Legjobb PC monitorok 2023

  • Spóroljon pénzt és kímélje meg az idegeit a megfelelő monitor kiválasztása során.
  • Válasszon a felbontás, a méret, a színek minősége és az ár/érték arány alapján.
  • Tudja meg, hogy hol lehet a legolcsóbban megvásárolni.

Monitory bez pozadí

TOP PC monitorok 2023

Klasszikus LCD 70 ezer Ft-ig Klasszikus LCD 70 ezer Ft-tól 130 ezer Ft-ig Klasszikus LCD 130 ezer Ft-tól Ívelt LCD monitorok Érintőképernyős LCD monitorok
HP 24m Samsung U28E590DS Philips 329P9H Samsung U32R590CW JOY-IT RASPBERRY PI
Kép minősége
95 %
Fogyasztás
96 %
Technológiai felszereltség
93 %
Ár/érték arány
94 %
Kép minősége
93 %
Fogyasztás
92 %
Technológiai felszereltség
94 %
Ár/érték arány
92 %
Kép minősége
97 %
Fogyasztás
96 %
Technológiai felszereltség
96 %
Ár/érték arány
94 %
Kép minősége
98 %
Fogyasztás
93 %
Technológiai felszereltség
93 %
Ár/érték arány
90 %
Kép minősége
89 %
Fogyasztás
93 %
Technológiai felszereltség
96 %
Ár/érték arány
94 %
92%
96%
97%
92%
97%
Ár megtekintése Ár megtekintése Ár megtekintése Ár megtekintése Ár megtekintése

Bevezetés

Mindenki, akinek legalább a legalapvetőbb ismeretei vannak a számítógépekről, tudja, hogy képernyő nélkül, amely grafikusan mutatja a számítógép működését, nem lehetünk meg. A kényelmes munkához szükségünk van egy bizonyos adat kimenethez, amit a PC monitor közvetít nekünk. Sokat írhatnánk a monitorok történelméről, amely nagyjából a 20. század hetvenes éveiben kezdődött, a számítógépek történelmével együtt, de a mai szemszögből nézve ez nem lenne jelentős. A nagy CRT monitorokat kis képernyővel és lámpával, amikre az idősebbek közülünk még emlékezhetnek, manapság már nem gyártják, tehát nincs is értelme foglalkozni velük. Ugyanúgy a plazma monitorok is már eltűntek. Ma az LCD monitorok számítanak standardnak. Többnyire háttérvilágítással rendelkeznek, amely jelentősen kényelmesebb munkát tesz lehetővé. Kevésbé fárasztja a szemet és a megjelenítés minősége is jobb.

Mindenesetre egy dolog biztos – a monitorok piaca nagyon széles, nem mindegyik jó és minőségi, és nem mindegyikkel lesz kellemes a munka. Egy kicsit tájékozottnak kell lennünk, és tudni kell kiválasztani a legjobbat. Érteni kell az olyan kifejezéseket, mint a pixel, felbontás, képátló, vagy például a megjelenítés fényereje és kontrasztja. Az ideális monitornak a lehető legfinomabb képpel kell rendelkeznie, a méretének meg kell felelnie az Ön szükségleteinek, a színek minőségének és a teljes megjelenítésnek megfelelőnek kell lennie az Ön szemeinek, és teljes mértékben meg kell felelnie Önnek. Természetes további kritériumok is léteznek a választásnál – design, csatlakozási lehetőségek, beépített hangfalak, vagy például betekintési szögek.Mindez közvetlen hatással van a döntésre és a PC monitor használatára, és egyik említett tényezőt sem kéne alábecsülnie.

Természetesen megértjük, hogy akinek nincs a PC monitorokkal több tapasztalata, és hiányzik egy bizonyos szaktudása, annak a választás nehéz lesz. Ezért úgy döntöttünk, hogy egy kicsit segítünk Önnek, és összeállítunk Önnek egy 2023-as PC monitor tesztet, amely legalább egy kicsit megkönnyíti a választást. A keretein belül egy átlátható rangsorba téve hoztuk el Önnek a legjobb monitorokat, valamint egy nagy cikket, amely tanácsot ad Önnek, hogy hogyan válasszon monitort. Nem hiányzik a kiválasztott modellek értékelése sem, és az információk néhány nagy gyártóról, például az LG-ről vagy Samsungról. Szilárd meggyőződésünk, hogy a teszt segít Önnek a vásárlásban és hasznát veszi neki. Sőt, már most elkezdhetjük a monitor kiválasztását. Ha van most egy kis ideje, akkor együtt átvehetjük a megfelelő monitor kiválasztásának minden aspektusát A-tól Z-ig.

back to menu ↑

Milyen kategóriákba osztjuk a monitorokat?

A tesztünk keretein belül úgy döntöttünk, hogy a PC monitorokat néhány csoportba osztjuk az alapvető tulajdonságaik alapján, amelyek alapján az egyes készülékek különböznek egymástól.

    • A legnagyobb csoportot a klasszikus LCD monitorok képezik, amelyeknek nincs semmilyen speciális funkciójuk, amely erre a csoportra lenne jellemző. A piacon a többséget alkotják.
    • Valamivel szűkebb, mégis közkedvelt kategória a TV tunerrel ellátott PC monitorok, amelynek hála csatlakozni lehet az antennához, így meg lehet tekinteni a televíizós közvetítést.
    • Az érintőképernyős PC monitorok célja a számítógép vezérlésének megkönnyítése, hiszen nem kell hozzá sem egér, sem billentyűzet, mindent a képernyő megérintésével kezelhetünk.
    • Az ívelt PC monitorokat főleg a gamerek értékelik vagy azok, akik szeretnek filmeket nézni, és igazi élményt szeretnének, de egyébként ezek a monitorok nem túl praktikusak.

