Legjobb szobakerékpárok 2023

  • Spóroljon pénzt és kímélje meg az idegeit a megfelelő szobakerékpár kiválasztása során.
  • Válasszon a teherbírás, a teherfokozatok száma, a vezérlés és az ár/érték arány alapján.
  • Derítse ki, hogy hol lehet a legolcsóbban megvásárolni.

Rotopedy bez pozadí

TOP szobakerékpárok 2023

Bevezetés

kondíció megfelelő szinten tartása manapság nemcsak a fiatalabb emberek között, de a középkorúak és nyugdíjasok körében is nagy trendnek számít. Természetesen a jó kondíció elérésének az egyik lehetősége az edzőtermek rendszeres látogatása, ahol szó szerint karnyújtásnyira lehetnek tőlünk a professzionális gépek és bármikor tanácsot kérhetünk a teremedzőktől, hogy hogyan tudjuk őket a lehető leghatékonyabban kihasználni. De néha megéri, ha otthon is van lehetőségünk edzeni. Hiszen nem mindenkinek felel meg valahol ott edzeni, ahol sok további ember edz, otthon kényelmesebb és megvan a magunk privát szférája is. Ráadásul edzés közben az Önhöz közel állókkal is töltheti az időt és nem kell sehová utaznia vagy sétálnia miatta. Nem utolsó sorban biztos lehet benne, hogy ha szeretne tekerni a szobakerékpáron (ami mellesleg egy nagyon népszerű edzésmód), hogy biztosan szabad lesz és nem kell majd várnia, amíg valaki befejezi az edzést.

Edzőgéppel rendelkezni otthon sok előnnyel jár, és ha elég megőrizni a jó fizikai kondíciót és nem szeretne valamilyen sporttal professzionálisan is foglalkozni. Ebben az esetben természetesen a fitness központok és edzőtermek látogatását, valamint a konzultációt egy edzővel nem hagyhatja ki (természetesen vehet otthonra is egy szobakerékpárt, és néha elmehet ráadásként edzeni az edzőterembe). Mindegy, hogy professzionális sportoló vagy inkább csak a szabadidejében szokott edzeni, mindenképpen oda kéne figyelnie az edzőgépek megfelelő kiválasztására. A mai tesztünk, amely a szobakerékpárokkal fog foglalkozni, segíthet Önnek ebben. Még ha nem is tűnhet úgy, a piac szó szerint tele van szobakerékpárokkal, és az egyes modellek jobban eltérnek egymástól, mint azt gondolná. A legalapvetőbb különbségek a vezérlésben, a teherbírásban, a nehézségi fokozatokban, de a fékekben és a teljes konstrukcióban is jelen vannak.

Éppen ezért döntöttünk úgy, hogy elkészítjük 2023 szobakerékpár tesztjét, és megpróbálunk Önnek segíteni a választásban. A tesztünk része ugyanis nemcsak a szobakerékpárok véleményezése, de egy nagy cikk is, amely ezzel a problematikával foglalkozik. A hogyan válasszunk szobakerékpárt ugyanis egy olyan kérdés, amelyre nem lehet néhány mondatban válaszolni. Át kell gondolni a szokásainkat, hogy mit részesítünk előnyben, át kell vennünk az egyes paramétereket és a választás kritériumait, valamint megérteni, hogy melyik érték mit jelent. Természetesen más gépet kell választania egy átlagos sportolónak-amatőrnek, mint egy profi futballistának. Nézzük tehát meg, hogy a piacon lévők közül melyik szobabicikli lesz Önnek a legalkalmasabb, és miről nem kéne megfeledkeznie a vásárlás során.

back to menu ↑

Mit válasszunk az edzéshez: futópadot, trénert, taposót vagy szobakerékpárt?

Ha csak most fogja elkezdeni erősíteni a fizikai kondícióját, akkor talán az az alapvető kérdés, amit feltesz, hogy milyen edzőgépet válasszon. Otthon két alapvető edzőgép szolgálhat az edzésre – futópad és szobakerékpár. Esetleg néhány további is. Nézzük meg tehát, mielőtt még áttérnénk magára a szobakerékpár tesztre, hogy melyik előnyösebb közülük, ugyanis érvényes, hogy mindegyiknek más előnyei vannak és egy kissé más testrészünkre hatnak.

Szobakerékpárok

szobakerékpárok a legrégebbi edzőgépek közé tartoznak. Elsősorban a lábizmok (pontosabban a vádli, a comb- és a farizmok) erősítésére szolgálnak. Szerkezetét tekintve alapvetően a biciklizést szimulálja (ezért nem csoda, hogy az aktív kerékpározók körében a legkedveltebb edzőgépek közé tartozik). Alkalmas könnyű kardió edzésre vagy bemelegítésre a terhelés előtt, továbbá zsírégetésre is. A rendszeres edzés segít lefogyni, formálni az alakot és növelni az állóképességet. A megfelelő beállítások esetén fejlesztheti a mozgás dinamikáját is. Az edzés a szobakerékpáron viszonylag kényelmes, a nehézségi fokozat beállításával az edzés nehézségét is megváltoztathatjuk. A mai tesztünk ezzel az edzőgéppel fog foglalkozni.

Futópadok

futópadok a szobakerékpárral ellentétben más edzést szimulálnak – futást, illetve sétát. Számos ember ezt a két edzésmódot azonosnak tekinti, de ez nem így van. A futópadon edzve erősödnek a vádli, a comb- és a farizom, valamint a váll- és a hátizom is,viszont leterheli a térdet és a bokát is. A megfelelő nehézség és emelkedő beállítása ezeken a gépeken sokkal fontosabb, mint a szobakerékpár esetében. Egy további különbség az a tény is, hogy az edzés valamivel kevésbé kényelmes. A futópadok elsődleges célja a kondi és az állóképesség javítása, valamint a zsírégetés. Ezekről a készülékekről többet is olvashat a futópad tesztünkben, amely nem olyan rég jelent meg.

