Legjobb vasalók 2023

  • Spóroljon pénzt és kímélje meg az idegeit a megfelelő vasaló kiválasztása során.
  • Válasszon a teljesítmény, a tervezett használat, a funkciók és az ár/érték arány alapján.
  • Tudja meg, hogy hol vásárolhatja meg a legolcsóbban.

TOP vasalók 2023

Száraz vasalók Gőzölős vasalók Gőzállomások Úti vasalók
Severin BA 3211 Braun SI 9188 EBK Philips PerfectCare 9000 PSG9050/20 Hyundai SI990
Vasalás minősége
87 %
Teljes teljesítmény
90 %
Funkciók
83 %
Ár/érték
97 %
Vasalás minősége
95 %
Teljes teljesítmény
91 %
Funkciók
95 %
Ár/érték
95 %
Vasalás minősége
97 %
Teljes teljesítmény
96 %
Funkciók
95 %
Ár/érték
98 %
Vasalás minősége
94 %
Teljes teljesítmény
85 %
Funkciók
95 %
Ár/érték
93 %
95%
96%
97%
90%
Ár kiderítése Ár kiderítése Ár kiderítése Ár kiderítése

Bevezetés

Mindenki ismeri a mondást, hogy a ruha teszi az embert. A legtöbben közülünk ad is az öltözetére. A szép ruha megvásárlásával kezdődik az egész. Ezt követően megfelelően kell róla gondoskodni. Ennek a mosás és a szárítás az alapja. Van pár csodálatos anyag, amit nem kell kivasalni, és elég precízen összehajtogatni. De még mindig viszonylag gyakori, hogy a ruhát a tökéletes megjelenéshez ki kell vasalni. Ráadásul a vasalás megöli a ruhában előforduló makacs baktériumokat is. Ezért a vasaló egy fontos műszaki cikk, aminek nem szabadna hiányoznia egy háztartásból sem.

A vasalás alapelve azon a fiziológiai tényen alapszik, hogy a meleg hatással van a polimerek hosszú molekulájának szerkezetére a szövet szálaiban, és fellazítja azt. A vasalásra utaló első jelek az ókori Kínából származnak. Már az ókori Egyiptomban forró fémlemezekkel simították ki a ruháikat. Az ókori görögök egy fogantyút adtak a lemezekhez, tehát a sima ruha iránti vágy olyan öreg, akárcsak maga az emberiség. A vasaló a nehéz, forró lemezektől a szenes vagy alkohollal hajtott vasalókon keresztül fejlődött az első elektromos vasalókig.

Ma a vasalók fejlett kis elektromos készülékek, számos funkcióval és technológiával, viszonylag kis tömeggel. Gyorsan és hatékonyan vasalják a ruhát a nagyszerű műszaki paramétereiknek és magas teljesítményüknek köszönhetően. Választhat számos típus közül, amelyek különféle alapelv alapján működnek, különböző felszereltséggel. Nehéz lehet ebben a széles választékban tájékozódni. Ezért elhoztuk Önnek a vasalók 2023-as tesztjét, a piacon található legjobb modellek rangsorával és vásárlási tanácsadóval. Ebben tanácsot adunk Önnek, hogy hogyan és mi alapján válassza ki az Önnek megfelelő vasalót, hogy megelőzze a nehéz és hosszadalmas vasalást, ne adj isten a ruha sérülését… Tanácsainkkal megtalálja a legmegfelelőbb készüléket outfitjei kisimult megjelenéséhez. Információkat szerez a száraz és gőzölős vasalókról is, sőt, még a fejlettebb gőzállomásokról is. Átvesszük az összes fontos paramétert és részleteket.

back to menu ↑

Vasalók felosztása

A boltokban különféle fajta vasalók közül választhat, amelyek többé-kevésbé más alapelven működnek, és különböző helyzetekre, illetve háztartásokba valók. Attól függ, hogy otthon szeretne vasalni vagy utazásokon, kicsi vagy nagy háztartása van, mekkora mennyiségű ruhát vasal, és főleg milyen gyakran. Ha vasalót készül választani, akkor először válaszolnia kell ezekre a kérdésekre, és kiválasztania a megfelelő típusú készüléket a saját igényeire, és csak ezután nézni meg a műszaki paramétereket, amikről majd később írunk.

Milyen vasaló típusokkal találkozhat?