Az első dolog, amit az egyes típusok tulajdonságai alapján kéne eldöntenie, hogy milyen monitor érdekli valójában. Összegezze a prioritásait, gondolja át, válasszon egyet a csoportok közül, majd azon belül válasszon monitort.

back to menu ↑

Klasszikus LCD monitor teszt

A teszt ezen részében a legalapvetőbb és legáltalánosabb monitor típust nézzük meg, az úgynevezett LCD monitorokat, amelyek legtöbbször LED háttérvilágítással rendelkeznek. A LED elnevezés a Liquid Crystal Display technológia rövidítése, lefordítva kijelző folyékony kristályokból. A legkevésbé fejlettek, de egyúttal a legelérhetőbbek.

Legjobb klasszikus LCD monitorok 70 000 Ft-ig

Sorrend Kép Név Értékelés Felbontás Képátló Ár
1. HP 24m
1920 x 1080 px 23,8 hüvelyk Ár kiderítése
2. Samsung C24RG50
1920 x 1080 px 24 hüvelyk Ár kiderítése
3. Philips 243V7QJABF
1920 x 1080 px 24 hüvelyk Ár kiderítése
4. Dell P2419H Professional
1920 x 1080 px 23,8 hüvelyk Ár kiderítése
5. Samsung F24T350
1920 x 1080 px 24 hüvelyk Ár kiderítése

Legjobb klasszikus LCD monitorok 70 000 Ft-tól 130 000 Ft-ig

Sorrend Kép Név Értékelés Felbontás Képátló Ár
1. Samsung U28E590DS
3840 x 2160 px 28 hüvelyk Ár kiderítése
2. Samsung U32J590
3840 × 2160 px 32 hüvelyk Ár kiderítése
3. Philips 288E2A
3840 × 2160 px 28 hüvelyk Ár kiderítése
4. Dell P2719HC Professional
1920 × 1080 px 27 hüvelyk Ár kiderítése
5. Philips 276E8VJSB
3840 × 2160 px 27 hüvelyk Ár kiderítése

Legjobb klasszikus LCD monitorok 130 000 Ft-tól

Sorrend Kép Név Értékelés Felbontás Képátló Ár
1. Philips 329P9H
3840 × 2160 px 32 hüvelyk Ár kiderítése
2. AOC U32U1
3840 × 2160 px 32 hüvelyk Ár kiderítése
3. ASUS TUF Gaming VG27AQ
2560 × 1440 px 27 hüvelyk Ár kiderítése
4. BenQ PD3200Q
2560 × 1440 px 32 hüvelyk Ár kiderítése

Klasický monitor

Klasszikus monitorok és jellemzőik

Az LCD technológia a számítógépes monitorok esetében viszonylag gyakori. Az ilyen monitorok működésének alapját folyékony kristályok képezik, amelyek a régebb óta használt plazmákkal ellentétben csökkentik a fogyasztást, kiküszöbölik az erős fényt és lehetővé teszik az összecsukást, aminek köszönhetően a válasz viszonylag gyors és a gyártás olcsóbb. Másrészt, a plazmával ellentétben a kép érzékenysége alacsonyabb és a kijelző olvashatósága közvetlen fény alatt valamivel rosszabb. Ahhoz, hogy ezeket a hiányosságokat kompenzálják, manapság néhány monitor LED technológiát használ, amelyek lehetővé teszik a képernyő háttérvilágítását és egészében a jobb olvashatóságot. Ha megnézzük ezt a monitor csoportot, látjuk, hogy semmi különlegesben nem tűnik ki, tényleg a legalapvetőbb típusról van szó, amivel találkozhat.

Előnyök

Megfelelő megjelenítési tulajdonságok Viszonylag könnyen elérhető A kínálatban nagyon nagy felbontással és jó minőségben is megtalálható

Hátrányok

Néhány fejlett technológia hiánya (érintővezérlés, íveltség) Nehéz választani a piacon lévő modellek nagy száma miatt

back to menu ↑

Ívelt LCD monitor teszt

A monitorokkal ellentétben, amelyekkel a teszt előző részében találkoztunk, ebben az esetben olyan készülékekről van szó, amelyeket elsősorban PC játékosoknak szánták vagy azoknak, akik a számítógépen szeretnének filmeket lejátszani. Az átlagos irodai munkához a monitor íveltsége, ami ezt a típust jellemzi, viszonylag felesleges.

Ívelt monitorok és jellemzőik

Régen ilyen monitorok egyáltalán nem voltak a piac kínálatában, és csak az elmúlt években váltak trenddé. A fő előnyük világos – a képnek köszönhetően, amely egy bizonyos mértékig körülöleli Önt, egy optikai illúzió részévé válik, amely növeli a játék vagy a film nyújtotta élményt. Másrészt a monitorok használata éppen ezekre a tevékenységekre korlátozódik. Mivel a monitor nem nézhető éles szögből, a megjelenítés az íveltséggel torzul és mivel bizonyos mértékben nem praktikus, nem alkalmas sem irodákba, sem más munkára vagy átlagos tevékenységekre. Ráadásul az olvasás egy ívelt képernyőről terheli a szemeket is. Javasoljuk ezért, hogy jól gondolja át ennek a monitor típusnak a vételét, mert a valójában csak kevesek tudják kihasználni.

Előnyök

Nagyszerű élmény játék vagy filmnézés közben A felhasználót “körülöleli” a kép

Hátrányok

Rossz látószögek Torz kép Kevesebb lehetőség a gyakorlati használatra, például munka közben Az olvasás fárasztja a szemet
Prohnutý monitor

back to menu ↑

Érintőképernyős LCD monitor teszt

Miben rejlenek az érintőképernyős LCD monitorok előnyei? Ez talán első pillantásra világos. Hasonló technológiát használnak, mint például a tabletek, okostelefonok vagy néhány fejlett notebook. A számítógép vezérléséhez nem szükséges se egér, se billentyűzet, ami nagy előny lehet, de bizonyos szempontból hátrány is.