Trénerek

trénerek némely szempontból hasonlítanak a szobakerékpárra. Maga a mozgás a tréneren azonban egyáltalán nem hasonlít a biciklizésre, és sokkal inkább a klasszikus futáshoz, a gyorsgyalogláshoz, illetve a sífutáshoz közelít. Az előző gépekkel ellentétben ezek az edzőgépek nem a nagy sebességű edzésre és a határok kitolására készültek, inkább kardió edzésre és a kondi megőrzésére. A sprint helyek inkább hosszú távú futásra edzhet velük, ha már valamihez próbálnánk hasonlítani. Nagy előnyük, hogy a lábizmokon kívül segítenek a karizmokat is megerősíteni, de az előző két típussal (főleg a futópaddal) ellentétben nem terhelik úgy le az ízületeket. Ennek köszönhetően sokkal jobban ki tudják használni a szeniorok vagy a túlsúllyal küszködők is.

Taposógépek

Kicsi és könnyű készülékek, amelyek leginkább a lépcsőzést és magas lépéseket szimulálják. A konstrukciójukat tekintve egy kicsit a trénerekre hasonlítanak. Nagyon egyszerűek és segítenek formálni a vádlit, a combot és a popsit, miközben hosszútávon nézve növelik az állóképességet is. Másrészt ez a mozgástípus nagyon leterheli a térd- és csípőizmokat, tehát a taposógépeket ésszerű határok között kell használni.

back to menu ↑

Szobakerékpár teszt 65 000 Ft-ig

Viszonylag olcsó szobakerékpárok, amelyek alapvető dolgokra képesek, azonban a legtöbb érdekes funkció hiányzik, és a vezérlés szinte kivétel nélkül manuálisan történik. Ha olcsó szobakerékpárt keres, akkor ideálisak.

Rotoped do 5000

Szobakerékpárok 65 000 Ft-ig és jellemzőik

Feltételezzük, hogy ha egészen idáig elolvasta a cikkünket, akkor már úgy döntött, hogy beszerez otthonra egy szobakerékpárt. Mondjunk ezért ezekről a készülékekről egy kicsit többet. Kezdjük a szobakerékpárok teljes konstrukciójával. A konstrukció leginkább a bicikli konstrukciójára hasonlít. A szobakerékpárok ugyanis kerékpárüléssel (többnyire állíthatóval), pedálokkal és kormánnyal is rendelkeznek. Csak a kerekek hiányoznak, a szobakerékpár ugyanis olyan konstrukcióval rendelkezik, amely a kerekek jelenlétét nem teszi lehetővé. A kormányon található a nehézség vezérlése és a kijelző, amelyen az alapvető adatokat láthatja az edzéséről (leggyakrabban a sebességet, a megtett távolságot vagy az elégetett kalóriákat). A jobb modellek esetében ezen a helyen található a vezérlőszámítógép is. Ezen részek ergonómiájának a lehető legjobbnak kéne lennie, hogy az edzés kényelmes legyen, ráadásul jól is kell választani szobakerékpárt, hogy megfeleljen magának Önnek is, és az Ön magasságához és testsúlyához való legyen. A szobakerékpár belsejében található a váltó rendszer, amelynek segítségével növekszik vagy csökken a terhelés szintje (az Ön által meghajtott középső kerék vagy jobban vagy kevésbé fog fékezni).

A gyakorlatban két vezérlő rendszer létezik – manuális, amely esetében a terhelést egy tekerőgomb segítségével változtathatja meg, vagy elektronikus, amely esetében a vezérlésre egy számítógép szolgál. Ennél a rendszernél használhatja az úgynevezett HRC rendszert (Heart Rate Control), amely esetében beállíthatja a pulzusszámot, amellyel rendelkezni szeretne és a számítógép ennek megfelelően módosít a terhelésen, vagy használhatja a gyári beállítású programok rendszerét is, amelyek esetében kiválasztja az útvonalat és a számítógép annak megfelelően állítja be Önnek az ellenállás fokozatait. A szobakerékpárok a tápellátás módja szerint is eltérhetnek egymástól – akkumulátoros és hálózati tápellátást különböztetünk meg. Természetesen a szobakerékpárt saját energiával viszi mozgásba, de a kijelző vagy a számítógép tápellátást igényel.

Előnyök

Alacsonyabb ár Egyszerű vezérlés

Hátrányok

Hozzáadott funkciók nélkül Kisebb komfort edzés közben Gyakran kisebb teherbírás a drágább modellekkel összehasonlítva

back to menu ↑

Szobakerékpár teszt 65 000 és 130 000 Ft között

Ebben a kategóriában átlagos szobakerékpárokat talál, amelyek a legtöbb felhasználó számára elégségesek lesznek. XXX forintos árért egy olyan gépet szerezhet, amelyen tud edzeni, miközben nem lesz megkurtítva az alapvető funkcióktól, például a pulzusszám mérésétől a mellkaspánt segítségével. Ráadásul ebben a kategóriában már megjelennek számítógéppel vezérelt modellek is.

Szobakerékpárok 65 000 - 130 000 Ft közt és jellemzőik

Általánosságban ezekre a szobakerékpárokra mindaz érvényes, mint az előző kategóriára. Olyan gépek ezek, amelyek egy rögzített kerékpárra hasonlítanak, és amelyet saját energiával kell működésbe hozni, amellyel zsírt égethet el és erősítheti a lábizmait. Ebben az árkategóriában már valamivel fejlettebb gépeket várhat, amelyek a fitness boltok legtöbb vásárlójának már kielégítik az igényeit. Megtalálhatja rajtuk az alapvető funkciókat, amelyek kellemesebbé és jobb minőségűvé teszik az edzést. Ezen funkciók feladata az edzés lehető legjobb feltételeinek megteremtése, valamint a lehető legjobb visszajelzés nyújtásaNagyobb a teherbírásuk is, amely akár a 150 kg-ot is túllépheti. A stabilitás és a készülék kényelmessége is jobb, amelyek olyan tényezők, amelyeket edzés közben biztos értékelni fog.

