Legjobb routerek 2023

  • Spóroljon pénzt és kímélje az idegeit a legjobb wifi router kiválasztása során.
  • Válasszon a méret, a teljesítmény, a csatlakozás sebessége és az ár/érték arány alapján.
  • Tudja meg, hogy hol lehet a legolcsóbban megvásárolni.

TOP routerek 2023

Wi-Fi routerek 8 ezer forintig Wi-Fi routerek 8 ezer forinttól 16 ezer forintig Wi-Fi routerek 16 ezer forint felett
TP-LINK Archer C20 AC750 Dual Band v4 TP-LINK Archer C20 AC750 ASUS RT-AC66U B1
Wi-Fi sebesség
91 %
A lefedettség minősége
94 %
Biztonság
92 %
Ár/érték
95 %
Wi-Fi sebesség
96 %
A lefedettség minősége
94 %
Biztonság
94 %
Ár/érték
97 %
Wi-Fi sebesség
98 %
A lefedettség minősége
94 %
Biztonság
97 %
Ár/érték
91 %
94%
97%
98%
Ár kiderítése Ár kiderítése Ár kiderítése

Bevezetés

Gyakorlatilag ma az egész világ digitális. Az interneten filmeket nézünk, híreket olvasunk, a barátainkkal és a családunkkal kommunikálunk. Természetesen ahhoz, hogy mindezt meg tudjuk tenni, az internet jelet valahogy fogadnunk is kell. A vezetékes vagy kábeles csatlakozás ma már ereklyének is mondható. Sokkal jobb eredményeket érhetünk el Wi-Fi-hez csatlakozva. A technológia, teljes nevén Wireless Fidelity (szó szerint lefordítva vezeték nélküli hűség), ma már gyakorlatilag az egész országot lefedi. Miről is van szó? Ennek köszönhetően anélkül csatlakozhat az internethez, hogy kábelekre lenne szüksége. A csatlakozás a készülékeivel vezeték nélküli és lényegtelen, hogy számítógéppel, mobillal vagy tablettel csatlakozik-e. Az egyetlen, amire szüksége van ahhoz, hogy az internet működjön, egy megfelelő router. A router veszi a jeleket, és egyúttal sugározza is azt a készülékeinek – ezután már elég csak csatlakozni, és fogadhatja, valamint küldheti az információkat, továbbá élvezheti az internet összes lehetőségét.

A megfelelő működéshez, valamint az Ön elégedettségéhez és kényelméhez azonban szükséges, hogy a router megfeleljen néhány adott, alapvető követelménynek. Röviden, jól kell választania, és arra kell fókuszálnia, hogy Önnek mi a fontos – tehát a Wi-Fi sebesség (hogy az internet ne legyen túl lassú, hiszen az elég kellemetlen), a lefedettség mértéke, a frekvencia és a biztonság. A Wi-Fi routerek, még ha erről nem is beszélünk szívesen, potenciálisan sebezhető eszközök, amelyeket kívülről fel lehet törni. Ez ugyan egy kis ügyességet és tudást igényel az IT területén, de lehetséges. Ez a másik oka annak, hogy miért nem kéne alábecsülni a router kiválasztását. Ráadásul jó, ha kedvezményesen vásárol routert (természetesen figyelembe véve a minőségét), megfelelő ár/érték arányban.

Ahhoz, hogy egy kicsit segítsünk Önnek a választásban, elkészítettük Önnek 2023 routerei értékelését. Ehhez kiválasztottuk és értékeltük a legjobb és legnépszerűbb modelleket a piacon, átlátható rangsorokba téve őket. Ezen kívül írtunk Önnek egy nagy vásárlási tanácsadót, amelyben összefoglaljuk, hogy mi mindenre kell fókuszálnia a router vásárlásakor, és mire kell odafigyelnie. Nem szeretnénk, ha megégetné magát, és megbánná a vásárlást. Mivel egy Wi-Fi routert hosszabb időre vesz, ezért teljes mértékben meg kell felelnie Önnek, és nem szenvedhet lassú kapcsolat, sem a feltörés magas kockázata miatt.

back to menu ↑

A Wi-Fi routerek három árkategóriája

Wi-Fi routerek a piacon viszonylag széles ártartományban mozognak, ezt rögtön az elején el kell mondanunk. Ha megnézi például az Árukereső.hu weboldalt, amely viszonylag átlátható, olyan modelleket is találhat, amelyek ára egészen 125 ezer forint fölé is kúszik. Nagyon nagy teljesítményű routerekről van szó, amelyek viszont egy átlagos háztartás számára feleslegesen drágák. Normál körülmények között bőven elég lesz egy olyan Wi-Fi router, amit 24 ezer forint alatt szerezhet be. Tesztünkben a routereket három kategóriába osztottukbe, amiket most szívesen megnéznénk Önnel.