  • száraz vasalók (vasalók gőzölés nélkül) klasszikusak, és a mai világban alapdarabok. Ezek lényegében a nagymamáink idejéből való vasalók. Általában nem rendelkeznek semmilyen speciális funkcióval, nincs víztartályuk sem, mert az anyagot csak hő segítségével vasalják. Lényegében “csak” felmelegednek egy adott hőmérsékletre. Általában rozsdamentes vasalótalpuk van, aminek köszönhetően nehezebbek és valamivel nehezebben csúsznak. Ideálisak alkalmi vasalásra és igénytelen ügyfeleknek, illetve a retró stílus szerelmeseinek.
  • gőzölős vasalók jelenleg a legszélesebb körben használt és leginkább eladott vasaló típusok. Rendelkeznek víztartállyal, nyílásokkal a vasalótalpon, valamint gőz vagy permetező funkcióval – ez a makacs ruha esetében az egész folyamatot nagyban felgyorsítja.
  • gőzállomások többnyire profiknak való készülékek, de nagy háztartásokban is megtalálják a helyüket. Mindenhol kihasználhatja, ahol nagy mennyiségű ruhát kell vasalni mindennap. Maga a vasaló nem rendelkezik víztartállyal, de a nagy teljesítményű gőzállomásra helyezve gőz jön létre. Ennek a teljesítménynek köszönhetően a gőzállomás képes akár 380 g/min szinten is gőzsokkot kialakítani – jelentősen nagyobb, mint amire a gőzölős vasalók képesek. A vasaláshoz nem lesz szükség magas hőmérsékletre, de a vasalás így is nagyon hatékony lesz.
  • vasalóprés nem tartozik a klasszikus vasalók közé. Nagy méretű és drága készülékről van szó. Két vasaló lapból áll, amelyek közé egy rövid pillanatra teszik a ruházatot. A lapok nemcsak hővel és gőzzel, de néhány tíz kilogramm nyomással is kiegyenesítik, tehát a vasalt ruhát gyorsan és egyszerűen érheti el.
  • Az úti vasalók, ahogy a nevük is elárulja, utazásokra valók, ezért könnyűk, továbbá tárolhatók a kisebb méretnek és az összecsukható fogantyúnak köszönhetően. Nagyszerűen szolgálnak a tip–top megjelenés megőrzésére ideiglenes feltételek között (időt és helyszínt tekintve is), amik utazás közben gyakran előfordulnak. Ráadásul gyártásuk során arról a tényről sem feledkeztek meg, hogy más országokban más lehet az elektromos feszültség. Úgy tervezték őket, hogy különféle elektromos interfésszel is megbirkózzanak.
  • vezeték nélküli vasalók nem rendelkeznek elektromos kábellel, ami korlátozná Önt. Térbeli korlátozás nélkül teszik lehetővé a vasalást. Egy töltő állomáson töltheti fel őket. A feltöltés legtöbbször csak néhány másodpercig tart – elég a vasalót az állomásra tenni abban a pillanatban, amikor épp nem dolgozik vele. Az ilyen típusú vasalók főleg a Tefal specialitásai.

back to menu ↑

Száraz vasaló teszt

A vasalók terén ez a kategória a mai piacon csak kis mértékben van jelen, választéka nagyon szűk. Lényegében egy öreg vasaló típusról van szó, új, modern design-ban vagy retró stílusban. Rajongói azonban még mindig vannak, ezért néhány márka nem feledkezik meg a gyártásukról.

Száraz vasalók és jellemzőik

A száraz vasalókat nevezhetjük a modern elektromos vasalók prototípusának. Teljesen egyszerű készülékekről van szó, egy vezérlővel a hőmérséklet szabályzására, esetleg van hozzájuk egy levehető víztartály, amivel kézzel permetezheti a vasalt anyagokat. Tömegük a tartósan felszerelt teli víztartállyal tömegével alacsonyabb. A hőmérsékletszabályozó felett egy fogantyú van, a vasalótalp teljesen sima, nyílások nélküli, és általában rozsdamentes acélból készült. Végső soron a száraz vasaló egy könnyű készülék, egyszerű vezérléssel és karbantartással. Már 6 ezer-9 ezer forintért kaphatók. Legtöbbször érdekes a design-juk, akár retró stílusban is megtalálhatók. Azoknak valók, akik nem vasalnak túl gyakran, és szeretik a klasszikusokat, illetve nyaralóba is tehetjük. Utazásokon is használhatók, de az asztalosok is értékelhetik a bútorok szegélyének vasalására.

