Mobiltelefon teszt 2023

  • Spóroljon pénzt és kímélje meg az idegeit a megfelelő mobiltelefon kiválasztása során.
  • Válasszon a teljesítmény, a kijelző, az akkumulátor kapacitása és az ár/érték arány alapján.
  • Derítse ki, hogy hol vásárolhatja meg a legolcsóbban.

Mobilní telefony bez pozadí

Az egyes mobiltelefon kategóriák győztesei 2023-ban:

Okostelefonok 90 000 Ft-ig 145 000 Ft-ig 145 000 Ft felett Nyomógombos telefonok Strapabíró telefonok
Honor 20e Realme X3 SuperZoom Dual SIM iPhone 12 Nokia 230 Blackview GBV9900
badge-price
badge-performance
badge-quality
Kijelző
93 %
Teljesítmény
92 %
Fényképezőgép
94 %
Ár/érték arány
93 %
Kijelző
94 %
Teljesítmény
94 %
Fényképezőgép
96 %
Ár/érték arány
94 %
Kijelző
99 %
Teljesítmény
98 %
Fényképezőgép
97 %
Ár/érték arány
94 %
Kijelző
91 %
Teljesítmény
88 %
Fényképezőgép
93 %
Ár/érték arány
90 %
Kijelző
92 %
Teljesítmény
89 %
Fényképezőgép
91 %
Ár/érték arány
95 %
96%
97%
95%
90%
95%
Ár megtekintése Véleményünk Ár megtekintéseVéleményünk Ár megtekintéseVéleményünk Ár megtekintéseVéleményünk Ár megtekintéseVéleményünk

Bevezetés

El tudja képzelni manapság a világ működését mobiltelefonok nélkül? Az emberek a munkahelyükön információk keresésére vagy megosztására, a barátokkal való chatelésre, játékok játszására, fotózásra vagy GPS navigációként használják őket. Ezen nincs mit csodálkozni, hiszen a modern mobiltelefonok funkciói fejlettek, minden helyzetben használható többfunkciós eszközzé váltak. Elmondható róluk, hogy számos eszközt kombinálnak – kamera, GPS navigáció, számológép vagy például diktafon. Tehát egy jó mobiltelefonba történő befektetéssel pénzt takaríthat meg, mivel nem lesz szükség más elektronikát vásárolnia. Azonban ezzel a mobiltelefon kiválasztása is bonyolultabb lesz, főleg manapság, mikor több száz minőségi mobiltelefon érhető el a piacon. Nem minden márka minőségi és nem minden modell jó. Éppen ezért készítettük el a TOP mobiltelefonokat tartalmazó tesztünket, valamint a legjobb mobiltelefonok véleményezését, információkat a legnagyobb gyártókról és egy áttekinthető útmutatót a mobiltelefon kiválasztására. Nézzük ezt meg együtt.

back to menu ↑

Különböző típusú mobiltelefonok

Az első dolog, amit el kéne döntenie, hogy milyen típusú mobiltelefont szeretne. A legalapvetőbb felosztás a szerkezet alapján való felosztás, illetve egyéb fő tulajdonságok alapján készült felosztás. Nem csupán arról van szó, hogy a telefon nyomógombok vagy érintőképernyő által vezérelt. A telefon típusától ugyanis további paraméterek is függenek – kijelző, teljesítmény, kamera és hasonlók.

Érintőképernyős okostelefonok

Az okostelefonok, más néven smartphone-ok műszakilag a legfejlettebb és legközkedveltebb mobiltelefon csoportot képezik. Legfőképpen nagy méretű érintőképernyőjükkel  különböznek a régebbi típusoktól, amely segítségével vezérelhetőek. Csupán kevés gombbal rendelkeznek, amelyek leggyakrabban az oldalakon elhelyezettek – például a kamera vagy a hangerő szabályozására szolgálnak. Tipikus számukra a magas teljesítmény, a fejlett funkcionális felszereltség (jobb megjelenítési tulajdonságok, kidolgozott kamera, jobb csatlakoztatás vagy alkalmazások letöltésének lehetősége, amelyek segítségével egy széles körben használható eszköz válik belőlük), valamint a rövidebb üzemidő. Sokkal több energiát használnak. A közelmúltban azonban a gyártók nagy kapacitású akkumulátorok, gazdaságos működés vagy gyorstöltés révén részlegesen kiküszöbölték ezt a problémát.

  • Tartós mobilok – olyan típusú telefonokról van szó (nyomógombosok is lehetnek, azonban leggyakrabban okostelefonok), amelyek igényesebb körülmények közti használatra termettek (természetben, építkezésen…). A hagyományos egészen törékeny telefonoktól tartósabb és masszívabb szerkezetükben, növelt mechanikus tartóssággal és magas szintű lefedettséggel (ideális IP68 vagy IP69 és MIL-SD-810G szabvány) különböznek. Ellenállnak a pornak, a víznek, a gőznek, valamint az extrém körülményeknek. Amennyiben érdekli Önt ez a kategória, tekintse meg a TOP tartós telefonokat.
  • Kamerás telefonok – olyan csoport, amelyet néha kiemelnek az okostelefon kategóriából. Olyan telefonokról van szó, amelyek kifejezetten fejlett kamerával ellátottak. Gyakran képesek nagy felbontású képeket (akár 108 Mpix), valamint 4K videókat készíteni, optikai képstabilizálással, autófókusszal, vakuval és kiváló fényességgel büszkélkedhetnek, gyakran több, mint egy objektívvel ellátottak (a legújabb TOP okostelefonoknál akár 4 objektív). Abban az esetben, ha szeret fotózni és nagy felbontásban nagy felbontásban szeretné megörökíteni élményeit, meg kéne tekintenie a TOP kamerás telefonokat.
  • Hajlítható telefonok – egyedi, kevésbé elérhető és drága okostelefon csoport, amelybe hajlítható telefonok tartoznak. Tulajdonképpen úgy csukhatóak be, mint egy kozmetikai tükör. Kérdés, hogy népszerűvé válnak-e, illetve, ha igen, akkor milyen mértékig, ugyanis a piacon az első ilyen modellek érhetőek el.

Nyomógombos telefonok

A telefonok második kategóriája jellegzetesen billentyűzettel ellátott, amely hagyományos „kihajtható” és kitolható telefonokat tartalmaz. Manapság a piacon kevesebb ilyen modell található, azonban mégis rendelkeznek rajongókkal. Legfőképpen az idősek körében közkedveltek, akik legfőképpen egyszerűbb kezelésük, nagyobb áttekinthetőségük, ellenállóságuk és az akkumulátor szolid üzemideje miatt választják őket (éppen ezért számos nyomógombos telefon rendelkezik úgynevezett SOS gombbal). Másfelől, a legtöbb felhasználónak nem elegendő a teljesítmény, a kijelző, a kamera minősége, valamint az alkalmazások telepítésének hiánya sem megfelelő. Egyszerű készülékekről van szó, amelyek alapvető tevékenységekre alkalmasak. Amennyiben szeretne többet megtudni a nyomógombos telefonokról, valamint az egyes konkrét darabokról, tekintse meg a TOP nyomógombos telefonokat.

