Legjobb gyümölcsfacsarók 2023

  • Spóroljon pénzt és kímélje meg az idegeit a legjobb gyümölcsfacsaró kiválasztása során.
  • Válasszon a teljesítmény, a zajszint, az űrtartalom és az ár/érték arány alapján.
  • Tudja meg, hogy hol vásárolhatja meg a legolcsóbban.

Odšťavňovače bez pozadí

TOP gyümölcsfacsarók 2023

Gyümölcscentrifuga 65 ezer forintig Gyümölcscentrifuga 65 ezer forint felett Gyümölcsprés 65 ezer forintig Gyümölcsprés 65 ezer forint felett
Sencor SSJ 4050NP Vita Juicer 6511.08.20 Klarstein Fruitberry Concept LO-7065
Tartály térfogata
94 %
Zajszint
88 %
Fordulatszám
97 %
Ár/érték
95 %
Tartály térfogata
91 %
Zajszint
92 %
Fordulatszám
93 %
Ár/érték
92 %
Tartály térfogata
85 %
Zajszint
93 %
Fordulatszám
94 %
Ár/érték
91 %
Tartály térfogata
86 %
Zajszint
94 %
Fordulatszám
94 %
Ár/érték
92 %
90%
93%
91%
94%
Ár kiderítése Ár kiderítése Ár kiderítése Ár kiderítése

Bevezetés

Amikor utoljára üzletben járt, akkor biztosan észrevette, hogy a különféle gyümölcsléket és dzsúszokat két kategóriába osztják. Az első olcsó, az árat illetően például 600-900 forintba fér bele, de az ízét tekintve inkább a szintetikus limonádékra hasonlít, sok vegyi anyagot tartalmaz és sokkal kevesebb vitamint. Például a legolcsóbb dzsúszok C-vitamin tartalma néha az átlaggal összehasonlítva csak azok tizedét éri el (amit laboratóriumi gyakorlattal tudunk megerősíteni). A másik oldalon állnak azok a dzsúszok, amelyek gyümölcsökben gazdagok, erős és jellegzetes ízük van, és nagyban hozzájárulnak az egészségéhez, de a minőséghez felhasznált nyersanyagok miatt nagyon drágák. A legjobbak ára akár 1500 forintra is rúghat. A legtöbb ember ennyit nem akar kiadni egy dzsúszért, tehát inkább az olcsó változatoknál marad.

Ebben az esetben ideális a középutat választani, kompromisszumot kötni az ár és a minőség között. Egy ilyen dzsúszt azonban a boltban nem talál, kénytelen a két nagy csoport közül választani. Habár még egy megoldás létezik. Beszerezhet otthonra egy jó gyümölcsfacsarót, amellyel a gyümölcsből maga is kipréselheti a lét kedve és ízlése szerint. A különféle gyümölcsfajtákat szabadon és kedve szerint kombinálhatja, és pontosan tudni fogja, hogy mit tartalmaz a dzsúsz, és főleg biztos lehet benne, hogy ettől ízletesebb és egészségesebb már csak nehezen lehet. Még inkább, ha a gyümölcsöt vagy például répát otthon termeszti, és nem használ műtrágyát, sem gyomirtó szereket.  A minőséget tekintve a piacon nem talál jobbat, ráadásul a mai gyümölcsfacsarók, legalábbis némelyik, sokkal többet tud, például joghurtot vagy krémeket is készíthet vele.

Természetesen egy dolog a dzsúsz minősége, a másik dolog a pénzügyi oldala a kérdésnek. Biztosan szeretné, ha megérné Önnek a házi készítésű gyümölcslé, és végeredményben nem volna drágább, mint az üzleti. Az áram is kerül valamibe, a gyümölcs is (ha nem saját), ráadásul az elkészítésnek is időt és munkát kell szentelnie. Az ilyen gyümölcslé nem ingyenes, és épp ebből az okból a gyümölcsfacsarót gondosan kell kiválasztani a fordulatszám, hatékonyság, gyorsaság és fogyasztás alapján, hogy tényleg megtalálja azt az arany középutat az ár és a minőség között, ami a boltok polcairól hiányzik. Ahhoz, hogy a választást egy kicsit megkönnyítsük, elkészítettük Önnek ezt a recenziót, amely 2023 legjobb gyümölcsfacsaróit írja le, majd ehhez kapcsolódóan egy gondosan kidolgozott vásárlási útmutatót. Az útmutató lépésről lépésre ismerteti Önnel, hogy mi a fontos és mire kell figyelnie. Nézzük meg tehát együtt.

back to menu ↑

Gyümölcsfacsarók alapvető típusai

Amiről első sorban döntenie kell, az az, hogy milyen típusú gyümölcsfacsaró érdekli. Két, illetve három típus közül választhat – gyümölcscentrifuga, gyümölcsprés és mechanikus gyümölcsfacsaró, amely a gyümölcsfacsaró és prés keresztezése. Abban különböznek egymástól, hogy milyen módon dolgozzák fel a gyümölcsöt. A gyümölcscentrifuga centrifugális erővel nyomja át a gyümölcsöt a szűrőn, a gyümölcsprés szétzúzza a tengelyek között, és a mechanikuson pedig saját erővel kell átnyomnia a gyümölcsöt. Mindegyik típusnak ezek közül megvan a maga előnye és hátránya, amelyek kiegészítik egymást. Nézzük meg közelebbről, hogyan is van ez valójában.