A legolcsóbb Wi-Fi routerek ára legfeljebb 8 000 Ft. Olyan egyszerű készülékekről van szó, amelyek kisebb háztartásokba illenek, kevésbé igényes felhasználóknak megfelelőek. A körülbelül 16 000 Ft értékű routerek olyan középosztályt képviselnek, amely az olyan igényesebb felhasználók igényeit is képes kielégíteni, akik minőségi Wi-Fi routert szeretnének magukénak tudni, amely minőségi kapcsolatot biztosít. A 16 000 Ft feletti kategóriában nagyon jó Wi-Fi routereket talál, amelyek háztartásba, valamint például éttermekbe is megfelelőek.

back to menu ↑

Wi-Fi router teszt 8 000 Ft-ig

Ebben az osztályban a legolcsóbb modellek találhatók. Semmiképp se várhatunk tőlük csodát vagy áttörő teljesítményt. Általában egyszerűbbek, kevésbé nagy teljesítményűek és határozottan lassabbak.

Wi-Fi routerek 8 000 Ft-ig és jellemzőik

Előnyök az alacsony és kedvező ár, azonban gyakran csak egy antennával rendelkeznek, ráadásul az adatok vétele viszonylag lassú. Ideális feltételek mellett 150 Mbit/s, valójában ám ez jelentősen kisebb (a környezet ellenállása, akadályok stb. miatt). Több eszköz csatlakozása egyszerre korlátozott lesz, kompatibilitásuk a modern technológiákkal kicsi. Természetesen személyes használatra egy nyaralóban vagy kis lakásban ideális, és főképp olcsó megoldás.

Előnyök

Alacsony ár Nagyon széles választék

Hátrányok

Kis Wi-Fi sebesség Rossz kompatibilitás Alacsony szintű biztonság 

back to menu ↑

Wi-Fi router teszt 8 000 Ft-tól 16 000 Ft-ig

Wi-Fi routerek, amelyek ára 8 000 és 16 000 Ft között mozog, egy átlagos háztartásba teljesen ideálisak. Olyan sebességű kapcsolatot érnek el, amely az otthoni felhasználóknak teljes mértékben elegendő.

Wi-Fi routerek 8 000 és 16 000 Ft közt és jellemzőik

Általában kettő vagy több antennájuk van, aminek köszönhetően a jelet megfelelően irányíthatja és növelheti a hatókörét, ráadásul a sebesség ideális körülmények között 300 Mbit/s körül mozog, ami egy jó szám. Széles csatlakozási lehetőségeket, valamint néhány fejlettebb funkciót és technológiát kínálnak. Áruk nem olyan magas, hogy egy átlagos háztartás ne tudná megengedni magának.

Előnyök

Az ár és a teljesítmény kiváló kombinációja Megfelelő sebesség Több antenna Széles választék

Hátrányok

Nem alkalmasak nagyobb terület lefedésére, például irodákba Átlagos zajszint és fogyasztás

back to menu ↑

Wi-Fi router teszt 16 000 Ft felett

Ebben a legnagyobb osztályban 16 ezer forintot meghaladó árú Wi-Fi routereket talál. Tényleg sok van belőlük, és elsősorban nagyszerű paraméterekkel tűnnek ki. Ilyen áron tökéletes, csúcsminőségű routereket szerezhet be.

Wi-Fi routerek 16 000 Ft felett és jellemzőik

Főleg magas, több mint 500 Mbit/s sebességükkel, számos antennájukkal nyűgöznek le bennünket, hogy a jelek átvitele a lehető legpontosabb és zökkenőmentes legyen, ráadásul kompatibilisek a modern funkciókkal. Könnyen csatlakoztathatók más eszközökhöz.  Persze néha nagyobbak és több teret igényelnek, de az elveszik mellette. Ezek nem igazán valók háztartásokba, inkább nagyobb irodákba vagy cégekbe. Esetleg haladó felhasználók használják, akik hasznát veszik néhány funkcióiknak.