Előnyök

Nagyszerű ár-érték arány Nem hiányozik pár alapvető mérés Könnyebb vezérlés jobb teherbírás és stabilitás

Hátrányok

A haladó sportolók számára hiányozni fognak a nem igazán elterjedt funkciók
Rotoped do 10000

back to menu ↑

Szobakerékpár teszt 130 000 Ft felett

A szobakerékpárok egy olyan osztályához jutottunk, amelyekből a professzionális sportolók válogatnak. Olyan szobakerékpárokat találhat itt, amelyek ára meghaladja a 250 000, sőt, akár a 350 000 Ft-ot isám cserébe nagyszerűen felszereltek. Modern funkciókkal rendelkeznek, amelyek lehetővé teszik az edzés jobb megfigyelését és egyúttal beállítását. A kényelmes, számítógépen keresztüli vezérlés ebben a kategóriában teljesen hétköznapi.

Rotopedy od 10000

Szobakerékpárok 130 000 Ft felett és jellemzőik

Ebben az osztályban nagyon jó szobakerékpárokat találhat. Az áruk bizonyos körülmények között még a 600 000 Ft-ot is meghaladhatja. Ezek olyan edzőgépek, amelyet nemcsak egy átlagos felhasználó tudnak értékelni, hanem az aktív sportolók is. Röviden szólva – ez a kategória a piacon szereplő csúcsminőségű termékeket foglalja magába. A pulzus és egyéb, edzéssel kapcsolatos adatokmérésén kívül és saját eredmények létrehozásán kívül beállíthat például a számítógépen egy valós útvonalat a Google Maps térkép alapján vagy hosszútávon figyelheti a BMI értékét. Csak arról ne feledkezzen meg, hogy az edzés hatásáról nem a készülék minősége dönt, hanem az Ön hozzáállása és az alapvető edzőszabályok betartása is. Ezeknél a modelleknél a stabilitás és a biztonság csak természetesnek számít. A szobakerékpárok teherbírása általában 150 és több kilogramm felett mozog. Összességében ugyan kissé összetettebb a vezérlésük, de ha sikerül megbirkózni vele, akkor egy igazi professzionális segédeszközt kapunk az edzéshez.

Előnyök

Segítenek jobb minőségűvé tenni, a saját igényeihez és képességeihez igazítani az edzést Technológiailag fejlettek Általában valós útvonal is létrehozható rajtuk

Hátrányok

Magas ár Bonyolultan vezérelhető készülékek

back to menu ↑

Mely szobakerékpár márkák számítanak hitelesnek és hagyományosnak hazánk piacán?

Ami a márkákat illeti, a fitness gépek esetében nem olyan gazdag és sokrétű a választék, mint más áruk esetében. Nem olyan sok vállalat van, amely ezekkel foglalkozik, másrészt viszont mégis megéri megismerni a hagyományosakat és jól beváltakat. Azt kérdezi miért? Tapasztalatunk (nem csak ebből kifolyólag, de az előzetes tesztek alapján is) ugyanis olyan, hogy az ismert márkák sokkal jobb minőségű modelleket kínálnak, már csak azért is, mert nem engedhetik meg a nevük hitelességének lerombolását, és sokkal több eszköz áll rendelkezésükre, amelyeket befektethetnek a fejlesztésbe. Végül, de nem utolsó sorban a sokkal hosszabb távú tapasztalat is szerepet játszik, amellyel pl. az InSPORTline vagy a Kettler márkájú szobakerékpárokat gyártó cégek rendelkeznek. Nézzük meg közösen, melyik vállalat termékébe érdemes befektetni. Nem tudjuk mindet összegezni, de legalább a legjobbakat szeretnénk megemlíteni.

back to menu ↑

Hogyan válasszunk szobakerékpárt? Elsősorban a saját preferenciáit mérlegelje

A cikk lényegéhez érünk, mégpedig a szobakerékpár kiválasztásáról szóló fejezethez. Ahogy azt már néhányszor finoman megjegyeztük, minden azon múlik, mit részesít előnyben. Jól jegyezze meg, hogy minden szobakerékpár más felhasználói csoportnak van szánva. Más készüléket használ az idősebb korosztály, mást a profi sportoló, és mást a szabadidős tevékenységet folytató felhasználó. Figyelembe kell venni a testsúlyt, a magasságot, meg kell nézni a szobakerékpár szerkezetét (figyelembe kell venni a súlyát és anyagát, de az egyensúlyozást is), valamint nem szabad megfeledkezni a vezérlést illető kritériumokról sem. Amennyiben a szobakerékpáron a család, vagy a sport csoport több tagja is fog tornázni, abban az esetben kompromisszumot kell találni, vagy beszerezni egy olyan szobakerékpárt, amely ebben az esetben variálható (állítható kormány vagy nyereg). Néhány dolog, amelyet mindjárt az elején tisztázni kell:

  • Mi a célja – fogyni, edzeni, megtartani a kondíciót,…
  • Mit vár el a szobakerékpártól – szabadidős kerékpározást, profi edzést eredménnyel,…
  • Ki fogja a szobakerékpárt használni – ön, rokonok vagy barátok,…
  • Milyen gyakran fogja használni – naponta, párszor hetente, párszor havonta,…

Amint meg tudja válaszolni az előző kérdéseket, egy kicsit tovább léphetünk a szobakerékpár kiválasztásában.

