Legjobb külső merevlemezek 2023

  • Spóroljon pénzt és idegeket a legjobb külső merevlemez kiválasztása során.
  • Válasszon a kapacitás, a gyorsaság, az ellenállóság és az ár-érték arány alapján.
  • Tudja meg, hogy hol vásárolhatja meg a legolcsóbban.

Externí disky bez pozadí

TOP külső merevlemezek 2023

Bevezetés

Napjainkban, amikor gyakorlatilag minden adatot elektronikus formában dolgozunk fel, hatalmas igény van a tárhelyre. Szükséges valahol digitális formában tárolni az otthon és  munkahelyen szükséges fényképeket, videókat,adatokat, szöveges dokumentumokat és hangfájlokat… Egyszerűen fogalmazva, a tárolni kívánt adatokból hihetetlen sok van. A számítógépek önmagukban nagy merevlemezeket tartalmaznak, de számolni kell azzal is, hogy ezen el kell férnie az operációs rendszerek adatainak, amelyek egyre csak növekszenek,a programoknak, a tartozékoknak és egyéb olyan dolgoknak, amelyek szükségesek a számítógép megfelelő működéséhez. A fényképek, videók és hangfájlok méretének növekedésével egyre nehezebb minden fájlt a beépített merevlemezen tárolni.

Éppen ezért, az utóbbi években elkezdtek kifejlődni a külső merevlemezek és az SSD meghajtók, amelyekkel a mi speciális SSD meghajtó tesztünkfoglalkozik. Mivel ezeknek egy speciális tesztet szentelünk, az SSD meghajtóknak nem fogunk többet figyelmet szentelni, mint amennyi szükséges, és ebben a cikkben csak a külső HDD merevlemezekre koncentrálunk. Céljuk, hogy Ön könnyen és gyorsan olyan könyvtárat, fényképalbumot vagy filmkönyvtárat készíthessen, amely kompakt, gépileg olvasható, elegendő kapacitással rendelkezik és legfőképpen könnyen hordozható. A külső merevlemezek ezt mind felkínálják Önnek – nagy mennyiségű adat egy helyen. Természetesen, hogy érdemes legyen külső merevlemezt vásárolnia, szükséges jól választani, és amennyiben lehetséges, meg kell nézni az összes paramétert. Tudja melyek ezek? Hogyan működik a merevlemez és mi a döntő a választás során?

Nem szeretnénk Önt alábecsülni, de meglepődne, hány ember nem ért a külső merevlemezek problémáihoz. A legtöbb felhasználó kizárólag a kapacitás alapján dönt, ami ugyan fontos, de megközelítőleg sem az egyetlen lényeges paraméter. Hogy segítsünk Önnek, elkészítettük a 2023-as nagy külső merevelemez tesztet. Ez egy olyan cikket tartalmaz, mely segít Önnek abban, hogyan válasszon külső merevlemezt, táblázatokat és rangsorokat tartalmaz a legjobb típusokról és azokról alkotott véleményekről. Ezen felül, mivel teljesen biztos, hogy nem csak a technikai paraméterek alapján fog választani, de a külső merevlemez ára alapján is, nem feledkeztünk meg az árak összehasonlításáról sem, és egy olyan fejezetről sem, amely arra a kérdésre összpontosít, hogy mennyit is fektessünk egy HDD lemezbe. Mielőtt ehhez a részhez érünk, egy kicsit lazábban kezdünk neki és megmagyarázzuk az egyes merevlemezek típusai közti különbségeket.

back to menu ↑

Milyen tárolási lehetőségek vannak – HDD lemez vs. SSD meghajtó

Az adatok tárolására számtalan lehetőség van. A külső tárolók az utóbb időben jelentősen fejlődtek és a lemezekből számos típus létezik. A legkisebb lemezeket, mint amilyenek a pendrive-ok, rögtön átugorjuk. Zseb méretű kis berendezésekről van szó, amelyek kisebb adatok átvitelére alkalmasak, de nagyobb adatbázisokat nem tud rajtuk létrehozni. Ahhoz hagyományos, beépített vagy külső merevlemezekre van szükség. A különbség közöttük igen jelentős – a hagyományos merevlemez a számítógépbe/ laptopba beépített, leválasztása nem olyan egyszerű. A külső merevlemez ezzel ellentétben úgy van felépítve, hogy kívülről, például USB segítségével csatlakoztatható. Az alapmemóriát terjeszti ki, több számítógéphez is lehetséges csatlakoztatni őket, könnyen áthelyezhetőek az egyik helyről a másikra, tehát nyugodtan magával viheti akár a laptoppal együtt is. Továbbá, mivel a külső merevlemez nagyrészt nincs az internetre csatlakoztatva, az adatok jelentősen biztosabban vannak elmentve. Kiszerelés szempontjából a merevlemezeket hagyományos HDD merevlemezekre és SSD meghajtókra osztjuk, esetleg flash merevlemezekre vagy például játék lemezekre a konzolok esetében. Csak az első két említett merevlemez típus összehasonlítására fókuszáljunk, ezek tulajdonságai és felhasználásuk hasonlóak. Nézzük meg tehát mindkét típust alaposabban.