Mobily časová osa

back to menu ↑

Okostelefon teszt 90 000 Ft-ig

A legolcsóbb kategóriában gyakran találkozhatunk öregebb középosztályú telefonokkal (az okostelefonok ára ugyanis gyakran gyorsan csökken), vagy olyan okostelefonokkal, amelyek kevésbé igényesebbeknek és olyanoknak ajánlottak, akik nem szeretnének sok pénzt fektetni a telefonba. Olyan telefonokról van szó, amelyek esetében a csúcsminőségű telefonokhoz még valami hiányzik, tehát kompromisszumot kell kötnie a teljesítményt, a kijelző megjelenítési tulajdonságait, a kamerát, esetleg a csatlakozást illetően. Az átlagos mindennapi használatra azonban megfelelőek. Leggyakrabban Realme, Xiaomi márkákról, esetleg alacsonyabb osztályú Huawei/Honor vagy Samsung márkájú telefonokról van szó.

Sorrend Kép Név Értékelés Kijelző felbontása Kamera felbontása Ár
1. Honor 20e
2340 × 1080 24 Mpix Ár kiderítése
2. Xiaomi Redmi Note 10
2400 × 1080 48 Mpix Ár kiderítése
3. OnePlus Nord N10
2400 × 1080 64 Mpix Ár kiderítése
4. POCO X3 Pro
2400 × 1080 48 Mpix Ár kiderítése
5. Realme 8
2400 × 1080 64 Mpix Ár kiderítése
6. Samsung Galaxy A32
2400 × 1080 64 Mpix Ár kiderítése
7. Motorola Moto G9 Plus
2340 × 1080 64 Mpix Ár kiderítése
8. Xiaomi Redmi 9A
1600 × 720 13 Mpix Ár kiderítése
9. Xiaomi Redmi 9C
1600 × 720 13 Mpix Ár kiderítése
10. Samsung Galaxy A12
1600 × 720 48 Mpix Ár kiderítése

back to menu ↑

Tesztgyőztes: Honor 20e

Súly: 164 g | Méretek: 154,8 x 73,6 x 8 mm | OS: Android 9 | Kijelző mérete: 6,2 hüvelyk | Kijelző típusa: IPS | Felbontás: 2 340 x 1 080 px | Kép lágysága: 415 ppi | CPU: Kirin 710F | RAM: 4 GB | Felhasználói memória: 64 GB + memóriakártya | Akkumulátor: 3400 mAh | Hátlapi kamera: 24 Mpix + 8 Mpix + 2 Mpix | Előlapi kamera: 8 Mpix

Honor-20e-e1610874979608

Előnyök

Full HD felbontás

Nyílás SD-kártyára

Az akkumulátor  jól bírja

Hátrányok

Nem vízhatlan

Lassabban töltődik fel

LED kijelző nélkül

Kategóriánk győztese a Honor 20e modell, amely nagyon letisztult kivitelével hívja fel magára a figyelmet. Két színváltozat közül választhat: kék vagy fekete. Mindkét szín gyöngyház karakterű, tehát ha felületére különböző fény esik, ezen színek világosabb árnyalatai lesznek láthatóak. A felejthetetlen élmények csúcsminőségű rögzítéséhez 24 MPix fő kamera áll rendelkezésre. Ha a helyzet úgy hozza, hogy szelfit szeretne készíteni, a 8 MPix előlapi kamera biztosan nem hagyja Önt cserben. Akár a hátlapi, akár az előlapi kamerát választja, minden fotó irigylésre méltó lesz.

Ár kiderítése

A Honor 20e okostelefon full HD élményéről a keret nélküli kijelző gondoskodik, amely képátlója 6,2 hüvelyk, felbontása 2 340 x 1080 px. Akár játékokat szeretne játszani, akár HD filmeket vagy sorozatokat szeretne nézni, az éles kép és a tökéletes színek magától értetődőek lesznek. A modell kimeríthetetlen teljesítményről a Kirin 710F processzor gondoskodik, amely 12 nm technológiával készül és 8 magot kínál a legigényesebb számításokhoz. Az alkalmazások problémamentes futásához és a megbízható multitaskinghoz az okostelefon 4 GB RAM-ot kínál. A 3 400 mAh kapacitású akkumulátor probléma nélkül képes egész nap működni az általános használat folyamán. A töltéshez microUSB nyílás áll rendelkezésre, amely legfeljebb 10 W töltést kínál. Az USB port mellett hagyományos 3,5 mm jack található, amelyet minden zenekedvelő értékelni fog. Természetesen ujjlenyomat-olvasóval is ellátott, amely a hátlapon található, valamint az NFC sem hiányozhat.

Honor-Logo-1024x576

back to menu ↑

Okostelefon teszt 90 000 – 145 000 Ft közt

Középosztályú okostelefonok, gyakran újabb készülékek apró részletekkel a legtöbb felhasználónak. A teljesítmény magasabb, lehetővé teszi az igényesebb alkalmazások játszását, a kijelző felbontása és megjelenítési tulajdonságai is jók (gyakran csúcsminőségű kijelző található ebben a kategóriában). Néhány alacsonyabb csoportba tartozó kamerás okostelefon is ide tartozik, amelyekkel valóban jó felvételek készíthetőek. Ha a márkákról van szó, a legolcsóbb márkák csúcsminőségű termékei tartoznak ide – Xiaomi, Realme; valamint a drágább márkák középosztálya és régebbi modelljei is ide sorolhatóak – Samsung, Huawei, Apple, LG.

back to menu ↑

Tesztgyőztes: Samsung Galaxy A71

Súly: 179 g | Méretek: 163,6 x 76 x 7,7 mm | OS: Android 10 | Kijelző mérete: 6,7 hüvelyk| Kijelző típusa: AMOLED | Felbontás: 2 400 x 1 080 px | Kép lágysága: 393 ppi | CPU: Qualcomm Snapdragon 730 | RAM: 6 GB | Felhasználói memória: 128 GB + memóriakártya| Akkumulátor: 4 500 mAh | Hátlapi kamera: 64 Mpix + 12 Mpix + 5 Mpix + 5 Mpix | Előlapi kamera: 32 Mpix

Samsung Galaxy A71

Előnyök

Kellemes szerkezet és szép dizájn

Nagyon jó kamera

Jó akkumulátor üzemidő, gyorstöltés

Nagy teljesítmény

Törékenynek tűnik

Hátrányok

Hiányzik a jelzőfény

Kevésbé megbízható ujjlenyomat-olvasó

Az okostelefonok középosztályát véleményünk szerint a Samsung, konkrétan a Samsung Galaxy A71 vezeti. Ahogy a legtöbb mobiltelefon, ez is elegáns dizájnú. Teste fényes, enyhén ívelt, méreteit tekintve éppen kézbe illő. Csupán azt emelnénk ki, hogy első ránézésre eléggé törékenynek tűnik. Szinte az egész előlapot lefedi a 6,7” Super AMOLED kijelző, amely szinte keret nélküli, felbontása 2400 x 1080 px. Jól olvasható, minőségi és élénk színű, véleményünk szerint az egyik legjobb kijelzőről van szó, amely ezen az áron kapható. A kamerára szolgáló kivágás minimális. Hátrányai közé sorolható a kevésbé megbízható ujjlenyomat-olvasó, valamint a hiányzó információs dióda.

