Legjobb futópadok 2023

  • Spóroljon pénzt és idegeket a legmegfelelőbb futópad kiválasztásakor.
  • Válasszon a teljesítmény, a biztonság, a kényelem, és az ár-érték arány alapján.
  • Tudja meg, hogy hol vásárolhatja meg legolcsóbban.

Běžecké pásy bez pozadí

TOP futópadok 2023

Aktív futópadok 180 000 Ft-ig Aktív futópadok 180 000 - 256 000 Ft között Aktív futópadok 256 000 Ft felett Passzív futópadok
KLARFIT Treado Active inSPORTline FlatRun Lifefit TM7100 inSPORTline Excel Run
Teljesítmény
91 %
Kényelem
93 %
Biztonság
91 %
Ár/minőség
95 %
Teljesítmény
93 %
Kényelem
93 %
Biztonság
94 %
Ár/minőség
95 %
Teljesítmény
95 %
Kényelem
96 %
Biztonság
97 %
Ár/minőség
90 %
Teljesítmény
84 %
Kényelem
85 %
Biztonság
91 %
Ár/minőség
92 %
92%
95%
97%
94%
Ár megjelenítése Ár megjelenítése Ár megjelenítése Ár megjelenítése

Bevezetés

A mai világban hétköznapi dolognak mondható valamilyen sportot űzni. Jó állóképesség fenntartása, gondolataink elterelése a mindennapi munkától, megnyugodni egy kicsit futás vagy kerékpározás közben… Valamint ezzel az egészégükre is figyelnek – zsírt égetnek, amit a szervezetünk elraktároz (és valljuk be, nem néz ki valami jól), növelik a teherbírásukat, külön izomcsoportokat erősítenek és összességében fejlődik az állóképességük. Garantáljuk önöknek, hogy fél év futás után sokkal magasabb fizikai terhelést fognak kibírni és hosszabb ideig. Nem beszélve arról, hogy rövid ideig tartó fizikai megterhelés is képes serkenteni az agyat (legalább egy-két órára az edzés után) a további munkában. Arról, hogy az embernek szüksége van valamilyen sporttevékenységre (csapat vagy egyéni) a pszichológusok, orvosok és edzők egyaránt egyet értenek.

Nyáron természetesen nagyon egyszerű sportolni. Elég este, amikor már nincs olyan nagy meleg, lemenni a parkba, nyújtani és fél órán keresztül futni. Télen vagy rossz idő esetén már rosszabb a helyzet. Futni járni esőben vagy fagyban vagy nagyon jó sportfelszerelést igényel vagy tökéletes egészségügyi állapotot. Ha nincs meg egyik se, legjobb esetben is egy megfázást kockáztat. Ha nem szeretne teremsportokra utalva lenni nincs más választása, mint konditerembe járni, ahol futópadot vagy szobabiciklit használhat. De ha még jobban le szeretné egyszerűsíteni, nincs egyszerűbb, mint venni egy futópadot egyenesen otthonra. Mi ennek az előnye? Elsősorban megspórolja a konditerembe való utazási időt. Valamint az időt, amelyet sportolással tölt, nyugodtan a szerettei körében töltheti, nem gond zenét hallgatni közben vagy filmet nézni.

A saját futópad további előnye az, hogy vásárláskor kiválaszthatja melyik az, amelyik a legjobban megfelel önnek. Ez a későbbiekben az edzéskor nagyon nagy előnnyel szolgál majd. Viszont a futópad kiválasztása nem olyan egyszerű, mint az az első pillanatban tűnhet. Fontos az összes tényezőt megvizsgálni, és optimálisan dönteni ár/érték valamint az ön elvárásai között. Annak érdekében, hogy megkönnyítsük a dolgát elkészítettük a 2023-as év futópadjainak értékeléseit. A futópadok tesztelése részeként sorrendet állítottunk a legjobb modellekről és egy nagy cikket írtunk ,,Hogyan válasszunk futópadot” címmel, amely segíthet vásárláskor. Legalábbis reméljük. Ne is húzzuk tovább az időd, térjünk rá a tesztre.

back to menu ↑

Futópadok alapvető típusai és egyes kategóriák jellemzése

A futópadokat két kategóriába sorolhatjuk:

  • Passzív futópadok  
  • Aktív futópadok

Az alap jellemzés a nevükből kikövetkeztethető.

Míg a passzív futópadoknak nincs motorjuk és csak saját erő hajtja őket, az aktív futópadokat motor hajtja. El lehet mondani, hogy a passzív futópadok a kevésbé igényes használóknak kedveznek. Komolyabb edzésre nagyobb sebesség elérésére nem elegendőek. Általában kevésbé stabilakolcsók és szűkek, tehát egy profit nem elégít ki. Viszont ajánlottak idősebb embereknek vagy rehabilitálóknak, akik inkább lassabban fognak futni. Ezzel ellentétben az aktív futópadok kényelmesebbek és magasabb teljesítményt tesznek lehetővé. Már ránézésre jobb a kivitelezésük, valamint a drágább modellek esetén egy profi sportolónak is megfelelnek.

back to menu ↑

Legjobb aktív futópadok 180 000 Ft-ig

Aktív futópadok, mint ahogy azt már leírtuk, professzionálisabbak és magasabb terhelést kibírnak. Valamint a saját energia befektetése csak a futásra és nem a szalag mozgatására szolgál. Viszont, mivel ebben a kategóriában több modell van és árban is eltérnek, három kategóriába soroljuk őket – futópadok 180 000 Ft-ig, 180 000 – 256 000 Ft-ig és 256 000 Ft-tól drágábbak. Kezdjük a legolcsóbbal.