SSD meghajtók

Az SSD meghajtókmás technológiát alkalmaznak, mint a HDD merevlemezek. Éppen ezért egy külön tesztet készítettünk nekik. Nem rendelkeznek mechanikus részekkel, és ezeknél, a HDD merevlemezekkel ellentétben, nem kell figyelembe venni a sebességet. Ezen felül, az SSD meghajtóknál nincs korlátozva az átvitel sebessége. Könnyebben tárolhatóak, gyorsabbak, kisebb a fogyasztásuk és mivel itt nem megy végbe semmilyen mechanikus mozgás, halkabbak, gyakorlatilag zaj nélküliek. Hátrányuk, hogy jelentősen drágábbak és gyakran csak korlátozott számú bejegyzést tartalmaznak (bár a modernebb meghajtók már részben képesek ezt a hátrányt kiküszöbölni).

HDD merevlemezek

Az SSD meghajtókkal szemben a lemezbe beépített mechanikus forgó mozgásnak köszönhetően működnek. Muszáj csatlakoztatva lenniük az elektromos áramellátáshoz, hogy ehhez a mozgáshoz energiát kapjanak. Erre a merevlemezre az adatokat ráírják és róla olvassák, miközben minél több forgó mozgást képes a merevlemez elvégezniegy perc alatt, annál gyorsabb. Annál gyorsabb aztán az olvasás is. Előnye, hogy az ilyen típusú merevlemez olcsóbb, lehetőség van többször és gyakran ráírni az adatokat, másrészt viszont lassabbak és hangosabbak, mint az SSD meghajtók.

back to menu ↑

Külső merevlemezek tesztje

külső merevlemez kiválasztása során számos kritérium létezik. Érdekelheti Önt például a méret, a csatlakozás lehetősége, de mi úgy döntöttünk, hogy a merevlemezeket ár alapján fogjuk csoportosítani. Véleményünk szerint az ár viszonylag sokat elmond a teljes minőségről.

Árkategória 25 000 Ft-ig

Ebben az árkategóriában inkább olcsóbb külső merevlemezeket találnak, számolnia kell azzal, hogy az ár csökkenése a minőség romlásához vezet. Általában 2,5 hüvelykes merevlemezekről van szó, melyek kapacitása kicsi, körülbelül 500 GB-tól 1 TB-ig terjed, a forgási sebesség legfeljebb 5400/perc, ami viszonylag gyors működést jelent. A további paraméterek sem rendkívüliek.

Sorrend Kép Név Értékelés Kapacitás Fordulatszám Ár
1. Verbatim Store 'n' Go 2.5" GEN2
1 TB 5400 / perc Ár megtekintése
2. VERBATIM SmartDisk 2.5" 1TB
1 TB - Ár megtekintése
3. VERBATIM SmartDisk 2,5" 500GB
500 GB - Ár megtekintése
4. ADATA HD650 1TB
1 TB 5400 / perc Ár megtekintése
5. Silicon Power Armor A30 1TB
1 TB 5400 / perc Ár megtekintése
6. Seagate Basic Portable
2 TB - Ár megtekintése

Árkategória  25 000 Ft – 30 000 Ft közt

Itt a külső merevlemezek közép árkategóriájáról van szó, melyek már jobb értékeket mutatnak. Magas kapacitási értékeket érnek el, 2-4 TB, miközben 2,5 – 3,5 hüvelykméretűek. A forgási sebesség nagy, esetenként akár 7200/perc, tehát az előző kategóriával való összehasonlításban a közép kategóriába tartozó külső merevlemezek gyorsabbak.

Sorrend Kép Név Értékelés Kapacitás Fordulatszám Ár
1. Transcend StoreJet 25M3S SLIM
2 TB - Ár megtekintése
2. Western Digital My Passport 2TB
2 TB 5400 / perc Ár megtekintése
3. Seagate Xbox Gaming Drive
2 TB - Ár megtekintése
4. SanDisk Extreme Portable
500 GB - Ár megtekintése
5. ADATA HV620 2TB
2 TB 5400 / perc Ár megtekintése
6. Western Digital Elements Portable 2TB
2 TB 5400 / perc Ár megtekintése

Árkategória 40 000 Ft-tól

Százhúsz forint felett már igazán jó minőségű külső merevlemezeket kaphatunk. Ami a kiszerelést illeti, ezek a merevlemezek elképesztőek, nagy kapacitással ésnagy sebességgel rendelkeznek, gyakran 3,5 hüvelykes formátumúak. Magas kategóriájú merevlemezekről van szó, paramétereik ezeknek megfelelőek.

Sorrend Kép Név Értékelés Kapacitás Fordulatszám Ár
1. WD My Book 14TB
14 TB 7200 /perc Ár megtekintése
2. WD My Book 12TB
12 TB 7200 /perc Ár megtekintése
3. ADATA HD330 HDD 4TB 2.5"
4 TB - Ár megtekintése
4. WD Elements Desktop 8TB
8 TB 5400 / perc Ár megtekintése
5. Seagate Expansion Portable
5 TB 5400 /perc Ár megtekintése

Külső merevlemezek jellemzői

A hagyományos HDD merevlemezt (angolul Hard Disk Drive) általában több paraméter jellemzi:

  • Kapacitás
  • Percenkénti sebesség
  • Átviteli sebesség
  • Hozzáférési idő

Ahhoz, hogy ezeket a paramétereket megértsük, szükséges elmondani, hogy a merevlemezek hogyan is működnek. Valódi üveg vagy fémlemezekről van szó, amelyek felületén mágneses réteg található. Ez a rétegkülönböző módon lehet elrendezve, sávokra, szektorokra és cilinderekre lehet felosztva,. Ezeket együttesen a lemez geometriája kifejezéssel jelölnek. Ezen tárolódnak az adatok. A lemezek forognak, míg a felszínen olvasó és írófej mozog. Az adatok mentése úgy megy végbe, hogy a lemezen az egyes részek mágneseződnek (a cséve és az elektromos áram segítségével – ezek kapcsolatával jön létre a mágneses mező). Az adatok a mágneses rétegen maradnak a lemez leválasztását követően is egészen addig, míg át nem íródnak.

