Legjobb szárítógépek 2023

  • Spóroljon pénzt és kímélje meg az idegeit a megfelelő szárítógép kiválasztása során.
  • Válasszon a teljesítmény, a kapacitás, a fogyasztás és az ár/érték arány alapján.
  • Tudja meg, hogy hol kapható kedvező áron.

Sušičky bez pozadí

TOP szárítógépek 2023

Kondenzációs 144 ezer Ft-ig Kondenzációs 144-től 210 ezer Ft-ig Kondenzációs 210 ezer Ft-tól Mosógéppel kombinált
CANDY RO H9A2TE-S BOSCH WAU28T62BY Bosch WTW85590BY CANDY ROW 4964DWME/1-S
Szárítás minősége
91 %
Fogyasztás
92 %
Zajszint
92 %
Ár/érték arány
94 %
Szárítás minősége
98 %
Fogyasztás
96 %
Zajszint
98 %
Ár/érték arány
95 %
Szárítás minősége
95 %
Fogyasztás
95 %
Zajszint
95 %
Ár/érték arány
95 %
Szárítás minősége
91 %
Fogyasztás
92 %
Zajszint
90 %
Ár/érték arány
96 %
95%
96%
97%
93%
Ár megtekintése Ár megtekintése Ár megtekintése Ár megtekintése

Bevezetés

Pár évvel ezelőtt sokkal kevesebb szárítógépet adtak el évente, mint manapság. A mai rohanó világban az emberek lassan, de biztosan kezdik felfedezni az ilyen gépek csodáját. A szárítógépek sok háztartásban nagy segítséget jelentenek. Rengeteg időt és munkát képesek megtakarítani. Igaz, hogy az áramért fizetni fog kelleni, azonban higgye el, tapasztalatból mondhatjuk, hogy még így is megéri az árát. A mosógépből kihúzott vizes ruhákat elegendő áthelyezni a szárítógépbe, ahol sokkal gyorsabban megszáradnak, mint a ruhaszárító állványon vagy a ruhaszárító kötélen. Ezen felül sokkal gyorsabban át lehet rakni a ruhákat, mint kiteregetni, elrendezni őket és csipeszeket tenni rájuk. Nem utolsó sorban nem áll fenn annak a veszélye, hogy a páratartalom a természetes határ fölé szökik. Ez ugyanis gyakori probléma a ruhaszárító állványok esetében. Ez allergiákat, penészt és hasonló nem kívánt dolgokat okozhat.

Ezeken az előnyökön felül a szárítógépek helyet is képesek megtakarítani. A ruhaszárító állványok és a ruhaszárító kötelek nagy helyet igényelnek maguk körül, hogy a víznek legyen hova elpárolognia, valamint általában nem is férnek el a fürdőszobában. Ebből kifolyólag a lakás többi részén kell majd őket elhelyeznie. Ehelyett a szárítógép manapság kényelmesen a mosógépre helyezhető, ahová egyébként már semmi más nem férne el. A ruhaszárító funkcióinak teljes kihasználásakor nem kell azzal törődnie, hogy hogyan távolítsa el a ruhákról a bolyhokat vagy hogyan vasalja ki az ingeket, esetleg hogyan sterilizálja a ruhákat az allergiások számára. Alapvető feladat azonban olyan szárítógép kiválasztása, amely minden olyan dologra képes, amelyre Önnek szüksége van. Ehhez azonban tudnia is kell valamit az ilyen típusú gépekről.

Természetesen egy szárítógép vásárlása nem olcsó dolog. A legjobb középosztályú szárítógépek ára 120 és 250 ezer forint közötti összeg. Éppen ezért fontos, hogy a megfelelő modell kiválasztására elegendő időt szenteljen, valamint, hogy egy kicsit áttanulmányozza a témát. Ez az egyik oka annak, miért döntöttünk úgy, hogy elkészítjük ezt a cikket, amelyben leírjuk, hogy hogyan válasszon szárítógépet, valamint leteszteltük a 2023-as év legjobb szárítógépeit. Olyan márkák bevált termékeiről van szó, mint az AEG, a Samsung, a Beko vagy a Gorenje. Honlapunkon táblázatokba rendezve találja meg őket az árkategória szerint. Ezen felül a mosógéppel kombinált szárítógépeket is kicsit áttanulmányoztuk. Erről azonban többet tudhat meg a mosógépekről szóló cikkünkben, amelyet a közeljövőben tervezünk nyilvánosságra hozni, azonban úgy véljük, hogy már most meg kell említenünk ezeket a gépeket. Ha van egy kis ideje, neki is kezdhet.

back to menu ↑

A szárítógépek alapvető felosztása

Bevezetésképp nézzük meg, hogy milyen szárítógép típusokat kínál a piac manapság. Alapvetően három típust különböztethetünk meg:

  • Kondenzációs szárítógépek – manapság talán ez a legkedveltebb típus – nem kell elvezetni a vízpárát, ugyanis azt kondenzálják és elvezetik egy tartályba, vagy esetleg a lefolyóba (ez a ritkábbik eset). A szárítógépeket továbbá hőszivattyús szárítógépekre és fűtőbetéttel ellátott szárítógépekre oszthatjuk.
  • Kombinált szárítógépek– különös típusok, amelyet néhány gyártó vezetett csak be a piacra. Mosógéppel kombinált szárítógépekről van szó. Annyi az előnyük, hogy kisebb teret igényelnek, másrészt viszont egy csomó komplikációval járnak, amellyel majd az erről szóló fejezetben részletesebben is foglalkozunk majd.
  • Szellőző (ventilációs) szárítógépek – olcsó és egyszerű szárítógép típusok, amelyek esetében a párát közvetlenül a helyiségből vezeti ki. Azonban nagy teret igényel, át is kell építeni miatta a házat vagy a lakást, és télen a nyílás, amelyen keresztül a szárítógép vezeti el a párát, a lakásban lévő meleget is kiengedheti. Napjainkban már szinte nem is gyártják és forgalmazzák.