Běžecký pás do 12000

Aktív futópadok 180 ezerig jellemzői

Az aktív futópadokat egy elekromotorral tudjuk jellemezni, amely a szalag mozgásáért felelős. Ez a motor a szalag folyamatos mozgását szolgálja. Ennek köszönhetően a terhelést sokkal szélesebb skálán be lehet állítani, mint a passzív futópadoknál, könnyebb korigálni, ezért nem kell arra figyelni, hogy a futás tempóját megtartsuk. A futópad ezt megteszi ön helyett. Nem csoda, hogy professzionális modellekről van szó, komolyabb funkciókkal, amelyeket sportolók is kedvelnek. Igaz, az aktív futópadoknak is vannak hátrányai, kevésbé jól összecsukhatókdrágábbak és elektromos áramra van szükségük. De ha edzeni szeretne és nincs tartós sérülése, valamint a kora is megengedi biztos ezt a kategóriát válassza. Ebben a legolcsóbb kategóriában olyan egyszerű futópadokra tehet szert, amelyek megfelelőek egy átlagos felhasználó számára és nem fog kelleni sokat költenie a karbantartásra.

Előnyök

Erős és stabil konstrukció

Egyszerűbb kezelhetőség és teljesítmény korrigálás

Motor meghajtás

Széles választék

Alacsony ár

Hátrányok

Magas beszerzési ár a passzív futópadokhoz képest

Nem mindegyik alkalmas lassú edzésre

Nagyobb tárolási tér

Elektromos áramot igényel

back to menu ↑

Legjobb aktív futópadok 180 000 – 256 000 Ft közt

Kiváló ár-érték aránnyal rendelkező középosztályú futópadokat tartalmazó kategória. Kedvező áron jobb paramétereket kap, mint az előző kategóriában. Teherbírásukkal, teljesítményükkel, valamint kényelmükkel és biztonságukkal is különbözik az előző kategóriától.

Aktív futópadok 180 és 256 ezer közt jellemzői

Az aktív futópadok általános jellemzői semmiben sem különböznek az előző fejezetben említettektől. Az ebben az árkategóriában vásárolt modellek az olcsóbb modellektől azonban jelentősen eltérnek. Legfőképp nagyobb teherbírással rendelkeznek, amely akár 120 kg-ot, vagy annál többet is elérhet. Általában olyan funkciókkal ellátottak, amelyek magasabb szintre emelik az az edzést, mint például a kalória-, a távolság-, valamint a pulzus mérése, vagy a térdek és boka számára nagyon fontos rugalmas futófelület. Teljesítményük 2,5 vagy több HP, a megszokott maximális sebesség 16 km / óra. Ezek nagyon jó paraméterek minden átlagos felhasználó számára. 

Előnyök

Kompromisszum az ár és a minőség közt

Jó teljesítmény és maximális sebesség értékek

Fejlett mérés

Hátrányok

A profik igényeit nem elégíti ki

Běžecký pás do 20000

back to menu ↑

Az aktív futópadok tesztje 256 000 Ft-tól

A piacon elérhető legmagasabb kategóriájú futópadok. Ebben a kategóriában olyan modellek is találhatóak, melyeknek ára a 700 000 Ft-ot is meghaladhatja. Általában ezek fitneszközpontokba, profi sportolóknak, vagy a sport olyan szerelmeseinek ajánlottak, akik nem sajnálnak ilyen magas összeget befektetni.

Běžecký pás od 20000

Aktív futópadok 256 ezer felett jellemzői

Az aktív futópadok jellemzői változatlanok, viszont ebben a kategóriában sokkal jobb modellek találhatóak, mint az előző kettőben. Mint azt már említettük, itt általában profi futópadokról van szó, amelyek műszaki paraméterek is ennek megfelelőek. A teherbírás könnyen meghaladhatja a 150 kg-ot is , valamint a fejlettebb mérések és a térdeket kímélő futófelület rugalmasság sem hiányoznak. A teljesítmény elérheti akár a 4HP-t is, a maximális sebesség eléri a 20 km/órát. Ezek olyan paraméterek, melyekkel az ilyen futópadok a sportpályákon is megállják a helyüket, nem csak az Ön otthonában. A viszonylag magas ár miatt viszont nem mindenki engedheti meg magának egy ilyen futópad megvásárlását, és ez egy kicsit visszafogja ezeket a modelleket. 