Előnyök

Nagy sebesség Sima és stabil kapcsolat Kompatibilitás

Hátrányok

Viszonylag magas ár Néha nagyobb méretűek

back to menu ↑

Hagyományos Wi-Fi router márkák és gyártóik

Néha a Wi-Fi routerek esetében, akárcsak más elektronika típusnál, viszonylag fontos a márka. Nem mintha a gyártó sokat elárulna arról, hogy mennyire fog Önnek passzolni a router. Ehhez jól kell tájékozódni az egyes paraméterek között, és megtalálni azt, amely Önnek fontos. A részleteket hagyja a végére. Természetesen, ha vannak ismeretei a hiteles és minőségi router márkákról, akkor néhány modellt előre kiválogathat és kizárhat a választékból – ezzel egy kis munkát és főleg időt takaríthat meg, amit egyébként az áttekintéssel és vizsgálattal töltene. Hogyan ismerhető fel a jó gyártó? Pontosan az alapján, hogy több routert kínál, és jó eredményeket ér el a teszteken és értékelésekben az interneten. Egy olyan cég, amely egyetlen modellt forgalmaz, nehezen veszi fel a versenyt egy olyan befutott gyártóval, mint például az Asus.

back to menu ↑

Milyen paraméterek szerint válasszunk Wi-Fi routert?

A router egy olyan eszköz, amelynek köszönhetően otthoni számítógépes hálózatot hozhat létre és kezelhet. Így szól a hivatalos definíció. Valamikor a Wi-Fi routereknek a jelek átviteléhez kábelekre volt szükségük, ma az ilyen routerek többé-kevésbé eltűntek, és szinte kivétel nélkül csak Wi-Fi routereket használnak.Alapjában véve arról van szó, hogy rajta keresztül csatlakoztathatja az internethez, esetleg más számítógéphez  a notebookját, mobilját vagy tabletjét, anélkül, hogy bármilyen kábelre is lenne hozzá szüksége. Ha arról van szó, hogy hogyan válasszon routert, akkor a márkán kívül sok más további paramétert is figyelembe kell vennie. Vegye figyelembe a háza méretét, amelyet teljesen le kell fedni, próbálja meg átgondolni, hogy milyen gyors csatlakozásra van szüksége, és elég-e Önnek az átlagos biztonság, vagy például munkája miatt speciális feltételekre van szüksége. Csak azután kezdhet válogatni, hogy már válaszolt ezekre az alapvető kérdésekre.

A Wi-Fi szabvány és a Wi-Fi sebesség összefüggnek egymással

A Wi-Fi minőségét különféle szempontokból ítélhetjük meg. A paraméter, amely erről a legtöbbet elárul, a Wi-Fi sebesség. Ezt megabit per másodpercben adják meg (ne hagyja magát megtéveszteni, a bit nem jelenti ugyanazt, mint a byte, az átszámolásra a következő viszony érvényes: 1 byte = 8 bit). Ha a sebesség szerint szeretnénk felosztani a Wi-Fi routereket, akkor 5 osztály létezik a szabványok alapján. Ezek a következők:

  • 1. Generáció (802.11) – ez a szabvány a 2,4 GHz-es sávban üzemel, a Wi-Fi sebessége mindössze 2 Mbit/s, ami szánalmasan kevés. Ez átlagos levelezésre és rövid szörfölésre elég, de például egy filmet nem tud vele elindítani.
  • 2. Generáció (802.11b) – ez a szabvány szintén a 2,4 GHz-es sávra érvényes, de a Wi-Fi sebessége 11 Mbit/s (legalábbis elméletileg, gyakorlatilag ez valamivel kevesebb). Ezzel a kapcsolattal már cseveghet és alapvető műveleteket hajthat végre az interneten.
  • 3. Generáció (802.11g/a) – Wi-Fi szabvány a 2,4 GHz-es és a 5 GHz-es sávokra. A másodiknak köszönhetően a sebesség többszörös, és akár az 54 Mbit/s sebességet is elérheti. Használhatja online játékok játszására vagy videók nézésére, illetve nagyobb webhelyek böngészésére.
  • 4. Generáció (802.11n) – szabvány, amely szintén a 2,4 GHz-es és a 5 GHz-es sávban fordul elő. Az átviteli sebesség elméletileg akár 600 Mbit/s is lehet, ami gyakorlatilag kisebb, nagyjából ennek a negyedét éri el. Először itt fordul elő a MIMO technológia (Multiple Input Multiple Output).
  • 5. Generáció (802.11ac) – na legújabb szabvány, amely egyszerre működik a 2,4 GHz-es és az 5 GHz-es sávban is. Éppen a magasabb sávban lehet az alacsonyabb zajnak köszönhetően magasabb sebességet is elérni – a legjobb és legújabb készülékek akár 3 Gbit/s sebességet is elérhetnek, ami rendkívül gyors internetet jelent. Alkalmas online streamelésre, filmek nézésére, zene hallgatására, vagy bármilyen munkára az interneten.