Az adatok írása és olvasása, amint már említettük, a lemezek felett lévő cséve segítségével megy végbe. A mágneses mező bizonyos irányba állítja az adott szektort. Olvasás közben ez a folyamat fordítva működik – a fej a lemez felületéről olvassa az adatokat, különböző elektromos impulzusokat dolgoz fel, ezeket az adatokat a lemezről a számítógépbe továbbítja, ahol a számítógép dekódolja őket. A kapacitás jelzi, hogy mennyi adat fér el a lemezen, a fordulatszám az olvasási sebességet jelöli (mivel a lemez olvasás és írás során is forog), az átviteli sebesség pedig azt jelzi, hogy mennyi időbe telik az adatok feldolgozása.

Előnyök

Olcsóbbak, mint az SSD meghajtók

Egyszerű és gyors írás

A technológia lehetővé teszi a gyakori felülírást

Hátrányok

Zajos a lemez forgása miatt

Lassabb működés, mint az SSD meghajtók esetében

Gyakran nagyobb fogyasztás és nagyobb méretek 

back to menu ↑

Milyen márkájú külső merevlemezt érdemes vásárolni?

A mai világban sajnos érvényes az, hogy nem minden márka termékének lehet hinni. A piacon viszonylag gyakran találkozunk olyan darabokkal, melyek silány minőségűek. Létezik néhány megoldás, hogyan kerülje el az ilyen merevlemezeket, vagy legalább növelje annak az esélyét, hogy ne éppen Ön akadjon rájuk. A merevlemezek tökéletes ismeretén és az ebben a témakörben való tájékozódáson kívül segítségére lehetnek a felhasználói visszajelzések, valamint az ehhez hasonló tesztek, esetleg az Ön saját tapasztalata. Ami azonban a merevlemez minőségéről többet mond el, mint amennyit elvárnánk, az a márka. Elismerjük, hogy egy kisebb gyártó is képes jó külső merevlemezt gyártani, de egy nagyobb gyártó Önnek, mint felhasználónak természetesen többet tud kínálni:

  • Több innováció és használt technológia, mert több pénzt tud befektetni a kutatásba és a fejlesztésbe.
  • Nagyobb tudás és tapasztalat, mert megengedheti, hogy szakembereket fizessen meg.
  • Jobb minőségű használt anyagok.
  • Több típusú modell, tehát változó kínálat és nagyobb esély arra, hogy az ügyfelek hálásak lesznek.

Mivel az ADATA vagy a Verbatim márka merevlemezei drágábbak, mint a kevésbé ismert gyártók termékei, ennek ellenére mégis ezek felé hajlunk. A márka a választás során nem feltétlenül döntő, de sokat elmond a termékről és akár egy kritériumként is fel lehet használni.

back to menu ↑

Néhány tanács, hogyan válasszon megfelelő külső merevlemezt

Ha külső merevlemezre szeretné az adatait rámásolni (mi ezt javasoljuk, mivel manapság az adatok elvesztése viszonylag gyakran tárgyalt jelenség), biztosan érdemes ügyelnie arra, hogy az Ön lemeze maximális minőségű és megbízható legyen. Tehát a legalapvetőbb paramétereketfigyelje, mint például a kapacitás, az írási és olvasási sebesség, a zaj, a szerkezet és a méret. A következő bekezdésekben megnézzük az egyes feltételeket kicsit alaposabban, de előre figyelmeztetjük Önt, hogy mielőtt a merevlemez kiválasztására kerülne a sor, gondoljon át néhány dolgot:

  • Mit és mekkora mennyiségben szeretne a merevlemezen tárolni, hogy feleslegesen ne fizessen a kapacitásért, amelyet nem használ majd ki.
  • Szándékában áll a merevlemezt stabilan a számítógéphez csatlakoztatni vagy az utazás során is magával fogja vinni?
  • Számít Önnek a merevlemez zajszintje?
  • Milyen csatlakozás fog Önnek a leginkább megfelelni?

Amint világossá válnak ezek a dolgok, tovább haladhat a merevlemezek egyes paramétereire. Megnézzük, melyek a szokásos értékek, mit is jelentenek ezek az Ön számára a gyakorlatban, és hogyan lehet a legjobban az Ön szükségleteivel összhangba hozni őket.

Külső merevlemez méretek? Minél kisebb, annál jobb

A technológiai vállalatok általános célja a merevlemez kapacitásának és méretének a legjobb arányát elérni. Tehát – a lehető legnagyobb mennyiségű adatot a lehető legkisebb helyen elhelyezni. Ami logikusan Önnek is eszébe jut, és amit nem szükséges hosszadalmasan hangsúlyozni és magyarázni, az az, hogy minél nagyobb a merevlemez, annál nagyobb lesz a kapacitása is. Nincs itt egyesen arány, de többnyire ez érvényes. A merevlemezek mérete hüvelykben van megadva, a méret három különböző dimenzióra van osztva::

  • 1,8 hüvelyk méretű merevlemezek – a legkisebb merevlemezek, kisebb a befogadóképességük, mobilisak, könnyen hordozhatóak és ügyesek a letöltésben. Használatuk nem okoz problémát otthon, útközben vagy akár a munkahelyen..
  • 2,5 hüvelyk méretű merevlemezek – átlagosan nagy merevlemezek, melyek könnyen hordozhatóak, jó a befogadóképességük, de nagyobbak, mint az előző kategória. Mindkét említett merevlemezt lehetséges egyenesen USB segítségével csatlakoztatni.
  • 3,5 hüvelyk méretű merevlemezek – itt gyakran asztali, nem hordozható merevlemezekről van szó. Nagyon nagy befogadóképességgel rendelkeznek, nagyok, nehezek és nem lenne kényelmes őket hordozni vagy szállítani. Működés közben gyakran felmelegszenek, mert nagy teljesítményre van szükségük. Leggyakrabban a dugaszolóaljzathoz csatlakoztathatóak, mivel a teljesítményüket az USB-nkeresztüli csatlakozás nem bírná el.