 

Ár kiderítése

Teljesítményét tekintve a telefon nagyon jó. A Qualcomm Snapdragon 730 (2,2 GHz, 8 mag) processzor és a 6 GB RAM olyan teljesítmény kínálnak, amely a benchmark tesztben 276 ezer pontot ért el. Ez támogatja a mobiltelefon játékokat, a Gamer Booster mód ezt még inkább kiemeli. A belső memória kapacitása 128 GB, amely memóriakártyával tovább bővíthető, természetesen Bluetooth 5.0-val, NFC-vel és USB-C-vel is ellátott. Figyelmét a négyobjektíves kamerának sem szabadna elkerülnie (beleértve az ultraszéles makró objektívet is). A hátlapi kamera 64 Mpix-es felbontást, míg az előlapi kamera 32 Mpix-es felbontást kínál, a telefon autófókusszal kiegészített, 4K videók rögzítésére képes. A működésről a 4500 mAh kapacitású akkumulátor gondoskodik, amely egy nap működésre, kíméletes használat esetén ennél többre is elegendő. A töltés gyors, így nem kell sokat várnia. Ezekből adódóan a telefon jó választásnak bizonyul ebben az árkategóriában, egy átlagos felhasználó biztosan elégedett lesz vele.

Logo-Samsung-300x158

back to menu ↑

Okostelefon teszt 145 000 Ft-tól

Az okostelefonok legmagasabb osztálya, amelyben csúcsminőségű modelleket talál. Áruk meghaladhatja a 400 000 Ft-ot, másfelől ezért az árért jó paramétereket kap. Kiváló megjelenítési tulajdonságok és a színek kirajzolása, tökéletes teljesítmény, amely még a legigényesebb játékok játszására is megfelelő, kiváló funkcionális felszereltség (legújabb generációs Wi-Fi, Bluetooth vagy LTE, GPS/GLONASS, NFC, vezeték nélküli töltés) és étgondolt dizájn. Amennyiben a kameráról van szó, az ebbe a kategóriába tartozó telefonok ritkán rendelkeznek rossz minőségű kamerákkal, Gyakran optikai képstabilizálással, SlowMotion videóval vagy 4K felbontással büszkélkedhetnek. Röviden szólva, olyan TOP márkák csúcsminőségű modelljeiről van szó, mint az Apple, a Samsung vagy a Huawei. Ezeket a termékeket még a legigényesebb felhasználók is értékelni fogják. Hátrány a magasabb ár, valamint az elektronika gyors elavulása.

Sorrend Kép Név Értékelés Kijelző felbontása Kamera felbontása Ár
1. iPhone 12
2532 × 1170 12 + 12 + 12 Mpix Ár kiderítése
2. ASUS ROG Phone 3
2340 × 1080 64 Mpix Ár kiderítése
3. iPhone SE
1334 × 750 12 Mpix Ár kiderítése
4. iPhone 11 Pro
2436 × 1125 12 + 12 + 12 Mpix Ár kiderítése
5. Google Pixel 5
2340 × 1080 8 Mpix Ár kiderítése
6. Asus ROG Phone 5
2448 × 1080 64 Mpix Ár kiderítése
7. Asus Zenfone 8
2400 × 1080 64 Mpix Ár kiderítése
8. LG Velvet 5G
2460 × 1080 48 Mpix Ár kiderítése

back to menu ↑

Tesztgyőztes: Apple iPhone 12

Súly: 162 g | Méretek: 146,7 x 71,5 x 7,4 mm | OS: iOS 14 | Kijelző mérete: 6,1 hüvelyk | Kijelző típusa: OLED | Felbontás: 2 532 x 1 170 px | Kép lágysága: 460 ppi | CPU: Apple A14 Bionic | RAM: 6 GB | Felhasználói memória: 128 GB | Akkumulátor: 2 815 mAh | Hátlapi kamera: 12 Mpix + 12 Mpix | Előlapi kamera: 12 Mpix

iPhone-12-128GB-e1610909002633

Előnyök

Szupererős IP68 védelmi fokozat és mechanikai ellenállóság

Nagyon jó minőségű kijelző

Memória kapacitása

Támogatja az 5G hálózatot

Extrém jó teljesítményértékelés

Gyors és megbízható MagSafe töltés

Kiváló fényképezőgép figyelemreméltó éjszakai móddal

Hátrányok

Magas ár

Hiányzik a 3,5 mm-es jack

Nincs memóriakártya nyílása

Akkumulátor kapacitása alacsony

Nincs  a csomagban töltő adapter

A TOP kategóriában az Apple iPhone 12 győzött. A dizájn nem sokat változott. Szinte az egész előlapot a 6,1“ kijelző foglalja el, amely keskeny kerettel ellátott, amelyet felül sajnos egy jellegzetes kivágással egészítettek ki. Ez kár. Super Retina kijelzőről van szó, amely felbontása 2532 x 1170 px. Ez előnye a jó fényerő, a magas kontraszt, a fekete és a szürke árnyalatainak jó megjelenítése, valamint a napfényen való jó olvashatóság. Szerintünk az egyik legjobb kijelző a mobiltelefonokat illetően. Az oldalsó keret acél, a hátlap tartós Ceramic Shield üvegből készült, ennek köszönhetően a telefon sokkal ellenállóbb (IP68 védelemmel rendelkezik). A vezérlés és az elemek elhelyezése nem rossz, és még ha a dizájn nem is kínál sok újat, nekünk tetszik. A hátulsó mágneses oldalra tökéletesen illik az Apple MagSafe töltő, a telefonhoz hagyományos bőr tok is vásárolható. A többi telefonnal összehasonlítva a hangzást is megdicsérnénk.

 

Ár kiderítése

Teljesítmény szempontjából az iPhone 12 Pro Max az egyik legjobb. Erről az Apple A14 Bionic (6 mag, 3,1 GHz) és a 6 GB RAM kapacitás gondoskodnak. A benchmarkban 572 ezer pontot ért el! A felhasználó memória mérete 512 GB, ami nem kevés, azonban kár, hogy nem bővíthető memória kártyával. Csatlakozás szempontjából meg kell említenünk a Wi-Fi 6, 5G, Bluetooth 5.0, NFC támogatást, a lightning-ot, azonban hiányzik a fülhallgatóhoz szükséges 3,5 mm jack. A kamera három objektívből áll, felbontásuk 12 MPix, jó paraméterekkel és tulajdonságokkal rendelkeznek (optikai képstabilizálás, autófókusz, szolid fényerő és mindenekelőtt kiváló éjszakai mód), 4K minőségben képes videókat készíteni. Az energiáról a 2 815 mAh kapacitású akkumulátor gondoskodik, amellyel az iPhone több mint egy napon át is képes működni. A töltés egészen gyors, a mobiltelefon vezeték nélküli töltést is támogatja (ez valamivel lassabb), de ez nem kárpótol bennünket azért, hogy a mobiltelefon nem bírja sokáig egy feltöltéssel. Véleményünk? Tökéletes mobiltelefon, kitűnő paraméterekkel, azonban van néhány gyenge pontja is.