Személy szerint manapság inkább olyan routert ajánlunk választani, amely legalább n-nel jelölt (tehát legalább a negyedik generációba tartozik). Ellenkező esetben megeshet, hogy a csatlakozás túl lassú lesz, és tekintettel arra, hogy a mai weboldalak az adatátvitelt illetően egyre igényesebbek, megeshet, hogy egyes weboldalakat egyáltalán nem fog tudni beolvasni. Ha igen, az sokáig fog tartani. Ezért igyekezzen olyan routert beszerezni, amelynek a lehető legjobb a Wi-Fi sebessége.

A jelnek az egész otthonát le kell fednie

hatókör egy további paraméter, amelyről írni fogunk. Nem lehet rá százszázalékig támaszkodni, de jó, ha a routerből sugárzott jel az egész otthonát lefedi. Hiszen nem kellemes, ha átviszi a hálószobából a konyhába a notebookját, és nem fog működni az internet, mert nem jutnak el odáig a Wi-Fi jelek. Egy kisebb lakásba elég egy olcsóbb router is, mert meglesz az alapvető lefedettsége. Természetesen egy családi ház esetében megéri ezt az értéket megnézni és figyelembe venni. Ami magát a hatókört illeti, csak néha tüntetik fel, éppen azért, mert nagyon nehéz mérni. Inkább a felhasználói véleményeket nézze meg, amelyek többet mondanak erről a dologról.

Ezen kívül el kell mondanunk, hogy a jel hatókörét egy egész sor dolog befolyásolja – az antennák számán kívül például a frekvenciasáv, amelyben a router működik. A magasabb, 5 Ghz-es sáv ebben az esetben hátrány – a nagy sebesség ára a kisebb áthatolás az akadályokon, tehát például a fal vagy az ajtó sokkal jobban tompítja a jelet. Ezért igyekezzen mindig megtudni a Wi-Fi router hatókörét. Ha ez nem sikerülne, ne essen kétségbe. A hálózatot könnyedén bővítheti egy univerzális Wi-Fi repeaterrel, amely fogadja, összegyűjti és továbbítja a jelet. Ennek köszönhetően több emeletet is egyszerre lefedhet jellel.

A frekvenciasáv, amelyekkel a Wi-Fi router működik

Ahogy azt már rebesgettük a szabványoknál, a Wi-Fi router frekvenciasávokkal dolgozik. Ezekből kettőt különböztetünk meg. A 2,4 GHz-es szabványos és jobban kihasznált – csak három egymást át nem fedő csatornát nyújt, ráadásul ebben a sávban működnek a vezeték nélküli egerek és billentyűzetek is. Ezért a Wi-Fi sebessége ebben a sávban lassabb, és inkább egyszerűbb online feladatokra alkalmas. Ezzel szemben kezd divatos lenni az 5 GHz-es sáv, amely egyből 23 egymást át nem fedő csatornát tartalmaz, ezért itt kevesebb zavaró interferenciával találkozhatunk. Ennek köszönhetően magasabb átviteli sebesség tehető lehetővé, és használhatjuk videók streamelésére magas minőségben vagy nagy fájlok gyors letöltésére is.

A router paraméterei és antennáinak száma

A jelek sugárzásához és a hatókörhöz viszonylag fontos a Wi-Fi router antennáinak száma és típusa. Egy nagyon bonyolult és nehezen definiálható problematikáról van szó, azonban legalább egyszerűsítve megnézhetjük, hogy ez Önnek mit jelent a router kiválasztásakor. Minél több antennával rendelkezik a router, annál jobb. Nagyobb felületet fed le, több irányból, ráadásul jobb minőségű jelekkel. A másik dolog a típusuk. Összesen hármat különböztetünk meg:

  • Többirányú antennák – népszerű és gyakran használt lehetőség, minden irányba kínál lefedettséget, a jelet tehát 360°-os körben sugározza. Ez talán a legjobb megoldás kisebb helyiségekbe, például irodákba vagy lakásokba.
  • Iránysugárzó – segítségükkel a Wi-Fi jelet nagyobb távolságba is továbbíthatja, ám csak egy irányba. Otthon nem éri meg használni, de például cégekbe alkalmas, ahol egy egész emeletet szeretne az internethez csatlakoztatni.
  • Szektorantennák – csak egy körcikket fednek le teljesen (általában 30-tól 180°-ig), passzolnak például a helyiség sarkába, vagy abban az esetben, ha a routeren több antenna van.