Alapvető szobabicikli típusok

Alapvetően a szobakerékpároknak három típusát különböztetjük meg, mi azonban úgy döntöttünk, hogy csak az ülő szobakerékpárokat fogjuk tesztelni (azokat, melyeket a leggyakrabban láthatnak). Mindezt teljesen gyakorlati okokból tettük – még mindig ez a piacon legkönnyebben elérhető típus, amely igazán közkedvelt. Ezen felül az egyes szerkezeti típusok csupán alapvető meghatározásukban és jellemzőikben különböznek egymástól.

  • Ülő kerékpárok – hagyományos szobakerékpárok, közkedveltek és a legelterjedtebbek. A hagyományos kerékpárokhoz hasonló alapelven működnek, az edzés rajtuk egyszerű, nem túl megerőltető és ráadásul jól tárolhatók. Zsírégetéshez vagy a fizikai állapot növeléséhez ideálisak.
  • Spinning szobakerékpárok – szobakerékpárok, melyek fokozatosan nyerik el népszerűségüket. Leggyakrabban a fitness termekben találkozhatnak velük, hatékony edzést tesznek lehetővé, amihez némi tapasztalatra van szükség. Az ilyen gépeken történő edzés hasonlít a kerékpározáshoz, de mégsem ugyanolyan. A különbség legfőképpen abban nyilvánul meg, hogy itt már nem teljes ülőhelyzetben sportol. Jól tárolhatók, de a hagyományos szobakerékpároktól drágábbak és inkább a fizikai állapot és teljesítmény növelésére alkalmasak, mint fogyáshoz.
  • Háttámlás szobakerékpár – utolsó és legkevésbé megszokott típus. Ez olyan szobakerékpár típus, melyen az edzés az ülésen ülve történik. Elsősorban fogyatékkal élőknek, hátrányos helyzetűeknek és rehabilitációs célokra ajánlott típusról van szó. A sérülést elszenvedett sportolóknak is megfelelő. Nem nagyon hatékony testmozgást biztosítanak, ráadásul ezek a szobakerékpárok nem összecsukhatók és gyakran drágák is, de abban az esetben is lehetővé teszik a testmozgást, amikor a hagyományos szobakerékpár azt nem teszi lehetővé.

Rotoped Kettler

Hogyan értékeljük a szobakerékpárt használó magasságát és tömegét

Amint már említettük is, nem csupán a szobakerékpár paraméterei, hanem az Ön magassága és súlya is nagyon fontos. Döntő adatokról van szó. Edzés során természetes helyzetben kéne lennie, el kell érnie a pedálokat, azonban nem szabadna nagyon mozgatnia a térdeit, magasságának olyannak kell lennie, hogy a szobakerékpár stabil maradjon, valamint nem szabad meghaladni a szobakerékpár teherbírását. Példaként egy hagyományos családot képzelhetünk el. Más szobakerékpárra lesz szüksége a magas, robusztus férfinak, míg megint másra az alacsonyabb és könnyebb nőnek, valamint más, kisebb szobakerékpár szükséges gyerekeknek, például tizenegy éveseknek. Annak érdekében, hogy ne kelljen minden családtagnak külön egy-egy eszköz vásárolni, a gyártók állítható magasságú, állítható ülésmagasságú és állítható helyzetű kormánnyal ellátott szobakerékpárokat gyártanak. Fontos megfigyelni a tartományt, amelyben az egyes értékek beállíthatók, ezért vásárlás előtt érdemes leellenőrizni, hogy az Ön által kiválasztott szobakerékpár megfelelő-e az Ön számára. Amennyiben Ön kisebb/nagyobb, mint az adott tartomány, megtörténhet, hogy az edzés kényelmetlen, kellemetlen és fájdalmas lesz az Ön számára. Amennyiben túlságosan meghaladja a korlátozásokat, a szobakerékpár kevésbé lesz stabil.

Második fontos tényező az Ön testsúlya. Ugyan nem szokás erről beszélni, most mégis elkerülhetetlen. Minden szobakerékpár megszabott teherbírással rendelkezik, és amint ezt az értéket meghaladja, fenn áll a veszélye, hogy tönkreteszi a szobakerékpárt. A maximális feltüntetett teherbírást egy határként kell felfognia, amelyet ha meghalad, nem használhatja tovább a szobakerékpárt. Ezért érdemes egy kis tartalékot felszámolni az Ön testsúlyához. Megtörténhet, hogy felszed pár kilót, és elég kellemetlen lenne, ha ezt követően nem használhatná a szobakerékpárt. Ezen felül, minél kevésbé éri el súlya a határértéket, annál hosszabb lesz a szobakerékpár élettartama. A szobakerékpárok teherbírása olcsóbb eszközök esetén 100 kilogramm körüli. A népesség többségének ez elegendő. Amennyiben Ön ettől többet nyom, akár 180 kilogramm teherbírású szobakerékpárt is választhat. Ez a gépek maximum teherbírása.