Apple-logo

back to menu ↑

Nyomógombos telefon teszt

A legtöbb nagy gyártó az elmúlt években felhagyott a nyomógombos telefonok gyártásával. Ennek ellenére is folyamatosan kínálatban vannak, ugyanis néhány felhasználónak rengeteg előnyt kínálnak – nagyobb ellenállóság, akkumulátor üzemidő, egyszerű vezérlés vagy hosszabb élettartam. Néhány telefon kimondottan időseknek lett kialakítva, tehát számos egyszerű funkcióval, vagy például SOS gombbal ellátottak. Jelentősen olcsóbbak, mint az okostelefonok, azonban a felhasználásuk korlátozott. Teljesítményük kisebb, kamerájuk rosszabb minőségű és korlátozott felhasználású. Számos olyan funkció nem található meg rajtuk, amelyek az okostelefonokon igen. Az olyan kevésbé igényes felhasználóknak, akik megelégszenek az alapvető funkciókkal (hívás, SMS, rádió, ébresztőóra, stb.) vagy az időseknek azonban megfelelőek.

back to menu ↑

Tesztgyőztes: Nokia 800 Tough

Súly: 161 g | Méretek: 145,4 x 62,1 x 16,1 mm | OS: KaiOS | Kijelző mérete: 2,4 hüvelyk | Kijelző típusa: TFT | Felbontás: 320 x 240 px | Kép lágysága: 167 ppi | CPU: Qualcomm Snapdragon 205 | RAM: 512 MB | Felhasználói memória: 4 GB + memóriakártya| Batéria: 2 100 mAh | Hátlapi kamera: 2 Mpix | Előlapi kamera: –

Előnyök

Magas ellenállás

Extrém körülmények közt is működik Google Assistant alkalmazások letöltése

Hátrányok

A szoftvernek megvannak a maga hiányosságai

Rossz használati útmutató

Aktív használat esetén az üzemidő rohamosan csökken

Tesztünkben a nyomógombos telefonok közt a 2019 végén megjelent Nokia 800 Tough győzött. Viszonylag fejlett és ellenálló nyomógombos telefonnak számít. Dizájnja is ennek megfelelő – a nyomógombok kiemelkednek annak érdekében, hogy jobban vezérelhető legyen. Felülete gumírozott és csúszásmentes, alulsó oldalán nagy hurok található, amelynek hála felfüggeszthető. Szerkezete tartós, az IP68 lefedettségnek megfelelően ellenáll a víznek, a pornak és az ütéseknek. Extrém körülmények közt is működik, megfelel a MIL-STD-810G szabványnak. Kijelzője 2,4” méretű, felbontása 320 x 240 px, amely adott körülményekhez képest jó érték.

 

Ár kiderítése

A Nokia 800 Tough KaiOS operációs rendszeren fut, lehetővé teszi további alkalmazások telepítését. Semmi extra, azonban egy nyomógombos telefontól nem is lehet többet elvárni. A telefon működéséről Qualcomm Snapdragon 205 (1,1 GHz, 2 mag) processzor és 512 MB RAM gondoskodnak. A belső memória kapacitása 4 GB (memóriakártyával kibővíthető), az akkumulátor kapacitása 2100 mAh. Ennek köszönhetően a telefon akár 43 napon át kibírja töltés nélkül (aktív használat esetében ez jelentősen kevesebb). Funkcionalitás szempontjából a telefon támogatja a Wi-Fi-t, a 4G-t, az LTE-t, a GPS-t, a Bluetooth 4.1-et, valamint a Google Asszisztenst. Természetesen fülhallgatóra alkalmas jack-kel, lámpával és 2 MPix felbontású kamerával is ellátott. Nem biztos, hogy ajánlanánk időseknek, azonban olyan igényesebb felhasználóknak igen, akik nyomógombos telefont szeretnének.

nokia-logo

back to menu ↑

Strapabíró telefon teszt

Az okostelefonok viszonylag törékeny készülékek. Könnyedén beléjük kerül a por, árt nekik a nedvesség, az ütések és az esések. Amennyiben hegyekbe vagy vízhez szeretné magával vinni az okostelefonját, az ellenálló outdoor telefonok kategóriából kéne választania. Ezek ugyanis tartós és masszív szerkezettel, legalább IP68 (esetleg még jobb IP69) lefedettséggel rendelkeznek, ellenállnak a pornak, a víznek és az ütéseknek. A MIL-STD-810G katonai szabványnak hála extrém körülmények közt is képesek működni (fagy, meleg, párás levegő). Másfelől általában nem szép dizájnúak és nem is rendelkeznek csúcsminőségű funkciókkal (pár kivételével). Legfőképpen olyan felhasználóknak ajánlottak, akik fizikailag igényes szakmában dolgoznak, esetleg olyan személyeknek megfelelőek, akik kedvelik a kültéri tevékenységeket, sportolnak vagy utaznak.

back to menu ↑

Tesztgyőztes: iGET Blackview GBV 9900

Súly: 273 g | Méretek: 156,5 x 78,3 x 14,2 mm | OS: Android 9.0 | Kijelző mérete: 5,84 hüvelyk| Kijelző típusa: IPS | Felbontás: 2 280 x 1 080 px | Kép lágysága: 420 ppi | CPU: Mediatek Helio P90 | RAM: 8 GB | Felhasználói memória: 128 GB + memóriakártya | Akkumulátor: 4 380 mAh | Hátlapi kamera: 48 Mpix + 5 Mpix + 2 Mpix | Előlapi kamera: 16 Mpix

Előnyök

Integrált termokamera

Nagy akkumulátor

Támogatja a vezeték nélküli töltést

Hátrányok

Kicsit nehezebb

Csak 18 W feltöltés

Ár

A iGet Blackview GBV 9900 telefon egy nagyon tartós telefon, amely első ránézésre a telefon testébe épített termo kamerájával kelti fel az érdeklődést. Ennek hála a telefon számos különböző tevékenységhez és szakmához ideális, valódi extrém körülmények közt is képes dolgozni. A telefon számos tanúsítvánnyal büszkélkedhet, amelyek tartósságát bizonyítják. Az IP68-on felül IP69K-val, valamint MIL-STD-810G katonai szabvánnyal is rendelkezik. A kijelző mérete 5,84“, Corning Gorilla Glass 5-tel védett. A kijelző kiváló megtekintési szögeket kínál. Fotózás szempontjából a fő lencse 48 Mpx, az előlapi szelfi kamera pedig 16 Mpx.

 

Ár kiderítése

A telefon teljesítménye megfelelő, erről a nyolcmagos Mediatek Helio P90 processzor gondoskodik, amelyet 8 GB RAM egészít ki. Ez az összeállítás nem riad meg a multitasking-tól vagy az igényesebb alkalmazásoktól. Hagyatkozhat a telefon megfelelő méretű tárhelyére, az alap 128 GB belső memória, amelyet azonban memóriakártyával is kiegészíthet. Az akkumulátor kapacitása 4 380 mAh, elegendő energiát nyújt az egész napos használatra. A 18 W gyorstöltés támogatása és a vezeték nélküli töltés előnynek számítanak. Annak érdekében, hogy a telefon teljesen kompatibilis legyen, NFC-t is kínál, amely a fájlok gyors átvitelére, valamint kártyás fizetésre is használható.

iGET logo

back to menu ↑

Legnagyobb mobiltelefon gyártók

A mobiltelefonok nagyon népszerű termékek, sok gyártó foglalkozik gyártásukkal. Ez problémát okozhat a felhasználóknak. Nem minden márka jó és minőségi. Éppen ezért érdemes a megbízható és hagyományos gyártók termékei közt keresgélni. Egyetlen neves gyártó sem engedheti meg magának, hogy egy rosszul sikerült modellel elrontsa hírnevét (az esetenkénti hibákat azonban nem lehet elkerülni). Haladjunk tovább együtt a legnagyobb mobiltelefon gyártókra.

back to menu ↑

Hogyan válasszon okostelefont?