A merevlemez súlyát is érdemes figyelni. Minél könnyebb a merevlemez, annál jobb az Ön számára, mert könnyebben szállítható. A nehéz merevlemez, ugyanúgy, mint a nagy merevlemez, inkább az otthoni használatra alkalmas.

Přenosný disk

A külső merevlemez kapacitása biztosan egy meghatározó paraméter

A legfontosabb érték, amelyet a lemeznél oldani fog, minden bizonnyal a lemez kapacitása lesz. Ez érthető, mivel ez egy olyan paraméter, amely előre meghatározza a lemez felhasználását. Több információt, mint amennyi a lemezen elfér, nemlehetséges rá feljátszani. Ellenkezőleg, az eredeti kapacitás egy kicsit kisebb, mint a feltüntetett érték. Ha például a külső merevlemezen 1 TB tárhely van, higgye el, hogy pontosan 1 TB információt nem fog tudni feljátszani rá. Szükséges azzal számolni, hogy a lemez saját rendszerinformációt tartalmaz, amely szükséges a számítógéphez való csatlakoztatáshoz. Éppen ennyivel csökken a kapacitás. Ugyan ezek csak kB és MB méretű értékek, de jó ezekről tudni, hogy a merevlemez megvásárlását követően ne lepődjön meg.

Általában azt tanácsoljuk, hogy a lehető legnagyobb kapacitással rendelkező merevlemezt vásárolja meg. Minél több a tárhely, az annál kedvezőbb az Ön számára. Ha pontosabbak szeretnénk lenni, azt mondhatjuk, hogy a helyes merevlemez kapacitás mindenekelőtt Önön múlik, valamint azon, hogy milyen célból vásárol. A kisebb, olcsóbb és régebbi merevlemezeknél a kapacitás általában 250 GB körül mozog, míg az legjobb és a legnagyobb merevlemezek kapacitása akár 8 TB is lehet.  Annak érdekében, hogy jobban el tudja képzelni a kapacitás problémáját, elkészítettünk egy összehasonlítást. Néhány típusú fájl általános méretét vettük figyelembe:

  • Szöveges fájlok, dokumentumok, adatbázisok – ezek kB és MB tartományban mozognak és általában nem zavaróak, ha az otthoni számítógépen vannak elmentve. Ha iroda használatra szeretne merevlemezt vásárolni, ahol adatokkal dolgozik (számlák, kapcsolatok, szerződések, stb.), és ezeket az adatokat a lemezen szeretné tárolni, ezen felül azt szeretné, hogy hordozhatóak legyenek, valamint biztonsági másolatot is tudjon készíteni róluk, teljes mértékben elegendő Önnek egy kisebb 250 GB-tól 1 TB-ig terjedő kapacitású merevlemez.
  • A számítógépen szereplő fájlok biztonsági mentésére, melyek valószínűleg különbözőek és dokumentumokat, prezentációkat, fényképeket vagy videókat tartalmaznak, alkalmasabb egy olyan merevlemez, melynek mérete a számítógépes merevlemez méretéhez hasonlít. Az ilyen merevlemeznek legalább 1 TB kapacitással kell rendelkeznie, ideális esetben akár többel is.
  • A fényképészek nagyra értékelik a nagyobb merevlemezeket. A fényképek 1 MB körül mozognak, a professzionális fényképészeknél még nagyobbak is lehetnek, akár néhány MB méretűek is. Ez azt jelenti, hogy jelentősen több helyre van szükségük, mint a dokumentumoknak. Mentésükhöz általában 2 TB kapacitás ajánlott, de ez függ attól is, hogy mennyit és milyen gyakran fényképez – gyakran egy 4 TB-os külső merevlemez is hasznos lehet.
  • Az, aki hangfelvételeket dolgoz fel, zeneszámlistát szeretne létrehozni, vagy egyéb módon dolgozik a hanggal, a hangfelvétel hosszától függően néhányszoros méretű lemezt igényel, mint az a személy, aki fényképekkel dolgozik. Itt a 4 TB kapacitás valószínűleg szükséges.
  • A legigényesebb kapacitásúak a filmek és a videók. Ezek foglalnak a legtöbb helyet a memóriaterületen, de minden bizonnyal ezek azok, amelyeket a leggyakrabban elment a merevlemezre. Ez egyszerűbb, mint a filmeket CD-re vagy DVD-re ráégetni. Ebből kifolyólag nagyobb mint 4 TB kapacitással rendelkező merevlemezre lesz szükség. Egy jó minőségű film akár több mint 1 vagy 2 GB tárhelyet is elfoglalhat, felirattal még egy kicsit többet is (egészében a formátumtól függ). Általában elegendő a 4 TB kapacitású merevlemez, de ha tényleg sok filmet tölt le (sorozatokat vagy több részes filmeket), érdemes elgondolkodnia nagyobb merevlemez vásárlásán, illetve több merevlemez vásárlásán.