Előnyök

Technikailag részletesen kidolgozott

Kényelem és biztonság

Leggyakrabban nagyon szép design-úak

Hátrányok

Magas ár

Az átlagos felhasználóknak túl fejlettek

back to menu ↑

Passzív futópadok tesztje

A passzív futópadok régebbiek és eredetiebbek, mint az aktív futópadok. Bizonyos mértékig gátolják Önt az edzésben, mivel az Ön által elért sebesség nem fokozható. Nem késztetik a fejlődésre, ráadásul sok energiát pazarol arra, hogy mozgásban tartsa a futópadot. Ezzel szemben viszont olcsóbbak és egyszerűbbek.

Passzív futópadok jellemzői

A passzív futópadok alapvető hátránnyal rendelkeznek. Saját erőből kell mozgásba hozni őket. A fizikai teljesítmény egy része így állandóan arról gondoskodik, hogy a motor nélküli futópad megtartson egy bizonyos tempót. Meg vannak a saját hátrányai – mindenekelőtt az, hogy ahogy Ön gyengülni kezd, a futópad nem kényszeríti nagyobb teljesítményre és Önnel együtt lelassul. A testmozgás nagyban az Ön felelősségétől és az edzés szeretetétől függ. Mindezek mellett azzal is számolni kell, hogy az edzés kevésbé kényelmes. A futópad kevésbé stabil és gyakran kisebb is. A piacon található kínálat is nagyon kicsi, így még ha talál is egy olcsó futópadot, a kiválasztása nehéz lesz. Nem szeretnénk azonban, hogy úgy tűnjön, hogy a passzív futópad nem éri meg. Ez nem igaz. Nem felel meg a profi sportolók számára, és azoknak, akik a jó erőnlétüket szeretnék fokozni. Kezdők, idősebbek, vagy betegségből lábadozók számára minden bizonnyal megfelelő az ilyen futópad.

Előnyök

Jól tárolhatók és kisebb teret igényelnek

Egyszerű vezérlés

Alacsony ár

Kondicionáló edzéshez vagy rehabilitációhoz alkalmas

Hátrányok

Kisebb stabilitás és kisebb futófelület

Nem képesek önálló működésre

Kisebb választék

Néha zajosak lehetnek

Bezmotorový běžecký pás

back to menu ↑

Legnagyobb futópad gyártók és jellemzőik

Általában az áruknál feltüntetjük a legnagyobb gyártókat. A futópadoknál kicsit könnyebb dolgunk van, mert nincs olyan sok gyártó. Azokat, amelyeknek termékei a piac nagy részét teszik felsoroljuk. A többi gyártónak egy vagy két terméke van – ezeknél nehéz minőséget keresni. Továbbá gyakran olyan kevésbé ismert márkákkal találkozunk, amelyek már gyanúsak lehetnek. A legjobb termékeket olyan társaságoknál érdemes keresni, amelyek egy adott terméket több változatban kínálnak – nagyobb a forgalom, több időt tudnak a fejlesztésbe és nem utolsó sorban nagyobb tapasztalattal rendelkeznek. Ezen a téren a mi tanácsunk, hogy olyan márkát válasszanak, amelyet ismernek és amely nincs kapcsolatban semmilyen botránnyal vagy a vásárlók átverésével. Azért, hogy egy kicsit segítsünk ebben, kiválasztottuk a tesztünkben jól szerepelt márkákat. Ez természetesen nem azt jelenti, hogy csak ezek a jó termékek a piacon, de remélhetőleg útmutatóként szolgálnak.

back to menu ↑

Hogyan válasszunk futópadot a legjobb edzéshez

futópad kiválasztása meghatározó az edzéseihez. A megfelelő kiválasztás határozza meg, hogy az edzés kényelmes lesz-e és hogy javítja-e majd az állóképességüket. Sok embert ugyanis pont a nem megfelelően kiválasztott termék riasztja el az edzéstől. Nézzük tehát meg, hogy válasszuk ki a piacon elvő termékek közül az önnek megfelelőt. Kezdjük a legfontosabb paraméterekkel majd folyamatosan a kevésbé fontosakkal is foglalkozunk. Ha felkészült, kezdhetjük is.

Az aktív futópadoknál a motor teljesítménye igenis számít

Ebben az esetben olyan dologról van szó, amellyel a passzív futópadoknál nem kell foglalkoznia. Mivel a mozgáshoz nem motort használnak, nem kell a motor teljesítményét figyelembe venni. Azt ugyanis maga határozza meg. Más a helyzet az aktív futóapdoknál, itt a szerkezet szíve maga a motor. Ez egy olyan adat, amelyet össze kell hasonlítania további tényekkel – azzal, hogy mennyire lehet korrigálni a sebességet, milyen az állóképessége vagy a szalag szélességével (szűk szalagok esetén nehéz megtartani a magasabb tempót). Általánosságban igaz, hogy minél magasabb a teljesítménye a futópadnak, önnek annál jobb lesz. Nem szükséges rögtön az első edzésnél a maximumra kapcsolni, javasolt (vagyis inkább ajánlott) folyamatosan növelni a tempót. A futóapad teljesítménye idővel sem romlik, tehát amint fizikailag erősebb lesz növelheti a sebességet és kihasználhatja a szalagot teljes mértékben.