Szobabiciklik felosztása a nehézségi szint vezérlése alapján

A szobakerékpárok további fontos jellemzője a terhelés beállításának módja. Ez általában hasonló a fitness eszközöknél. Épp úgy, mint a hagyományos kerékpározásnál, a szobakerékpáron is beállíthatja a nehézségi szintet. A természetben ugyanis nem halad folyamatosan egyenes úton. Minél nagyobb szintű terhelés, annál több erőre és energiára lesz szüksége az edzés során. Általánosan két típusú vezérléssel találkozhat a szobakerékpároknál:

  • Kézi működtetésű szobakerékpárok – a terhelést Ön állítja be kézzel. Leggyakrabban forgó gomb segítségével, vagy egy skálán görgetve állítható be. Ebben az esetben jobb a skálás megoldás (minél több fokozat, annál jobban szimulálhatók az útvonalak). Néhány szobakerékpár folyamatos szabályozással rendelkezik, azonban így nehezebb meghatározni, milyen fokozaton halad az adott pillanatban, valamint némi tapasztalatra is szüksége lesz . Olcsóbbak (körülbelül háromszáznyolcvanöt euórig) és egyszerűbbek, azonban kevesebb funkcióval rendelkeznek.
  • Számítógéppel vezérelt szobakerékpárok – modernebb és technológiai szempontból fejlettebb szobakerékpárokról van szó. Gyakran nem akadályozzák meg a terhelés saját beállítását, azonban lehetővé teszik az egyes útvonalak profilja alapján történő automatikus beállítást, esetleg az Ön igényei szerinti beállítást (például reagálhatnak a pulzusra). A terhelés összes beállítását számítógép vezérli, így Önnek semmivel nem kell foglalkoznia az edzés során. Főként otthoni környezetben jobb az ilyen típusú szobakerékpár, mivel “áttekintése” lehet saját maga felett. Leginkább kevésbé tapasztalt sportolók fogják értékelni. Az elektromosan vezérelt szobakerékpárok azonban általában drágábbak és kissé bonyolultabb a vezérlésük.

Szobakerékpár fékrendszere és annak kiválasztása

Minden szobakerékpárnak rendelkeznie kell bizonyos fékrendszerrelEz összefüggésben van az ellenállással és a terheléssel. Mivel a szobakerékpár egy helyen áll, nem lehetséges úgy használni a váltórendszert, mint a hagyományos kerékpárok esetében. Éppen ezért használatosak az olyan fékrendszerek, amelyek lelassítják az Ön által hajtott lendkereketKorábban olcsó fékrendszereket használtak, azonban ezek zajosak voltak, valamint időnként javítani kellett őket, ezen felül nem voltak elég hatékonyak. A gyakorlatban két alapvető elven működnek. A legtöbb olcsó szobakerékpár úgynevezett mágnesfék rendszerrel rendelkeznek. A felületi ellenállást ebben az esetben állandó mágnes biztosítja, amely megváltoztatja a fékezési hatást a lendkerékhez viszonyított helyzet megváltoztatásával. Az ilyen fék csendes és hosszú élettartamúMég hatékonyabb és modernebb az indukciós (elektromágneses) fékrendszer. Ez általában a drágább, profi szobakerékpárokban van jelen. Ezt a féket elektromágneses tekercs képezi, miközben a számítógép az orsóban lévő áramot vezérli, amely segítségével a fizika törvényei szerint a mágneses mezőre is hat. Ez a rendszer teljesen zajmentes, pontos és hibátlanezen felül nagy terhet is kibír, nagy sebességeknél is használható.

A lendkereket jobb nem alábecsülni

A szobakerékpárok egy láthatatlan része a lendkerék. Ennek ellenére mégis elengedhetetlen. Egy olyan komponensről van szó, amely a szerkezet működését biztosítja. Mindenekelőtt ennek súlyát kéne figyelembe vennie. Minél nehezebb a lendkerék, annál folyamatosabb a kerékpározás. Ezen felül a nehezebb lendkerék nagyobb terhelhetőséget is biztosít. Az olcsóbb szobakerékpárok esetében a lendkerék súlya körülbelül három kiló, ami jó edzéshez kevés. Legalább öt kilogramm súlyú lendkerék választását ajánljuk, ideális azonban még több (a lendkerék súlya akár tíz kiló is lehet). Ezt követően a kerékpározás folyamatos lesz, nem fog akadozni, a több terhelési szakasz optimális és hatékony edzést biztosít. Végezetül jó, ha a teherkerék központi elhelyezésű, valamint golyós csapágyakkal ellátott – az edzés csendesebb és kényelmesebb.

Szobakerékpár keret és a teljes konstrukció

Edzés szempontjából fontos a szobakerékpár kerete és annak szerkezete. Ezek a paraméterek nagy mértékben összefüggenek a teherbírással, amelyről már beszéltünk. Minél tartósabb és masszívabb szerkezet, annál nagyobb lesz a szobakerékpár teherbírása. Azonban további dolgokra is hatással van – a dizájn, az élettartam és az edzés soráni kényelem. Fontos tudni jól kiválasztani, valamint nem kell félni segítséget kérni a szakértőktől, amennyiben ez megoldható. Az anyagnak tartósnak kell lennie, nem szabad, hogy verejték hatására rozsdásodjon, valamint nem szabad, hogy egy bizonyos idő elteltével deformálódjon. A szobakerékpár nem ingadozhat Önnel. Ezen felül az is fontos, hogy a szerkezet megfelelően ergonomikus, valamint, hogy a szobakerékpár minden egyes része megfelelően kényelmes legyen. Amennyiben az edzésnek szórakoztatónak kell lennie, semmiképpen sem fájhat.

Ülés, kormány és pedál a kényelmes edzésért

Az, hogy az edzés nem fájhat, annyit tesz, hogy a szobakerékpár minden részletét az Ön igényeihez alakíthatja. Fontos, hogy jól üljön a szobakerékpáron, ellenkező esetben másnap már az ágyból való kikelés is problémát okozhat. Ezen felül a kormány elhelyezése is fontos, megfelelő helyzetben kell lennie a testhez képest. Utolsó sorban a szobakerékpárnál olyan pedálnak kell lennie, amely jól tartja a lábat, nem csúszik le róla a cipő talpa, valamint jól elérhetőnek kell lennie. Nézzük meg, mit kéne teljesíteni a szobakerékpár egyes elemeinek.