Az egyes említett típusok egy sor fontos paraméterben különböznek egymástól – a szárítás gyorsaságában, a kapacitásban, a fogyasztásban és a funkcióikban is. Nagyon nehéz egy általános jellemzőt találni, ezért a következő bekezdésekben egy kicsit közelebbről is megnézzük az egyes szárítógép típusokat.

back to menu ↑

Kondenzációs szárítógépek 144 000 Ft-ig

kondenzációs szárítógépek manapság bevált és hagyományos gépeknek számítanak. Hazánkban ezek a legkedveltebb típusok. Az ilyen típusú szárítógépek alapvető tulajdonsága az, hogy a forró levegő felmelegíti a ruhákat, elpárologtatja a vizet, és a szárítógépre csapódik ki a pára. A dobból a pára a szárítógép belső terébe halad tovább, ahol újra lehűl, majd a gőz újra vízzé változik, amely a tárolóedénybe csöpög. Ezt követően az egész ciklus megismétlődik, a levegő újra felmelegszik, lecsapódik, és így tovább.

Sušička prádla od 18 000

Kondenzációs szárítógépek 144 000 Ft-ig és jellemzőik

Az ilyen típusú szárítógépek előnye, hogy bárhová elhelyezheti őket otthonában. Nem kell figyelembe vennie a gőzkibocsátást. Ezen felül hatékonyabbak, a szárítás hozzávetőlegesen gyors. Hátrányuk a magasabb vételár, valamint  az elengedhetetlen rendszeres karbantartás. A víztartályt rendszeresen üríteni kell. Néhány szárítógép magától figyelmezteti Önt erre, míg más típusoknál Önnek kell erre gondolnia.

A kondenzációs szárítógépeknél két típust különböztetünk meg:

  • Fűtőelemmel ellátott szárítógépek – fűtőelemmel melegítik fel a levegőt, amelynek először fel kell melegednie, majd meg kell tartania az elért hőt. A szárítás hatékonyabb, a ciklus rövidebb ideig tart, azonban több elektromos energiát fogyaszt.
  • Hőszivattyúval ellátott szárítógépek – hőszivattyúval rendelkeznek, amely a lehűlt levegőt újra és újra felmelegíti. A hőt, amelyet a levegő szárítása után megtart, a hideg levegő melegítésére használja fel, így energiát takarít meg. Így lehetőség nyílik a spórolásra, valamint lehetővé teszi a szárítás intenzitásának és sebességének szabályzását.

A 144 000 Ft-ig terjedő árkategóriában A++ és A+++ energiaosztályú szárítógépek találhatók, melyek már viszonylag jó modelleknek számítanak. A fogyasztás nem tökéletes, nincsenek túl széles program-választékkal ellátva, és ami a funkciókat illeti, leggyakrabban csak a késleltetett indítással rendelkeznek, valamint egyes szárítógépeknél a gyerekzár is megtalálható. Működésük viszonylag magas zajszinttel jár, kapacitásuk pedig általában legfeljebb 7 kg.

Előnyök

Kisebb teret igényel

Megbízhatóbb

Többnyire nagyobb kapacitás

Magasabb energiaosztály 

Hátrányok

Magasabb ár

Magasabb fogyasztás

A víztartályt a kondenzvízzel ki kell üríteni 

back to menu ↑

Kondenzációs szárítógép teszt 144 000 Ft-tól 210 000 Ft-ig

Középosztályú szárítógépek, melyek az előző kategóriánál lényegesen jobb paraméterekkel rendelkeznek. A fogyasztás, a program és funkció választék, valamint a formatervezés terén is jobb eredményeket érnek el. Úgy tervezték őket, hogy megfelelő árért a legtöbb vásárló igényét kielégítsék, fő előnyüknek pedig a kiegyensúlyozott ár/érték arány.

Kondenzációs szárítógépek 144 000 Ft-tól 210 000 Ft-ig és jellemzőik

A közép kategóriába tartozó szárítógép osztályában olyan márkákat találhat, mint a Beko, Bosch, AEG vagy LG. A szárítás kapacitása gyakran eléri a 8 – 9 kg-ot is. Leggyakrabban az A++ és A+++ energiaosztályba tartoznak, tehát a két legnagyobb osztályba, a fogyasztáson pedig többet takaríthat meg, mint a rosszabb minőségű, olcsóbb szárítógépeknél. A zajszint 66 dB körül mozog, a gyerekzár, a program végét jelző hangjelzés és az időzítő funkció természetesnek számítanak. Ezeknél a típusoknál általában 14 – 17 program található, ami a mindennapi felhasználó számára több, mint elég. Ideális kategória az átlagos felhasználók számára.

Előnyök

Kompromisszum az ár és minőség között

Technológiai felszereltség

Az előző kategóriáknál energiatakarékosabb

Széles körű választék


Hátrányok

A legtöbb szempontból átlagosak

Csupán átlagos zajszint és fogyasztás

back to menu ↑

Kondenzációs szárítógépek 210 000 Ft felett

Itt találhatóak a piacon lévő legjobb szárítógépek. A legmagasabb árkategóriában a legmagasabb minőségre, technológiai fejlettségre, és legfőképpen új termékcsaládokra számíthat, melyeket a gyártók csak nemrég hoztak forgalomba.