Ami a konkrét számokat illeti, a motor teljesítménye csakúgy, mint a járműveknél, lóerőben van megadva (érdekesség képpen egy régi mértékegységről van szó, amikor a járműveket lovak helyettesítették – azt számolták hány ló helyettesít egy motort). A futópadok általában 1 és 6 lóerő között mozognak. A gyakorlatban a maximális sebesség eléréséhez szükséges ez az adat (a végsebességről később fogunk beszélni, de elmondhatjuk, hogy ez a teljesítmény elég 15- és 25 kilométer per óra eléréséhez). Ajánlatos valahol középkategóriában maradni és 3-4 lóerős futópadot választani. A magasabb teljesítménnyel bíró gépek nagyon drágák (általában 1920 eurónál kezdődnek) és mindenekelőtt profi sportolóknak alkalmasak. Viszont, a teljesítménynek nem kellene 1,5 lóerő alatt lenni, ilyen esetekben nagyon gyenge futópadokról van szó, amelyeken az edzés nem nagy hatást gyakorol az állóképességükre.

Běžecké pásy použití
Běžecké pásy ve fitness centru

A rugalmasság fontos az ízületeinek

A profi futók már a cím elolvasása után tudják miről van szó. Akik viszont nem tartoznak ebbe a kategóriába, elmagyarázzuk. Az ember fiziológiája hamar alkalmazkodik az életstílushoz. Szóval, ha ülőmunkát végez (ami sajnos egész generációnk problémája), várható, hogy az izmok elsorvadnak, az ízületek pedig törékennyé válnak. A kevésbé természetes mozgásnál (eleinte a futás is ilyen lesz), de komolyabb edzésnél is a test szenved. A futásnál a legrizikósabbak az ízületek. Ez az oka annak, hogy profi futók alaposan választanak futócipőt, valamint, hogy a stadionokon ügyelnek a futópálya felületére. Minél rugalmasabb, annál jobb. A kemény felületre való lépés (amikor az egész testsúly a láb csontjaira nehezedik, leginkább a térd ízületeire) a későbbiekben komoly problémákat okozhatnak.

Tehát ha rendszeres edzésre fogja használni a futópadot, ügyeljen a rugalmasságára. Ha nem teszi, hosszútávon kellemetlenségeket okozhat magának. Semmi esetre se vegyen rugalmatlan futópadot, ettől rögtön megfájdulna a lába és az edzés kellemetlen lenne. Legalább egy gumi alátét legyen a futófelület alatt. Ha gumi sarkakat fog használni, ami az egész vázat rugalmassá teszi (a futóteret és a szerkezetet is), annál jobb. A legdrágább futópadok speciális egészégügyi felfüggesztéssel rendelkeznek, amely a test anatómiájához alkalmazkodik. Az ízületek elhasználódására ilyen gépeknél minimális esetben kerül sor, viszont drágábbak. Magukra hagyjuk, hogy melyik felfüggesztést választja, ám a tanácsunk egyértelműen az, hogy ne spóroljon a döntésnél.

Miért figyeljünk a végsebességre?

Mint ahogy már említettük, a motor teljesítményével nagyban összefügg a szalag gyorsasága is. Javasolt mindkét értéket figyelembe venni; a minimális sebességet és a végsebességet is. Alacsony sebességeket (körülbelül 1 kilométer per óra) sétához, könnyebb edzéshez, sérülésből való felépüléshez vagy lábadozáshoz használhat ki. Fordított esetben, magas sebességeket (20 kilométer per óra fölött) mindenekelőtt aktív és profi sportolók használják ki. Ilyen tempót hosszabb edzésnél nem lehet sokáig tartani, viszont rövid sprintekhez ideálisak lehetnek. Ha azt szeretné, hogy a gép a legmegfelelőbb legyen az elvárásainak, gondolkozzon előre. Az, hogy jelenleg épphogy lefutnak 3 kilométert a végsebességük pedig alig éri el az 5 kilométer per órás sebességet még nem jelenti, hogy egy év múlva is ugyanolyan lesz az állóképességük. Minél több sebességből választhat, annál jobb lesz. Lehet, hogy nem fogja kihasználni teljes mértékben, de ez nem baj. Rosszabb lenne, ha egy évre venne futópadot és egy év után már nem felelne meg.

Futófelület: minél nagyobb, annál kényelmesebb futás

A saját maguk kényelme érdekében és az edzés közbeni komfort érzésben nagy szerepet játszik a futószalag felülete. Kezdjük a hosszal. Elmondható, hogy minél hosszabb a szalag, annál drágább. Viszont venni egy olcsó futópadot, csak azért mert olcsó és nem használni hülyeség lenne. Ha lehetősége van rá, próbálja csak érdekességképpen lemérni egy lépése hosszát és összehasonlítani a futószalag hosszával. Ideális esetben marad még egy kis hely elől és hátul is. Ha véletlenül nem a szalagra lép rá edzés közben komoly sérülést kockáztat. Törekedjen tehát arra, hogy legyen elegendő hely elől és hátul is.