Ezen kívül az antennákat külsőre és beépítettre oszthatjuk fel. A beépítetteknél szinte semmit se lehet mondani, azokkal semmit se lehet csinálni. Ám a külső antennák kedvezőbbek, cserélhetők, vagy továbbiakat adhat hozzá, szükség esetén. Az antennákat ráadásul jelerősítővel is kombinálhatja, amely az egész adatátvitelt erősíti, növelve ezzel a lefedett területet. Egy különös paraméter, amelyet érdemes figyelni, az antennanyereség. Ez meghatározza a távolságot, ahol még fogható a jel. Minél nagyobb a nyereség, természetesen annál jobb, hiszen annál jobb teljesítményt várhatunk el. A mértékegysége dBi, és az ideális érték körülbelül 5 dBi. A növekvő nyereséggel nő az átvitel sebessége és a lefedett terület. Másrészt a lefedettség a helyiségben rosszabb lesz. Jobban elmagyarázva – fedjen le egy nagyobb felületet, de kisebb magasságban. A jel nagyon gyorsan terjed a routertől, ám nem tud a térben hajolni.

Ne becsülje alá a Wi-Fi router design-ját

Már közeledünk a végéhez, tehát most már a kevésbé fontos paraméterekre is koncentrálhatunk. Az egyik ilyen például a router design-ja. Csak nehezen helyezheti el olyan helyen, ahol nem lesz látható. Meghibásodás esetén jobb, ha kéznél van, vagy hogy könnyű legyen ki- és bekapcsolni. Ezért jó, ha passzol a helyiség berendezéséhez. Igaz, hogy a router gyártók úgy tervezik ezt a készüléket, hogy minél univerzálisabb legyen, tehát főleg feketéket vagy fehéreket gyártanak.Természetesen néha találkozhatunk olyan routerekkel, amelyek színes elemekkel rendelkeznek, esetleg fényesek vagy mintásak… ezeknél már legyünk óvatosabbak és hallgassunk az esztétikai érzékeinkre. Jobb egy hasonló színárnyalatot választani, mint a szoba többi része, vagy épp ellenkezőleg, egy megfelelő kontrasztot. A nagyságát és a méreteit szintén nem kéne alábecsülni. A design-nal összefüggésben meg kell említenünk. Nem mintha ez döntő lenne, de ellenőrizni kell, és átgondolni, hogy van-e a router számára hely a szobában.

Wi-Fi router csatlakozási lehetősége

A routerek nem arra valók, hogy maguk működjenek. Kell, hogy további eszközöket tudjunk hozzájuk csatlakoztatni. Ha semmilyen csatlakozóval nem rendelkezik, akkor ne vegye meg, nem éri meg. A hálózatot további eszközökre, például televízióra, nyomtatóra vagy például merevlemezre kell bővíteni.Elsősorban azért, hogy vezeték nélkül is hozzáférjen számítógéppel ezekhez az eszközökhöz.Néhány típusú bemenet létezik. Nézzük meg tehát a leggyakoribbakat:

  • LAN (Local Area Network) – csatlakozás a helyi hálózathoz, például további számítógépekhez.
  • WAN (Wide Area Network) – router csatlakozása modemmel, illetve internettel.
  • GLAN– csatlakozók a nagy sebességű modelleken.
  • USB – klasszikus USB végződés, amelyen keresztül például nyomtatót vagy külső merevlemezt csatlakoztathat. Különböző lehet a verziója, megkülönböztetünk régebbi USB 2.0 és újabb USB 3.0 portokat, ez az egyik dolog, amit ellenőriznie kell. A régebbi eszközöket tudja csatlakoztatni az újabb porthoz, fordítva azonban ez nem működik.

Ne hagyja, hogy a routere sebezhető legyen

biztonság a cyber-térben különösen fontos, főleg manapság, amikor a világot hacker támadások mozgatják, valamint más hasonló internetes problémák. Miben rejlik az egész veszély? A rosszul őrzött routerből a konfigurációja egyetlen egy fájl keretében letölthető. Részei a jelszavak is a webes interfészhez – és úgy is letölthetők, hogy tudná a jelszót.  Elég a fájl URL címét megszerezni. Ráadásul, ha leszámítjuk az összes veszélyt, már az is nagy kellemetlenség, hogy a hálózatához egy ismeretlen felhasználó csatlakozik, és lelassítja az internetet, ráadásul adatokat tölt le, amelyekért Ön fog fizetni.