Szobakerékpár pedál

Kezdjük alulról, nézzük meg a pedálokat. Engedjen meg az elején egy kommentárt – a szobakerékpáron kizárólag cipőben lenne szabad edzeni. A cipő nélküli lábnak nincs keresnivalója a szobakerékpáron. Ezért fontos megnézni a pedálokat, amelyeken a cipőnek nem szabad csúsznia. A legtöbb pedál beállítható pánttal ellátott, amely segít megfelelő pozícióban tartani a lábat. Tekintettel arra, hogy nem kell tartania a leeséstől, a láb rögzítése egyáltalán nem zavaró. Ezen felül, amennyiben Önt zavarják a pántok, általában eltávolíthatók. Fontos, hogy a pedálok kiegyensúlyozottak legyenek egymáshoz képest.

Szobakerékpár ülés

A szobakerékpár nagyon fontos része az ülés, amelyen az edzés során ül. Hasonló, mint a kerékpáron. Biztosan ismeri azt az érzést, amikor leszáll a kerékpárról és fáj a feneke és a combjai. Ha másnap újra edzeni kell mennie, nem igazán kellemes ez az érzés. Mindenekelőtt figyelmet kéne fordítani az ülés anatómiai kialakítására (a férfiak és a nők igényei eltérőek), amely nem ütközik az izmokba és egyszerűen úgy formálódik, hogy megfeleljen a testnek. Ezen kívül fontos, hogy az ülés magassága a felhasználó magasságához igazítható legyen. Ez lehetővé teszi, hogy a család több tagja is használja a szobakerékpárt (az ideális magasság olyan, hogy a láb majdnem egyenes helyzetben van, amikor a pedál alsó helyzetben van). A kellemes és kényelmes edzés érdekében épp ilyen fontos az ülés hosszanti irányban történő beállítása – közelebb vagy távolabb helyezhető legyen a kormányhoz képest. A szobakerékpár így könnyebben beállítható több felhasználó számára.

Szobakerékpár kormány

A kormánynál fontos, hogy ergonomikusan az Ön kezéhez formált legyen. Nem szabadna szükségesnek lenni nagyon megmarkolni a kormányt, nem szabadna csúsznia, valamint olyan formájúnak kell lennie, hogy a testet ne kelljen nagyon megdönteni. A legtöbb szobakerékpár esetében állítható, ennek hála beállíthatja az Ön testalkatához, így megelőzheti a hátfájást. Épp ilyen fontos, hogy jó csúszásgátló huzattal legyen bevonva. Jobb, ha kesztyűt visel az edzés során, azonban érdemes olyan felületű kormányt választani, amely még izzadt kéz esetén sem csúszik.

Hogyan működik a szobakerékpár áramellátása?

Akár egyszerű szobakerékpár tulajdonosa, amely a megtett távot jelzi, akár modern eszköze van otthon, amely számítógépes vezérlésű, mindenképpen fontos áram alá helyezni az eszközt. A kerékpár elindításához szükséges energia természetesen az Öné, azonban a kijelzőnek vagy a számítógépnek tápellátásra van szüksége. A modern eszközökben lévő különböző érzékelők is energiát használnak. Alapvetően csupán két típusú tápellátásról beszélhetünk:

  • Csatlakozás elektromos áramhoz – nem szükséges az akkumulátorcsere, valamint nem kell attól tartania, hogy lemerül az áramforrás. Ellenkezőleg, az aljzat távolsága, valamint a csatlakozás szükségessége korlátozzák Önt. Például az olyan folyosón, ahol nincs aljzat, nem fog tudni edzeni.
  • Akkumulátor használata – nagy előnyük, hogy a gép akár messze is elhelyezhető az aljzattól, a tápkábel hossza nem korlátozza Önt. Ellenkezőleg, az akkumulátorok üzemideje korlátolt, tehát idővel szükséges lesz kicserélnie azt.

Szóval, ahogy látja, valamit valamiért. Csupán Önön múlik, melyik módszer jobb Ön szerint.

Apróságok, amelyek számos gondot levehetnek a válláról

Ami a szobakerékpár további paramétereit illeti, nem olyan dolgokról van szó, amelyek nagy szerepet töltenének be a választás során. Inkább olyan apró részletek, amelyek nagy szerepet tölthetnek be a szobakerékpár szállítása során, illetve kényelmesebb és kellemesebb edzést biztosíthatnak.

  • A szobakerékpár szép kivitelezése – egy olyan paraméter, amely egyáltalán nincs hatással az edzésre. Amennyiben nem szeretné edzést követően elrakni a szobakerékpárt, hanem az folyamatosan a nappaliban vagy a hálószobában fog állni, fontos, hogy a jó paramétereken felül jól is nézzen ki.
  • Alacsony zajszint – minél csendesebb a szobakerékpár, annál jobb Önnek. Zenét hallgathat vagy filmet nézhet szobakerékpározás közben anélkül, hogy az eszköz zavarná Önt. Amennyiben a szobakerékpár olyan szokatlan hangokat ad ki, mint nyikorgás, pattogás, csörgés, ezek egyáltalán nem normálisak, tehát ha a gép ilyen hangokat ad ki, akkor nem kéne megvásárolnia azt.
  • Kerekek – biztosan jól jönnek, ha gyakrabban szeretné hordozni a szobakerékpárt, esetleg ha minden edzés után el szeretné azt tenni. Elég nehéz gépekről van szó, tehát nem igazán kellemes kézben hordozni őket. Sokkal ügyesebb lesz kerekeken szállítani őket.
  • Állítható lábak – rendszer, amely lehetővé teszi a talajon lévő egyenetlenségek kiegyenlítését. Annak érdekében, hogy a szobakerékpár stabil, az edzés pedig biztonságos legyen, kiegyensúlyozottnak kell lennie, nem szabad ingadoznia. Ezt a problémát forgó, excentrikus lábvég vagy állítható szabályozó oldja meg.