Dotykový monitor

Érintőképernyős monitorok és jellemzőik

Ahogy már elmondtuk, az érintőképernyős monitorok alapvetően ugyanolyan alapelven működnek, mint például az okostelefonok vagy tabletek kijelzője. Egy bizonyos helyet megérintve a monitor az érzékelőin keresztül rögzíti az érintést és végrehajtja a kívánt parancsot. Ennek a technológiának köszönhetően a számítógépet anélkül is vezérelheti, hogy egérre vagy billentyűzetre lenne szüksége. Ezzel egyrész spórol, másrészt megkönnyíti a vezérlést. Másrészt a monitornak elérhetőnek kell lennie. Nem ülhet le kényelmesen a karosszékbe és nem vezérelheti a számítógépet például két méteres távolságból. Éppen ellenkezőleg, a monitor mellett kell ülnie, hogy a monitor elérhető legyen, és ez néha kényelmetlen lehet, főleg, ha ez a testtartás megköveteli, hogy például két órán át egyfolytában felemelve tartsa a kezét. A klasszikus LCD monitorokkal szemben az érintőképernyősek gyakran kisebbek, és bár technológiailag fejlettek, az áruk nem éppen a legalacsonyabb és ez valakit eltántoríthat tőlük.

A felhasznált technológia szempontjából két érintőképernyős monitor típust különböztetünk meg:

      • Kapacitív érintőképernyős monitorok – hűen mutatják a színeket, jobban, reagálnak az érintésre, aminek köszönhetően kényelmesen vezérelhetők ujjal, viszont általában drágábbak, és például kesztyűben vagy koszos kézzel nem csinálhat velük semmit.
      • Rezisztív érintőképernyős monitorok– kevésbé használtak, inkább régebbiek, lassabbak, kevésbé pontosak és nem mutatják olyan jó minőségben a színeket, mint a kapacitív monitorok. Másrészt olcsóbbak és gyakorlatilag bármivel vezérelhetők – stylusszal, ujjal kesztyűben, néha még fém tárgyakkal is.

Előnyök

Egyszerű érintésvezérlés, megspórolja az egeret és a billentyűzetet Gyakran technológiailag fejlettebbek

Hátrányok

A monitornak karnyújtásra kell lennie – a vezérlés kényelmetlen lehet és a monitort a megfelelő helyre kell elhelyezni Gyakrabban kell tisztítani Általában kisebbek, mint a klasszikus monitorok

back to menu ↑

A legnagyobb PC monitor gyártók áttekintése

A tesztjeinkben mindig feltüntetjük az adott termék legjelentősebb gyártóit. Ahogy bizonyára sejti, a monitorok sem lehetnek kivételek. Személy szerint ugyanis azt gondoljuk, hogy a nagy, az évek során bizonyított és széles körben ismert márka egy bizonyos mértékben a minőség garanciája. Az okokból, amik erre juttattak bennünket egyből több is van:

      • Az, aki egy adott termék gyártásával hosszú távon és stabilan foglalkozik, messzemenőleg több tapasztalattal rendelkezik, amiket aztán felhasználhat.
      • Egy nagy cég megengedheti magának, hogy szakértőket alkalmazzon, a szükséges képesítéssel és tapasztalattal, valamint általában jobb minőségű anyagokat is használ.
      • Van egy bizonyos garancia a minőségre – ha valaki jó nevet épít ki magának a piacon, feleslegesen fogja megkockáztatni, hogy elrontja egy, ahogy az emberek mondják, “bóvli” értékesítésével.
      • A vállalatoknak, amelyek több modellsorozatot gyártanak párhuzamosan egy adott termékből, nagyon megéri új technológiákba és innovációkba befektetni.

Ezek olyan dolgok, amit a legtöbb kis márka nem tud kínálni. Természetesen megvannak a maguk előnyei (ezek közé tartozik elsősorban az alacsony ár) és határozottan nem szeretnénk azt állítani, hogy csak a nagy cégek, mint a Samsung vagy az LG képesek jó monitort gyártani, de egy dolog biztos. Ha úgy dönt, hogy egy ismeretlen márka monitorjába fektet bele, akkor legyen éber és figyeljen arra, hogy mit vásárol. De azért mi azt javasoljuk, hogy ragaszkodjon a hagyományos márkákhoz, amelyek közül néhányat szeretnénk itt megemlíteni.

back to menu ↑

Hogyan válasszunk PC monitort gyorsan és egyszerűen?

Feltételezzük, hogy ami a monitor típust illeti, megvan Önnek is a kedvence, ám ami a márkát illeti, most már tudja, hogy melyik termékekre érdemes fókuszálni. Most szeretnénk valamit elárulni arról is, hogy hogyan válassza ki az adott és konkrét modellt. A döntő ugyanis a monitor műszaki aspektusaa megjelenítés minősége, a monitor formatervezése, és a kényelem a használata közben. A szerintünk legfontosabb paraméterek a felbontás, a képátló, a képarány, a stabilitást, illetve a kapcsolódási lehetőségek. A választásnál nagyban a segítségére lehet, ha előre átgondolja, hogy mire szeretné a monitort használni és hol fogja elhelyezni. Ez több szempontból is segíthet Önnek:

      • A hely, ahol szeretné elhelyezni a monitort, elég nagy kell, hogy legyen. Ez azért fontos, mert valószínűleg nem fogja a monitor miatt átrendezni a szobát. Meg kell győződnie arról, hogy elég hely van az asztalon vagy például a falon. Jegyezze meg – nem lehet nagyobb. Nézze meg a monitor méretét, a képarányát és a képátlóját.
      • Gondolja át előre, hogy mire fogja a monitort használni. Más tulajdonságokat vár el egy szenvedélyes gamer (ahol főleg a kép folyamatossága, valamint a megjelenítés maximális minősége és finomsága számít), más érvényes az irodára (főleg a kíméletesség a szemhez és a kényelmes használat), és megint csak mást fog értékelni, ha otthoni használatra kell (eben az esetben főleg talán az árat fogja figyelembe venni).
      • Ne feledkezzen meg arról sem, hogy az elhelyezése után a monitor a szoba részévé fog válni, akárcsak a többi tartozéka is. Egy látható helyen lesz, és ha egy bizonyos stílushoz ragaszkodik, akkor a formatervezés és az összehangoltság a szoba többi részével fontos szerepet játszhat.