Előnyök

Egyszerű vezérlés és karbantartás Alacsonyabb ár Többnyire érdekes design

Hátrányok

Hosszabb ideig tartó vasalás A ruhát kézzel kell permetezni Nem vasalható vele bármilyen anyag

back to menu ↑

Gőzölős vasaló teszt

Ez a kategória rendelkezik a leggazdagabb kínálattal. A modelleket 3 000 Ft-tól egészen 60 000 Ft-ig kapni, a szinte semmilyen funkcióval nem rendelkezőktől a modern technológiával teli készülékekig. Ha sikerül tájékozódni a választékban, akkor bármilyen típusú vásárló megtalálja a neki valót.

Gőzölős vasalók és jellemzőik

A gőzölős vasalók alapvető jellemzője, hogy a víztartály közvetlenül a készülékben van, és a vasalótalpon gőzölő nyílások vannak, amelyek szükség esetén az anyagra bizonyos mennyiségű gőzt engednek ki, és a gyűrődések könnyebben és gyorsabban kisimulnak, hiszen az anyag puhává válik. Általában, különösen 15 ezer forint feletti árfekvésben gazdagon felszereltek különféle technológiával és funkciókkal, amikkel nemcsak a vasalást teszik egyszerűbbé, de meghosszabbítják a készülék élettartamát is, és gondoskodnak a karbantartásáról.

Előnyök

Számos funkció a vasalás megkönnyítésére Széles választék különféle árkategóriákban Automatikusan nedvesítik a ruhát

Hátrányok

Nehéz tájékozódni a nagyon széles választékban Az egyes modellek és vasalótalpak minősége különböző

back to menu ↑

Gőzállomás teszt

A gőzállomások professzionális vasalási eredményt kínálnak, feleannyi idő alatt. Ha Önöknél gyorsan felhalmozódnak a vasalni valók, akkor ez egy jó választás lesz.

Sorrend Kép Név Értékelés Fogyasztás Gőzsokk Ár
1. Philips PerfectCare 9000 PSG9050/20
3100 W 180 g/min. Ár kiderítése
2. Tefal GV9610E0 Pro Express Ultimate
2600 W 650 g/min. Ár kiderítése
3. Tefal SV7111E0 Express Compact
2600 W 340 g/min. Ár kiderítése
4. Tefal GV9580E0 Pro Express Ultimate Care
2600 W 600 g/min. Ár kiderítése
5. BRAUN IS 5145.BK
2400 W 400 g/min. Ár kiderítése

Gőzállomások és jellemzőik

A gőzállomások a vasalás terén a lehető legjobbat képviselik a piacon. A gőzállomások nem a vasalótalp hőmérséklete segítségével, hanem nagy nyomás alatti párával vasalnak. Minél magasabb a nyomás, ami alatt kiadják a gőzt, annál könnyebben és hatékonyabban jut be a gőz a szövetbe és egyenesíti ki azt. A magas teljesítménynek köszönhetően képesek akár a felére is csökkenteni a vasalás idejét. Ezekért az előnyökért persze többet kell fizetni.

Előnyök

Nagy teljesítmény és saját gőztartály Nagy mennyiségű ruha gyors, professzionális vasalása, bármilyen anyagból Könnyű kezelhetőség

Hátrányok

Magasabb ár Rosszabb kezelhetőség és áthelyezhetőség Sok helyet igényel

back to menu ↑

Úti vasaló teszt

Ahogy már a nevük is elmondja, ezek a vasalók a gőzölős vasaló előnyeit nyújtják utazások során, alkalmi vasalásoknál. Design és tömeg szempontjából is erre tervezték őket. Kettős beállításokkal rendelkeznek a világ más hálózataihoz.

Úti vasalók és jellemzőik

Ha gyakran utazik, munka vagy magánútra, esetleg egy diák egy kollégiumban, akkor megeshet Önnel, hogy valamilyen ruhát ki kell vasalnia. Ilyen körülmények között érdemes beszerezni egy úti vasalót. Kicsi, kompakt, könnyen tárolható készülék, és viszonylag könnyű. Az úti vasalókat 120 V-os, de 220–240 V-os hálózathoz is csatlakoztatni tudja. Kisebb mennyiségű ruha vasalására valók. Gyakran kisebb a fogyasztásuk és a gőzsokkjuk, de számos modell viszonylag jól felszerelt funkciókkal. És mindezt nagyon alacsony áron.