Gyümölcsprés

Nincs szükség felaprítani a gyümölcsöt, ugyanis a tengelyek és a kerékrendszerek tulajdonságait használják, amelyek felaprítják a gyümölcsöket, majd kipréselik belőle a levet. Hatékony módszer, ugyanis a lehető legtöbb gyümölcslé szerezhető, amelyet a felesleges rész sűrűbbé varázsol. Másfelől, karbantartása és tárolása igényes.

Gyümölcscentrifuga

Néha centrifugális rendszernek is nevezhető. Fontos a teljesítménye, amely ezer fordulatszám körül mozog percenként.  Zajosabb, azonban egyszerűen tisztítható. Valamivel kisebb hatékonysággal préseli ki a gyümölcsök levét, valamint hígabb lé előállítására képes. Azok a részek, amelyek nem igazán alkalmasak a lé kipréselésére nem kerülnek feldolgozásra, csupán el lesznek távolítva.

Mechanikus gyümölcsfacsaró

Tulajdonképpen egy hagyományos prés, amely hatalmas nyomás segítségével nyeri ki a gyümölcsből a levet. Semmi egyébről nincs szó, a mechanizmus egyszerű, nagyon egyszerűen működik és gyakran nem elektronikus eszközökről van szó – csupán kézi használatúakról. Tesztünk során nem fordítottunk ennek a kategóriának  nagyobb figyelmet, azonban érdemes legalább megemlíteni az ilyen típusú gyümölcsfacsarókat.

back to menu ↑

Gyümölcscentrifuga teszt 65 000 Ft-ig

Kezdjük  a gyümölcscentrifugával, abból van talán a piacon a legtöbb. Bizonyos mértékig hasonlítanak a mixerekre. Beépített pengéket tartalmaznak, amelyek a gyümölcsöt vagy zöldséget nagy fordulatszámmal felaprítják és felszeletelik. A centrifugális erő, ami az intenzív forgó mozgással keletkezik, ezután a gyümölcspép maradékot és a lét a szitához nyomja és a kipréselt lét, végül átnyomja a csövön keresztül a gyümölcslének kikészített edény irányába.

Odstředivý odšťavňovač

Gyülcscentrifugák 65 000 Ft-ig és azok jellemzőik

Rendszerük jelentősen gyorsabb, mint a gyümölcspréseké, a fordulatszám szintén teljesen más számok körül mozog (ezres nagyságrendbenés nem ritkán akár a 10 ezer fordulatot is meghaladja percenként), de egy ilyen gyümölcscentrifuga (néha centrifugás gyümölcsfacsarónak is hívják) a fordulatszám miatt egyúttal sokkal hangosabb is. Nagy előnye, hogy otthon könnyen összerakható és könnyű lesz tisztítani, elég szétszedni, majd mosogatógépbe tenni, illetve leöblíteni. A másik oldalon valamivel kevesebb a hozama. A gyümölcslé kevesebb százalékát facsarja ki és az aztán kevesebb ideig bírja, mint a gyümölcspréssel készült. Az ok, hogy több benne az oxigén (tehát nagyobb oxidálódási tendenciája van), és kevesebb benne a gyümölcsből nyerhető anyag. Senki sem mondhatja azonban, hogy a gyümölcscentrifuga rosszabb, mint a gyümölcsprés. Inkább más használati módra való. A gyümölcscentrifuga főleg akkor jó, ha lét csak bizonyos alkalmakkor, például ünnepségeken szeretne előállítani. Bár hangosabb, de az a zene és szórakozás közben elveszik. Gyorsan kifacsarja a lét, könnyen elmosható és a híg dzsúsz biztosan elfogy az ünnepség végéig. És biztosan könnyebben és gyorsabban, mint az energiában gazdagabb sűrű gyümölcslé, amiből nem lehet egyszerre sokat meginni.

Ha így használjuk, akkor elkerülhetjük a hátrányait.  Ha naponta szeretné használni a gyümölcsfacsarót, akkor inkább más kategóriát nézzen meg, mert néhány dolog idővel kényelmetlen lehet Önnek. Ne feledje azt se, hogy a gyümölcscentrifugák nem a legmegfelelőbbek kemény gyümölcs- és zöldséglé facsarására. A pengék azzal gyorsan elkopnak, a szita átszakad és a hozam is nagyon kicsi, mert például egy répát kockákra aprít, de kizárólag a centrifugális erő használatával rosszul fogja szétzúzni.  A legfeljebb 65 000 Ft-os kategóriában általában 700 – 900 W körüli gépeket talál, amelyek egy vagy két sebességet kínálnak, a komponensek nagyrészét kézzel fog kellenie elmosni. Olyan egyszerű gépekről van szó, amelyek bár az egyszerűbb felhasználóknak megfelelnek, az igényesebbek elvárásait nem fogják kielégíteni.

Előnyök

Egyszerű összerakni és szétszerelni Könnyebb tisztítani (mivel egyszerűen szétszedhető) Alacsonyabb ár Gyors üzemelés, viszonylag gyorsan kifacsarja a gyümölcsöt

Hátrányok

Hangosabb Gyengébb műszaki adatok Nem túl nagy hozam és kevésbé hatékony A lé rövidebb időt bír ki, gyorsabban megromlik 

back to menu ↑

Gyümölcscentrifuga teszt 65 000 Ft-tól

Magasabb kategóriájú gümölcscentrifugák, amelyek megfelelő telejsítménnyel, néhány biztonsági elemmel és általában mosogatógépben mosható komponensekkel rendelkeznek. Nem sok darab közül lehet válogatni, azonban ezek a darabok minőségi márkák csúcsmodellei.