És még így tovább folytathatnánk.

Mit árul el a képátló

A PC monitor kiválasztásánál kezdjük a mérettel és a megjelenítés tulajdonságaival. Az átló a geometriában egy átlós vonalat jelent, amely a négyzet vagy a téglalap két ellentétes pontját köti össze. A teljes illusztrációképp – az átló a négyszöget két derékszögű háromszögre osztja. Logikus, hogy a képátló nagysága egyenesen arányos a megjelenítési felülettel. A képátló hosszúságát általában hüvelykben adják meg, miközben érvényes, hogy 1 hüvelyk 2,54 centiméternek felel meg. Amint áttérünk a kép formátumához, eláruljuk Önnek, hogy az arány és a képátló ismeretével hogyan tudjuk kiszámolni a képernyő egyes oldalainak méretét, természetesen egy kis csavarral.

  • legkisebb monitorok képátlója nagyjából 20 hüvelyk, ami nem valami sok. Nagy felbontással kombinálva ez túl finom és igényes kép lehet a szemeinek. Javasoljuk, hogy inkább keresse a kompromisszumot. Az ilyen monitorok egész kicsik és inkább otthoni használatra alkalmasak. Amennyiben hosszabb ideig tervez a számítógépen dolgozni, keressen inkább nagyobbat.
  • Jobb eredményeket érhet el az olyan monitorokkal, amelyeknek képátlója kb. 25 hüvelyket ér el. Ezeknél nem kell félnie a jó megjelenítésről, ha szüksége van rá és igényli. Ezek a monitorok egészen jók irodai munkára Ráadásul nem túl nagyok, így nem foglalják el az egész asztalt.
  • Számos monitor képátlója 30 vagy akár több mint 30 hüvelyk. A nagy felbontással kombinálva nagyszerű és nagyon hatékony készülékekről van szó, másrészt viszont a méretük gyakran korlátozó is. Ha egy nagy monitort szeretne, jobb átgondolni, hogy van-e az asztalán vagy a falán elég hely, van-e hová tenni a monitort. Nem kétséges, hogy nagy helyet igényel. Otthoni használatra egy ilyen nagy monitor nem éppen praktikus, kivéve, ha nem fog hozzá túl közel ülni. Jobb messziről nézni és az egészet, aminek köszönhetően az ilyen monitorok játszásra vagy filmnézésre alkalmasak.

Široký monitor
PC monitor doma
Monitor
Monitor

A monitor képjellemzői

Még mindig a képnél maradunk, bár most kicsit más szempontból. Az alapvető paraméterek érdekelnek bennünket, mégpedig a fényerő és a kontraszt. Mindkettő kell, hogy érdekeljen bennünket, amennyiben tökéletes játék- vagy filmélményt szeretnénk elérni, vagy amennyiben szeretnénk, hogy kellemes legyen a munka a számítógépen. Nézzük meg tehát mindkét jellemzőt:

  • Fényerő – a monitor fényerejét fejezi ki a fehér szín megjelenítésekor. Minél erősebb a fénye, annál jobb, mert abban az esetben a kép jól látható még napfényben is, de ez csak egy bizonyos mértékig érvényes. A túl erős fényerő viszont nem természetes a szemnek, főleg, ha a helyiségben sötét van, káros is lehet. Úgynevezett kandela per négyzetméterben (cd/m2) adják meg, és nem szabadna 250 (cd/m2) alá csökkennie. Ez a minimum. A csúcsminőségű monitorok esetében azonban simán elérhet több mint 300 vagy 400-t (cd/m2) is, ami csak növeli a használhatóságát.
  • Kontraszt – a fehér és a fekete szín megjelenítésének arányát fejezi ki (az arányba mindkettő fényintenzitását megadják). Minél nagyobb a kontraszt a két szín között, annál jobb Önnek, annál jobban megkülönböztethetők a részletek a képben és semmi sem kerüli el a figyelmét. A gyenge kontraszt esetén mindkét szín inkább szürkébe megy át, tehát a megjelenítés nem lesz olyan tökéletes. Nincs egysége, arányban adják meg,és meg kell különböztetni a természetes és dinamikus kontrasztot (az utóbbi nem játszik semmilyen jelentős szerepet). A legolcsóbb monitorok kontrasztja durván 500:1, a standard manapság 800:1 míg a legjobb, gamer monitoroké 3 000:1 körül mozog, de elsősorban a gyártók trükkjéről van szó, hogyan kozmetikázzák a monitor értékét. A megfelelő kontraszt kiválasztásakor figyeljen arra, hogy a túl magas érték kényelmetlen lehet a szemnek.

A jobb monitorokon kézzel állítható a megfelelő fényerő és kontraszt, tehát az arányt mindkét paraméter között beállíthatja a saját szeméhez, hogy az kellemes legyen Önnek.