Ennyit arról, hogy milyen kapacitás felelne meg Önnek. Teljes mértékben Önre bízzuk, hogy milyen típus tűnik Önnek a legmegfelelőbbnek, mi ebbe nem szólhatunk bele. De van az Ön számára még egy ajánlásunk. Nem kéne feleslegesen nagy merevlemezt vásárolnia. Ugyanis a számítógéphez való csatlakozást követően előfordulhat, hogy a nagy mennyiségű adat lelassítja a merevlemezzel való munkafolyamatot, és a feljátszás, a másolás, valamint a lejátszás is lassabb lesz.

A külső merevlemez csatlakozásának módszerei

Az előző fejezetben belekezdtünk a merevlemez USB keresztüli számítógéphez való csatlakozásába. Engedje meg nekünk, hogy ebben a részben ezt a témát kicsit bővebben kifejtsük. Ugyanis csatlakozási lehetőség kicsit több van. Az USB csatlakozás különböző generációi a leggyakrabban használt módszerek. Csak kivételes esetekben találkozunk USB 1.0 csatlakozással, leginkább a régebbi merevlemezeknél. Azon kívül, hogy a számítógéphez való csatlakozás egy kicsit összetettebb, a USB 1.0 alacsonyabb átviteli sebességet jelent. Az újabb típusok USB 2.0-val rendelkeznek, ahol az átviteli sebesség nagyobb, a nagyméretű fájlok is áthelyezhetőek, és a számítógéphez való csatlakozás többnyire kompatibilis. Hasonló a helyzet az USB 3.0 csatlakozásnál, azzal a különbséggel, hogy a csatlakozás gyorsabb. Hátránynak számít, hogy nem minden régebbi készülék rendelkezik ilyen USB csatlakozással, és ha az eszközök nem kompatibilisek, az átviteli sebességet a lassabb eszköz maximális sebessége fogja korlátozni.

A további adatátviteli és csatlakozási lehetőség közül szeretnénk megemlíteni mindenekelőtt a FireWire-t. Az USB 3.0-hoz hasonló átviteli sebességet kínál, lehetővé teszi a nagy videó fájlok magas minőségben történő áthelyezését és összességében ez az egyik legjobb csatlakozási módszer. Hátránya, hogy a felhasználók közötti nem igazán elterjedt. Kevés számítógép támogatja, ezért szükséges vagy vezérlőt, vagy más lemezt vásárolni. A FireWire-nak néhány generációja létezik, amelyek jelölése a Mbit/ perc átviteli sebessége alapján van felosztva. A legújabb a FireWire 3200. Nagyon gyors, de a Thunderbolt csatlakozás nagyon drága, melyet éppen magas ára miatt kevésbé használnak. Szintén nem túl elterjedt az eSTATA csatlakozás. Nagy átviteli sebességet kínál, de nem éri el az USB 3.0 minőségét, ráadásul az ilyen csatlakozású merevlemezeket nem lehet a számítógéphez csatlakoztatni, csatlakozóalj használata szükséges.

Az utóbbi időben a legjobban fejlődő csatlakozási módszer a Wi-Fi hálózaton keresztüli csatlakozás. Nem kell a vezetéknél maradnia, a merevlemezt bárhol elhelyezheti és több helyiségből is csatlakozni tud hozzá, ezen felül párhuzamosan több készülékhez is csatlakoztatható, amit a vezetékkel nem lehet megoldani. A Wi-Fi segítségével egyszerűen csatlakozhat az okostelefonjához vagy akár a tablethez is, ami az USB-n keresztül nem elvégezhető. Ennek a csatlakozási módszernek a hátránya az alacsonyabb átviteli sebesség, illetve bizonyos veszély az online térben. Érvényes, hogy az olyan merevlemezen szereplő adatok, amely nincs az internnethez csatlakoztatva, szintetökéletesen védettek az elektronikus eltulajdonítással szemben. Abban a pillanatban, ahogy a merevlemezt a Wi-Fi-hez csatlakoztatja, a védelem szintje csökken.

Amennyiben lehetséges, válassza a maximális átviteli sebességet

A külső merevlemez választása során egy másik tényező az átvitel sebessége. Ahogy már említettük ez adott a merevlemez csatlakozásával (USB 3.0 – akár 600 MB/perc gyorsabb, mint a régebbi USB 2.0 – akár 60 MB/perc, ez gyorsabb, mint az USB 1.0 – 1,5 MB/perc, és így tovább). Ha figyelembe vesszük a merevlemez gyorsaságát, a mechanikai merevlemez fordulatszám/perc értékben van megadva, és lényegében véve kifejezi az adatok olvasásának és írásának sebességét. Manapság a leggyakoribb érték az 5400 fordulat/perc.  A kisebb merevlemezeknek (lassabb csatlakozással) ez elegendő, de ha 3,5 hüvelykes USB 3.0 merevlemezt vásárol, a fordulatszám korlátozott. Éppen ezért a nagyobb merevlemezeknél érdemesebb legalább a 7200 fordulatszám/perc sebességet választani (de ez az érték elveszíti az értelmét, ha a számítógéphez való csatlakozás lassú). Másik dolog, mely általánosan érvényes, hogy a HDD és az SSD lemezek között eltérő a sebesség. Az SSD meghajtók gyorsabbanolvasnak, tehát gyorsabbak, ezzel számítson a vásárlás során.