Bemutattuk az alapvető mobiltelefon típusokat, ismerjük az egyes gyártók jellemzőit, ez jelentősen megkönnyítheti a vásárlást. Természetesen a műszaki paraméterekről és magáról a telefonról sem szabad megfeledkeznünk. Teljesítmény, felbontás, operációs rendszer, funkciók…ez mind azt jelzi, hogy milyen jó a telefon és mennyire lesz az megfelelő az adott felhasználónak. Nézzük meg, mi alapján kéne mobiltelefont választani.

Operációs rendszer – a telefon agya

Az operációs rendszer a legalapvetőbb, amivel a telefon rendelkezik. Szoftver szempontjából biztosítja annak működését, valamint meghatározza, milyen beltéri környezetben fog a felhasználó mozogni. Közvetíti és feldolgozza a felhasználó és az eszköz közti kommunikációt. Kiválasztása gyakran függ a saját preferenciáktól, figyelembe kell azonban vennie, hogy a választással a további alkalmazások elérhetősége is összefügg. Általában pontosan, hibák és lefagyás nélkül kell dolgoznia. Ez főleg régebben volt probléma, manapság már nem. Ha a konkrét telefontípust nézzük, több operációs rendszert ismerünk:

  • Android (manapság általában 9 vagy 10 változat)
  • iOS (manapság általában 11, 12 vagy 13 változat)
  • Windows Phone
  • Symbian
  • RIM OS
  • KaiOS (nyomógombos telefonok esetében)

Azonban ne aggódjon, eláruljuk, hogy lényegében véve manapság csak két operációs rendszer közül választhat. Ezek a Google Android és az Apple iOS. Kivételes esetekben Windows Phone is lehet, azonban csupán az öregebb telefonoknál (egy nem igazán bevált mobil szoftverről van szó). A további megemlített rendszerek, a Symbian és a RIM OS hova tovább, annál kevésbé használatosak és nem is érdemes foglalkozni velük. Nézzük meg tehát legalább ezt a két leggyakoribb rendszert, amelyek közül választani fog kellenie.

Android

A legtöbb gyártó által használt operációs rendszer – Xiaomi, Samsung, Huawei és továbbiak. Olyan nyílt rendszerről van szó, amelyet a gyártók különböző változatokban telepítenek az okostelefonokba (vagy például tabletekbe is), a hardver és a szoftver közt néha problémák adódhatnak. A legújabb változatok a 9 és a 10, ezeket kéne választania, ez a lehető leg egyszerűbb. A rendszer nagy előnyei a széles felhasználói alap, az egyszerű elérhetőség és a rengeteg elérhető alkalmazás, a beállítások és módosítások lehetősége. Elmondható, hogy egy elérhető és univerzális rendszerről van szó.

iOS

A másik operációs rendszert kizárólag az iPhone-k, tehát az Apple márka termékei használják. Az egyik oldalról és csökkenti a felhasználói alapot, másfelől ezek a telefonok annyira közkedveltek, hogy ez nem okoz problémát. Az Androiddal szemben ez a rendszer zárt, nem teszi lehetővé más alkalmazások telepítését és kevesebb alkalmazással rendelkezik. Másfelől az alkalmazások kínálata széles, az alkalmazások minősége jó, és ha Apple márkájú felszereltséggel rendelkezik, számos szempontból egyszerűbb lesz egy iOS rendszeren futó telefon megvásárlása.

Android Ios
Operační systémy mobilů
Chytrý mobil

Processzor – a telefon szíve

Ha az operációs rendszer a telefon agya, akkor a processzor a szíve. Alapvető tartozék, amely a teljesítményt biztosítja be. Amennyiben gyenge processzorral ellátott telefont vásárol, a telefon akadozni fog és a folyamatok lassúak lesznek. Ellenkező esetben, hatékony a processzor sebességet, teljesítményt és hatékonyságot jelent. A processzorok két paraméter segítségével jellemezhetőek – a magok száma és a frekvencia alapján. A magok száma processzoronként változó, minél több, annál jobb. A csúcsminőségű okostelefonok processzorai 6 vagy 8 maggal is rendelkezhetnek annak érdekében, hogy képesek legyenek hatékonyan irányítani az operációs rendszert és a folyamatokat. A processzor frekvenciája 1 GHz körüli a nyomógombos telefonok esetében, míg a modern okostelefonoknál ez 2 GHz körüli, vagy több. Minél több, annál jobb – annyival több fordulatra képes a processzor és annál jobb lesz a teljesítménye is.

Van azonban egy bökkenő. A processzor minősége nem lehet csupán a magok száma alapján meghatározni, ugyanis ebből nem fogja megtudni a telefon teljesítményét. A legjobb értékelést a telefon teljesítményének lemérésével (a legjobb az AnTuTu benchmark használatával) és a processzorok tesztelésével határozhatja meg. Ha olyan telefont választ, amely sikeresen átment a tesztelésen és az első helyeken helyezkedik el a listán, biztosan nem fog hibát véteni. Mivel nincs kapacitásunk a tesztelésre, a Tech Centurion web tesztelését használjuk:

TOP 10 mobil processzor (április 2020)

  1. Apple A13 Bionic (Apple iPhone 11)
  2. Snapdragon 865 (Samsung Galaxy S20 Ultra)
  3. Exynos 990 (Samsung Galaxy S20 Ultra)
  4. MediaTek Dimensity 1000
  5. Apple A12 Bionic (Apple iPhone XS Max)
  6. Snapdragon 855+ (Asus ROG Phone II)
  7. Snapdragon 855 (OnePlus 7 Pro)
  8. Kirin 990 5G (Huawei Mate 30 Pro)
  9. Kirin 990 4G (Huawei Mate 30 Pro)
  10. Exynos 9825 (Samsung Galaxy Note 10+)

AnTuTu Benchmark

A benchmarkok olyan alkalmazások, amelyek lemérik a telefon maximális teljesítményét. Ez legfőképpen a processzor tulajdonságaitól és a RAM kapacitásától (ezzel a következő fejezetben fogunk foglalkozni) függ, azonban további komponensek is hatással vannak rá. Minél jobb minőségű a telefon kidolgozása, annál jobb benchmark eredményeket érhet el a telefon a tesztelés során. Eredményképpen egy olyan számot kap, amely segítségével összehasonlíthatóak az egyes telefonok. A manapság legismertebb benchmark az AnTuTu Benchmark, amelyet hivatalosan is használnak. Az internetes szinte minden újabb telefonra megtalálható az AnTuTu Benchmark értékelés, az értékek hivatalos anyagokban is elérhetőek. A telefonok összehasonlításához mi is használtuk ezeket az értékeket, ennek pedig nem más az oka, mint az, hogy elképzelést nyújt a telefon teljesítményéről.