Elsősorban a felbontást figyelje

Minden készüléknél, amelynél fontos a kép minősége, megadják a felbontást. Ez az érték jelentősen fontosabb, mint a már említett méret, és feltétel nélkül összefüggésbe kell hozni ezzel a leírt adattal. Miért? Általában ezt a paramétert az egyes pontok száma adja meg, amelyek együttesen alkotják az egész képet. Ha nagyon finom, minőségi és kidolgozott képet szeretne, akkor igyekezzen minél több pontot (pixelt) találni, minél kisebb felületen. Amennyiben az alacsony felbontású kép túl nagy felületen lesz, fájni fog tőle a szeme, és elveszít minden élvezetet, amit például a filmnézés nyújt. Valószínűleg egy ilyen monitor előbb vagy utóbb nem fog megfelelni Önnek. Még egy kis példát mutatunk Önnek:

Vegyünk egy monitort, amelynek a képátlója például 50 cm, amiből nincs túl sok, egy monitort, amely képátlója 60 cm, ami nagyjából a monitorok átlaga, végül egy 70 cm képátlójú monitort. Tegyük fel, hogy mindhárom monitor Full HD 1 920 x 1080 pixel felbontású. Biztosan leesett Önnek, hogy az a különbség, hogy ugyanannyi képpont minden monitor esetében más méretű felületen van elosztva. Az első esetben ez túl jó felbontás, amelyből nagyon finom, ám az érzékeny szeműek számára kellemetlen kép születik. A második esetben ez a felbontás optimális, míg az utolsó esetben ez bár elégséges, de lehetne jobb is, senki se bánná. 

A kisebb monitorok esetében a szokásos felbontás 1366 x 768 pixel, ami az úgynevezett HD Ready, illetve 1600 x 1200 pixel, amit UXGA-nak vagy Ultra-eXtendednek is neveznek. A legtöbb monitor esetében  a Full HD, vagyis 1920 x 1080 pixelgyakori. Ez egy megszokott szabvány. A nagy monitorok, melyek képátlója több mint 30 hüvelyk, akár 3 840 x 2 160 pixel felbontással is működhetnek. Ezért javasoljuk, hogy ne válasszon mindössze a felbontás alapján, hanem mindig tegye kontextusba a monitor méretével.

Miért figyeljünk oda a képarányra

képarány azt árulja el Önnek, hogy milyen hosszúság felel meg a szélességnek. Ebben az esetben nem tudunk egy konkrét modellt ajánlani, de próbálunk tanácsot adni. A helyzet a következő – a képarány különböző modellek esetében különböző. Leggyakrabban 16:9, 16:10 vagy 4:3. Miért fontos ez? A lényeg az, hogy a képaránynak a lehető legjobban kell a látószögéhez alkalmazkodnia, hogy egy pillantással lássa az egész képernyőt. Ha a monitor túl széles, de alacsony, vagy fordítva, kényelmetlen lehet vele a munka. Valamint a különböző arányok különböző tevékenységekhez alkalmasak.

  • Játszásra a 16:9 arányt ajánlják, amelyekben a legtöbb játék játszódik.
  • A munkához azt javasoljuk, hogy valamivel kisebb arányt válasszon. Egész univerzális a 16: 10 vagy akár a 4: 3 is (ami nem való játékokra, és filmekre is csak kivételes esetekben).
  • Néhány különös képarány, mint például a viszonylag új, és jelenleg kevésbé használt 21:9 tényleg csak filmnézésre és játékra való – a jellegzetes szélesség és a kis magasság nem tesz lehetővé hatékony munkát, viszont belevonja a nézőt a filmbe vagy a játékba. Probléma fordulhat elő régebbi média esetében, amelyek nem biztos, hogy támogatják ezt, és vagy a széle fog hiányozni, vagy pont fordítva, a szélén fekete sáv jelenik majd meg. Alternatív megoldásként ezen a monitoron multitasking módban is dolgozhat, így egymás mellett több ablakot is bekapcsolhat.

Ha tudja a képarányt és a képátlót, akkor egy kis alapvető matekkal kiszámolhatja a monitor méretét. A megoldás egyszerű – vegyünk egy 20 hüvelyk (tehát 50,8 cm) képátlójú monitort, amelynek a képaránya 16:9. A Pitagorasz-tételnek köszönhetően érvényes a következő egyenlet: a2 + b2= képátló a másodikon, tehát ebben az esetben 50,82, miközben tudjuk, hogy az a:b aránya 16:9. Az első egyenletben tehát a jobb oldalon 2 581, míg a bal oldalon mindkét tagot szétírhatjuk úgy, mint  (16x)2 + (9x)2. Ezt úgy írhatjuk szét, mint 337x2 = 2581. Ebből tudhatjuk, hogy x = 2,77 cm. Ahhoz, hogy mindkét oldal hosszúságát megtudjuk, ezt a számot 16-tal és 9-cel kell beszoroznunk. Ebből tudhatjuk, hogy a monitor szélessége felkerekítve 44 cm, míg a magassága nagyjából 25 cm. 

Ezzel a számítással kapcsolatban még meg kell említenünk egy csavart. Mégpedig azt, hogy a képátló a képernyő méretét fejezi ki, nem a monitorét. A kiszámított méretek tehát kizárólag a képernyőre vonatkoznak. Ha szeretné tudni, hogy a monitor elfér-e a kiválasztott helyen, egy kicsit még játszania kell a számokkal, és minden oldalhoz hozzá kell adnia 2-3 centiméter keretet. Csak ezután ítélheti meg, hogy a monitor befér-e a kijelölt helyre, vagy sem. Javasoljuk, hogy hagyjon egy kis tartalékot arra az esetre, ha például a keret szélesebb lenne, vagy hogy szükség esetén kényelmesen a monitor mögé férjen.