Gyümölcscentrifugák 65 000 Ft felett és jellemzőik

A működési elv azonos, mint az olcsóbb típusoknál. A magas fordulatszám ugyan nagy intenzitású zajt hoz létre, azonban ezzel egyidejűleg biztosítja, hogy a gyümölcslé kifacsarásra kerül. Bár nem olyan hatékonysággal, mint a gyümölcsprések egyes modelleinél, valamint a lé hígabb is, azonban valakinek ez is megfelelhet. Ezen felül ezek a gyümölcsfacsarók egyszerűen szétszedhetőek és tisztíthatóak. Nem szabad megfeledkezni arról, hogy a kés éleit a kemény gyümölcsök idővel életlenebbé teszik. Amennyiben drága modellekről beszélünk, fejlettebb teljesítményű eszközre számíthatunk. Legtöbbjük mosogatógépben mosható, egyszerűen szétszedhető és nagyobb teljesítményt ér el, mint az olcsóbb társaik. Bár a választék nem túl széles, azonban ezek a gyümölcsfacsarók az igényes felhasználók igényeit is kielégítik.

Előnyök

Könnyű összeszerelés Mosogatógépbenvaló mosás lehetősége Magas teljesítmény lehetősége 

Hátrányok

A nagyobb teljesítmény nagyobb zajszintent jelent Kisebb választék Magasabb ár
Odstředivý odšťavňovač od 5000 korun

back to menu ↑

Gyümölcsprés teszt 65 000 Ft-ig

gyümölcsprések, az előzővel ellentétben nem a gyümölcs felaprításának és felszeletelésének alapelvén működnek. Kést nem talál bennük, és mechanizmusuk is teljesen más. A nyíláson keresztül kell betenni a gyümölcsöt a gyümölcsprés belsejébe, ahol forgó tárcsákat talál (a belső rendszer alapján egytengelyesre és kéttengelyesre oszthatjuk fel őket).

Šnekový odšťavňovač do 5000 korun

Gyümölcsprések 65 000 Ft-ig és jellemzőik

Nem érnek el olyan magas fordulatszámot, a maximum 100 körül mozog percenként (aminek a következménye halkabb működés), azonban  megbízhatóan szétzúzza a gyümölcsöt és kipréseli belőle a lét az utolsó cseppig. Egy ilyen rendszer természetesen lassabb, cserébe hatékonyabb és nagyobb a hozama. Ráadásul nagyszerűen alkalmas puha és pépes termésekre, és keményebb zöldségekre, például répára is. A dzsúsz sűrűbb, íze tökéletes, és a szita megléte ellenére pépben és rostokban gazdag lesz.

Az előző típussal összehasonlítva ennek a kategóriának is megvannak a maga hátrányai. A legalapvetőbb az összetett összeszerelés. Egy kis tapasztalatot és kézügyességet igényel egy ilyen készüléket szétszedni, ráadásul a tisztítás sem a legegyszerűbb, és elég sok időt vehet igénybe. Ezért azt javasoljuk, hogy gondosan tanulmányozza át a mellékelt útmutatót, és az alapján dolgozzon. A másik oldalon, az összetettsége ellenére ez a típus alkalmas a dzsúszok rendszeres elkészítésére. Nem dolgozik ugyanolyan gyorsan, de ugyanakkor nem is hangos, nagyon hatékony (ami hosszú távon gazdaságilag megéri) és a nyert lé energetikailag sokkal táplálóbb, jelentősen nagyobb mértékben tartalmaz az egészségre jótékony hatású anyagokat (vitaminokat, rostokat).

Előnyök

nyert lé energetikai értéke nagyobb Halkabb (a kisebb percenkénti fordulatszámnak köszönhetően) Nagyobb hozam 

Hátrányok

Lassabb működés Igényesebb összeszerelés és igényes tisztítás Nem mindenkinek tetszik a pép a lében

back to menu ↑

Gyümölcsprés teszt 65 000 Ft felett

A gyümölcsprések nem aprítják a gyümölcsöt, hanem mechanikusan zúzzák azt szét a tengely körül. Az eredmény egy nagyobb energiaértékű ital, amely gyümölcsdarabokat is tartalmaz. A 65 000 Ft feletti kategóriában csúcsminőségű gyümölcsprésekre tehet szert, amelyek akár több, mint 200 W teljesítményt is elérnek, sőt, néhány közülük még mosogatógépben is mosható (ami mindenképpen előnynek számít).

Gyümölcsprések 65 000 Ft felett és jellemzőik

A gyümölcsprés elvét már ismertettük az előző fejezetben, és semmi sükség arra, hogy ezt megismételjük. Ebben a kategóriában minőségi gyártók jelentősen jobb modelleit találja, amelyek jó anyagokból készült. A választék szélesebb, mint a drágább gyümölcscentrifugák esetében, valamint amennyiben igazán minőségi darabra vágyik, az ár egészen magas is lehet. Ebben az esetben is természetes, hogy a teljesítmény az árral együtt nő (a drágább modellek esetében 200 W-os, és magasabb teljesítmény is kapható), néhány modell (azonban vigyázat, csupán egy pár) mosogatógépben mosható. Ebben a kategóriában az igényes felhasználók találják meg a nekik megfelelő darabokat, viszont akik megelégszenek egy általános gyümölcspréssel, azoknak az olcsóbb darabok is megfelelőek lesznek.