Az, hogy az adott csatlakozás bizonyos sebességet lehetővé tesz, nem azt jelenti, hogy azt a merevlemez biztosan el is éri. Ha a merevlemez olvasása lassabb, a csatlakozás kapacitását nem lehet teljes mértékben kihasználni. Ellenkezőleg ez szintén érvényes. Ha a merevlemeznek olyan olvasási sebessége van, amelyet a csatlakozás nem képes átvinni, az adatátvitel szintén lelassul és a merevlemez sebessége kárba megy. Ez talán bonyolultnak tűnik, ezért jó lenne egy rövid összefoglalást készíteni. Az adatátvitel sebességes függ a merevlemez számítógéphez való csatlakozásának módjától és formájától, valamint a saját mechanikus sebességétől is. Amennyiben lehetséges , jó ezt a két paramétert arányba tenni, hogy az egyik paraméter ne akadályozza túlságosan a másikat.

Externí disk v průřezu
Externí disky

A merevlemez hozzáférési sebessége

hozzáférési sebesség már a nevéből is adódik, hogy bizonyos mértékben függ az előző pontban említett sebességtől. De csak kicsit. Nem a szó szoros értelmében van szó sebességről, az időt fejezi ki, amelyre a merevlemeznek szüksége van ahhoz, hogy készen álljon a beírt adatok olvasására, vagy ellenkezőleg, az adatok beírására. Ezt az időt milliszekundumokban mérik és az Ön érdeke, hogy a hozzáférési sebesség értéke minél alacsonyabb legyen. Ez az érték a régebbi típusoknál általában 10 milliszekundum körül, míg az újabbaknál 5 milliszekundum körül mozog. Összehasonlításképpen, az SSD meghajtóknál ez még kevesebb, itt akár tized milliszekundumokról beszélünk. A választás során ez iránymutató lehet, de a hozzáférési sebességet biztosan nem egy döntő kritérium.

A merevlemez bufferja

Biztosan nem a választás kulcsfontosságú paraméterétől van szó. A technikailag fejlettebb felhasználók biztosan tudni fogják, miről is van szó, a kevésbé jártasak számára elmagyarázzuk. Tömören és érthetően, a memória olyan részéről van szó, amely ideiglenesen tárolja az adatokat, amíg azok nem lesznek továbbítva. Általában az adatbevitel és az adatok feldolgozása közötti sebességet egyensúlyozza. Ebben az esetben az adatátvitel sebesség és a beírási sebesség közti különbséget jelzi. A buffer általánosan befolyásolja a merevlemezre történő írás sebességét. Ennek a memóriának az értéke MB-ban van megadva, ami a memória kapacitására jellemző. A nagyobb számú MB gyorsabb írást jelent. Elég bonyolult lenne a buffer működésének részletes leírása, ezért a javasolt értékekre fogunk fókuszálni. Az átlagos felhasználóknak elegendő a 16 MB-tal ellátott merevlemez, azonban ez az érték nyugodtan lehet 64, 128 vagy 256 MB is, miközben az utolsó érték a profi felhasználók esetében jellemző.

A merevlemez zajszintje nyugalmi állapotban és terhelés mellett

A külső merevlemezzel kapcsolatosan szükség van a készülék zajszintjéről is beszélni. Mivel a merevlemezekben mechanikus lemezek vannak, melyek különböző frekvenciájú fordulatszámmal mozognak, zaj keletkezik. Ez bizonyos körülmények között zavaró és kellemetlen lehet. Emiatt szükséges az adott zajszintet megvizsgálni. Általában számos tényező befolyásolja – a merevlemez sebessége, az aktuális terhelés, a burkolat szigetelése, stb. Annak ellenére, hogy a merevlemezek nem különösen zajosak, munka során, amikor koncentrálnia kell, akár a kis zaj is zavaró lehet. Ne feledje, hogy a zajszint arányosan növekszika merevlemez sebességével (minél nagyobb a fordulatszám, annál nagyobb a zaj), és terhelés során mindig valamivel nagyobb, mint nyugalmi állapotban. Amíg a csendes zaj általában körülbelül 25 dB körül mozog, terhelés esetén a zaj akár a 30 dB-t is meghaladja, főleg a nagyobb merevlemezeknél. Ez nem egy olyan feltétel, amelynek befolyásolnia kéne a választást, azonban ha van választási lehetősége, mindig válasszon kisebb zajszintű merevlemezt, mivel ez sokkal kényelmesebb.

A merevlemez dizájnja és anyaga

Végül szeretnénk megnézni a merevlemez dizájnját és anyagát. Nem, mintha befolyással lenne az adatok feldolgozásának minőségére, vagy a memória méretére, de ha azt szeretné, hogy a merevlemez hosszú távon szolgálja Önt, vagy hogy jól nézzen ki, figyelnie kell ezekre az adatokra is. Kezdjük a dizájnnal. Nem olyan fejlett és érdekes, mint például az SSD meghajtóknál, de azért decens és elegáns. Többnyire feketék, fehérek vagy ezüstök, különböző méretűek és kivitelezésűek. Ha külső HDD merevlemezt vásárol, biztosan nem fog szégyenkezni még akkor sem, ha az tartósan a dolgozóasztalon vagy a televízió mellett lesz elhelyezve. Ha a merevlemez ellenállásáról van szó, azt javasoljuk, hogy a merevlemez fém legyen, illetve, hogy védőtok legyen rajta, mely megvédi az esés vagy ütés esetén. A külső merevlemezek gyakran például műanyagból készült burkolattal ellátottak, ez azonban könnyedén megreped. Választás során próbáljon meg ügyelni erre a szempontra is.

back to menu ↑

A merevlemezen lévő adatokat muszáj bebiztosítani

Napjainkban, mikor minden elektronikus adatot az eltulajdonítás és a károsodás veszélyefenyeget, különösen fontos a biztonságuk védelme. A külső merevlemezekelőnye, hogy az idő nagy részében nincsenek az internethez csatlakoztatva. Az adatokhoz való hozzáférés kockázata nagyobb abban az esetben, ha:

  • A merevlemez a számítógéphez való csatlakozáshoz Wi-Fi-t használ.
  • A merevlemez bekapcsolt és csatlakoztatott számítógéphez van csatlakoztatva.
  • A merevlemezt munkahelyen használja, ahol több személy is hozzáférhet.