Kondenzációs szárítógépek 210 000 Ft-tól és jellemzőik

Ebbe az árkategóriába mindenekelőtt a hagyományos gyártók szárítógépei tartoznak, mint a Bosh, Electrolux, AEG vagy Siemens. A kapacitás az előző kategóriával szemben nem sokban különbözik, fő különbséget azonban a fogyasztás jelent. Ez lényegesen alacsonyabb, valamint az ebben a kategóriában található szinte összes új szárítógép az A+++ energiaosztályba tartozik. A zajszint gyakran 65 dB alá csökken, ami az előzőkkel szemben észrevehető különbséget jelent. Több mint 15 programmal rendelkezhetnek, a funkciók közül pedig a késleltetett indításon kívül a gyerekzárat, a hűtést, ciklus végi hangjelzést vagy ECO szárítást is érdemes megemlíteni.

Előnyök

Magas minőségű szárítás

Technológiai fejlettség

Nagyszerű fogyasztási értékek

Program és funkció választék


Hátrányok

Magas ár

Bonyolult vezérlés

Kisebb választék

back to menu ↑

Mosógéppel kombinált szárítógép teszt

A piacon számos olyan modell található, amely egy termékben kombinálja a mosógépet és a szárítógépet. Olyan hibridekről van szó, amelyek mindkét eszköz funkcióit képesek elvégezni. Számos előnnyel rendelkeznek, azonban nem szabad megfeledkezni a hátrányokról sem.

Sorrend Kép Név Értékelés Mosás és szárítás energiaosztálya Mosás és szárítás kapacitása Energiaosztály Ár
1. CANDY ROW 4964DWME/1-S
A; B 9 kg; 6 kg D Ár kiderítése
2. CANDY ROW41494DWMCE-S
A; B 14 kg; 9 kg F Ár kiderítése
3. AEG Dualsense L7WBE69S
C; B 9 kg; 6 kg E Ár kiderítése
4. CANDY CSWS4 3642DE/2-S
D; B 6 kg; 4 kg F Ár kiderítése
5. AEG L9WBC61B
C; B 10 kg; 6 kg C Ár kiderítése
6. CANDY ROW 4854DWME/1-S
A; B 8 kg; 5 kg D Ár kiderítése

Mosógéppel kombinált szárítógépek és jellemzőik

Előnynek számít, hogy teret takarít meg, méghozzá igen jelentős teret, valamint a mosás befejeztével nem kell az egyik gépből a másikba átpakolni a ruhákat. Másfelől valamennyi ruhát mindenképpen ki kell vennie a gépből, ugyanis a mosási és a szárítási kapacitás eltérő. A nagyobb mosási kapacitás miatt a mosás során több szennyest tehet a mosógépbe, azonban a kimosott ruha súlya nő a víztartalom miatt. A szárítási kapacitás (amely a hatékonyság érdekében nem léphető túl) eleve kisebb, tehát számoljon azzal, hogy a szennyest legalább két ciklussal tovább fogja szárítani. Ez idő alatt természetesen nem moshat újabb adag ruhát (és fordítva). Ez komplikáltabbá teheti a mosást és szárítást, és felboríthatja az időbeosztását.

Ezen felül a mosógéppel kombinált szárítógép több vizet és energiát fogyaszt. A mosógépnek szárítás során hűtenie kell magát, hogy a kondenzáció létrejöhessen – a mosógép belső berendezését tehát a mosást követően hideg vízzel kell lehűteni. Ha általános pamut mosásával számolunk (kb. 6 kg ruhanemű) + 2 szárítási ciklus (kb. 2 x 3 kg ruhanemű), a fogyasztás 130 – 150 literre nő. Ezen felül megemlítenénk, hogy a kombinált eszközök hajlamosabbak a romlásra és könnyeben meghibásodnak, mint a hagyományos szárítógépek és mosógépek. Emellett nehezebben kezelhetők és a választás során a szárítógép és a mosógép funkcióit is figyelembe kell venni (amelyről bővebben a mosógép teszt cikkünkben írunk).

Előnyök

Nem igényel sok teret Két készüléket kombinál egyben 

Hátrányok

Nagy víz és áramfogyasztás Bonyolultabb vezérlés Kisebb választék Gyakoribb meghibásodás 
Pračka bez pozadí

back to menu ↑

Legnagyobb szárítógép gyártók hazánk piacán

A megfelelő szárítógép kiválasztása során nem csak a méreteket és a paramétereket kell figyelembe venni, hanem a termék márkáját is. Nem minden gyártó, amely szárítógépeket gyárt, képes minőségi, jó anyagokból készült termékeket gyártani. Legfőképpen az olyan gyártóktól nem várhat el magas minőséget és élettartamot, amelyek csak egy-két szárítógép modellt dobtak piacra. Éppen ezért inkább olyan gyártók termékeit ajánljuk, mint az AEG, a Bosch, a Whirlpool vagy a Samsung, mivel ezek a gyártók termékei igazoltak, jó hírnévvel rendelkeznek a vásárlók közt. Nézzük meg tehát néhány neves gyártó termékét.

back to menu ↑

Hogyan válasszunk szárítógépet egy átlagos háztartásba?

Amint már említettük, nem szabad alábecsülni a szárítógép kiválasztását, ajánlatos előre leellenőrizni a paramétereket, mintsem megbánni a vásárlást. Tartsa észben, hogy nem egy olcsó termékről van szó, és minden egyes forint további spórolásra ösztönöz. A márkák ismerete segítségére lehet a vásárlás során, éppen ezért is mutattuk be őket Önnek, azonban ez még nem elég. Kicsit mélyebben is bele kell merülni a szárítógépekbe, és meg kell tudni, hogyan működnek, mi kulcsfontosságú a működésükhöz, valamint hogy mi a kevésbé fontos. Nézzük meg együtt ezeket a paramétereket.