Előnyök

Nagyobb energiaértékű lé Csendes működés Nagy hozam Nagyobb teljesítmény az olcsóbb típusokhoz képest

Hátrányok

Lassú működés Igényes tisztítás Magasabb ár A lé darabos, ez az Ön igényeitől függ
Šnekový odšťavňovač od 5000 korun

back to menu ↑

Mechanikus (préselő) facsarók

Ha már a gyümölcsfacsarókról beszélünk, akkor legalább meg kell említenünk a mechanikus facsarókat. Valószínűleg a nagyszüleitől ismeri a régi változatát. Ezek olyan gyümölcsprések, amelyekkel például almamustot készítettek. Hasonló présgépeket, csak valamivel kisebbeket gyártanak ma is. Elsősorban azért, mert nagyon jó minőségű gyümölcslét állítanak elő. A probléma, hogy saját kézi munkákra lesz szükség, legalábbis a legtöbb modell esetében. Hasonló a helyzet azoknál a modelleknél is, amelyek nagyon hasonlítanak a húsdarálóra, és amelyet egy karral kell vezérelni a hátsó oldalán. Szükséges azonban azt is tudni, hogy a hozam kicsi, mivel sok lé elveszik a préselés közben. A mechanikus gyümölcsfacsarók tehát elsősorban akkor lehetnek hasznosak, ha nagyobb facsarást tervez. De valószínűleg nem fog tetszeni Önnek, hogy a préssel Önnek kell dolgoznia, és az üzemelés lassú lesz, tehát a gyümölcslé előállítása eltart egy ideig. Ráadásul nem is olyan ritkán nagytermelőknek, kertészeknek vagy borászoknak tervezik őket, tehát térigényesek.

back to menu ↑

Legnagyobb gyümölcsfacsaró gyártók

Tak ako pri všetkých ostatných spotrebičoch, aj v tomto prípade na vás musíme apelovať, nekupujte odšťavovače od neznámych značiek. Pri pive je možno nová a neodskúšaná značka výhodou, aspoň sa to hovorí, ale v elektronike je to presne naopak. Väčšina tých menej známych výrobcov nedodáva na trh kvalitné výrobky, často majú problém s poruchovosťou a s malou efektivitou. Pokiaľ je teda odšťavovač podozrivo lacný a jeho cena nepresahuje štyridsať alebo päťdesiat eur, potom by ste mu nemali dôverovať a radšej sa poobzerať po inom. Prinajmenšom bude starý, ale tiež sa môže stať, že sa za dva roky po vypršaní záruky rozbije, a čo potom? Jedine kúpiť nový. Aby sme vám v tejto veci trochu pomohli, prinášame vám tu zoznam tých najväčších a kvalitných výrobcov, ktorých sa báť nemusíte.

Gyümölcsfacsaró kinézete? A legrosszabb esetben nem probléma elrejteni

A gyümölcsfacsaró egy olyan konyhai kisgép, amelynek nem kell mindenképpen csúcsdesign-nal jeleskednie. Természetesen nem árt, ha a gyümölcsfacsaró a színét és anyagát tekintve illik a konyhához. Ebben az esetben a konyhabútor egy elegáns kiegészítőjévé válik, és minden bizonnyal felélénkíti a helyiséget. De ennek nem kell feltétlenül így lennie, ez egy kis gép, amely simán befér a szekrénybe. Tehát, ha véletlenül nem nézne ki jól a gyümölcsfacsaró, amit választott, elég betenni a szekrénybe, és le van róla a gond. Azonban ha nemcsak a praktikus tulajdonságai, de a dekoratív oldala is érdekli, akkor mindenképpen ajánljuk, hogy szenteljen egy kis figyelmet a design-nak, még ha természetesen ez nem is a fő paramétere, ami alapján dönteni kéne.

A mai gyümölcsfacsarók, legalábbis többnyire, természetesen igyekeznek reagálni a konyhai trendekre, tehát különféle anyagú kivitelben (rozsdamentes acél, műanyag, színes acéllap, …), formákban és színekben (a fehértől kezdve a krémszínűn keresztül egészen a pirosig, kékig vagy zöldig) szerezheti be. Néhány szupermodernül néz ki, a többi inkább úgy, mintha egy retró kollekció része lenne, röviden, a választék tényleg széles, és csak Önön és az Ön konyháján múlik, hogy mit szeretne. Ehhez nem kell sok, csak kiválasztani egy olyan színű és anyagú gyümölcsfacsarót, ami illik a konyhájába. De az a tanácsunk, hogy igyekezzen a gyümölcsfacsarót nemcsak a design alapján értékelni. Nézni nézheti, de a fontos paraméterek csak most jönnek.

Šnekový odšťavňovač
Odšťavňovač 2017

Készülék méretei és tömege

A gyümölcsfacsaró használatával összefügg annak mérete és tömege is. Ez a készülék, és ebben talán mindannyian egyetértünk, nem arra van, hogy egy helyben álljon, mint például a tűzhely vagy mikrohullámú sütő. Ha nem is akarja a konyhaszekrénybe tenni, akkor is a munkalapról majd át akarja helyezni egy olyan helyre, ahol nem lesz útban, amikor éppen nem használja. Tehát ebből a szempontból megéri elgondolkodni a készülék tömegén és méretein. Természetesen, minél nehezebb, annál rosszabb lesz áthelyezni. Ideális, ha a gyümölcsfacsaró tömege öt kilogramm alatt van. Igaz, hogy a piacon olyan modellekkel is találkozhat, amelyek tömege a hét vagy nyolc kilogrammot is meghaladja, de azokból tényleg kevés van és nagyon nehezen mozgathatók.