back to menu ↑

Szobakerékpár funkciók, amelyek egy magasabb szintre emelik az edzést

A csúcsminőségű és modern szobakerékpárok valami többet kell, hogy adjanak, nem csupán az edzés lehetőségét. Segíteniük kéne az edzés megszervezésében, valamint minden edzést követően visszajelzést kéne adniuk. Az edzésnek érdekesnek és hasznosnak kéne lennie annak érdekében, hogy értelme is legyen. Ez nagyon fontos. Tehát mit tesznek lehetővé a modern szobakerékpárok?


back to menu ↑

Végszó

Végezetül ismételjük meg a szobakerékpár kiválasztását. Számos vásárlónak fontos tényező az ár, azonban sokkal több paraméter létezik, amelyet figyelembe kell venni az eszköz kiválasztása során. Amint már említettük, mindenekelőtt át kell gondolnia, milyen gyakran szeretne edzeni, mit vár el a szobakerékpártól, hány ember számára vásárolja, és így tovább. Ennek alapján meghatározhatja a befektetést, ugyanis a szobakerékpárok a paraméterek alapján egészen pontosan szét vannak osztva különböző árkategóriákba – a kevés használatra alkalmas legolcsóbbaktól egészen a legdrágább, profi eszközökig. Ezek közül az Ön igényei szerint kéne választani.

Fontos a szobakerékpár márkája. Ha nem is annyira figyelemre méltó paraméter, mint az elektronikánál, mégis a fitness eszközök közt is találhatóak bevált és híres márkák, amelyek esetében nem kell tartania a befektetéstől. Ezen felül döntő fontosságú a garancia, valamint a szerviz lehetősége, amelyet csupán a nagyobb gyártók kínálnak. A szobakerékpár paraméterei közül nem szabad figyelmen kívül hagyni a teherbírását (figyelembe véve az Ön testsúlyát), valamint össze kell hasonlítani az eszköz magasságát az Ön magasságával. Tekintse meg alaposan az eszköz összes részét, ellenőrizze, hogy az ülés állítható-e, hogy az Ön magasságának megfelelő-e a kormány, valamint, hogy tetszenek-e Önnek a pedálok. Ezeknek nem szabadna csúszniuk. Vegye figyelembe a szobakerékpáron történő edzés alapelveit, amelyeket hamarosan ismertetünk. Ne feledkezzen meg a pedálok kiegyensúlyozottságáról, a szobakerékpár stabilitásáról, valamint a szerkezet tartósságáról. Minél szélesebb keret és minél tartósabb anyag, annál jobb.

A további paraméterek közül figyelembe kell venni a terhelés vezérlését. Fontos, hogy fokozatokra legyen bontva, és amennyiben profi edzésre vágyik, válassza a számítógépes vezérlést. A kézi beállítás zavarhatja Önt edzés közben, ezen felül kevésbé pontos. Fontos megtekinteni, milyen funkciókkal rendelkezik a szobakerékpár. Modern eszközök esetében természetes a pulzusmérés (ideális mellkasi öv használatával), a saját útvonal beállításának lehetősége automatikus terhelésváltással, valamint az edzés eredményének megjelenítése megtett kilométerek vagy elégetett kalóriák formájában, ami igazán motiváló lehet a további edzésekhez. Végezetül fontolja meg, fontosak-e az olyan tulajdonságok, mint a szép dizájn, a csendes működés vagy a kiegyenlítő rendszer. Ezzel készen is van a szobakerékpár kiválasztása, amennyiben megfelel Önnek a kiválasztott termék, elegendő megvásárolni azt, és kezdődhet is az edzés.

back to menu ↑

Szobakerékpárok ára – milyen tartományban mozognak?

Már az elején le kell szögeznünk, hogy a szobakerékpárok olyan termékcsoportba tartoznak, amelyekre érvényes, hogy a minőség az árral együtt nő. Ha magára a növekedésre összpontosítunk, a 14 000 Ft körüli áron kapható szobakerékpárokat nem is érdemes megvásárolni. Csak véletlen folyamán akadhat rá egy jobb modellre, azonban valójában régebbi gépekről van szó, amelyeket már rég nem gyártanak, esetleg olyan kerékpárokról, amelyek rossz kiegyenlítéssel rendelkeznek, rossz anyagból készültek, tehát nem igazán kényelmesek. Az elfogadható szobakerékpárok ára körülbelül 25 000 Ft-nál kezdődik. Ezt követően pár kategóriát hozhatunk létre, amelyek megfelelnek a tesztünkben lévő felosztásnak:

  • Szobakerékpárok 65 000 Ft-ig – olcsó, elfogadható minőségű gépekről van szó, kevésbé igényes felhasználóknak megfelelőek. Amennyiben nem tervez gyakran edzeni, nem tart igényt fejlettebb funkciókra, valamint nincs szüksége magas teherbírásra sem, ez a szobakerékpár megfelelő választás az Ön számára.
  • Szobakerékpárok 65 000 Ft és 130 000 Ft közötti értékben – átlagos középosztályú szobakerékpárok. Minőségi és szélesebb kerettel, jó és tartós szerkezettel rendelkeznek, hosszú élettartamúak, ezen felül ebben a kategóriában már számítógépes vezérlésű szobakerékpárok is találhatóak.
  • Szobakerékpárok 130 000 Ft felett – a szobakerékpár akár 270 000 Ft-ba is kerülhet, azonban az átlagos felhasználók nem költenek ennyit egy gépre. Általánosan igaz, hogy a 130 000 Ft érték feletti gépek a legkiválóbb minőségűek a piacon, amelyet profi sportolók használnak. Minőségi anyagból készült szobakerékpárokról van szó, amelyek számítógépes vezérlésűek, valamint számos érdekes funkciót tartalmaznak, amelyek kényelmesebbé varázsolják az edzést.

