben az okostelefont viszonylag korlátlanul használhatja, de szükséges szem előtt tartani azt is, hogy egy outdoor GPS navigáció üzemideje hosszú, akár a 20 órát is eléri feltöltés nélkül. Egy okostelefon esetében ilyen üzemidőt folyamatos használat mellett nem érhet el.

Most pedig elköszönnénk Öntől. Mindenképpen ajánljuk, hogy vegyen egy GPS navigációt. Jobb megoldás, mint a rögtönzött navigálások autóatlasszal, tablettel vagy okostelefonnal. Ha a cikk segített Önnek választani, akkor annak csak örülni tudunk. De főleg azt kívánjuk, hogy utazása során mindig érkezzen meg épségben, és a lehető legrövidebb úton érjen célba.