Hasonló a helyzet a gyümölcsfacsaró méreteivel is. Minél kisebb, annál jobb, hiszen a nagy gépet egyrészt nehéz tárolni, másrészt a konyhapulton sem praktikus. Sok helyet foglal, amely egyébként a rendelkezésünkre állna, mint munkafelület. És ami a fontos, ismét száz százalékosan érvényes, minél nagyobb méretek, annál rosszabb a készülék mozgatása. Nem feledkezhetünk meg a tápkábel méreteiről sem. Nem lehet túl rövid, a munkalaptól el kell érnie az aljzatig, de nem kéne, hogy túl hosszú legyen, hogy munka közben ne gabalyodjon a kéz alá. Legjobb tehát az, ha egy olyan modellt választ ki, amelynek a kábelje eléri az  1-1,2 métert. Ez talán a legjobb megoldás.

Töltőnyílás méretei

A gyümölcsfacsaró kényelmes használatához nagyon fontos a töltőnyílás átmérője. Miért? Maga mondja meg, hogy mi Önnek a kényelmesebb – felszeletelni a gyümölcsöket, mielőtt a facsaróba tenné őket, megtisztítani és úgy előkészíteni, hogy beleférjen, vagy egyből egy egész darabot a facsaróba tenni? Természetesen a második. Időt, munkát és erőfeszítést takaríthat meg, amit a gyümölcsök felszeletelésével töltene. Ráadásul a gép töltése gyorsabb lesz, és ami a spórolósabbakat érdekelheti, nem veszít lét és pépet, ami a felszeletelés áldozatává válna. Ezért ajánljuk, hogy olyan gépet válasszon, amelynek töltőnyílása legalább 7 centiméteres. Ennek elégnek kell lennie, hogy az egész gyümölcs beleférjen, esetleg két részre vágva.

Kisebb nyílása nem lehet, mert akkor nehezebb lesz a töltése és a gyümölcsfacsarás tovább fog tartani. A másik oldalon, a nagyobb megint csak nem a legjobb megoldás. Elsősorban biztonsági okokból. A nagy nyílásba ugyanis könnyebben belenyúlhat, és a kezét elcsíphetik a tengelyek tárcsái, vagy akár a pengék is, amivel nagyon fájdalmas és súlyos sérüléseket szerezhet. Ezért a gép töltésekor vigyázzon a kezére, és a gyümölcsöt fokozatosan tegye bele, hogy elérjék a töltés felső szintjét, de ne nyomja bele erővel. Sajnos, éppen a nagy töltőnyílás csábít erre, tehát próbálja megtalálni az optimálist a már említett hét centiméter körüli átmérővel.

Teljesítmény, sebesség és fordulatszám

Szív helyett minden gyümölcsfacsaró testében egy motor dobog. Az alapján ismerjük meg a minőséget, vagyis pontosabban a teljesítménye, ellenállósága és fordulatszámok alapján, amire képes. A legjobb modellek teljes erő esetén el kell, hogy érjék a legalább 1000 – 1200 W teljesítményt a gyümölcscentrifugák esetében, és valamivel kevesebbet a gyümölcsprések esetében, habár kevés gyümölcsfacsaró éri el ezt a határt. A túlnyomó többség, főleg az olcsóbb modellek 600 – 800 W között végeznek, amely a kényelmes használathoz kevés. Fontos feladatot játszik a fordulatszám is, amely szorosan összefügg a motor teljesítményével. Az a legjobb gyümölcscentrifugák esetében meghaladhatja a 10 000-t, mert nagy centrifugális erőt kell kifejtenie, a gyümölcsprések esetében ez durván száz percenként.

Ezt a különbséget az alapvető tulajdonságaik adják meg. A centrifugálás nagy sebességű forgást igényel, tehát jelentős centrifugális erőt is, de egy ilyen motor gyorsan felmelegszik, ezért fontos, hogy rövid ideig dolgozzon, de akkor nagyon intenzíven (nagy hangerővel). Ez az oka a gyors folyamatnak, de kisebb hatékonyságnak a centrifugás gyümölcsprések esetében. Épp ellenkezőleg, a gyümölcsprések a tárcsák lassabb mozgásával zúzzák szét a gyümölcsöt, tehát sokkal hosszabb ideig működhetnek, még ha a munka több időt is vesz igénybe. A motor teljesítményétől lassan eljutunk az aktív használat idejéhez. Ez azt az időt adja meg, hogy meddig használhatjuk a gépet anélkül, hogy félnünk kéne, hogy kiég vagy tönkremegy a motor. Természetesen ez az idő minél hosszabb, annál jobb. A legolcsóbb és legkevésbé jó minőségű modellek alig érik el az egy vagy két percet, a csúcsmodellek akár tíz vagy tizenkét percig is működhetnek, és nem esik bajuk.