Előnyök

A gőzölős vasalók előnyei, kompakt design-ban Alacsony ár és tömeg Különféle elektromos interfészhez csatlakoztathatók

Hátrányok

Alacsonyabb teljesítmény Szegényesebb funkciók

back to menu ↑

Legnagyobb vasaló gyártók

Ahogy az a tesztjeinkben szokás más típusú készülékek esetében, úgy a vasalóknál is megnézzük a legnagyobb márkákat a piacon. Rengeteg vasaló gyártó létezik, de csak pár kerül rendszeresen a termékeivel a piac csúcsára. Újra megismételjük, hogy nem mindegyik cég képes minőségi készülékeket gyártani. Ezt jegyezze meg, és igyekezzen olyan társaságok modelljeihez ragaszkodni, amelyek az évek során bizonyítottak, és ha lehet, akkor egy egész sor elégedett vásárlóval rendelkeznek (amit a vásárlói véleményekből tudhat meg). Nem igaz, hogy nem találhat egy kielégítő modellt más márkáknál, de a hosszú éves tradíció és az új modellek hosszú éves fejlesztése nagyobb biztonságot jelent. Ebből az okból csak pár óriást nézünk meg a vasaló gyártás területéről. Termékeik vásárlásával soha nem lőhet mellé. Ezek például a Braun, Electrolux , ECG, Eta Bosch, Philips, Rowenta és Tefal. Bővebben csak párról írunk ezek közül, mégpedig azokról, amelyek a tesztjeinkben a leggyakrabban szereztek helyezést.

back to menu ↑

Legfontosabb paraméterek, amelyekre figyelni kell a vasaló vásárlásakor

Ha vasalót választ, alaposan mérlegelni kell a műszaki paramétereit. Ezekről a következő fejezetben mondunk majd valamit. Ezelőtt azonban válaszolnia kell a következő kérdésekre:

  • Milyen fajta vasalást részesít előnyben? Száraz vagy gőzölős
  • Milyen gyakran és mennyi ruhát vasal?
  • Speciális funkciókkal és modern technológiákkal ellátott vasalóra van szüksége, vagy inkább az egyszerűséget részesíti előnyben?

Erre a három kérdésre válaszolva tisztázhatja a prioritásait, hogy mire, vagyis konkrétan milyen paraméterekre irányuljon vásárláskor. Néhány ugyanis csak a gőzölős vasaló típusok esetében fontos. Az első négy leírt műszaki paraméterre száraz és gőzölős vasaló vásárlása esetén is figyelnie kell.

Hőmérséklet beállítása

A vasaló hőmérsékletét rendszerint forgógombbal állíthatja be, amelyen a hőmérsékletek a jelzett szövet típusok szerint vannak ábrázolva. Néha ezt a vasaló maga állítja be a szövettel érintkezve. A gomb elforgatásával valójában a bimetál szalag pozícióján változtatunk, amely megszakítja vagy növeli az elektromos áram áramlását a vasalótalp rezisztív vezetőjébe, és ezzel a vasalótalp hőmérsékletét is. Általában a hőmérsékletet 70 – 220°C között állíthatjuk be. A hőmérsékletek tartományait csillagok számával osztják fel grafikusan. A szabványok a következő értékeket határozzák meg:

  • 1 csillag/pont – min. hőmérséklet 70°C – max. hőmérséklet 120°C
  • 2 csillag/pont – min. hőmérséklet 100°C – max. hőmérséklet 160°C
  • 3 csillag/pont – min. hőmérséklet 140°C – max. hőmérséklet 220°C

A vasalótalp hőmérséklete nem állandó. Felmelegszik, majd kihűl, és ez ismétlődik. Azt, hogy milyen hőmérsékleten kell vasalni a ruhát, a ruha címkéjéből tudhatja meg.

Melyik vasalótalpat válasszuk

vasalótalp a vasalók esetében tényleg kulcsfontosságú a vasaló megfelelő működéséhez és az optimális vasalási eredményhez. Jól kell vezetnie a hőt, elég jól kell csúsznia, elég ellenállónak kell lennie a karcolásokkal szemben, valamint főleg könnyen tisztíthatónak és karbantarthatónak kell lennie. Mindezek megkönnyítik ezt a viszonylag kellemetlen háztartási munkát. Az anyagon kívül, ami a vasalótalp esetében meghatározza ezeket a tulajdonságokat, a gőzölős vasalók és gőzállomások esetében figyeljen arra is, hogy rendelkezzen elég gőznyílással, és főleg egyenletesen legyenek ezek elhelyezve. Nézzük meg azonban közelebbről azon anyagok specifikus tulajdonságait, amelyeket leggyakrabban használnak a vasalótalp gyártására.