A második fontos dolog a futószalag szélessége. Elegendőnek kellene lennie ahhoz, hogy a lábai magasabb sebességnél és elkerüljék egymást és ne késztesse magukat a szalag mellé lépni. Ez elég veszélyes lenne. A szalag szélességének tökéletesen meg kell felelnie. Bármi ami keskenyebb, mint 30-35 centiméter, felejtse is el a kínálatból – a térdei súrolnák egymást. A szalagnak legalább 40 centiméter szélesnek kell lennie, ami megfelelő egy 8-10 kilométer per órás futáshoz (ez egy átlag, amit az emberek általában edzésen elérnek). Ha szélesebb a szalag, annál jobb valamint megtörténhet, hogy olyanra akad amelynek a szélessége akár fél méter is lehet. Ez elegendő ahhoz, hogy futás közben nyugodtan nézhesse a televíziót és ne kelljen a lábaira ügyelni.

Válassza a legegyszerűbben kezelhető futópadot – a bonyolult kezelhetőségre nincs se idő, se kedv edzés közben

Úgy, ahogy a többi terméknél is, itt is a lehető legegyszerűbb kezelhetőséget ajánljuk. Megfelelően intuitívnakkönnyűnek kellene lennie, hogy ne igényeljen sok időt. Gondoljon bele, hogy a szalagot akkor is kezelnie kell majd, amikor már kezd fáradni és nem lesz elegendő ereje. Teljesen normális a mai futópadoknak a kijelző. Régebbi modelleknél és olcsóbb típusoknál csak gombok vannak, míg a legújabbak (általában elég drágák) érintőképernyőt használnak.  Ami az intenzitást illeti, általában 3 funkció van:

  • Manuális beállítás – a futópad képernyőjén egy plusz és egy mínusz gomb található, amely segítségével növelheti vagy csökkentheti a tempót.
  • Programozott funkciók – a fent leírt funkció a legrégebbi. A mai modernebb futópadok esetén teljesen normális, hogy előre beállított programok vannak. A program kiválasztásakor a futópad automatikusan állítja be a sebességet és a dőlésszöget is. Ideális esetben lehetősége van a programok korrigálására.
  • Pulzusszám mérése – ez esetben új és fejlett futópadokról beszélünk, amelyek mellkasi pulzusmérő segítségével érzékelik a pulzusszámát. Ezt fontos sportolás közben figyelni, nehogy túlzásba vigye az edzést. A pulzusszám szerint a sebesség (és a dőlésszög is) automatikusan beállítódik.

Běhání na běžeckém pásu

Futópadok dőlésszöge – jobb a manuális vagy automatikus beállítás?

Némely futópadoknál a dőlésszöget is állítani lehet. Ennek köszönhetően sokkal élethűbb lesz az edzés. Terepen ugyanis sosem futnak folyton egyenes felületen, néha kis emelkedőn felfelé vagy épp emelkedőről lefelé… valamint folyton egy módszerrel edzeni egy adott izomcsoport túlterheléséhez vezet, míg más izomcsoportok nem dolgoznak. Az alaphelyzet, természetesen, az egyenes. Van ám két módja, hogyan változtassunk rajta:

  • Elektromosan beállított dőlésszög – ez esetben nem kell kézileg beállítania, elég a megfelelő gombot megnyomni, és a szalag alkalmazkodik, Ez a módszer hatékonyabb és sokkal jobban hasonlít a kültéri edzéshez, ahol a terep magától változik a talpa alatt.
  • Kézileg beállított dőlésszög – ahogy a nevéből ered, magának kell beállítania manuálisan. Ez azt jelenti, hogy abba kell hagynia a futást, átállítani a futószalagot, majd újra elkezdeni futni. Természetesen ez a testnek nem természetes, magának pedig kevésbé kényelmes és igényesebb, meg kell ám említeni, hogy az ilyen típusú futópadok jóval olcsóbbak.

Futópadok teherbírása

A futópadoknál természetesen figyelembe kell venni a használó súlyát is. Ez több szempont miatt fontos. Főleg – a futópad a vázszerkezet és a váz anyagából kiindulva csak bizonyos súlycsoportnak van ajánlva. Abban az esetben, ha a maga súlya nagyobb, tönkre teheti a szerkezetet. Függetlenül attól, hogy maga a teljesítmény is egy bizonyos súlyú használóra van meghatározva. Ha a maga súlya több, mint amit a futópad elbír és lassú tempóra kapcsol, megtörténhet, hogy saját súlya miatt még jobban lelassítja a szalagot vagy akár meg is állítja. Ha hosszútárva tervez és effektív teljesítményt szeretne, olyan futópadot kellene választania, amelynek a teherbírása 20-25%-kal több, mint a maga testsúlya. Ezzel sokkal stabilabb szerkezetet is biztosít, ami az edzésnél nagyon fontos.