Mik azok a látószögek és hogyan dolgozzunk velük

Minden képernyő esetében nagyon fontosak az úgynevezett látószögek. Alapvetően arról van szó, hogy mekkora maximális szög esetén lehet a számítógépen dolgozni anélkül, hogy a megjelenítés bármilyen módon is változna. Ez a paraméter főleg akkor döntő fontosságú, amikor játékokat szeretne játszani vagy filmet nézni, tehát ha a számítógépet többnyire szórakozásra szeretné használni. Illetve, ha a képernyőt több felhasználó fogja nézni egyszerre. Munka közben, amikor a képernyőt többnyire merőleges szögből nézi, nem veszi észre a különbséget. A legtöbb monitor esetében a látószög értéke 178° (a maximum, logikusan, 180°), ami egy nagyon tisztességes szám. Szemléltetésképp, ez azt jelenti, hogy akkor is lát a képernyőre, amikor a szeme egy síkban van vele. Ha a képernyőt merőlegesen az arcára tenné az orránál, viszonylag tisztán fogja látni a képet. Rosszabb értékkel rendelkeznek a régi, vagy éppen a nagyon olcsó képernyők. Ezeknél egész gyakran találkozhat maximum 160°-os látószöggel, ami bizonyos körülmények között már elég korlátozó lehet.

A monitor reakcióideje

Ez a paraméter szintén főleg a játékosoknak és azoknak a felhasználóknak fontos, akik multimediális tartalmat szeretnének megtekinteni a számítógépen. A reakcióidő azt az időt írja le, amennyi ideig tart kirajzolni a képet a monitorra, tehát a gyakorlatban egy szín másik színre váltását és vissza. Természetesen minél rövidebb, annál jobb és jobb minőségű élményben lesz része játszás vagy filmnézés közben (újból felhívnánk a figyelmét, hogy átlagos irodai munka esetében ez a paraméter nem döntő). A legjobb monitorok a kb. 4 ms reakcióidőt is elérik, amely teljesen észrevehetetlen. Drágább, ám csúcsminőségű készülékekről van szó. Az átlagos munkára bőven elegendő a kétszer akkora, tehát a 8 ms reakcióidő is. Ez szintén nem valami sok, és az ilyen monitorok sokkal megfizethetőbbek. Ha ez a paraméter döntő Önnek, akkor két dologra szeretnénk figyelmeztetni:

  • A reakcióidő bizonyos színek esetében változó. Ha például a szürke árnyalatairól van szó, nagyon gyorsan változnak. Viszont, ha fehér színen megy keresztül, a reakcióidő akár háromszor olyan nagy is lehet, mint az előző példában. Az már csak a gyártótól függ, hogy melyik szín esetére standardizálja a reakcióidőt.
  • Néha a gyártók csak a reakcióidő első felét adják meg, tehát egyik színről a másikra váltást, de az utat visszafelé már nem számolják hozzá. Az igaz, hogy ebben az esetben ezt a paramétert már másképp kell megnevezni, de az okos marketingesen biztosan megbirkóznak vele. Ezért józan fejjel és körültekintően közelítse meg ezt a paramétert.

Klasický monitor
Práce u monitoru

A kép frekvenciája – minél magasabb, annál jobb

Amennyiben igazán szeretné élvezni a játékot vagy például a filmet a számítógépen, természetesen nagyon fontos, hogy a képet simán jelenítse meg, akadozások nélkül, és lehetőleg természetes sebességgel. Ez szorosan összefügg az előző paraméterrel, tehát a reakcióidővel. Minél gyorsabb a reakcióidő, annál rövidebb ideig tart a kép átírása a monitoron, és annyival több képet képes levetíteni másodpercenként. Ráadásul a folyamatosabb képnél a szemfáradtságot is elkerülhetjük. A hétköznapi munkára elegendő lesz, ha a frekvencia tartomány 60-75 Hz (kép másodpercenként) között mozog. Természetesen a játékmonitorok esetében próbáljon meg elérni, a lehető legjobb élményért, minél magasabb értéket, akár 200 Hz-et is.

Milyen típusú panelek léteznek?

Elvileg három különböző típusú monitor panel létezik, amellyel vásárlás közben találkozhat. Ezek a következők: TN, IPS vagy S-IPS és PVA/MVA. Mindegyiknek ezek közül megvannak a maga sajátosságai, előnyei és hátrányai. Az első ezek közül, a TN monitor technológiailag egy régebbi típus, ezért gyakran olcsóbbNagyon jó a reakcióideje, de a színek megjelenítése nem olyan jó minőségű, mint a drágább monitorok esetében. Főleg a fényerő és a kontraszt szintje rosszabb, ráadásul nem rendelkezik nagy látószöggel. Ezenkívül néha a felső és alsó szélén világosabb sávok jelennek meg. A kevésbé igényes műveletekre a számítógépen teljes mértékben megfelelő, de a filmeket és a játékokat nem fogja élvezni rajta.

Az IPS monitorok ennek pont az ellenkezői – drágábbak, de jelentősen jobb minőségűek. Széles látószögük van, gyönyörűen megrajzolt színekkel, jó fényerővel és kontraszttal, valamint alacsony fogyasztással. Hátrányuk azonban az áruk, ráadásul kevésbé elterjedtek. A reakcióidő valamivel lassabb, főleg a jobb minőségű megjelenítés miatt, de lehetővé teszi a nagyon jó megjelenítést, különösen szép részletekkel. Utolsóként a PVA vagy MVA monitor paneleket (az előző két típus között találhatók) említjük meg. Ezek a monitorok egy bizonyos kompromisszumot képviselnek az ár és a megjelenítés minősége között. A reakcióidejük tisztességes, és nem olyan drágák, bár a minőség nem olyan tökéletes, viszont eléggé népszerűek.

Matt vagy fényes monitor – melyik jobb

Két felületi kezelés típus létezik. Tehát matt és fényes felületű monitor képernyő. Mindkettőnek megvan az előnye és a hátránya, de mielőtt választana közülük, tudnia kell, hogy mi vár Önre. A tulajdonságaik ugyanis eltérőek.