Alumínium

Az alumínium vasalótalpat a gyártók Durasteel névvel is illetik. A piacon található legolcsóbb vasalók rendelkeznek vele. Az alumínium előnye, hogy nagyon jól vezeti a hőt. Másrészt viszont könnyen karcolódik, és az ilyen sérülésekkel idővel rosszabbul fog csúszni a vasaló. Ráadásul később fennáll a veszélye, hogy a ruha ragadni fog a vasalótalpra. Ezekből az okoból jobb, ha a vasalótalp más elemekkel kombinált alumíniumötvözetekből készül.

Bevonatolt felület (rétegelt)

Ez akkor keletkezik, ha az első alumínium felületre még egy réteg, más anyagot visznek fel (legtöbbször teflont), ami megszünteti az alumínium hátrányait. A teflon kiegyensúlyozza az alumínium tapadását a ruhára, és azt, hogy nehezen csúszik. A másik elem, amit alumíniummal szoktak kombinálni, az eloxál, ami hatalmas ellenállást ad a vasalótalpnak. Az eloxált űrrakéták burkolására is használják.

Kerámia

Nem tiszta kerámiáról van szó, hanem fém lapról, amit vékony kerámia réteggel vontak be. Minőségibb vasalótalp, ami nagyon kemény, ellenálló és jól csúszik. Ráadásul a kerámia jól és egyenletesen oszlatja el a meleget. A kerámia talpak közé tartozik a Ceralon, Ceramic, Saphir, Satin, Careeza, Ultragliss és Supergliss.

Rozsdamentes acél – nemesacél

A nemesacélt, – rozsdamentes acélt, vagy ún. inox acélt gyakran használják különféle háztartási gépek alkatrészeiként. Egy viszonylag ellenálló anyagról van szó, viszonylag olcsó gyártási költséggel és magasfénnyel, tehát csökkenti a vasaló árát, miközben az luxus kinézetet kap. A vasalótalpak esetében a rozsdamentes acél jól csúszik, azonban viszonylag könnyen karcolódik. Ráadásul, ha a vasaló nem rendelkezik öntisztító funkcióval, akkor elég igényes a karbantartása. Csak speciális folyadékokkal kezelhető, amit melegen kell felvinni..

Speciális felületek

Mivel a vasaló gyártókból sok van a piacon, ezért elsősorban azzal körözik le a többieket, hogy saját, szabadalmaztatott vasalótalpat fejlesztenek ki. Így különféle keverékek keletkeznek (legtöbbször kerámia más anyagokkal). A pontos összetételt azonban minden márka gondosan őrzi. Például a Saphirt besorolhatjuk a kerámia és a speciális felületek közé is. A Braun fejlesztette ki. Egy igazán jól felmelegedő, jól csúszó és kemény felületről van szó. Mindennel rendelkezik, amivel egy vasalótalpnak rendelkeznie kell. A gyémántpor ad ellenállóságot neki. A Rowenta vasalók talpa Platinum, ami egy különösen edzett rozsdamentes acél. Az alapját alumínium és többféle anyag, köztük kerámia speciális, csúszó keveréke adja. A Philips fejlesztői fokozatosan fejlesztették ki vasalótalpaikat: Steam Glide, Steam Glide Plus és T-iconic glade (ez utóbbit titánnal tették még keményebbé). Az Autoclean Catalys a Tefal találmánya. Palládium tartalmának köszönhetően ez a felület öntisztító. Ezeket a vasalótalpakat mindet a legjobbnak tekinthetjük a piacunkon, és gyakran elég sokat kell értük fizetni.