A futópad kiválasztásakor gondoljon arra, hogy legyen helye elhelyezni

Biztos nem praktikus futópadot venni, majd utána keresni neki helyet a háztartásban. Elég problémás ez a vásárlási módszer. Jobb esetben előre kigondolja, hol lesz a futópad. Jól gondolja meg, hogy egy biztos helyet kap majd, vagy csak időnként veszi elő edzésre majd edzés után újra elrakja. Edzés közben nem árt, ha van elegendő hely a közelében, viszont nem kéne, hogy zavarjon edzésen kívül. Nem is annyira a méretek (viszont nem elhanyagolható tényező) döntenek, hanem a teljes konstrukció. Ha a futópad összecsukható és függőleges állapotba helyezhető, edzés után nyugodtan a sarokba vagy egy szekrény mögé teheti. Ha mozgatni szeretné, figyelembe kell venni a súlyát is (aminek a lehető legkisebbnek kell lenni, ha mozgatni szeretné) valamint, hogy vannak-e rajta kerekek. A kerekek megkönnyítik a dolgát, ha nem szeretné folyton egy helyen használni a futópadot.

Méretek és design – apróságok, de érdemes ügyelni rájuk

Egy kicsit már kitértünk rá az összecsukhatóságnál. A futópadot el kell valahol helyezni – ha sokáig egy helyen lesz, jól meg kell gondolni hova teszik. Tehát olyan hely, ahol elegendő tér lesz a szalag körül (a biztonságos használathoz legalább egy méter, kerülje el az éles sarkakat vagy a törékeny tárgyakat, mint például vázák, esetleges esés esetén) és a szalag fölött is (ne kelljen folyton arra ügyelni, hogy le ne verjen valamit). Figyelembe kell venni az ÖSSZES futópadot használó ember nagyságát, nemcsak a sajátját. Ennél a pontnál nagyon fontos figyelni a futópad nagyságára (amely két modell között nagyon eltérő lehet). Ajánlatos leellenőrizni, hogy mennyire stabil a futópad az adott helyen. Nem szabad megtörténnie, hogy a futópad megmozdul esetleg felborul magával együtt. A külső szempontjából (ami tényleg egyike az utolsóknak amit figyelembe vesz), kiválaszthatja több hasonló futópad közül az önnek legmegfelelőbbet. Nem kéne viszont meghatározó faktornak lennie, ami alapján dönt.

back to menu ↑

Milyen funkciói vannak a mai futópadoknak?

Mivel nagyon modern világban élünk, teljesen normális, hogy a futópadoknak is van néhány olyan kiegészítő funkciója, amellyel a felhasználók kényelmét szolgálják. Valamint kissé megkönnyítik az edzést és jobban kihasználják a gépet. Úgy gondoljuk, hogy nem ártana némely funkciót leírni és elmagyarázni, hogy eldöntsék, szüksége lehet e a futópadjuknak rá. Felkészültek? Térjünk is a lényegre.


back to menu ↑

Végszó

Ezzel a futópad vásárlását teljes mértékben lezárjuk, mivel minden tényezőt megvizsgáltunk. Viszont, hogy a végén még segítsünk egy kicsit, összefoglaljuk a fent leírtakat. Először is jól át kell gondolnia, mennyire komolyan gondolja az edzéseket és mit vár a szalagtól. Ennek illően kellene befektetnie. A kínálatból lehetősége van választani egy kevesebb modellt tartalmazó kategóriából, ezek a passzív futópadok (alkalmasak lassabb futáshozsétához vagy felépüléshez) vagy a rengeteg modellt tartalmazó aktív futópadokból (gyorsabbak, alkalmasak komolyabb edzésre). Figyelembe véve a rengeteg modellt ebben a kategóriában ajánljuk alaposan átnézni az árkategóriákat és csak aztán választani. A futópadokról továbbá sokat elmond a márkája is – az InSPORTlineMaster és Life Fitness futópadok egyértelműen a legjobbak közé tartoznak.

Kulcsfontosságú szerepet kell, hogy kapjanak a futópad paraméterei is. Az aktív futópadoknál mindenekelőtt a motor teljesítménye, valamint a választható sebességek beállítása. Figyelni kell továbbá a szalag méreteirehosszára és szélességére. Ne feledje, minél nagyobb a szalag, annál kényelmesebb és egyszerűbb futás várja magát. A sebesség ellenőrzésének a lehető legegyszerűbbnek kell lennie és a kijelzőn kellene korrigálni. Ne hanyagolja el az olyan dolgokat sem, mint a futópad stabilitása, amit a technikai útmutatóban nem olvashat. Ezt a legjobb kipróbálni és ha a futópad nem stabil, más terméket választani. A kevésbé stabil futópadoknál ugyanis sérülést kockáztat. A külsőt és a tárolhatóságot hagyja a végére, ez nem annyira fontos. A végén még ajánlott megnézni, milyen további kiegészítőket tartalmaz. Ha megfelel az elvárásainak és a paraméterei is kedvezőek, ellenőrizze le az árát. Ha az ár is megfelel és megengedheti magának, akkor a futópadot aggodalom nélkül megveheti.

back to menu ↑

Hogy néz ki az ideális ár/érték arány?