Aby tomu bolo zabránené, používajú sa rôzne zabezpečenia:

  • WEP (Wired Equivalent Privacy) – könnyen feltörhető és régi módszer, amelyet könnyen legyőznek még a kevésbé tapasztalt támadók is. Az utóbbi időben már nem használják.
  • WPA (WiFi Protected Access) – védett hozzáférés a Wi-Fi-hez, hatékonyabb módszer, amely válaszul született a WEP feltörésére. Ezt is fel lehet törni, de sokkal bonyolultabb.
  • WPA2 (WiFi Protected Access 2) – a WPA javított változata, egyúttal hatékonyabb is. Eddig a legbiztonságosabb, és még mindig nem törték fel. Ma a leggyakrabban használt módszer.

Ezen kívül még titkosítási protokollok is léteznek, amelyek akadályozzák a hozzáférést a hálózathoz kívülről:

  • TKIP (Temporal Key IntegrityProtocol)– elavult,könnyen feltörhető
  • AES (Advanced Encryption Standard)– hatékonyabb, egyelőre feltöretlen

A legjobb rendszer a WPA2 és a AES titkosítás kombinálása. Ezzel szó szerint egy feltörhetetlen gát keletkezik (legalábbis jelenleg), amelyen keresztül senki se jut be kintről a hálózatba. Egy másik lehetőség a hálózat védésére például Whitelist (eszközök listája, amelyeknek hozzáférésük lehet a hálózathoz) vagy GuestZone létrehozása, amely kizárólag a vendégek számára készült hálózat. A régebbi módszerek közül megemlíthetjük például a rejtett SSID-t (sugárzott hálózat neve) vagy az úgynevezett MAC szűrőt, amely csak a megfelelő eszközöknek engedi meg a csatlakozást. Ennyi lehetőség mellett felesleges lenne hagyni, hogy a hackerek feltörjék a Wi-Fi routert, kockáztatva ezzel az adatvesztést.

back to menu ↑

Wi-Fi routerekkel kapcsolatos kifejezések szótára

Wi-Fi routermodern és néha elég összetett elektronika, ráadásul eléggé belefolyik az információs technológiába. Ezért jó lesz néhány kiegészítő router funkciót vagy azok jellemzőit egy helyen felsorolni és elmagyarázni, hogy miről is van szó. A választást ez lehet, hogy nem befolyásolja, de a későbbi használatot igen, mégpedig elég jelentős módon.


back to menu ↑

Végszó

Mi a helyzet? Sikerült már a segítségünkkel routert választani? Szilárd meggyőződésünk, hogy igen, de semmiképp nem fog ártani, ha az egész folyamatot még egyszer átvesszük és tisztességesen átismételjük. Előre érdemes átgondolni, hogy mit vár tőle és hol helyezi el a routert – ez alá rendelje a választást.  Elsősorban a lakás (vagy iroda, cég stb.) nagysága és felosztása érdekelje, valamint a tervezett tevékenység. Gondolja át, hogy mennyit szeretne a Wi-Fi routerbe befektetni, és az alapján válasszon egy kategóriát, amelyből válogatni fog. Ezután áttérhet az egyes márkákhoz. Úgy, ahogy más termékeknél is, itt is ajánljuk, hogy a jól beváltak közül válasszon, és ne kockáztasson egy ismeretlen gyártó eszközét választva. Egy hagyományokkal rendelkező, jó hírnevű márka jobb, és jobban megéri megvenni. Ahogy azt a cikkben említettük, nem kell félnie az Asus, a TP-LINK, a Netis vagy a Tenda routerek esetében.