Szárítógép választás az alapján, hogy hová tesszük

Az első dolog, amiről beszélni fogunk, az a szárítógép elhelyezése. Azt tanácsoljuk, hogy alaposan mérje meg a helyet, ahová el szeretné helyezni a szárítógépet (akár a fürdőszobába, akár a folyosóra vagy a pincébe szeretné helyezni azt), valamint ezeket az adatokat írja fel. Fontos betartani őket. Szárítógép vásárlása folyamán előre gondoljon arra, hogy mélysége 40 vagy 60 centiméter (attól függően, hogy Slim modellről van szó, vagy sem), további méretei körülbelül 50-80 centiméterrel kell számolni. Emellett ne feledkezzen meg arról, hogy az ajtót ki fog kellenie nyitni, így az elülső oldalon elegendő helynek kéne lennie. Amint a boltba érkezik, fogja tudni, hogy a két típusú termék közül melyiket válassza:

  • Szabadonálló szárítógép
  • Beépíthető szárítógép

Mi, éppúgy, ahogy a vásárlók többsége is, a szabadon álló típust részesítjük előnyben. Több ilyen típusú szárítógép található a piacon, tehát a választék széles, azonban az optimális működés érdekében legalább 10 centiméter szabad helynek kell maradnia az oldalai körül, így nem szabad közvetlenül valami mellé elhelyezni. A másik fontos tényező, amelyet meg kell említeni a szárítógépeknél, az a ruhák betöltése. A legtöbb típus elölről töltős, kerek ajtón át, azonban olyan típusú szárítógépek is léteznek, amelyeket a mosógépekhez hasonlóan felülről kell tölteni. Az ilyen típusú szárítógépeket azonban már nem lehet a mosógépekre helyezni és úgy használni. Éppen ezért, véleményünk szerint az elölről töltős modellek jobbak.

Sušička prádla s mezikusem

A szárítógép energiacímkéje – az energiaosztály a döntő

Ami igazán érdekes lehet az Ön számára a szárítógépeknél, az az energetikai címke. Ezen olyan adatokat talál, amelyek fontosak a szárítógép működése érdekében. Az egyik legfontosabb ilyen adat az energetikai osztály. Ez színes sávokkal, valamint A–D betűkkel jeleníthető meg. Az A betű esetében ez néhány +-al is kiegészített, így jöttek létre az A+, az A++ és az A+++ energiaosztályok. Tulajdonképpen arról van szó, milyen szinten takarékos a gép. Az A+++ energiaosztály például akár 20-30%-kal takarékosabb, mint az A++, amely körülbelül 20-30%-kal takarékosabb, mint az A+ osztály, és így tovább. Ennek köszönhetően tehát megtudhatja, mennyi energiát fogyaszt el (a különbség például a szigetelésben, a hatékonyságban vagy a munka hatékonyságában rejlik). Értelemszerűen az A+++a legmagasabb osztály, és ellenkezőleg, a D a legrosszabb.

Ennyit a kötelező elméletről, így most áttérhetünk a gyakorlatra. A szárítógépek általában A – A++ energiaosztályba tartoznak, amely középosztálynak számít. A legjobb modellek akár az A+++ energiaosztályt is elérhetik. Ellenkezőleg, az általánosan elérhető gyengébb modellek akár a B energiaosztályba is tartozhatnak (a C és a D osztályba tartozó termékek valószínűleg nem is kaphatóak már, ugyanis régi, kevésbé használt modelleknek számítanak), amelyek ugyan olcsóbbak, azonban megfontolandó, érdemes-e megvásárolni őket. Számoljuk ki együtt.

Számoljunk a következőképpen – a szárítógépek öt éves garanciával rendelkeznek, hogy legalább ennyi ideig működniük kéne. A B energiaosztályba tartozó szárítógép 113 ezer forint, míg az A+++ energiaosztályba tartozó darab 200 – 220 ezer forint. Ez mindenképpen jelentős különbség, de haladjunk tovább. Most fontos kiszámolni az öt éves működésre vonatkozó kiadásokat. Az öt éves energiafogyasztás egy B energiaosztályba tartozó szárítógép esetében 148 ezer forint – a szolgáltatótól függően. Az A+++ energiaosztályba tartozó szárítógép „csupán“ 7700 forintnyi energiát fogyaszt el évente. Ez öt év alatt 38 ezer forint. Így az olcsóbb szárítógépbe összesen 262 ezer forintot fektetünk, míg a drágább termék kiadásai csupán 250 ezer forintot tesznek ki. Így 12 ezer forintot takaríthatunk meg, amely nem feltétlenül a végösszeg – az olcsóbb gépek az idő elteltével gyakran veszítenek hatékonyságukból, tehát a fogyasztásuk nő. És már az a 12 ezer forint is bizonyos háztartásokban nagy tételnek számít.

Tehát mi fontos az egészből? Az, hogy az olcsó nem minden esetben előnyös választás. Próbálja meg kiszámolni. Az Ön eredménye eltérhet az előző példától, ez attól is függ, hogy milyen gyakran szeretné használni a szárítógépet. Itt is észrevehetők a különbségek. A drágább, mégis kíméletesebb modell egy ciklushoz körülbelül 1,2 kWh energiát fogyaszt, míg olcsóbb tárásnak egész nyugodtan akár 3 kWh energiára is szüksége lehet. Tehát ha Ön minden nap, esetleg minden másnap ruhákat mos és szárít, akkor Önnek biztosan érdemes a drágább modellbe befektetnie.

Pračka a sušička

Átlagos éves fogyasztás

Az energetikai címkén az energiaosztályon felül a hozzávetőleges évi fogyasztást is meg kéne találnia. Éppen a “hozzávetőleges” szó az, amely nagyon fontos, ugyanis ez egy kicsit megtévesztő adat. Ez az érték kilowattórában van megadva, és arról informálja Önt, mennyi energiát fogyaszt el évente a szárítógép. De! Természetesen olyan adatról van szó, ami a gyakorlatban nem mérhető, de hát egy becslés általi értékről van szó. Azt feltételezik, hogy kb minden másnap fogja használni a szárítógépet (160 ciklus évente), valamint, hogy az átlagos programot (pamut) fogja használni, amely átlagos ideig tart. Az átlagos éves fogyasztásnak hasonlónak kéne lennie, mint az Ön éves fogyasztása, azonban ne lepődjön meg, ha ez a két érték eltérő lesz. Tulajdonképpen ez várható is.