Az utolsó dolog, amiről még nem beszéltünk a futópadok árai. Eddig csak megemlítettük őket. Nézzük tehát meg közelebbről a dolgot. Előre ajánlott a futópadokat ár szerint kategorizálni. Megengedjük a fent leírt csoportosítást használni, szerintünk elég célravezető:

  • Passzív futópadok – az áruk 6 000 és 123 000 Ft között mozog.  Azt, hogy mi jellemzi őket, már elmondtuk – nem felelnek meg tökéletesen a teljes mértékű és professzionális edzéshez, korlátozott használhatósággal rendelkeznek és a futás rajtuk sok energiába kerül, mert saját maguk hajtsák. Pont ezért olcsók és egyszerűk.
  • Aktív futópadok 150 000 Ft-ig – ebben a kategóriában találkozunk azokkal a futópadokkal, amelyeket a vásárlók általában vesznek. Alapjába véve egyszerű gépekről van szó 2,5 lóerő teljesítményig, végsebességben körülbelül 14 kilométer per óráig. Semmiképp sem rossz berendezésekről van szó, de kisebbekkevésbé stabilak, ami az árukat tükrözni.
  • Aktív futópadok 150 000 és 250 000 Ft között – itt nyugodtan beszélhetünk a futópadok középkategóriájáról. A teljesítményük 3 lóerő körül mozog, némely esetben meghaladja, végsebessége pedig eléri a 20 kilométer per órát. Ezeknek a futópadoknak az előnye a masszív szerkezetelfogadható teherbírás és rugalmasság. Valamint kijelzővel vannak ellátva alap fukciókkal.
  • Aktív futópadok 250 000 Ft fölött – itt a futópadok legkomolyabb modelljeihez jutunk. Ez egy nagyon széles kategória, mert egy-egy futópad ára elérheti a négyezer eurót is…engedjék meg, hogy egy határt szabjunk – 480 000 és 650 000 Ft olyan futópadokról beszélünk, amelyeket háztartásban is ki lehet használni, a drágábbak már inkább profi sportolóknak kedvezőek vagy fitnessz központoknak. Általánosságban elmondható, hogy a teljesítményük ezeknek a futópadoknak 4,5 és 5 lóerő is lehet, míg a végsebesség gyakran 20 kilométer per óra fölé jut és könnyed korrigálással rendelkeznek. A kezelhetőségük egyszerű, gyakran érintőképernyővel rendelkeznek. Továbbá az összes funkcióval rendelkeznek, amelyek hatást gyakorolnak az edzésre és tökéletesen rugalmasak.

back to menu ↑

Leggyakoribb hibák edzés közben: rossz cipő és nem megfelelő bemelegítés

Még mielőtt rátérne a futópadon való edzésbe, figyelmébe ajánljuk a leggyakoribb hibákat, amiket az ember elkövet. Mindegyiknek van ugyanis egy közös pontja – sérülést veszélyeztet és csökkenti az edzés hatékonyságát. Mit kéne tehát elkerülniük?

Mindennek az alapja a megfelelő nyújtás

Minden edző és sportoló, aki rendelkezik valamilyen tapasztalattal ugyanazt fogja elmondani. A nyújtás teljes mértékben alap dolog és az edzés legfontosabb része. Ez érvényes az otthoni és szabadidős mozgásra is. Az izmokat nagyon fontos kellőképpen átnyújtani. Tanulja meg a nyújtás technikáját, törekedjen arra, hogy futás előtt pár gyakorlattal az összes izomcsoportot átnyújtsa. Ha ezt a részt kihagyja, legjobb esetben görcsölni fog és az edzés után fájni fog mindene, rosszabb esetekben izomszakadás is bekövetkezhet, amit senki sem szeretne. Az izmoknak jót tesz, ha nem kezdi el rögtön a teljes mértékű edzést, hanem sétából tér át lassú futásba és ha úgy érzi, hogy már bemelegedett csak akkor kezd edzeni. Az edzés után is hasonlóképpen kéne levezetni – először lassabb futás, majd folyamatosan csökkenteni az intenzitást a vgén pedig szintén nyújtani ajánlott. Ennek köszönhetően csökkentjük az izmokban levő tejsavat, amely az izmokban marad és edzés után fájdalmat okoz.

Strečink
Běžecké pásy funkce

Minőségi cipő és rugalmas futópad

Ha megfigyelik a pályákat, ahol profi atléták futnak, észrevehetnek egy dolgot. Nincs kimondottan kemény felületük. Egy átlagember nem is gondolná, hogy nem mindegy, hogy füvön, betonon vagy salakon fut. Minél rugalmasabb felületet választ, annál jobb. Erről már beszéltünk a cikkben – a kemény felület nagyon kemény érkezést jelent, ahol az egész test súlya a lábakra helyezkedik, a térden és a sípcsonton keresztül egész a bokáig. Ha a talaj rugalmas, semmi nem történik. Kemény talajon viszont az összes energia csökkentésére csupán két ízület, a térd és a boka szolgál aminek következtében kopnak. Valamint a kemény felületen való futás kényelmetlen. Törekedjen tehát a futópad vásárlásakor a megfelelő rugalmasságra.