Ezután áttérhetünk az egyes paraméterekre. Elsősorban a Wi-Fi szabványnak kell érdekelnie Önt, amellyel a gyorsasága is összefügg. Nem kéne a negyedik generációnál alacsonyabb szabványú routert választania. Az ötödik még jobb (jelölésük 802.11n és 802.11ac). Így biztosíthatja magának az egészen3 Gbit/s sebességet, ami egy hihetetlenül magas szám. Egy további dolog a lefedettség a jellel, annak az egész lakást le kell fednie. Erről főleg más felhasználók értékeléseiből szerezhet információt. A frekvenciasáv, amelyben a Wi-Fi működik, jobb, ha magasabb – 5 GHz, ez megkönnyíti a jelek átvitelét (mert egyenesen 23 csatornát használ ki). Ne felejtse el ellenőrizni az antennák számát és típusát (passzolniuk kell a router tervezett helyéhez), elgondolkodni a biztonságon (ismételjük, a legjobb kombináció a WPA2 és az AES titkosítás, ezt ebben a pillanatban nem lehet feltörni), és nézze meg, hogy a router rendelkezik-e minden porttal és csatlakozóval, amire Önnek szüksége van.

Végül még nézzen meg olyan részletkérdéseket, mint a design (annak az otthonához kéne passzolnia) vagy a nagyság. Ne felejtse el azt se megnézni, hogy a kiválasztott router rendelkezik-e valamilyen hasznos funkciókkal. Például válassza a MIMO, QoS, PoE vagy Squid funkciókat. Mindegyik idővel érvényesülni fog, azon ne aggódjon. Ha megfelel Önnek a router funkcionális felszereltsége is, akkor még nézze meg az árát és hasonlítsa össze a konkurenciával. Ha nem tűnik a modell túlárazottnak, akkor úgy gondoljuk, hogy nem kell félnie, megveheti. Valószínűleg egy tisztességes routerről van szó, amely hosszú ideig kibírja és jól szolgál majd. Tehát gratulálunk, sikerült választania, most már csak üzembe kell helyezni a routert.

back to menu ↑

Milyen az ára egy jó Wi-Fi routernek?

A választás végén meg kellene néznie, hogy a kiválasztott router ára megfelelő-e, vagy például, nem fizet-e érte túl sokat. Az a tapasztalatunk, hogy néhány modell a piacon túl drága, miközben nem nyújtanak semmi pluszt… A routerek ára körülbelül háromezer forintnál kezdődik. Nagyjából hatezer, nyolcezer forintig a legolcsóbb modelleket találjuk, amelytől ne várjon csodákat. Olyan készülékekről van szó, amelyek a legalacsonyabb szabványokat teljesítiklegfeljebb 150 Mbit/s sebességet érnek el, és gyakorlatilag nem várhatunk el tőlük a fent említett funkciók közül valamit “pluszba.” A következő kategóriában a Wi-Fi routerek ára 12 ezer, 14 ezer forintig terjed. Otthoni használatra nagyon előnyösek. Ez egy megfelelő kompromisszum az ár és a minőség között. Kettő vagy több antennájuk van, hogy garantálják a jó lefedettséget, és elméletileg akár a 300 Mbit/s sebességet is elérhetik. Néhány bővítményt is megtalálunk náluk. A legszélesebb osztályt a szuperrouterek alkotják 14 ezer forint felett. Ez egy nagy csoport, amelyeknek az ára akár a 120 ezer forintot is meghaladhatja. Mi azonban azt gondoljuk, hogy egy ilyen drága router nem igazán hasznos egy háztartásnak. Inkább például cégekbe vagy irodákba valók. Másrészt egy ilyen router akár 500 Mbit/s Wi-Fi sebességet is kínál, három vagy több antennával rendelkezik, és kivétel nélkül teljesíti a legjobb szabványokat. Tehát csak Önön múlik, hogy milyen lehetőség mellett dönt, és melyik éri meg Önnek leginkább.

back to menu ↑

Hogyan állítsuk be a csatlakozást az internethez a routeren keresztül?

Ha már nincs kedve vezetéken keresztül dolgozni az interneten, és nem szeretné, ha a kábelek hosszúsága korlátozná Önt (amit teljesen megértünk, ismerjük azt az érzést) és beszerzett egy routert, akkor jön a második rész –be kell állítani és előkészíteni a csatlakozást. Nézzük meg együtt, mert ez nem mindig egyszerű dolog.

Hogyan kezdjük?

Nyissuk meg a számítógép kapcsolatbeállításait, majd nézzük meg, hogy automatikusan kapjuk-e a szerver IP-címét. Ha igen, rendben van. Ha nem, írjon le minden adatot – IP, maszk, alapértelmezett átjáró, DNS szerverek, és állítsa be a szerzett adatokat a DHCP-n keresztül. Ezután, még ha ez furán is hangzik, csatlakoztassa az internetes hálózati kábelt a routerhez (amely előtte a számítógéphez volt csatlakoztatva). A WAN bemenethez kell csatlakoztatnia. A számítógéphez ezután csatlakoztassa a patch kábelt (LAN kábel megfelelő csatlakozóval mindkét végén), amellyel a LAN bemeneten keresztül összeköti a számítógépet a routerrel. A portok számozása lényegtelen. Sem a számítógép, sem a router nem tesz köztük különbséget.