Hogyan dolgozhat a legjobban ezzel az adattal? Az éves fogyasztás nem sokat mond, ajánlott az éves fogyasztást 160-nal elosztani, az így kapott érték megadja egy ciklus energiafogyasztását. Amint már említettük, 1,2 és 3-4 kWh közti értékről van szó. Ezt az értéket szorozza meg egy kilowattóra árával (amely a vásárló lakhelyétől függően változó lehet), majd megkapja egy szárítási ciklus árát. Az egyes modellek így sokkal jobban és pontosabban összehasonlíthatóak.

További adatok az energiacímkéről

Az energetikai címke és annak adatait – most azonban csupán kulcsszóként használnánk őket, ugyanis nem igazán meghatározó paraméterekről beszélünk. Valaki számára fontosak lehetnek, azonban véleményünk szerint csupán részletek:

  • A ciklus időtartama – egy átlagos ciklus időtartamáról van szó, amely szerint például a fogyasztás van kiszámolva. Az Ön számára ez csupán orientációs jelentéssel bír, nem kell túl komolyan venni. Különböző programok különböző ideig tartanak, néhány esetben az időtartam beállítható, ezen felül a ciklus időtartamát ritkán fontos pontosan tudni.
  • A kondenzáció hatékonysága – egy olyan értékről beszélünk, amely a szárítás hatékonyságáról, valamint a szárítógép tömítésének hatékonyságáról szól. Alapvetően azt mondja meg, hogy mennyi nedvesség kerül ki a ruhaneműből a szárítás során. Biztosan jó ezt tudni, azonban nem egy olyan adat, amely alapján szárítógépet kéne választani.
  • Hőforrás – szinte egyáltalán nem fontos. Meghatározza, hogy elektromos vagy gázkészülékről van-e szó. Szárítógépek esetében szinte kivétel nélkül elektromos termékekről beszélhetünk.

Ne becsülje alá a szárítógép programjainak számát, válasszon olyat, amilyenre szüksége lesz

Hasonlóképpen, mint mosógép vásárlása esetén, szárítógép vásárlásánál is fontos megnézni, milyen programokkal felszerelt. Gondoljon arra, hogy minden anyagnak saját szárítási programra lesz szüksége. Mivel a gyártók manapság minden típusú öltözékre és szövetre kínálnak programot, nem probléma ágyneműt, selymet, vagy pamut garbót szárítani. Néhány szárítógép esetében, a különleges kosárnak hála cipők szárítása is lehetséges. Ebben az esetben egyéni szempontjaira fókuszáljon – mit fog leggyakrabban szárítógépben szárítani? Pamut, szintetika, sportöltözet vagy elegáns öltözet, esetleg ingek kerülnek majd leggyakrabban a szárítógépbe? Vegye figyelembe saját szokásait, és olyan program-felszereltséget válasszon, amely valamennyi igényét kielégíti. Az érdekesség kedvéért felsorolunk pár programotamelyek semmiképp sem hiányozhatnak a kiválasztott szárítógépből:

  • Pamut
  • Műszál
  • Mix/Kevert ruhanemű
  • Farmer anyag
  • Gyapjú
  • Program az allergiában szenvedők számára (Alergie Plus, BabyProtect,…)
  • Extra rövid (rövidített program, amely különböző elnevezést kaphat – Xpress, Express, Super,…)

Előnyös lehet néhány bővítő program is, amelyet nem biztos, hogy mindenki ki tud majd használni, de azért megéri rendelkezni velük:

  • Outdoor/Sport ruházat /Sport (speciálisan túrázásra vagy sportolásra alkalmas ruházati cikkek)
  • Kényes ruha (az extra kényes ruhákra, például fehérneműkre)
  • Ingek/blúzok
  • Frissítés (rövid és gyengéd, a ruhanemű felfrissítésére)
  • Toll

Bármilyen további speciális program (például selyem, pára és hasonlók)  csak további előnyt jelent, ám csak néhány családban tudják kihasználni őket.

A szárítógép kapacitásának az Ön igényeinek kell megfelelnie

Vásárlás során ne feledkezzen meg a szárítógép kosarának kapacitásáról. Éppen ez dönt arról, mennyi öltözéket sikerül egy ciklus alatt megszárítani. Sose haladja meg ezt az értéket. Könnyen alábecsülhető, a dobba sokkal több ruha is beleférne, de ez semmit sem jelent. Ha a dobban több ruha lenne, azok nem száradnának meg jól. Természetesen ez visszafelé is érvényes. Nem érdemes elindítani egy ciklust két póló miatt – túlszáradhatnak. Ideális, ha legalább a dob felét megtölteni. A dob kapacitása leggyakrabban 4 és 8 kilogramm közti érték.A családtagok számára való tekintettel ez a következőképp jön ki:

  • Egyszemélyes,igénytelen háztartás – egy 3 kg kapacitású szárítógép is elegendő lesz
  • Egyszemélyes vagy kétszemélyes háztartás– egy 6 kg kapacitású szárítógépnek elégnek kéne lennie
  • Háromszemélyes vagy négyszemélyes háztartás– legalább egy 7 vagy 8 kg kapacitású szárítógépre lesz szükség, de akár nagyobbra is

Természetesen nem kell szigorúan szó szerint venni a fentebb leírtakat – minden az adott család individuális gazdálkodásán múlik a ruhaneművel. Ön tudja legjobban, hogy milyen is a családja. Végezetül engedje meg, hogy még egy kis megjegyzést tegyünk a kapacitásra – mindig igyekezzen nagyobbat választani, mint a meglévő mosógépe. Ne feledje, hogy a nedves, frissen kimosott ruhanemű több kilót nyom, tehát 5 kg kimosott ruhaneműt a mosás befejeztével egy 5 kg kapacitású szárítógépben nem fog tudni egyszerre megszárítani.