Ha tanácsolhatnánk valamit, az az lenne, hogy ne féljen befektetni a szobakerékpárba. Ezek a gépek hosszú élettartamúak, akár öt éven át is használhatja őket, tehát egy hosszú távú befektetésről van szó. Inkább vásároljon egy jobb anyagokból készült drágább, profi eszközt, mint egy olcsóbb, sokkal rosszabb minőségűt. Jó, ha a garanciát is ellenőrzi. Ez ugyanis megszokott a szobakerékpárokat illetően, azonban minden gyártó más időtartamú garanciát kínál. Ez nagyban megfelel az eszköz minőségének – az olcsóbb termékek esetében egy évről, míg a profi gépek esetében akár tíz évről van szó.

back to menu ↑

Alapvető szabályok, amelyeket szobakerékpárral edzve be kell tartanunk

A szobakerékpáron történő edzésnek szabályai vannak, amelyeket érdemes betartani. Kezdjük azzal, hogy megfelelően kell megszervezni az edzést – ez ugyanis döntő fontosságú a hatékonyság és eredményesség érdekében:

  • Az edzéshez ideális idő rögtön reggel, ébredést követően esedékes – a vércukorszint alacsony szinten van annak hála, hogy a test hosszú ideig nem jutott élelemhez. A szervezet így az elraktározott tartalékokhoz nyúl, így az égetés egyszerűbb. Amennyiben nem tud reggel edzeni, ajánlott nap közben legkevesebb három órával evést követően, valamint két órával alvás előtt edzeni.
  •  Ajánlott 3-5 alkalommal edzeni hetente, az egészségi állapotnak és a fizikai konstitúciónak megfelelően. Minden nap edzeni kontraproduktív, ugyanis az izmoknak is szükségük van pihenésre. Érdemes heti 3 alkalommal kezdeni, majd az idő múlásával több edzést beiktatni. Az edzéseknek legalább 30 perceseknek kéne lenniük, hogy a test fel tudjon melegedni. Rövidebb edzés esetén nincs szó zsírégetésről.
  •  Ami az intenzitást illeti, mindenekelőtt a pulzusszámot érdemes figyelni (itt láthatja, hogy biztosan megéri intelligens eszközt vásárolni). Soha nem érvényes az, hogy minél nagyobb a pulzusszám, annál gyorsabb a zsírégetés. Nem, hosszú távon körülbelül az Ön pulzusának maximális értékének 60-90 %-on érdemes tartani a pulzusszámot (pontosan egy edző tudja meghatározni, hozzávetőlegesen azonban Ön is ki tudja számolni, vonja le az életkorát férfiak esetében a 220-as számból, nők esetében a 226-os számból).
  • A szobakerékpár használatán felül az optimális edzés mellett egyéb technikákat is érdemes használni. A szobakerékpáron zsírt éget, azonban ezt a zsírt izommal kell helyettesíteni, tehát az edzést legalább alapvető erősítéssel érdemes kombinálni. Ezzel megerősítheti testét, valamint erőssebbé is válhat. Az edzés előtti és utáni nyújtás elengedhetetlen.

Rotoped do záhlaví

Az edzésre érvényesek a következő alapvető szabályok. Betartásuk hatékony edzést biztosít, míg ellenkezőleg, amennyiben nem tartja be őket, megsérülhet.

  • Elsősorban állítsa be megfelelő magasságra az ülés és a kormányt. Ami az ülés magasságát illeti, fontos, hogy a pedálokat majdnem nyújtott lábakkal érje el, amikor azok az alsó pozícióban vannak. Ülnie egyenesen kéne annak érdekében, hogy ne fájjon a gerince.
  • Az egész szerkezetnek stabilnak kell lennie, így nem kell kiegyenlítenie teste megdöntésével az egyenetlenségeket, valamint nem szükséges nem kívánt mozdulatokat elvégeznie.
  • Sose tornázzon mezítláb, mindig legyen tartós sportcipője. Ami az öltözetet illeti, funkcionális ruhanemű ajánlott, amely kiválóan vezeti el a verejtéket és nem teszi lehetővé a felfázást.
  • Edzés előtt mindig melegítsen be az izmok felmelegedése és nyújtása érdekében – csökken az izmok megrándulásának, meghúzásának, valamint szakadásának lehetősége.
  • Az edzést kisebb terheléssel érdemes kezdeni, az idő elteltével érdemes ezt fokozni. Nem az a cél, hogy az első edzés folyamán tönkre tegye magát, valamint a túlterhelés inkább veszélyes, mintsem hasznos a testnek. Idővel, amikor már úgy érzi, hogy a kiválasztott terhelés nem megfelelő az Ön számára, fokozhatja az edzés intenzitását.
  • Épp ilyen fontos szabályozni a terhelést az edzés folyamán – a kezdetén kisebb terhelés annak érdekében, hogy a test megszokja a mozgást. Ezt követően fokozni, majd az edzés vége előtt szintén csökkenteni kell az intenzitást annak érdekében, hogy az izmok fokozatosan ellazuljanak.
  • Végezetül fontos elvégezni pár erősítő gyakorlatot, hogy az elégetett zsír helyére izmok kerüljenek, valamint érdemes pár lazító- és légzőgyakorlatot is elvégezni.
  • A szobakerékpáron történő edzés ideális időtartama körülbelül 40 perc, a kerékpározás előtti bemelegítő, valamint utáni lazító gyakorlatok elvégzésével együtt ez az idő körülbelül egy óra.

Reméljük, hogy a szobakerékpárokról szóló tesztünk segítséget nyújtott Önnek. Akár fogyni szeretne, akár jobb kondira vágyik, a lehető legjobb eszközt kéne kiválasztania, be kéne tartania az alapvető szabályokat, amelyeket leírtunk. Amennyiben mindkettőt betartja, nagy esélye van arra, hogy álma megvalósuljon.