Fényes felületű monitorok

Olyan helyekre alkalmasak, amelyek nincsenek úgy megvilágítva. A fény ugyanis tükröződik rajtuk, ami rontja a kép olvashatóságát. Ez a hátrányuk, másrészt sötét környezetben élénk színei vannak, magasabb a kontrasztjuk és fényerejük, valamint jobb a látószögük. Lehet kissé jobban fárasztják a szemet, de a megjelenítés  minősége jelentősen jobb.

Matt felületű monitorok

A matt felületű monitorok sokkal jobban működnek még a nagyon erősen megvilágított környezetben is, mert a  fény nem verődik vissza róluk. Utazásra, boltokba vagy olyan helyiségekbe javasoljuk őket, amelyet többnyire megvilágít a nap. A színek megjelenítése ugyan nem tökéletes, de az információk jelentősen jobban olvashatók és többek között könnyebben tisztíthatók.

Milyenek a csatlakozási lehetőségek?

A választás során viszonylag fontos tényezőnek kéne lennie a csatlakozás lehetőségének. Ez mindenekelőtt azért fontos, hogy képes legyen összekötni a számítógépet a monitorral, majd átvinni a képet rá, azonban hasznos, ha egyéb eszközt is csatlakoztathat. Nézzük meg tehát először, milyen módon lehet a monitort a számítógéphez csatlakoztatni. Legelőször D-SUB (VGA) kábel volt használatban, amely rosszabb átviteli minőséget biztosított, amely például a rosszabb színprofiloknál érzékelhető. Manapság DVI vagy HDMI csatlakozók vannak használatban, amelyek jobb minőségűek. A jövőben úgynevezett DisplayPort használatával számolnak. Az olcsóbb monitorok USB csatlakozást tesznek lehetővé, amely a képminőség szempontjából nem megfelelő és a kép nem lesz folyamatos.

Ami a további csatlakozást illeti, a monitorok gyakran rendelkeznek USB porttal. Az USB port segítségével flash lemezek, mobiltelefonok vagy webkamerák csatlakoztathatóak a monitorhoz. Gyakran találkozunk olyan esettel is, amikor a monitor beépített hangszórókat tartalmaz. Igaz, hogy az ilyen hangszórók minősége rosszabb, azonban mégis kellemes pluszként említenénk meg őket. Teljesen szokványos dolog, hogy a monitor hangszórók vagy fülhallgató csatlakoztatására szolgáló porttal, esetleg scarttal ellátott, amely használatával például DVD lejátszó csatlakoztatható.

A magasság és dőlésszög beállításának lehetősége előny

A legtöbb monitor, amennyiben jobb minőségű és praktikusabb, beállítható magasságú és dőlésszögű. Ennek számos gyakorlati oka van – szükséges, hogy be tudja állítania  monitort. Egyfelől a megtekintés csak bizonyos szögből megfelelő, másrészt, ha a monitoron több, különböző magasságú személy is dolgozik, nagyon fontos, hogy annak magassága állítható legyen annak érdekében, hogy mindenkinek megfelelő legyen. Amennyiben ezt a kijelző lehetővé teszi, nagy előnynek számít. Ezen felül némely monitor úgynevezett forgatható tengellyel is rendelkezik, amely lehetővé teszi, hogy vízszintes és függőleges helyzetbe állítsa be a monitort. Amennyiben például szöveggel dolgozik, értékelni fogja a függőleges beállítást, míg film nézése közben a vízszintes beállítás a kedvezőbb.

Dizájn, tömeg, méretek – további jellemzők

Az utolsó dolog, amit érdemes megemlíteni a monitoroknál, az a dizájn és egyebek, amelyek ezzel összefüggenek. Kezdjük tehát a megjelenéssel – különböző színű monitorok közül választhat (habár a fekete a leggyakoribb), igazán szép monitorok például az áttetszőek, amelyek belülről megvilágítottak, így a keret mentén kék, piros vagy akár zöld színben is világíthatnak. Gyakorlati szempontból ez a tulajdonság nem sokat számít, azonban nagyon stílusos, és csodás légkört teremt például játékok játszása során. Ezen felül a monitorok a talapzat formájában (a legjobbak a kerek vagy a négyszögletes talapzatok, ugyanis stabilabbak, a műanyag sáv talapzatú monitorok nem igazán praktikusak, könnyedén felborulhatnak), a keret méretében, esetleg az íveltségükben (amely szintén növeli a dizájnos megjelenést) is különbözhetnek egymástól.

A monitor a szoba vagy az iroda stílusos díszévé válhat. Fontosak azonban a monitor méretei, valamint annak súlya. Az első paraméter hatással van a térre, ügyelnie kéne arra, hogy beférjen a kijelölt helyre. A második paraméter meghatározza, hogy hova lehet elhelyezni a monitort. Az asztalon szinte mindegy, azonban ha például polcra szeretné helyezni, esetleg a falra rögzíteni, nagyon fontos, hogy a monitor teherbírása a súlyához viszonyítva megfelelő legyen. Nem sorsdöntő paraméterek, azonban mindegyiket figyelembe kell vennie.

back to menu ↑

Legmodernebb PC monitor technológiák

Az olcsó monitorok természetesen semmiféle egyedi technológiát nem tartalmaznak. Néhány minőségi monitor azonban lényegesen fejlettebb és számos olyan érdekes funkcióval ellátott, amelyekről érdemes beszélni. Némely monitor nagyobb kényelmet biztosít munka közben, más típusok lehetőséget kínálnak, hogy pénzt takarítson meg, míg megint mások abban lesznek segítségére, hogy kevésbé terhelje meg szemeit. Nézzük meg tehát, mi számít előnynek a modern PC monitorok esetében, valamint mi az, amit el kéne várnia tőlük.