Természetesen, ha elveszíti az adatokat, az probléma. Annál nagyobb, ha a merevlemezen személyes adatok, fényképek, videók vagy például nagyon fontos munkahelyi dokumentumok, találhatóak, mint például kézikönyv, számla, az alkalmazottak személyes adatai és egyebek. Az egyetlen megoldás arra, hogyan tud az ilyen helyzetek ellen védekezni az, hogy a merevlemezt jelszóval védi. Ez szinte bármely merevlemezen elvégezhető. A speciális szoftver lehetővé teszi a jelszó beállítását, így senki nem férhet a lemezhez a jelszó tudta nélkül (amennyiben nem töri fel, ez azonban teljes mértékben Önön múlik). Egy másik lehetőség a merevlemezen lévő adatok titkosítása. Ezt a számítógépben lévő szoftver vagy a merevlemezbe beépített hardver is bebizosíthatja. Kérdéses, hogy ez lassítja vagy gyorsítja az adatokat, ez minden merevlemeznél különböző, de egy biztos, megvédi őket. Rosszabban olvashatóak és az adatokhoz való hozzáférés sem olyan egyszerű.

back to menu ↑

Végszó

Végezetül biztosan érdemes a külső merevlemez egész választási folyamatát megismételni és áttekinteni. Mindenekelőtt el kell döntenie, milyen típusú memóriát szeretne. Ha Önt érdeklik a külső merevlemezek, érdemes végignézni, hogy a merevlemez mely paraméterei a kulcsfontosságúak. A legfontosabb az Ön számára a legnagyobb valószínűséggel az ár és a merevlemez mérete, éppen ezért ezt a két kritériumot értékeltük tesztünk során a legszigorúbban. Biztosan érdemes figyelni a márkát, ezt elmondjuk Önnek előre. Gyakran nem csak a minőségről, hanem a merevlemez élettartamáról és kivitelezéséről is sokat elmond, ezen felül a különböző gyártóknak különböző árköveteléseik vannak.

Ami a merevlemez további fontos tulajdonságait illeti, a merevlemez használatát tekintve értékes információ például a méret és a súly is. Ha a merevlemez nagy és nehéz, az jelentősen korlátozza a mobilitást, így hordozása nem lesz praktikus. Ellenkezőleg, ha a merevlemez szilárdan az asztalon lesz rögzítve, nem szükséges, hogy kicsi legyen, így csak csökkenne a kapacitása. Így folytathatja tovább és tovább, egészen addig, míg rá nem jön arra, milyen típus fog teljes mértékben megfelelni az Ön igényeinek. Ha Ön egy kicsit is tapasztaltabb a számítógépek világában, biztosan érdemes foglalkoznia a csatlakozás típusával, az adatátvitel sebességével, az olvasás sebességével, valamint a buffer-rel. Ennek gyakran nagyon jelentős hatása van a merevlemez működésére. Az általános felhasználó számára elegendő azt tudni, hogy manapság a legelőnyösebb az USB 3.0, a sebességnek és a buffernek a lehető legnagyobbnak kéne lennie. Amit nem szabad alábecsülnie, az a merevlemez biztonsága – az adatoknak biztosítva kell lenniük annak érdekében, hogy megelőzze az eltulajdonítást.

Mindenképpen érdemes foglalkozni a merevlemez zajszintjével, az ellenálló képességével, illetve a dizájnnal. Egyrészt, ezek nem olyan paraméterek, amelyek hatással lehetnének a működésre, másrészt fontosak az Ön kényelme szempontjából. A merevlemezeknek terhelés esetén és nyugalmi állapotban is a legcsendesebbnek kéne lenniük, hogy működésük ne legyen zavaró (bár ez a nagyszámú fordulatszám kontrasztja, amely zajt okoz). Mindenképpen ellenállónak kell lennie, főként, ha azt tervezi, hogy hordozni fogja, például a munkából haza aztán újra vissza, esetleg a nyaralásra. Nem tagadjuk, hogy talán jól is kell kinéznie. Ez nem fontos, de jobb érzése lesz tőle. Ezt követően az összes értéket összehasonlíthatja az árral, és amennyiben Önnek megfelel, és nem tartja túlzásnak, úgy gondoljuk, hogy a kiválasztott külső merevlemezt nyugodt szívvel megvásárolhatja.

back to menu ↑

Külső merevlemezek és azok árai: Hol mozognak?

Az egyik olyan paraméter, mely a legtöbb felhasználó számára döntő, egyértelműen a merevlemez ára. Tesztünkben a merevlemezeket az ár alapján csoportosítottuk, de biztosan érdemes visszatérni ehhez a felosztáshoz. Ugyanis muszáj különbséget tenni az abszolút ár (az egész merevlemez ára, melyet szükséges összahsonlítani a paraméterekkel, valamint azzal, hogy megengedheti-e magának) és az 1 MB vagy GB tárhely ára között. Ezt leginkább úgy kapja meg, hogy az árat elosztja a tárhely méretével. Mindkét esetben a legelőnyösebb vásárlást kell keresnie.