A termék praktikus használatához nagyon fontos, szinte kulcsfontosságú a sebesség beállítása. Ha már kiválasztott egy modellt, akkor nézze meg a szabályozás lehetőségét, és hogy beállítható-e több sebességi fokozat. Ha nem, akkor hagyja, és keressen egy másikat, nem éri meg megvenni. Az az igazság, hogy a puha és lédús gyümölcsök, mint a dinnye vagy az őszibarack más fordulatszámot igényelnek, mint például a répa vagy az alma. A jó gyümölcsfacsaró tehát legalább két sebességgel rendelkezik (nagyobbal a kemény termésekre és kisebbel a puha gyümölcsökre), és természetesen szabályozható sebességgel is. Néha találkozhat akár öt fokozattal is, ami teljesen nagyszerű tulajdonság. A vásárláskor gondoljon arra is, hogy minden gyümölcs és zöldségtípus más sebességet igényel, hogy a facsarás optimális legyen. Ezért kell, hogy lehetősége legyen állítani a sebességen és a fordulatszámon. A motor minőségéről sok mindent elárul az érvényesíthető garancia. Minél hosszabb a garanciális idő, annál jobb. A törvény ugyan csak két évet szab meg, de ha a gyártó bízik a motorjában, akkor nyugodt szívvel akár öt vagy tíz évet is ad. Ez már azt jelzi, hogy nagyon jó és minőségi motorról van szó, amelybe nem kell félnie befektetni. Épp ellenkezőleg, ha a garancia csak két év, és a gyártó és eladó nem is tesz említést róla, akkor az azt jelezheti, hogy a motor nem rendelkezik nagyon hosszú várható élettartammal.

Szita anyaga

A gyümölcsfacsaró nagyon fontos része, rögtön a zúzó mechanizmus és a motor után, a szita a kifolyónál. Ez ugyanis az a hely, amelyen keresztül minden kipréselt gyümölcslét átnyomSzilárdnak kell lennie, hogy ellenálljon a nagy nyomásnak, de közben finomnak is, hogy felfogja a keményebb gyümölcsdarabokat, ne engedje át a nagyobb pépdarabokat, és, amennyiben lehet, a szűréssel még finomabbá tegye a végső dzsúszt. Ebben nagyon jelentős szerepet játszik az anyag. Gondoljon arra, hogy a szita a legkockázatosabb hely az egész készülékben, könnyen megsérül, javításáig pedig kikerül a forgalomból a gyümölcsfacsaró. Ez a veszély elsősorban a legolcsóbb modellek esetében áll fenn, amelyek szitája gyakran műanyag vagy csak drótozott. Ezek olyan anyagok, amelyek semmit se bírnak ki, és folyton cserélnie kell majd. Ezért ajánljuk, hogy vásárlás előtt mindig tájékozódjon, hogy miből készült a gyümölcsfacsaró belseje. Legjobb, ha a szita fém vagy rozsdamentes acél. Azok ugyanis a legellenállóbb típusok, amelyek nagyon sokat kibírnak.

A gyümölcsfacsaró zajszintje

Hasonlóan, ahogy más gépek esetében is szóba kerül a zaj, a gyümölcsfacsarók esetében is érdekel bennünket. Biztosan nem szeretné, ha felébredne az egész ház, amikor reggelire egy pohár dzsúszt készít, vagy amikor drága párját szeretné meglepni egy jó gyümölcslével. Az egyenlet, ami kivétel nélkül érvényes, egyszerű, minél alacsonyabb a zajszint, annál jobb. Ráadásul nem is egészséges egy hangos gyümölcsfacsaró fölé hajlani, és így leterhelni a fülei dobhártyáját. A legtöbb gyártó ugyan ezt az adatot nem adja meg számokban, mert nagyon sok vásárlót ez nem érdekli, de meg lehet találni. Általában 60-70 decibel körül mozog a legalacsonyabb fordulatszámnál, míg a legmagasabbnál a 80 decibelt is eléri, de ez nagyban függ a gyümölcsfacsaró típusától. A gyümölcsprések valamivel halkabbak, mint a gyümölcscentrifugák, használatuk közben egész jól hallhatja például a televíziót is. A centrifugás gyümölcsprések épp ellenkezőleg, amelyek a magas fordulatszámnak köszönhetően intenzív hangot generálnak, és egy szót sem hallhat közben.

A legjobb, amit tanácsolni tudunk Önnek, hogy a boltban próbáljon ki több gyümölcsfacsarót és hasonlítson össze több modellt. Végül, a szám önmagában nem mond többet, mint a decibelek számát. Tehát a hang intenzitásának mértékét, nem az erejét. Ráadásul a különbség tíz és húsz decibel között sokkal kisebb, mint hatvan és hetven között, mert a hang intenzitása exponenciálisan növekszik. A teszt sokkal többet mond, mint egy szám. Azt tanácsoljuk tehát ebben az esetben, hogy kérdezzen a boltban, és ne féljen felvenni a kapcsolatot, ha valamit szeretne megtudni.

Odšťavňovač a co do něj

Tisztítás

A gyümölcsfacsaró megfelelő működéséhez fontos, hogy jól lehessen tisztítani. Bármilyen pépmaradék vagy gyümölcsdarab a gépben nem kívánatos. Idővel rohadni kezdenek, szennyeznék a készüléket, és ráadásul nagyon kellemetlen hatással lennének a készülő ital minőségére. Már a gyümölcsfacsaró kiválasztásakor figyeljen arra, hogy könnyen és jól tisztítható legyen. Összességében az a legjobb, ha a gyümölcsfacsaró öntisztító, vagy ha legalább rendelkezik olyan technológiával, ami megkönnyíti a tisztítást (például az alább leírt QuickClean technológia). Ez azonban nem olyan megszokott, tehát nagy valószínűséggel kézzel kell majd tisztítania a gépet. A gyümölcscentrifuga modellekkel a legjobb a helyzet, amelyeket a mixerekhez hasonlóan könnyen szétszedhet, és leöblíthet, illetve mosogatógépbe tehet. Valamivel bonyolultabb a helyzet a gyümölcspréses modellekkel, amiket valamivel nehezebb szétszedni, és összeszerelésük is tovább tart, illetve bizonyos kézügyességet igényel.