Továbbá meg kell említenünk, a helyes cipő kiválasztását. A saját futópadon való edzés gyakran vezet ahhoz, hogy nem kell ügyelnie semmilyen további formális dologra és ha leegyszerűsítjük, azt csinál, amit szeretne. Ez viszont nem igaz. Még a futópadon való futásra is kivétel nélkül sportcipőt kell hasznáni, amiben a szabadban is futna. Semmilyen magasított sarkak vagy papucsok. A lábnak a cipőben stabilnak kell lennie (főleg a bokánál), valamint kellőképpen feszesnek. Cipő nélkül edzeni menni gondoljuk senkinek nem jut az eszébe. Miért mondjuk ezt mind el? Két okból is – feszes, kényelmes sportcipőben edzeni biztonságosabb, mint mondjuk magassarkúban, valamint a sportcipőnek is van bizonyos rugalamassága. Ezzel csökkenti a csontok kopását.

Ne kezdjen el túl intenzíven edzeni

Bízunk benne, hogy többségük azért vásárol futópadot, hogy kezdjen magával valamit – vagy le szeretne fogyni vagy legalább egy kicsit fejleszteni a kondícióját. Ettől függetlenül érdemes a legalacsonyabb szinten kezdeni és folyamatosan növelni az intenzitást. Teljes gőzzel kezdeni a gyakorlatban csupán egy dolgot jelent. Az első edzésen teljesen kikészíti magát, másnap reggel minden izma fájni fog és a hatékonysága kicsi lesz, mert extrém terhelésnél a szervezetünk spórol az energiával. Mindig kezdjen tehát alacsonyabb szinten és ha a következő szint még túl soknak tűnik, várjon inkább, ne siesse el. Idővel úgyis eljut hozzá, de sokkal felkészültebb lesz.

Ideális edzések száma egy héten? Három – öt hetente!

Ez egy bebizonyított tény. A mindennapi edzést profi sportolóknak kellene alkalmazniuk, akiknek nem csupán az állóképesség megtartására van szükség, hanem folyamatosan kell fejlődeniuk és kész kell lenniük a versenyekre. A hétköznapi emberekre viszont kicsit más érvényes. A legnagyobb előrelépést akkor éri el, ha minden második nap fog edzeni. Tehát felváltva terheli és regenerálja az izmokat. Valamint… nem mindenki képes a mai világban naponta edzeni és és megtartani ezt a kontinuitást a munkahely, barátok vagy bármely más aktivitás miatt. Az edzés hossza, amely megfelelő, húsz és hatvan perc között mozog (a nyújtást ne számolja bele). A rövidebb edzéseknek nincs értelme, mert a testnek nem is sikerül bemelegednie, ahogy az edzés túlzott meghosszabbításával is csak izomsérüléseket és teljes kimerültséget kockáztat. Hosszútávra nézve mindkettő rossz hatást gyakorol.

Sose eddzen betegen!

Az utolsó javaslatunkra nagy súlyt fektetnénk. Ha megbetegszenek, ne eddzenek mindaddig, míg a test teljesen ki nem gyógyul. Még Jaromír Jágr sem edz betegen vagy sérülten. A beteg testnek ugyanis teljesen más az anyagcseréje, mint az egészségesnek. Továbbá, pont a betegségnek köszönhetően a test kevesebb energiát képes előállítani. A folyamatos edzés betegség közben (vagy nem teljes felépülés esetén), árthat önnek, gyakran komoly mértékben. A legkevesebb, ami történhet az, hogy a testét elgyengíti pont akkor, amikor erősnek kell lennie, hogy megvédje a betegségtől. Az edzésbe fektetett energia hiányozni fog a testnek. Rosszabb a tény, hogy betegség esetén az izmai jobban fájnak, rosszabbodik a légzése ami, további tüneteket vált ki. Ezek is negatív hatást gyakorolnak az edzésre, ami önnek elég kényelmetlen lesz.

Némely tudományos kutatásnak köszönhetően bebizonyosodott, hogy az edzés betegség közben nem csak egyszeri, hanem krónikus visszatérő fertőzéshez vezethet, amely a test bizonyos részén letelepszik és nagyon sokáig tart megszabadulni tőle. A világ profi sportolóival is (legyen foci, jégkorong vagy tenisz) megesett már, hogy egy egyszerű fertőzés megtámadta a szivettüdőt vagy izületeket és a karrier folytatását nem tette lehetővé a sportolónak. Ha lázas, végképp nem kéne edzeni! Kiszáradást kockáztatna, ami összefüggésbe hozva a fent leírtakkal a szervezet összeomlásához vezethet. Ha megbetegszenek, de mindenáron edzeni szeretnének, válasszanak inkább pár rövid, gyakorlatot, amelyek nem megterhelőek, például rövid sétát a futópadon majd folytassa a gyógyulást. Ennek köszönhetően az állóképessége megmarad, de nem fárasztja ki magát. Amint felépült, ismét fokozatosan növelheti az intenzitást, míg el nem éri az eredeti szintet.

Jelen pillanatban ennél több nem jut eszünkbe, de így is sok van belőle, amire az edzésnél figyelnie kellene, valamint amit nem kellene csinálnia edzésnél. Mivel segítettünk a futópad kiválasztásában, szeretnénk továbbá, ha jó szolgálatot tenne és nem szeretnénk semmiképpen sem, ha valahogy esetleg ártana magának. Tehát sok sikert és sportra fel!