AnTuTu

*Az AnTuTu Benchmark jelenleg nem tölthető le a Google Play boltból. Ennek oka a Google és a Cheetah Mobile közötti vita, amely az AnTuTu mögött áll. Ugyan megpróbálják rendezni a vitát, azonban ez a mai napig (április 2020) nem sikerült. Figyelni fogjuk, hogy hogyan sikerül megoldani a problémát, valamint, hogy hogyan fogja folytatni az AnTuTu, esetleg felváltja-e őket egy másik benchmark.

Felhasználói memória és RAM

A mobiltelefonoknál, épp úgy, ahogyan más elektronikánál is, fontos a memória mérete. Úgy, ahogy a hagyományos felhasználói, a RAM is (Random Access Memory) méretei fontosak. Kezdjük a fontosabbal, a RAM-mal. Ez biztosítja az alkalmazások, valamint az operációs rendszer működését. Minden folyamat, amely a telefonon fut, először a RAM-ba kerül. Erre egyszerű szabály érvényes – minél nagyobb a kapacitása, annál hatékonyabb a telefon, ugyanis annál több teret tud biztosítani az egyes folyamatoknak. A jó RAM kapacitás támogathatja a minőségi processzort, a rossz kapacitás viszont gátolhatja azt. A RAM manapság jobb telefonok esetében 4 GB körüli, az olcsóbbaknál ez az érték 2 GB (ez azonban igényesebb alkalmazásokhoz vagy játékokhoz kevés). Ezzel ellentétben, a legjobbak akár 6 vagy 8 GB-t is kínálnak, amely már nagy kapacitásnak számít, szinte korlátlan használatot biztosít. A nyomógombos telefonok esetében pár száz MB kapacitású RAM is elegendő.

A felhasználói memória összefügg azzal, hogy Önnek mennyi térre van szüksége az adatok tárolására. Az olyan telefonoknál, amelyeket kizárólag alapvető funkciók használatára szeretne használni, nem kell ezzel foglalkoznia. Azonban amennyiben tudja, hogy sok alkalmazást szeretne használni, fotókat vagy videókat szeretne készíteni, jó, ha minél több tárhellyel rendelkezik. Mérete GB-okban van megadva. A nyomógombos telefonoknál pár GB-ről beszélünk. Az okostelefonok esetében ez azonban rettentően kevés. Egy jó okostelefonnak legalább 32 vagy 64 GB-tal kell rendelkeznie. Ez elegendő az alapvető működéshez. Egy olyan telefon azonban, amellyel sokat szeretne fotózni, illetve amelyet igényes játékokra szeretné használni, működését 128 vagy 256 GB-t is igényelhet. Ebben az esetben a fájlok nagymértékű mozgatása várható. A nagy memóriával együtt arra is érdemes rátérni, hogy rendelkezik-e a telefon memóriakártya nyílással. Amennyiben igen, a memória bármikor kibővíthető microSD kártya használatával, így nem kell attól tartania, hogy nem lesz elegendő tárhelye.

Az akkumulátor kapacitása – minél nagyobb, annál jobb

Az akkumulátor kapacitása olyan paraméter, amelyre szintén ügyelni kell. Minél hatékonyabb az okostelefon, annál nagyobb igénye van az energiára, valamint annál gyorsabban fog lemerülni. Éppen a nagy teljesítmény az oka annak, miért bírnak ki az okostelefonok egy-két nap működést, míg a hagyományos nyomógombos telefonok akár egy héten át is képesek működni (takarékosabban és egyszerűbben működnek). Az okostelefont így sokkal gyakrabban kell tölteni, fenn áll az esélye, hogy hamarabb lemerül, mintsem Ön újra tudná azt tölteni. A nagy kapacitású akkumulátor és a jó üzemidő éppen ezért elengedhetetlenek.

Az akkumulátor minimális kapacitásának (azoknál az okostelefonoknál, amelyet ritkán tervez használni, vagy csupán alapvető funkciókkal ellátottak) legalább 3000 mAh körülinek kéne lennie. A jobb teljesítményű telefonok, amelyeket intenzíven szeretne használni, 4000 vagy 5000 mAh kapacitást igényelnek. Bár a töltés ideje is nő, a különbség mégsem jelentős. Néhány okostelefon manapság a gyorstöltés funkciót (a telefon 50%-ra képes feltöltődni 30 perc alatt, míg a teljes töltöttségi szintet 2 óra alatt éri el) és a vezeték nélküli töltést (ez általában elég lassú, azonban idővel fejlődhet) is támogatja.

Nabíjení smartphone

A telefon készenléti ideje

A kapacitással egy további olyan paraméter is összefügg, amely sokat elárul a telefon üzemidejéről, ez nem más, mint a készenléti idő. Az okostelefonoknál gyakran nem adják meg ezt az adatot, ugyanis ott nincs sok értelme, inkább a nyomógombos telefonokra érvényes. Értéke megfelel annak, mennyi időt bír ki a telefon készenléti módban (vigyázat, a legtöbb funkció ebben az esetben korlátozott, nem az aktív használatról van szó). Értéke gyakran több száz óra, azonban a valóságban számos olyan faktortól függ, mint például a hőmérséklet, a jel erőssége, a funkciók használata, az akkumulátor elhasználtsága és egyebek. Saját tapasztalatból elmondhatjuk, hogy a különbség jelentős lehet. Ez az érték nem vehető szó szerint, leginkább a telefonok összehasonlítására szolgál.

A telefon és a kijelző méretei a kényelmes használathoz

A rendszeradatokról lassan áttérhetünk a gyakorlati adatokra. A telefon kényelmes használata érdekében fontos a méret. Ezt az okostelefonoknál mindenekelőtt a képernyő adja meg, amely gyakran a telefon előlapjának 80%-át teszi ki (gyakran többet is). Ajánljuk, hogy keressen kompromisszumot a méret és a kényelmes használat (inkább kisebb telefonok) és a megfelelően áttekinthető megjelenítés (inkább nagyobb méretek) közt. Elmagyarázzuk egy példán:

Egy átlagos okostelefon képátlója hat-hét hüvelyk közti (1 hüvelyk = 2,54 centiméter). Ez jó tizenöt – tizennyolc centiméternek felel meg. Az egész mobil így még egy picivel nagyobb lesz, ugyanis a képernyő kerettel is ellátott. Ez olyan méret, amely még éppen elfér a kezében. Itt azonban megemlítenénk, hogy ki kéne próbálnia, hogy tudja-e egy kézzel vezérelni a telefont. Amennyiben nem, egy kisebb méretű telefon praktikusabb lehet az olyan vészhelyzetekben, amikor segítséget kell hívnia. A telefonnak a súly és méretek szempontjából is kényelmesnek kéne lennie.

Önre bízzuk a választást, hogy Önnek mi a legjobb. Próbáljon ügyelni a kényelmes használatra.

A képernyő felbontására is ügyeljen

Amint már említettük is, az átlagos méret 6 hüvelyk körüli az okostelefonok esetében, míg 2,5 – 3 hüvelyk körüli a nyomógombos telefonok esetében. A kijelző mérete fontos a megjelenítés mérete szempontjából, tehát jelzi, hogy milyen méretben tekintheti meg a képeket rajta. A kép minőségéről azonban semmit sem jelez, erre ugyanis más paraméter szolgál. Ez pedig nem más, mint a kijelző felbontása, tehát hogy mennyi képpont (pixel) található a kijelző szélein. Minden ilyen pont része a kijelzőnek. Amennyiben kevés lesz belőlük, kockás lesz a kép (mint a régi számítógépes játékokban). Másfelől, nagyobb képpontszám ugyanolyan felületen simább képet, jobban kirajzolt részleteket és magasabb minőségű animációt biztosít.