Tartály térfogata

A gyümölcsfacsarók általában két tartállyal rendelkeznek – tartály a hulladékra (pép, héj, mag és egyéb maradékok) és tartály a kifacsart lére. A méretük lényegtelen a gyümölcsfacsaró működésére nézve. Attól, hogy a tartály félliteres vagy háromliteres, a gyümölcsfacsaró ugyanúgy fog működni. A másik oldalon azonban a nagy tartályokkal növelheti a saját kényelmét. Minél nagyobbak a tartályok, annál egyszerűbben használhatók. Csökkentik a karbantartási igényeket is – a nagy hulladék tartályt ritkábban kell kiüríteni, mint a kicsit. Végül, egy folyamat során rövidebb idő alatt sokkal több dzsúszt tud elkészíteni, mintha a tartályt percenként ki kéne öntenie, kiszórni a hulladékot, körbe-körbe.

Igyekezzen tehát nem alábecsülni a két tartály méretét. Valószínűleg fontosabb Önnek a tartály a lére, amelybe a dzsúsz folyik a gyümölcsfacsaróból. Sokkal kényelmesebb és egyszerűbb hagyni belefolyni a lét, és nem megállítani a gépet csak azért, mert át kell öntenie a tartalmát. Általában ez a paraméter egy liter körül mozog, ami szerintünk pont jó. De találkozhatunk olyan tartályokkal is, amelyek térfogata meghaladja az egy és fél litert,  ami még jobb. Épp ellenkezőleg, ha 0,9 vagy 0,8 literestől kisebb a tartály, akkor azt nem ajánljuk, fel fogja Önt tartani, és nem lesz kényelmes. Hasonlóképp látjuk a hulladékra való tartállyal. A legjobb gyümölcsfacsarók térfogata eléri a 3-4 litert is, ami egy jó szám, és nagyon jól lehet vele dolgozni. Az átlag körülbelül két liter, ami elegendő. Néhány gyümölcsfacsaró esetében olyan hulladék tartályt is találhat, amely kevesebb, mint egy liter, például 0,5 vagy 0,8 liter, ami rettenetesen kevés, és ha egy ilyet vásárol, akkor számolnia kell vele, hogy a készüléket minden pillanatban ki kell majd kapcsolnia, hogy kiszórja a hulladékot.

back to menu ↑

Gyümölcsfacsarók funkciói és technológiái

modern gyümölcsfacsarók a régi modellekkel szemben egy nagy előnnyel rendelkeznek, hogy a technológiákat tekintve sokkal jobban felszereltek. Csak hosszú használatukkal fedezheti fel a hátrányokat, amik pluszmunkát jelentenek Önnek, vagy amelyek visszavesznek a kényelméből. Mi lehet tehát a gyümölcsfacsarón „extra“?


back to menu ↑

Végszó

Erősen reméljük, hogy a tanácsadónk valamiben segít Önnek. Azonban kárt nem okozhat, ha az egész választási folyamatot még egyszer gondosan átismételjük. Elsősorban, az elvárásoktól és a várható használattól függően válasszon a két alaptípus közül – a gyümölcscentrifuga és a gyümölcsprés közül. Az első az alkalmi használatra alkalmas – gyors, könnyen tisztítható, de kevésbé hatékony és hangosabb. A gyümölcsprés ennek épp az ellenkezője. Ezután vegye át az egyes gyártók referenciáit, nehogy ráfázzon a vásárlással. Ezzel egy alapvető áttekintést kap a piacról, és jelentősen leszűkítheti a választékot. Ezután vegye át az egyes készülékek praktikus tulajdonságait – tehát az anyagot, a motor teljesítményét, a fordulatszámot vagy a beállítható sebesség fokozatait. Minél minőségibb és jobb teljesítményű egy gyümölcsfacsaró, annál jobb. Ezután elkezdhet gondolkodni a részleteken – méretek, tömeg, kinézet. Ezekkel valamit még kezdhet otthon, alkalmazkodhat ezekhez a tulajdonságokhoz, de az előző ponttal ez nem megy. Figyeljen a tápkábel hosszúságára, azzal ugyancsak nem tud mit kezdeni. Kényelmes hosszúságúnak kell lennie, hogy mindenhová elérjen, de egyúttal ne tegye bonyolultabbá az életét. Végül, nézze meg még az olyan részleteket, amik az üzemeléssel kapcsolatosak, tehát a tartály térfogatát és a tisztítás módját, hogy a géppel jó legyen dolgozni. Az ár ellenőrzése után, amely nem lehet túl magas, sem alacsony, már valószínűleg csak két-három gyümölcsfacsaró maradt, amelyek teljesítik az Ön által megadott paramétereket, és amelyek közül biztosan sikerül választania. Ezután csak elég bizonyos munkaszabályokat betartani, és örülhet is az ízletes házi dzsúsznak.

back to menu ↑

Hogyan függ össze az ár a minőséggel?