Fogyasztás

A fogyasztás értékét Wattokban adják meg (W-tal jelölik), és valójában azt az időt adja meg, ami alatt a vasaló az adott hőmérsékletre melegszik fel, Ön pedig kezdheti használni. Alapvetően érvényes, hogy minél magasabb a fogyasztás, annál gyorsabb és egyszerűbb a vasalás. Az optimális érték azonban jelentősen függ a vasaló típusától. A következő tartományokban mozog:

  • 1000-től 1300 W-ig optimális a száraz vasalók esetében
  • 1400-tól 2000 W-ig átlagos érték a minőségi gőzölős vasalók esetében, a jobb teljesítményűek a 2500 W-ot is elérhetik.
  • a gőzállomások esetében a 2200 W alatti fogyasztás alacsony minőséget jelent

Kábel hosszúsága

A kábel hosszúsága szintén egy fontos paraméter, mert meghatározza a vasaló hatókörét és a túl rövid kábel miatt át kell helyezni a ruhát és más tartozékokat. A túl hosszú kábel útban lehet és feleslegesen összegabalyodhat. 1,6-tól 3 méteres kábellel kaphatók vasalók. Jó átgondolni, hogy hol fog a leggyakrabban vasalni, és az alapján kiválasztani a kábel hosszúságát. Különösen fontos a gőzállomások esetében, amelyek áthelyezése valamivel nehézkesebb. Ott a kábel hosszúsága 1,6 m és 2,5 m között mozog. Ha nem akar ezzel a problémával foglalkozni, akkor fektessen be egy vezeték nélküli vasalóba. Az utolsó négy paraméter csak a gőzölős vasalókra, és részben a gőzállomásokra vonatkozik. Azonban nagyon fontos, hogy az ilyen típusú vasalók esetében alaposan fontolja meg.

Állandó gőzmennyiség

Az állandó gőzmennyiség egy olyan adat, hogy mennyi gramm párát képes a gőzölős vasaló vagy gőzállomás termelni rendszeresen egy percen belül a működése során. Minél nagyobb, annál egyszerűbb lesz a vasalás, a hatékonysága is nő a nagyobb gyűrődések és terjedelmes szövetek esetében is. Ezek alapján nyilvánvaló, hogy grammokban fejezik ki percenként (g/perc), és értéke a vasaló típusa alapján a következő terjedelemben mozog:

  • gőzölős vasaló: 10 – 65 gramm percenként – optimális esetben nem kéne 40 g/perc alatti gőzmennyiségű modellt vásárolnia
  • úti vasaló: 10 – 50 gramm percenként
  • gőzállomások: érthető, hogy ezeknél sokkal magasabb értékeket várunk. Az állandó gőzmennyiség nem lehet 100 g/perc alatt. A mai csúcsmodellek a 180-220 g/percet is elérik.

Gőzlöket/gőzsokk

Ez az adat nagy mennyiségű gőz egyszeri kiengedésére vonatkozik. Nagyon gyűrött vagy vastag, makacs anyagok esetében használhatja ki. Az ereje egyenes arányban összefügg a fogyasztás nagyságával. A gőzölős vasalók esetében ez az érték széles körben mozog, 10-től 260 g/percig. A hétköznapi vasaláshoz egy átlagos háztartásban a hatékony eredményekhez elég 100-200 g/perc gőzlöket is. Az úti vasalók esetében a maximális gőzlöket 45-50 g/perc. Érthető módon a gőzállomások vezetnek ebben a paraméterben is, amelyeknél a gőzlöket a 130 g/percnél kezdődik, néhány modell esetében pedig a 600 g/percet is eléri.

Gőznyomás

Ez a paraméter kulcsfontosságú a gőzállomások esetében, ugyanis a szövetet éppen a gőznyomással simítják ki, ami képes mélyen bejutni a szövetbe. Minél nagyobb a nyomás, annál mélyebben képes bejutni a gőz a szövet szerkezetébe, és annál jobban képes kisimítani azt. A gőznyomás a gőzállomások esetében 4-től 8 barig mozog. Már a 6,5 bar feletti nyomást is átlagon felülinek tekinthetjük.

Tartály térfogata

Optimális térfogat nem létezik, mert ez egy nagyon változó dolog, és mindig az adott háztartástól és felhasználótól függ. A klasszikus gőzölős vasalók tartálya 40 és 450 ml, az úti vasalóké 35 és 65 ml között mozog. Egy egyedül utazó embernek az úton még a legkisebb is elég. Ami az otthoni vasalást illeti, ha sok ruhát vasal egyszerre, akkor válasszon nagyobb tartályt, és akkor nem kell olyan gyakran újratöltenie vízzel. Habár a nagyobb tartályok növelik a vasaló tömegét is. A gőzállomások esetében figyeljen főleg arra, hogy a tartály levehető-e, mert egyébként a víz kiöntéséhez az egész készüléket meg kell majd emelnie. A tartály térfogata a gőzállomások esetében magasabb  – 0,7 l-től 2,0 l-ig. Egy tartály, ami két óra vasalásra elég, 1,6-1,8 literes.