Manapság az okostelefonoknál a felbontás eltérő lehet (a képarány is fontos, azonban azt nem érdemes részletesebben oldani). Elmondható, hogy a minőség 1920 x 1080 px (Full HD) értéknél kezdődik, ez régebbi Samsungoknál vagy alacsonyabb osztályú olcsóbb telefonoknál érhető el (esetleg a még gyengébb HD Ready, ha spórolni szeretne). Tudni kell, hogy az igényesebb felhasználóknak ez nem lesz elég. Ha megengedheti magának és olyan telefont szeretne vásárolni, amelyet szélesebb körben használhat, jobb minőséget válasszon. A 2340 x 1080 px, 2688 x 1242 px vagy 3200 x 1440 px felbontású kijelző teljesen más lágyságú képet kínál. A maximum, amelyet eddig valaha is elértek a 3840 x 2160 px (4K), ez konkrétan a Sony Xperia 2019 májusi modellje érte el. Annak azonban egyéb hiányosságai vannak.

Másfelől, főként a kisebb felbontásoknál a felbontás értéke nem mindig döntő. Ha az öt vagy a hat hüvelyk méretű képernyő HD Ready felbontású, ez már hatalmas különbséget jelent. A kép lágysága egy hasznos paraméter, amely kiegészíti a felbontást. Egysége a ppi (pixel per inch), amely képpont/hüvelykként fordítható le. Itt a felbontás és a méret is fontos. A minimum, ami alá nem ajánlatos menni a 250 ppi. Ebben az esetben megtörténhet, hogy némely pixelt még felismeri és a kép nem lesz olyan tökéletesen lágy. Elegendő, azonban amennyiben lehetősége van, válasszon inkább olyan telefont, amely képernyőjének lágysága 300 – 400 ppi. Itt a képpontok szinte felismerhetetlenek. A teljesség érdekében a már korábban említett Sony Xperia 643 sűrűséget ért el, amely extrém számnak számít.

A kijelző további tulajdonságai

A műszaki adatokon felül a kijelző további tulajdonságait is figyelembe kell venni. Ezek olyan paraméterek segítségével írhatóak le, mint a fényerő skálája, a kontraszt, valamint a színek mélysége és száma. Másfelől, sokkal jobb egyesével megítélni azokat. Mindenkinek valami más fog megfelelni, ebből a szempontból nagy segítséget nyújthatnak a felhasználói és profi vélemények, mivel mindegyik valami másban emelkedik ki és az egyes adatok számokkal is kifejezhetőek. Néhány okostelefon jól kirajzolja a fekete és szürke színeket, mások színei élénkebbek és fényerejük jobb minőségű.

Biztosan hasznos, ha a fényerő úgy szabályozható, hogy megfelelően kíméletes legyen éjjel a szemmel, azonban nappali fény mellett is jól olvasható legyen a kijelző. Ha a telefon képes szűrni a kék fényt, az olyan előny, amelyet szemei este és kora reggel fognak értékelni. Végezetül figyelmeztetnénk, hogy minden okostelefon kivágással ellátott (úgynevezett Notch, kamera, hangszóró, stb). Szerintünk ez nem akkora probléma, már amennyiben a gyártó megpróbálja a lehető legkisebb méretűvé alakítani a kivágást. Ez azonban nem minden esetben sikerül, így a kivágás valóban zavaró lehet. Ezt a döntést Önre bízzuk.

Jas
AMOLED RETINA

A mobiltelefonok kijelzőinek technológiái

A megjelenítési paramétereken felül a kijelző tulajdonságai is nagymértékben befolyásolják a döntést. Ezekből többet is ismerünk (bár a gyártók más-más néven nevezik őket):

  • TN kijelzők – a legrégebbiek, kevésbé minőségiek és gyakorlatilag már nem is gyártják őket. Színmegjelenítésük rossz, energiaigényük magas, rosszul olvashatóak és számos egyéb hátránnyal rendelkeznek. Csupán nagyon régi vagy extrém olcsó telefonok esetében találkozhat ezzel a típussal. Nem ajánljuk őket.
  • IPS kijelzők – hasonlóképpen, mint a TN kijelzők, ezek is LCD technológián alapulnak, azonban sokkal jobbak. Jól kirajzolják a színeket, a látószögeket, jobb a fényerejük, élettartamuk hosszú, azonban rosszabbul jelenítik meg a fekete színt. Háttérvilágítást használnak, tehát nehéz elérni a megfelelő fekete színt. A régebbi technológiákkal ellentétesen a napon is olvashatóak. „Retina kijelző” megnevezés alatt például az Apple vállalat is ezeket használta.
  • OLED kijelzők – nem használnak háttérvilágítást, ugyanis az egyes pontok önmaguk világítanak. Ún. szerves diódákat használnak. Az IPS-sel szemben minőségi módon jelenítik meg a fekete színt (elegendő „kikapcsolni” az egyes pontokat), jó a kontrasztjuk, szolid olvashatóságot kínálnak a napon, valamint takarékosabbak. Néha P-OLED vagy AMOLED típusokra osztják őket (az AMOLED kijelzőt a Samsung gyakran használja), azonban alapvetően ez a két típus eléggé hasonló.
  • E-ink kijelzők – bár hihetetlennek tűnik, a telefonokban olyan e-ink kijelzőket is próbáltak használni, amelyek a könyvolvasókból ismertek. Érthető módon azonban ez nem volt sikeres, azonban érdekességként megemlíthető.

Minőségi hangszóró

A jó minőségű telefonnak minőségi hangszórót is kell tartalmaznia. Telefonálásra, zenehallgatásra vagy videók megtekintésére. Itt természetesen nem vagyunk képesek olyan univerzális tanácsot adni, amely mindenkire érvényes lesz. A valóság az, hogy mindannyiunk füle más módon érzékeny, mindenki picit másképp hall. Tehát ami valakinek kellemes, az másoknak zavaró vagy irritáló lehet. Éppen ezért ajánljuk, hogy még mielőtt számadatokat próbálna keresni, próbálja ki a telefont és keressen róla véleményt. Ez a legjobb módja, ahogyan megtudhatja, milyen hangot ad ki a telefon.

Dizájn és stílus

Bár nem kéne túlbecsülni a megjelenést a választás során, el kell ismernünk, hogy számos felhasználónak fontos, hogy a mobiltelefon jól nézzen ki. Nagyon kevés ember képes manapság elhagyni az otthonát a mobiltelefonja nélkül, főleg a fiatalabbaknak szinte állandóan a kezükbe van a telefonjuk. Ebből a szempontból tehát érthető, hogy ugyanúgy, mint a ruházat vagy a cipő, a mobiltelefon is sokat elárul a tulajdonosáról. Érvényes, hogy a piacon rengeteg modell található, a mobiltelefonok különböző színben (fémes árnyalatok, fekete, fehér, krémszínű, egyedei telített színek) kaphatóak, némelyeket díszítő elemek egészítenek ki. A Samsungok például gyakran keskeny fém kerettel ellátottak, amely nem csupán tartósabbá, hanem elegánssá is változtatja a telefont. Amennyiben sokat fog keresni, olyan egyedi darabokat is találhat, mint kerekített és ívelt telefonok.