Az ár és a minőség aránya legtöbbször viszonylag világos, a gyümölcsfacsarók esetében azonban ez másképp van. A minőség körülbelül 12 ezer, talán 18 ezer forinttól kezdődik. Itt már kizárhatjuk a legolcsóbb készülékeket, és csak a „minőségiek“ maradnak. Továbbá, az ár attól is függ, hogy milyen gyakran szeretné használni a gyümölcsfacsarót. A magyarázat:

  • Alkalmi használatra, amikor valamilyen ünnepség, buli vagy összejövetel van, bőven elég egy körülbelül 24 ezer forint körüli gyümölcsfacsaró is, amely nem rendelkezik fejlettebb funkciókkal.
  • Átlagos használatra, például heti egyszer, vasárnap esti pihenésre, jobb már egy kicsit drágább gyümölcsfacsarót beszerezni, amelynek az ára például 57 ezer forint körül van.
  • Vannak azonban olyan emberek, akik naponta szeretnék használni a gyümölcsfacsarót, és például narancslével szeretnék magukat kényeztetni minden egyes reggelinél. Nekik már megéri befektetni egy jó minőségű, nagy teljesítményű és hatékony modellbe, ami akár 120 ezer forintba is kerülhet. Ezért cserébe hosszú élettartamú lesz és tényleg hatékonyan fog dolgozni.

Tehát ahogy látja, az árat, ahol a minőség kezdődik, nem lehet egyértelműen pontosan meghatározni, elsősorban Önön múlik, hogy mit vár a gyümölcsfacsarótól,  azonban ne várja, hogy egy olcsó modell hosszú távon megérje Önnek (gyakori léveszteség a munka közben, kis teljesítmény, ügyetlen fogyasztás). Ez fordítva is működik, megveheti például a legdrágább gyümölcsfacsarót, de az összes befektetés kárba vész, ha csak havonta egyszer akarja használni, amikor vendégei érkeznek.

back to menu ↑

Hogyan készítsünk otthon minőségi dzsúszt?

Végül még  egy dolgot szeretnénk ajánlani. A gyümölcslé minősége, vagy ha úgy szeretné, dzsúszé, nemcsak a gép minőségétől függ. Ahhoz, hogy a lé tényleg finom és jó legyen, be kell tartania az alapvető szabályokat. Tehát mindenekelőtt vegyen tényleg jó, érett és egészséges gyümölcsöket, illetve válassza ki a legjobb darabokat a pincében elraktározott saját termelésből. Minél frissebb, annál jobb. A fajta kiválasztása semmilyen módon nem korlátozott, hagyatkozzon csak a saját ízlésére. Lét gyakorlatilag bármilyen gyümölcsből és zöldségből nyerhet – citrusfélék (citrom, narancs, mandarin, grapefruit,…), alma, körte, barack, (habár a csonthéjasokat valamivel nehezebb facsarni), a zöldségek közül pedig répa, paradicsom vagy cékla. Először ezt kell átgondolnia. Ezután tartsa be ezt az egyszerű menetet:

  1. A gyümölcsöt alaposan mossa meg, tisztítsa meg, és távolítson el róla mindent, ami nem tartozik hozzá, tehát a szárat vagy a levélmaradványokat.
  2. A gyümölcsöket általában nem kell meghámozni, ezt kihagyhatja, az alma, szilva vagy barack héja a gyümölcsfacsaróban egyáltalán nem okoz gondot, sőt, további ízletes anyagokat tartalmaznak, amelyek elengedhetetlenül a gyümölcshöz tartoznak. Azonban a kemény héjtól meg kell szabadulni, például a mandarin és a grapefruit esetében.
  3. Ellenőrizze, hogy tiszta-e a készülék.A romlott gyümölcsmaradékok még kis mennyiségben is érződnek a gyümölcslén, és elronthatják az ízét. Ha ilyet talál a gépben, akkor a lehető leggondosabban távolítsa el, vagy tisztítsa meg az egész gépet.
  4. Ne feledje, hogy amint feldolgozza a gyümölcsöt, rohamosan csökken a tartóssága. Egyrész a lében elvesznek a vitaminok, másrészt könnyebben erjedni kezd. Tehát igyekezzen a dzsúszt minél hamarabb elfogyasztani, amíg friss, és ne facsarjon ki többet, mint amennyi szükséges. A gyümölcs szilárd halmazállapotban tovább bírja, mint a belőle készült lé.
  5. Ha nagyobb mennyiségben készít dzsúszt, mint amit egyedül képes meginni, vagy ha valamilyen eseményre, például ünnepségre készül, akkor mindig tárolja hűvös helyen, legjobb esetben lezárva. Minden biokémiai folyamat lelassul így benne.
  6. A dzsúszt ne hagyja pár napnál hosszabb ideig állni(a gyümölcs típusától függően, például az almadzsúsz sokkal könnyebben megsavanyodik, mint a répalé), ezután, még ha ezt nem is érzi az ízén, romlott lehet.

Ez minden, amit a gyümölcsfacsarókról elmondhattunk Önnek. Már csak kellemes vásárlást és sok szerencsét kívánhatunk Önnek a választáshoz. Élvezze a gyümölcslét! Ha jó gépet választ, és minden alapvető dolgot betart, akkor semmi oka annak, hogy a gyümölcslé ne legyen jó.