Sušička prádla
Sušička

A szárítógép vezérlése legyen a lehető legegyszerűbb

A szárítógépet vezérelni is kell. A legtöbb saját kijelzővel rendelkezik, régebbi típusoknál hagyományos gombot talál. Ideális, ha a vezérlés a lehető legegyszerűbb – igaz, hogy idővel sok dolgot megtanul, azonban eleinte biztosan kényelmesebb lesz, ha a vezérlés egyszerű. Ha idősebb háztartásba vásárol szárítógépet, például szüleinek vagy nagyszüleinek, gondoljon arra, hogy az idősebbek nem minden esetben tudják kezelni a modern készülékeket. Azonban ez mindenkire érvényes – miért kínozná magát a bonyolult dolgokkal, ha azokat egyszerűbben és gyorsabban is megoldhatja. Ideális, ha a szárítógép LCD kijelzővel, magyar leírással ellátott gombokkal, valamint mindenekelőtt magyar útmutatóval rendelkezik. A gombok méretét, valamint érintőkijelző esetében az egyes mezők méretét is vegye figyelembe. Jól kezelhetőknek kell lenniük, hogy még véletlenül se válasszon ki rossz programot. A legjobb, ha a boltban kipróbálja a készülék kezelését.

Vigyázzon, nehogy túl magas legyen a szárítógép zajszintje

Nem, mintha a zajszint döntő tényező lenne a hatékonyság vagy a szárítógép használata szempontjából, azonban jó, ha saját érdekében erre is figyel. A nagy zajszint nagyon nagy kényelmetlenséget jelent. Fontos tudatosítani, hogy még ha a szárítógép nem is képes akkora fordulatszámra, mint például a mosógép, mégis motor dolgozik benne, amely levegőt melegít fel és további tevékenységeket végez el, zajra tehát számítani kell. Napközben, azonban legfőképpen este nagyon kellemetlen és zavaró. Az átlagos zajszint körülbelül 60-65 dB, amely körülbelül hangos párbeszédnek, esetleg zajosabb utcának felel meg. Az olcsóbb modellek zajszintje elérheti a 70 dB-t is (összehasonlítás képpen, olyan zajról van szó, amelyet a műhelyekben vagy a színházakban hallhat). Ez már nem elhanyagolható érték.

Éppen ezért fontos megfigyelni a zajszintet és olyan szárítógépet választani, amely zajellenes technológiával felszerelt. Ne feledkezzen meg arról, hogy a zaj intenzitása, amely decibelekben van megadva, nem lineárisan, hanem logaritmikusan nő. Ezt azt jelenti, hogy az 50 és a 60 decibel közti különbség jelentősen kisebb, mint a 60 és a 70 decibel közti különbség. Érdemes tehát egy speciális rezgéscsillapító kialakítású szárítógép után (úgynevezett AntiVibrationDesign), esetleg egy egyedi és csendes inverteres motorral rendelkező darab után nézi, amely nem szenet használ az energia átvitelére, hanem továbbítja és szabályozza azt. A legjobb modelleknél egyedi SilentSystemPlus funkcióval is találkozhat, amely jelentősen szabályozza a zajt működés közben. Az eszköz minőségi burkolásais segíthet ebben egy picit.

A kondenzvíz tartály kapacitása

A piacon található szárítógépek többsége kondenzációs, ami azt jelenti, hogy a ruhából felszabaduló vízgőz lehűl, kondenzálódik és az így keletkezett víz egy tartályban gyűlik össze. Ha a tartály megtelt, a vizet ki kell önteni – a szárítógépek többsége ezt hangjelzéssel jelzi, esetleg kigyullad a telítettséget jelző fény. A régebbi modelleknél azonban ezt személyesen kell ellenőrizni. Annak elkerülése érdekében, hogy a vizet minden ciklus után ki kelljen önteni, tanácsos minél nagyobb térfogatú tartályt bebiztosítani. A tartály térfogata átlagosan 4 liter körül van. Néhány kondenzációs szárítógép óriási előnnyel rendelkezik, mivel csatlakozási készletet is mellékeltek hozzá. Ennek köszönhetően a kondenzátum egyenesen a lefolyóba kerül, így elkerülheti a tartály telítettségének figyelésével járó gondokat. Amennyiben ez a készlet nem része a csomagolásnak, érdemes utána nézni, hol vásárolható meg.

A biztonság egy nagyon fontos tényező a szárítógépek esetében

Mint más készülékeknél, a szárítógépeknél is fontos ügyelni a biztonságra. A gyerekzár az  egyik legfontosabb elem, amely nélkül a szárítógép nem működhetne. Az ajtóknál és a vezérlésnél is természetesnek kellene lenni. A gyerekek köztudottan kíváncsiak és megvizsgálnak mindent, amit lehet. Ha sikerül kinyitniuk az ajtót leforrázhatja őket a forró gőz vagy bezárhatják magukat a szárítógép belsejébe. Az sem lenne jó, ha a szárítógépet a kijelzőn lévő gombokkal szeretnék vezérelni. Az ajtókat és vezérlést védő gyerekzár ezt megakadályozhatja.