back to menu ↑

Végszó

Manapság egyáltalán nem egyszerű monitort választani. Rengeteg típus található meg a piacon, és számos rossz minőségű darab is található a kínálatban. Éppen ezért döntését alaposan meg kell fontolnia, minden feltételt figyelembe kell vennie. Nézzük meg lépésről lépésre. Először gondolja át, hogy milyen típusú monitor érdekli:

      • Klasszikus monitor
      • Érintőképernyős monitor
      • Monitor TV tunerrel
      • Ívelt monitor

Ezt követően meg kéne nézni a monitor márkáját – jól gondolja meg a legnagyobbakat. Nem amiatt, hogy más gyártók, mint az Asus, a Samsung vagy az LG nem lennének képesek jó monitor gyártására, hanem azért, mivel ezek a bevált gyártók nem fognak csalódást okozni. Ezt követően meg kell nézni, mi mindennel kell foglalkoznia, ha jó monitort szeretne választani. Mindenekelőtt a kép jellemzőit kell figyelembe vennie. Meg kell nézni a monitor felbontását, annak képátlóját, méretét, valamint azt, hogy mennyire lesz éles a kép. Ezt követően meg kéne néznie a fényerő és a kontraszt értékeket, minél jobbak ezek az értékek, annál jobb eredményt várhat el. Nagyon fontos a látószög, a válaszidő és a frekvencia. Ez nagyban összefügg a monitor típusával –amint felfogja, mit rejtenek magukban ezek a paraméterek, azonnal válogathat a három típusú panel közül.

Végezetül, javasoljuk a további olyan jellemzőket is megtekinteni, mint a monitor mérete, súlya és dizájnja, esetleg a magasság és a dőlésszög beállításának lehetősége. Biztosan figyelemre méltóak az olyan hozzáadott funkciók, amelyek védik az Ön szemeit (Low Blue Light és Flicker-Free), valamint a beépített hangszórók, és további olyan kiegészítők, amelyek növelik a kényelmes használatot. Legutolsó sorban, meg kell nézni a monitor árát. Amennyiben túlságosan alacsony, vagy épp ellenkezőleg, nagyon magas, nem éri meg megvásárolni. Természetesen amennyiben az ár 70 000, 130 000 és 185 ezer forint között mozog, ez azt jelenti, hogy  a monitor a középosztályba tartozik.

back to menu ↑

Hogyan állnak a PC monitorok az ár szempontjából?

Cikkünk végén egy nagyon fontos tényezőt kell még megnéznünk a PC monitorokkal kapcsolatban, ami nem más, mint az ár. A legolcsóbb monitorok már nagyjából 45 000 Ft alatt elérhetőek. Fontos tudni, hogy ez nem sok, azonban az ilyen monitoroktól nem várhat el csodákat és különösen jó minőséget. A jobb minőségű monitorok 70 000 Ft-tól kaphatóak, ugyanis itt kezdődik a középosztály. Megfelelő válaszidőre, felbontásra, látószögre és képminőségre számíthat. Azonban igaz, hogy a megfelelő minőség 130-160 000 Ft-nál kezdődik. Ebben az esetben már minőségi, 5 ms-es válaszidőt, tökéletes fényerőt és kontrasztot várhat el, amelyet kiváló képet biztosít. Természetesen nagyobb felbontásúak és gyakran nagyobb képátlóval rendelkeznek. 130 000 FT felett már kiváló minőségű gamer monitorokat, esetleg ívelt monitorokat talál. A kiváló fényerő, kontraszt és felbontás  kombinációjának hála csodás képet biztosítanak, megfontolt dizájnúak és csodás látószöggel rendelkeznek. A legjobb minőségű, 50 hüvelykes, nagy felbontású és 120 Hz feletti frekvenciájú monitorok ára akár 300 000 vagy 600 000 Ft is lehet.

back to menu ↑

Hogyan tisztítsuk a monitort

Amint megvásárolja a monitort és beköti azt, egy további feladat vár Önre – tisztítani fog kelleni. Mivel az LCD kijelzők viszonylag hajlamosak a sérülésekrenagyon kíméletesen kell tisztítani őket. Erre két lehetősége van. Az első, hogy kifejezetten LCD monitorra gyártott tisztítószert vásárol, amelyet felvisz egy kendőre, majd megtisztítja a monitort. Könnyedén megbirkózik a porral, az ujjlenyomatokkal és a makacs szennyeződésekkel. Ezen felül olyan törlőkendőt is használhat, amely ilyen anyagot tartalmaz. A következőket javasoljuk:

Monitor v kanceláři

  • Kapcsolja ki a monitort és hagyja azt kihűlni (nem ajánlott melegen tisztítani)
  • Tisztítsa meg a felületet a durva szennyeződésektől, törölje le a port
  • Törlőkendővel vagy tisztítószeres kendővel tisztítsa meg a kijelzőt és ne használja újra a kendőt.

Hasonlóképpen használhatja a mikroszálas kendőt is. Nagy előnye, hogy nagyon lágy és  szárazon is használható (hasonlóképpen tisztítható, mint a szemüveg vagy a fényképezőgép). Ajánljuk, hogy tiszta vízbe áztassa (amennyiben van otthon desztillált víz, az az ideális), azonban ügyelnie kell arra, hogy a víz ne folyjon. Nem szabad, hogy ráfolyjon a monitor széleire, mivel tönkremehet. Amennyiben nem biztos a dolgában, hagyja ki a vizet és törölje le a monitort száraz kendővel. Így is megfelelően megtisztíthatja a monitort.

Kész is vagyunk, sikerült monitort választani. Most már csak annyi maradt, hogy sok sikert kínáljunk Önnek a használatában – reméljük, hogy megéri az árát és idővel megbizonyosodik róla, hogy jól döntött. Szeretettel várjuk a következő tesztünknél!