A router webes adminisztrációja

webes adminisztrációba az IP címen keresztül jut el, amely a routerhez van. Ez gyakran 192.168.X.X típusú cím, ahol az X-ek helyén tetszőleges számok vannak. A második lehetőség 10.0.X.X, ahol az X-ek helyén szintén tetszőleges számok vannak. Esetleg, ha nincs kéznél az útmutató, használhatja a parancssort is, és az “ipconfig” paranccsal megtudhatja a router IP címét. A bejelentkezéshez ezután használja az útmutatóban vagy a routerre ragasztott matricán megadott felhasználói nevet és jelszót. Ez a matrica semmiképp se hiányozhat a routerről. Mi a teendő, ha nem tud csatlakozni? Ezután az a legjobb, ha a routert alaphelyzetbe állítja, vagy legalább néhány másodpercig tartsa lenyomva a gombot, amely általában a router alsó vagy hátsó részén található. Ezzel gyári beállításokba állítja vissza, és a használati utasításban szereplő adatoknak működniük kell. Lehet, hogy a gyári beállítások előtte valahogy megváltoztak.

Mi a teendő a routerbe való belépés után?

Először állítsa be a WAN részét. Tehát változtasson meg minden adatot úgy, ahogy azt a számítógépen látta. Ha az IP-t a DHCP szervertől kapta, akkor hagyja a DHCP klienst. Ha nem, másolja be az adatokat, amiket előtte egy papírra írt fel. Ezután keresse meg a Clone MAC elemet, amelynek segítségével a router bemásolja a MAC-et a számítógépről. Ezután úgy fog tenni, mintha ő lenne a számítógép. Ezt az internet szolgáltató miatt kell megtennie. Amikor elmenti a beállításokat, a router újraindítja magát. Ebben a pillanatban már működnie kell az internetnek. Ha nem, ki kell javítani a problémát.

A nem működő internet oka legtöbbször az alhálózatok konfliktusa

Néha előfordul, hogy nem megy az internet. Leggyakrabban azért, mert a router egy olyan hálózatot próbál kialakítani, amelyben már maga is benne van. Egyszerűen mondva egy végtelen ciklusba kerül, és nem működik. Még egyszerűbben mondva – ugyanazt az IP címet próbálja használni, amivel rendelkezik. Ezért közvetlenül a routerenkell megváltoztatni a DHCP szerver beállításait, hogy eltávolítsuk ezt a konfliktust. Nem kell tőle félnie, ez egyszerű.

Vezeték nélküli hálózat beállítása

Lassan a végére érünk – most be kell állítani a hálózatot. A Wireless mezőben állítsa be az SSID-t (hálózat nevét) és a titkosítást. A biztonság kedvéért. Igyekezzen WPA2-t használni, ha ezt a router lehetővé teszi. A mai napig nem törték fel, és az analitikusok a feltörés lehetőségeihez meglehetően szkeptikusan állnak hozzá. Csak akkor használja a WPA-t, ha a WPA2 nem működne. Szélsőséges esetben használja a WEP-et. Ezt azonban csak tartalék lehetőségnek hagyja meg, mert ahogy már egyszer elmondtuk, nem túl hatékony. Minden mást hagyjon úgy beállítva, ahogy azt a gyárban tették, és ne avatkozzon bele feleslegesen az adminisztrációba. Végezetül javasoljuk, hogy változtassa meg a jelszót az adminisztrációba, hogy ne ismerje senki és senki se tudja megváltoztatni a beállításait. Végül győződjön meg róla, hogy a csatlakoztatott készülék automatikusan kapja-e az adatokat a DHCP szerverről. Azért, hogy az adott készüléken működjön az internet, és az értékek ne kavarodjanak össze a router beállításával. Mostantól korlátozás nélkül használhatja a vezeték nélküli hálózatot.

Reméljük, hogy sikerült beállítania a Wi-Fi routert. Ha nem, nézze át a használati útmutatót még egyszer, illetve hívja fel az ügyfélszolgálatot, hogy megoldja a problémát. Kívánjuk, hogy az internetúgy működjön, ahogy kell, és ne legyenek nagyobb problémái a kapcsolattal!