A modern okostelefonok gyakori kiegészítője a kamera, amely több objektívből is állhat. Az oldalakon olyan gombok elhelyezettek, amelyek elhelyezésének intuitívnek és elérhetőnek kéne lennie. A nyomógombos telefonoknál érdemes a billentyűzet dizájnját is figyelembe venni – megfelelő távolságra vannak-e a gombok egymástól, jól olvashatóak-e, megfelelő méretűek-e és hogy nem-e fognak kipotyogni.

Vízállóság és védelmi szint

Amint már említettük is, az outdoor telefonok leggyakrabban IP68/69 lefedettségűek és megfelelnek a MIL-STD-810G katonai szabványnak. A hagyományos okostelefonok korlátozott mértékig rendelkeznek ezekkel a tulajdonságokkal. Érzékenyebbek az ütésekkel szemben, azonban számos darab „vízállósággal” büszkélkedhet. Amennyiben relevánsnak kéne lennie ennek a tulajdonságnak, a telefonnak legalább IP68 védelemmel kéne ellátottnak lennie. Ennek hála ellenáll a pornak, valamint a vízbe való merítésnek. A teljesség érdekében hozzátesszük, hogy az IP69 fokozat ellenáll a forró gőznek is.

Az, hogy a gyártó állítani fogja, hogy a telefon vízálló, még semmit sem jelent. Mindig érdeklődnie kéne afelől, hogy milyen mértékig és milyen feltételek mellett érvényes a vízállóság, valamint, hogy megy szabvány érvényes a telefonra.

A kamera paraméterei

Gyakorlatilag minden okostelefon és a legtöbb nyomógombos telefon kamerával ellátott, amelyek minősége és tulajdonságai eltérőek. Éppen ezért valakinek ez is döntő lehet egy bizonyos modell megvásárlására, tehát nézzük meg közelebbről a telefonok kameráit.

Manapság gyakorlatilag automatikus, hogy az objektívet úgynevezett vaku világítja meg. Másfelől, legfőképpen a nyomógombos telefonok esetében nem feltétel, hogy vaku is legyen a telefonon, éppen ezért erre a részletre ügyelni kell ennél a típusnál.

[/sc]

Csatlakozás és az okostelefonok funkcionális felszereltsége

A telefonoknál a csatlakozás is fontos – tehát az, hogy milyen formában támogatja a további eszközökkel való munkát, párosítható-e más eszközökkel, fogja-e a GPS jelet. Az is fontos, hogy tud-e valami extrát a további modellekhez képest.

back to menu ↑

Végszó

Végezetül jó lenne megismételni a telefon kiválasztásának menetét. Mindenekelőtt – el kell döntenie, hogy számos funkcióval ellátott okostelefonra vágyik, vagy az egyszerű nyomógombos telefon is megfelel Önnek, amely inkább hívásokra, üzenetek írására vagy rádióhallgatásra szolgál. Az okostelefonoknál a kívánt felhasználás alapján el kell dönteni, hogy ellenálló telefonra, fotótelefonra, esetleg iPhone-ra vagy az egyéb márkák (Samsung, Huawei, Honor, Xiaomi…) hagyomány okostelefonjaira vágyik. Minden típusnak megvannak az előnyei és a hátrányai, valamint a megfelelő kihasználása. A legtöbb telefontípushoz önálló cikkeket is talál, amelyek segítségére lehetnek a választás során.

Amennyiben a műszaki paraméterekről van szó, a kényelmes használat a döntő. Biztosan jó teljesítményre (amely mindenekelőtt a RAM kapacitással és a processzorral adott), minőségi megjelenítésre (ezt a nagy felbontású és szépen megjelenítő jó kijelző határozza meg), megfelelő méretre, elegendő csatlakozásra (Wi-Fi, Bluetooth, NFC és a nagysebességű LTE támogatása alap), valamint a kényelmes használathoz való megfelelő méretekre vágyik. Nagy méretű felhasználói memória, nagykapacitású akkumulátor, minőségi hangszóró és kidolgozott dizájn – ezek mind biztosan nagy előnynek számítanak. Ha gyakran fotóz, érdemes figyelembe venni a kamera, legfőképpen a hátlapi kamera paramétereit. Végezetül nézze meg, milyen további funkciókat kínál a telefon. Biztosan lesz olyan, amelyiket kihasználja.

back to menu ↑

Kiegészítők mobiltelefonokhoz

A mobiltelefonokhoz manapság rengeteg kiegészítő tartozik, amelyek kibővítik annak használatát. Néhány kiegészítő nélkülözhetetlen a működéshez – akkumulátor, töltő és hasonlók -, itt ajánljuk, hogy ne kössön kompromisszumot és a gyártó által gyártott eredeti kiegészítőt használja. A nem eredeti darabok gyakran rossz minőségűek és bizonyos esetekben a telefon fel is robbanhat. A választható kiegészítők közül megemlítenénk a legalapvetőbbeket:

Kryty na mobil

  • Fülhallgató – biztosan érdemes jó fülhallgatót beszerezni, amely zenehallgatáshoz vagy filmek megtekintéséhez használható, így nem fogja zavarni környezetét és jobban élvezheti a zenét. Vezetékes és vezeték nélküli modellek közül választhat. További információkat a fej- és fülhallgató tesztünkben talál.
  • Hangszóró – mivel a telefonok általában nem rendelkeznek jó minőségű hangszóróval, az otthon vagy az irodában történő zenehallgatáshoz vezeték nélküli hangszórót is használhat. Ezekkel a TOP bluetooth hangszórók tesztünkben foglalkoztunk.
  • Handsfree – lehetővé teszi a telefonhívások fogadását anélkül, hogy a kezében kéne tartania a telefont. Legfőképpen a sofőrök fogják értékelni, ugyanis úgy vezethetik majd autójukat, hogy teljes mértékig a vezetésre összpontosítsanak. Törvényes és biztonságos.
  • Tartók – lehetővé teszik, hogy a megfelelő alaphoz rögzítse a telefonját – például az autó üvegére, ha a mobilt navigációként használja.
  • Hátlapok és tokok – az okostelefonok törékeny készülékek, ezért érdemes lehetőség szerint óvni őket a mechanikus károsodással szemben. Ehhez megfelelő hátlapok és tokok használata ajánlott. Vagy belepattintja a telefont, amellyel védve lesz a telefon hátlapja és az oldalai, vagy becsukható tokot használ, amely minden irányból védi a telefont. Gyakran szép dizájnos kiegészítőkről van szó.
  • Védőfóliák, edzett üvegek – a kijelző védelmére szolgálnak. A védőfólia véd a karcolásokkal szemben, az üveg gyakran ellenáll az ütéseknek és hatékonyan védi a kijelzőt a betöréssel szemben.
  • Stylus – egy olyan „tollról” van szó, amely egyedi heggyel ellátott, amelyre a telefon kijelzője reagál. Az ujja helyett például stylus-szal is vezérelheti telefonját (esetleg tabletjét, érintőképernyős laptopját).

Reméljük, hogy sikerült segítenünk mobiltelefont választani és jól fog szolgálni. Ha tetszett a cikk, kövessen bennünket a Facebookon, ahol rendszeresen megosztjuk az új cikkeinket. 📱