back to menu ↑

Hasznos tulajdonságok és funkciók, amelyekkel a vasalóknál találkozhatunk

A száraz vasalók esetében túl sok funkcióval nem találkozik, ám a mai modern gőzölős vasalók és gőzállomások egy csomó nagyon hasznos funkcióval és tulajdonsággal rendelkeznek. Néhány pár év leforgása alatt teljesen elengedhetetlenné vált a versenyképességhez, a többi viszonylag ritka. Mindenesetre a következőkkel találkozhat a választás folyamata során:


back to menu ↑

Végszó

A műszaki cikkek szempontjából a vasaló vásárlása nem tartozik a legnagyobb befektetések közé, de biztosan örülne, ha ez a befektetés hosszú távú lenne, és nem kéne pár hónap elteltével megismételnie. Térjünk át tehát a választás és vásárlás folyamatára, és röviden ismételjük át az egészet. Elsősorban próbálja felismerni a saját szokásait és stílusát – milyen gyakran és mekkora mennyiségű ruhára szeretné használni. A legtöbbet eladott típus a gőzölős vasaló. A száraz vasalóval ellentétben nem kell az anyagra vizet permeteznie, és könnyebben megbirkózhat a gyűrődésekkel. Számos modell közül választhat, különféle árkategóriákban, és a vasalók funkciókban gazdagok. A száraz vasalók inkább a klasszikusok, az egyszerűség és a retró stílus rajongóinak valók. Ha nem vasal gyakran, sokat, és csak minimális összeget szeretne a vasalóba fektetni, akkor a száraz vasaló lesz a megfelelő Önnek. A száraz vasaló esetében nem kell annyi műszaki paramétert figyelembe venni, mint a gőzölős vasalók és a gőzállomások esetében. Elég figyelni a fogyasztásra, a vasalótalpra és a hőszabályozásra. Általánosságban érvényes, hogy az alumínium és a rozsdamentes acél a kevésbé jó minőségű vasalótalpak közé tartoznak, mint a kerámia vagy a különféle keverékek, amik egy adott márka esetében tipikusak. A gőzállomások nagy teljesítménnyel, nagyon hatékonyan vasalnak, felére csökkentve ezzel a vasalással töltött időt. Azonban viszonylag drágák. Ha nagy háztartása van, és mindennap vasal, akkor a befektetése megtérül. Ezeknél és a gőzölős vasalóknál figyeljen még főleg az állandó gőzmennyiségre, a gőzlöketre és a tartály térfogatára. Az optimális érték az egyes típusok esetében nagymértékben eltér. Továbbá érvényes, hogy minél jobban felszerelt funkciókkal, annál egyszerűbb lesz vele a munka és a karbantartása. Végül még azt ajánljuk, hogy fektessen be a jól bevált márkákba, amelynek több modellje szerepel a kínálatban.

back to menu ↑

Milyen árfekvésben mozognak a vasalók?

Végül még mondunk arról is valamit, hogy mennyi forintot kell egy vasalóba fektetni. Az ár elsősorban a vasaló és a vasalótalp típusától függ. A legolcsóbbak a száraz és úti vasalók, mivel többnyire egyszerű, rozsdamentes acél vasalótalpuk van és szinte semmilyen funkcióval nem rendelkeznek.  Ezeket már 6 000 Ft-ért megkaphatja. A legdrágábbak viszont a gőzállomások, illetve a vasalóprések, amelyek minőségi, széles vasalótalppal, nagy gőzlökéssel és számos funkcióval rendelkeznek. Nagy mennyiségű ruhát vasalnak ki gyorsan és hatékonyan. Ezekért már 27 000 – 90 000 Ft-t is fizethet. A gőzölős vasalók az árat tekintve valahol a kettő között mozognak. Alapvetően három árkategóriába oszthatjuk őket. Nézzük meg őket közelebbről.