A mi tesztünkben három árkategóriába vannak csoportosítva a merevlemezek:

  • Külső merevlemezek 25 ezer forintig – itt olcsó merevlemezekről van szó, kisebb méretűek, kapacitásuk maximum 1 TB, sebességük inkább átlagos. Minden bizonnyal nem különlegesek.
  • Külső merevlemezek 40 ezer forintig – ez már a külső merevlemezek középső kategóriája, amelyben gyakran nagyon jó készülékeket találhat. Ezek a készülékek jó ár/minőség aránnyal büszkélkedhetnek. A kapacitás nagyobb, mint az előző kategóriában, többnyire 2-4 TB, méretüket illetően akár 3,5 hüvelykes merevlemezek is megtalálhatóak ebben a kategórában, és ami a fordulatszámot illeti,az akár a 7200/perc értéket is elérheti, ami nagyobb sebességet jelent.
  • Külső merevlemezek 40 ezer forinttól – a mi szemszögünkből a külső merevlemezek legnagyobb kategóriája, melyek a nagyon igényes felhasználók elvárásainak is megfelelnek. A kapacitásuk nem ritkán 6 és 8 TB-t is elér, magas sebességgel rendelkeznek, dizájnjuk gyakran fantáziadús. Persze a méretek (többnyire 3,5 hüvelyk) és a súlykorlátozóak lehetnek, de az ilyen nagy tárhelyek többnyire asztali merevlemezként szolgálnak, tehát nem túlságosan mozgathatóak.

Külső merevlemezt akár magasabb áron is vásárolhat, nyugodtan akár kétszáz, háromszáz vagy négyszáz forintért is. Ezek tökéletesen hangolt magas minőségű készülékek, melyek magas kapacitással és sebességgel rendelkeznek. Itt gyakran olyan SSD meghajtókat találhat, amelyek jobb paraméterekkel rendelkeznek, mint némely külső HDD merevlemez. Az általános felhasználó számára meglehetősen drága készülékek, de az igényes felhasználók értékelik őket.

back to menu ↑

Használható-e a külső merevlemez, mint a számítógép fő merevlemeze?

Az IT és a fejlettebb technológiák világában gyakran felmerül az a kérdés, hogy lehetséges-e a külső merevlemezt a számítógép fő merevlemezeként használni. Miért csinálná ezt valaki? Azért, mert bár nem úgy tűnik, de a külső merevlemezeknek gyakran nagyobb a kapacitásuk, mint a számítógépbe beépített lemezeknek. Csak az érdekesség kedvéért, annak a számítógépnek a kapacitása, amelyről jelen pillanatban dolgozunk, 250 GB. Ez a működéshez elegendő. Amennyiben viszont a számítógépet az irodában használja, fényképeket vagy filmeket tárol rajta, a tárhely nagyon gyorsan megtelhet. Ezután egyfolytában csatlakoztathatja és leválaszthatja a merevlemezt, vagy mindkét memóriát egyesítheti.

Még ha egy laikus számára ez furcsa is lehet, a külső merevlemez, mely egyidejűleg fő merevlemezként is szolgál, nem jelent problémát. Elegendő rá feljátszani az operációs rendszert, úgy beállítani otthoni lemezként, hogy a számítógép automatikusan beolvassa a rendszert, s már készen is van. További előnyei is vannak (a már említett nagyobb befogadóképességen kívül), például az, hogy ha a számítógépe leáll, minden adat, program és az operációs rendszer is megtalálható a merevlemezen, amelyet könnyedén le lehet választani. Az adatok tehát stabilabbak, mint a beépített merevlemezen (azt ugyanis nehezebb kivenni a számítógépből, és az adatok átküldése nem mindig száz százalékos). A merevlemeznek, amennyiben minőségeset vásárol, nagyobb az élettartama, és például a notebook-kal ellentétben, a jó merevlemez akár öt vagy nyolc év múlva is használható lesz.

Természetesen ennek a csatlakoztatásnak is megvannak a magahátrányai – mindenekelőtt gyors csatlakozásra, nagy lemezsebességre és nagy bufferre van szükség annak érdekében, hogy folyamatosan tudjon működni. Többnyire ezt a lehetőséget ideiglenesen használják abban az esetben, ha magában a számítógépben valami rossz, esetleg biztonsági mentést szeretnének készíteni az adatokról. Ezen felül, a külső merevlemeznek lassabb az olvasása és kiesésektől szenvedhet, tehát a rendszer kevésbé lesz stabil. A számítógép „dobozán” kívüli merevlemez is helyet foglal el, valamint ha az adatokat olyan számítógépen tárolja, amely csatlakoztatva van az internethez, rizikót jelent. Ha az eszköz internethez van csatlakoztatva, fennáll a veszélye annak, hogy az adatokat eltulajdonítják. Ugyan ennek a valószínűsége igen kicsi, mégis számolni kell vele. Ezt mind figyelembe kell venni, mielőtt egy ilyen döntést meghoz. Ugyanakkor, amennyiben már eldöntötte, hogy a külső merevlemezt fő merevlemezként szeretné használni (ami manapság elég gyakran előfordul), megoldható. Mi azonban nem ajánljuk.

Ezzel a tippel a külső merevlemez teszt keretén belül szeretnénk Öntől elbúcsúzni. Segítettünk Önnek a választásban? Erősen reméljük, hogy igen. Végül már csak annyit tanácsolunk Önnek, hogy ne becsülje alá a biztonságot a kibertérben annak érdekében, hogy a merevlemez jól szolgáljon.