Ezen kívül a szárítógépeknél más fontos biztonsági elemeket is találhatunk, mint pl. a speciális lábak, melyek úgy állíthatók be, hogy a szárítógép teljesen egyenesen álljon. Ez megakadályozza a vibráció által okozott mozgást, valamint bebiztosítja a víz egyenletes elosztását, amely a belső érzékelők szempontjából nagyon fontos (beleértve a biztonságiakat is). Nagy előnynek számít, ha a szárítógép jelezni tudja a hibaállapotot és valamelyik intelligens technológiának köszönhetően diagnosztizálni tudja azt. A meghibásodott szárítógépet ne indítsa be, amennyiben valami gyanús, indítsa el a diagnosztizálást, vagy hívjon szerelőt. Egy kis fantázia használatával a könnyebb mozgatást elősegítő kerekek is biztonsági óvintézkedésnek tekinthetőek. Ezeknek köszönhetően a szárítógép mozgatás közben nem sérül meg.

A szárítógép formatervezése és más csúcsjellemzők

Hiba lenne csak azzal megelégedni, hogy a szárító jól működik. Természetesen a design nem a legfontosabb, nyugodtan maradhat az utolsó helyen. Jó ellenőrizni a szárítógép kivitelét is. Amennyiben olyan helyen szeretné elhelyezni, ahol bárki láthatja, nem pedig a pincében, feltétlenül jól kellene kinéznie. Leggyakoribb szín az univerzális fehér, de a Gorenje cég például más színárnyalatú szárítógépeket is gyárt, egyes gyártók pedig rozsdamentes acél modellekkel is kínálnak, melyek luxus hatást keltenek. Egyes szárítógépek rozsdamentes acél vagy fekete ajtókerettel és kijelzővel rendelkeznek. A design nagy előnyére válhat olyan apróság is, mint maga a vezérlő kijelző, programválasztó gomb vagy a szárítógép oldalainak rezgésgátló kialakítása.

Nagyon csalogató az üveg ajtó, melynek köszönhetően a szárítási ciklus alatt betekintést nyer a szárítógépbe, így ellenőrizni tudja a ruhaneműt. Nem elhanyagolható tény az sem, hogy design szempontjából az üveg ajtó jobban mutat, mint a műanyag. Ha már az ajtóknál tartunk, nem szabad megfeledkezni egy másik előnyről sem, mégpedig az ajtó felfüggesztésének megfordításának lehetőségéről. Amennyiben ball kezes, vagy a szárítógép jobb oldalán akadály van, mint pl. a mosdó, az ajtó felfüggesztést egy kattintással áthelyezheti a másik oldalra. Ezzel sok munkát takarít meg és növeli a munka közbeni kényelmet. A dob megvilágítására szolgáló LED lámpa is előnyös, ennek köszönhetően egy zokni vagy alsónemű sem marad a szárítógépben

Mi alapján válasszunk mosógéppel kombinált szárítógépet

A szárítógép kiválasztásához szükséges paramétereket már átvettük. Hogy van ez azonban a kombinált szárítógépekkel, melyek a mosógépet is magukba foglalják? Figyelmükbe ajánljuk a mosógép tesztjeiről szóló cikkünk áttekintését, most azonban itt dióhéjban vázoljuk a legfontosabbakat. A mosógépeknél a legmeghatározóbb a vízfogyasztás, ennek a legalacsonyabbnak kellene lenni. A kombinált szárítógépeknél ez természetesen valamivel magasabb, mint az egyszerű mosógépeknél, de itt is próbálja a legalacsonyabb fogyasztással rendelkezőt kiválasztani. Következő fontos szempont a fordulatszám (meg kell keresni a legkedvezőbbet, ebben az esetben legalább 1200 fordulat/perc) a mosás és mindenekelőtt a csavartatás hatékonyságát (A – D osztályba sorolva, melyek a ruhaneműben maradt vízmennyiséget százalékban fejezik ki – ez A osztály esetén kevesebb, mint 45 %). Ezek a paraméterek határozzák meg a mosás minőségét. Nemcsak a szárításnál, de a mosásnál is, és legfőképp a csavartatásnál fontos tényező a zajszint értéke. A zajszint lehet akár 80 dB is, amely már igazán magas. Törekedjen arra, hogy a dob kapacitása mosásnál ne nagyon térjen el a szárítási kapacitástól – minél kisebb a különbség, annál jobb. Nem titok, hogy itt sokkal nehezebb a választás.

back to menu ↑

Alapvető szárítógép funkciók

A modern szárítógépek feladata már nemcsak az egyszerű szárításban rejlik. A munka során kényelmet és hozzáadott értéket kellene biztosítaniuk. Minden hozzáadott funkció megkönnyíti az életét. Itt található közülük néhány leghasznosabb és leggyakoribb, így csak önön múlik melyik kelti fel az érdeklődését és melyiket igényli. Mindegyik valami pluszt rejt magában.


back to menu ↑

Végszó

Bízunk benne, hogy cikkünk segítségül szolgált a szárítógép kiválasztásában. Mivel szeretnénk a választást még jobban megkönnyíteni, az egész leírást még egyszer összefoglaljuk, hogy minden pont szépen egy helyen legyen. Mindenekelőtt el kell dönteni, milyen típusú szárítógépet szeretne – kombináltat, kondenzációsat vagy ventilációsat. Én személy szerint a hőszivattyúval ellátott kondenzációs szárítógépet ajánlom, ugyanis ez a típus a legmegbízhatóbb, valamint ebből található a legtöbb a piacon. Ezen felül mindenképpen ajánlatos az egyes márkák jellemzőinek áttekintése, kiválasztani a jól beváltakat és hagyományosakat, és ebből a kínálatból választani – jobb így, mint kísérletezni az ismeretlen termékekkel.