  • 6 000-15 000 Ft – a gőzölős vasalók ebben az árkategóriában többnyire alumínium vagy rozsdamentes vasalótalppal, kisebb fogyasztással és maximum 150 g/perces gőzlökettel rendelkeznek. Ebben az árkategóriában ne várjon semmilyen átlagon felüli funkciót. A karbantartással egyedül kell megbirkóznia, és maga a vasalás is tovább fog tartani.
  • 15 000-30 000 Ft – az arany középút a gőzölős vasalók terén. Kerámia vasalótalppal, illetve más, speciális, nagyon ellenálló vasalótalppal rendelkező vasalókat talál, körülbelül 2 000 W teljesítménnyel, 40 g/perces állandó gőzmennyiséggel és 200 g/perc feletti gőzlökettel, automatikus vízkőoldó és öntisztító funkcióval.
  • 30 000– 45 000 Ft – ebben a kategóriában találhatók a professzionális gőzölős vasalók az igazán igényes felhasználóknak. Viszonylag gyakori használatra alkalmasak. Többnyire számos funkcióval rendelkeznek. Ezekkel a készülékekkel nemcsak gyorsan és hatékonyan vasalhat, de lényegében karban is tartják magukat. Ezért az árért azonban már egy minőségi gőzállomást is vásárolhat, ami a teljesítményt tekintve már egy osztállyal feljebb van.

back to menu ↑

Pár tanács, hogyan könnyítse meg a vasalást és hogyan vasaljon helyesen

A minőségi vasaló az egyszerűbb vasalás alapja. Egy ilyet talán már sikerült választania a fenti információk alapján, tehát most próbáljunk az apró trükkökre és tanácsokra koncentrálni, amelyek megkönnyítik a vasalást, és nem függnek magától a vasalótól.

A vasalás a mosással kezdődik

A megfelelő mosás megkönnyíti az azt követő vasalást. A minőségi mosópor, öblítő és vízlágyító képezik az alapokat. Ezek olyanok, amik segítenek a mosott ruhának kifeszülni, megakadályozzák a gyűrődést és a ráncok képződését.

Figyeljen arra, hogyan szárítja a ruhát

Függetlenül attól, hogy a ruhákat felakasztja vagy van egy szárítógépe, a mosás után alaposan ki kell rázni, meg kell igazítani a gyűrődéseket és a zsebeket. A legtöbb szárítógép olyan programmal is rendelkezik, ami minimálisra csökkenti a vasalás szükségességét. Legtöbbször könnyű vasalás elnevezésű programmal találkozhat. Legideálisabb a vasalást rögtön a szárítóciklus befejeztére tervezni.

Térjünk át magára a vasalásra

  1. Mindig kövesse az adott textil címkéjén szereplő utasításokat. Tudja meg, hogy egyáltalán alkalmas-e a vasalásra, vagy milyen hőmérsékleten és beállítással vasalható. Nem szokták vasalni a frottír anyagokat, mert magas hőmérsékletnek kitéve elveszíthetik a szerkezetüket és a nedvszívóképességüket. Ugyancsak nem szokták vasalni a zoknikat és a fehérneműt, valamint a poliészterből készült ruhákat.
  2. A kordbársonyt, tweedet és gyapjút  egy enyhén benedvesített pamut vászonon keresztül kell vasalni. Áldozzon fel egy frottír törölközőt, amelyen keresztül vasalni fog, és használja védőrétegként. Alkalmas bolyhos anyagok, hosszú szálas anyagok és csipke vasalására. A selymet és a nyomtatással ellátott pólókat mindig kifordítva vasalja.
  3. Egyből a vasalás elején csoportosítsa a ruhákat aszerint, hogy milyen magas hőmérsékleten kell vasalni őket. Így nem kell gyakran változtatni a beállított hőmérsékleten. Kezdje a vasalást igénylő ruhák közül a magasabb hőmérséklettel. A vasaló ugyanis gyorsabban felforrósodik, és lehűlése hosszabb időt vesz igénybe. Kezdje tehát először a pamuttal.
  4. A felkészülés a vasalásra kulcsfontosságú. Állítsa be a vasalódeszkát a megfelelő magasságba, hogy ne terhelje le feleslegesen a hátgerincét, a lábát és a csuklóját. A gerincnek segít az enyhén terpeszállás is vasalás közben.

Szilárdan hisszük, hogy segítségünkkel sikerült egy tényleg nagyon jó és hasznos vasalót vagy gőzállomást választani, ami maximális mértékben megkönnyíti, illetve lerövidíti az egyik legkevésbé kedvelt háztartási munkát. Szeretettel várjuk további tesztjeinknél!