Ezután következik paraméterek alapján a megfelelő gép kiválasztása. Gondolkodjon el azon, hová szeretné elhelyezni a szárítógépet és fejben összegezze, mit is vár el tőle. Meg kell felelnie a személyes igényeinek, ennek pedig egyeznie kell a program és funkció kínálattal, esetleg a vezérléssel. Törekedjen arra, hogy a szárítógép minél megfelelőbb legyen a háztartása számára. Ezután tanulmányozza át az energiacímkét, amely fontos információk forrása. Mindenekelőtt a szárítógép energiaosztályáról informál – a legjobb, ha A++ vagy A+++ osztályba tartozik. Ezen kívül a címkén megtalálható az évi átlag fogyasztás is (ezt azonban rezervával kell venni), valamint a kondenzációs hatékonyság értéke vagy a kapacitás is. A szárítógép kapacitása különösen fontos, meg kellene felelnie a család igényeinek.

Végezetül a biztonságról sem szabad megfeledkezni – a gyerekzár nem hiányozhat. A szárítógép kiviteléről sem szabad megfeledkezni, amelynek összhangban kell lenni a háztartással, hogy ne kelljen a szárítógépe miatt szégyenkeznie. Hasznos lehet a modern szárítógépek funkcióit és azok magyarázatait áttanulmányozni és átgondolni, melyik is lenne megfelelő. Végezetül próbálja meg összehasonlítani az árakat az egyes kategóriákkal. Amennyiben a szárítógép nem gyanúsan olcsó vagy túl drága, nem kell aggódni a vásárlás miatt.

back to menu ↑

Milyen az ideális ár-érték arány?

Végezetül pedig illene átvenni és értékelni az árat. Semmiképp sem jó ötlet az árcédula alapján válogatni és vásárolni, de mindenképp jó a vásárlás előtt még ellenőrizni az árat is és eldönteni, hogy nem túl alacsony vagy éppen túl magas-e. Kertelés nélkül kimondhatjuk, hogy egy szárítógép, amely olcsóbb, mint 65 ezer forint, biztosan nem éri meg az árát. Biztosan nagyon rossz energiaosztályba tartozik, kicsi a kapacitása és nagyon rövid a várható élettartama. Valószínűleg egy öregebb vagy használt modellről van szó. Ahogy már a cikk elején is megtettük, a szárítógépeket újra több kategóriába osztanánk:

  • 150 ezer forintnál olcsóbb szárítógépek– általában az A+ energiaosztályba tartoznak, nagyobb költségekkel járnak és magasabb a fogyasztásuk. A funkciókat és programokat tekintve nem éppen széles a felszereltségük, de ha csak egy egyszerű szárítógépre van szüksége, semmi bonyolultra és nem egy igényes ember, akkor ez is elégséges lesz.
  • 150 ezer forint és 230 ezer forint közötti szárítógépek– a két legmagasabb energiaosztályba, tehát az A++ és A+++ osztályba tartozó szárítógépek találhatók ebben az árkategóriában. Ugyan valamivel drágábbak, de a szárítógépek nagyon szolid középosztályát alkotják. Kapacitásuk általában eléri a nyolc kilogrammot is. Egy sor programmal rendelkeznek és az alapvető funkciók mellett kivételes esetekben modernebb technológiákkal is találkozhatunk.
  • 230 ezer forinttól drágább szárítógépek– a szárítógépek legmagasabb osztálya. Áruk nyugodtan meghaladhatja az ötszáz ezer forintot is. Egy átlagos felhasználó számára ez nagyon sok, de egy nagyon igényes vásárló elvárásait csak ez fogja kielégíteni. A nagyon takarékos A+++ energiaosztályba tartoznak, kapacitásuk meghaladja a 10 kilogrammot, valamint számos funkcióval, programmal és csúcstulajdonsággal rendelkeznek. Ráadásul ide tartozik a legtöbb mosógéppel kombinált szárítógép.

back to menu ↑

Egészséges szárítógépben szárítani a ruhaneműket? És megéri?

Már elmondtuk hogyan is válasszanak szárítógépet, azonban még mindig van egy megválaszolatlan kérdés – egészséges-e és gazdaságos-e a ruhaneműk szárítása a szárítógépben?  Nézzünk be egy átlagos háztartás életébe. Hogyan lehet másként szárítani a ruhát? Szárítókötélen kint a szabadban, vagy bent ruhaszárítón. Látszólag mindkettő egészséges eljárás, de mindenekelőtt hátrányai vannak. Ezzel szemben a szárítógépben történő szárítás hátrányok egész sorát küszöböli ki.

Szárítás a szabadban:

  • Az időjárás korlátozza a szárítást
  • A ruhaneműben allergén anyagok, virágpor és mikroorganizmusok rakódnak le
  • A napfény idővel kiszívja az egykor élénk színű ruhanemű színét
  • A szárítás sokáig tart, gyakran egész napig

Szárítás ruhaszárítón: 

  • Sok helyet foglal el a házban/lakásban
  • Egészségtelen és nem természetes mennyiségű nedvesség szabadul fel a levegőbe
  • Támogatja az allergén anyagok, penész és mikroorganizmusok elszaporodását
  • Por rakódik le a ruhaneműre

Sušička prádla X zdraví
Koupelna se sušičkou

Nem akarjuk a szárítógépeket magasztalni, azok is rendelkeznek hiányosságokkal – pl. a szárításhoz felhasznált elektromos áram pénzbekerül, a megvásárláshoz bizonyos kezdő tőkével kell rendelkezni és ami a legfontosabb, figyelemmel kell kísérni a ciklus folyamatát. Ezzel szemben a szárítógépből a ruhát tisztán veszi ki (egyes programoknál fertőtlenítve), megakadályozza a ruha fakulását és amennyiben jó szárítógépet vásárol, a ruha nem használódik elHelyet, időt és munkát takarít meg. Mindezek mellett a szárítógép segít eltávolítani a ruháról a bolyhokat, állati szőrt és port, ami jelentős előnyt jelent.

Nagyon sok ember azzal érvel, hogy a szárítógépben történő szárítás nem egészséges. Ez egy jó kérdés. Az egyik részről a test számára eltüntet minden akadályt, steril környezetet teremt számára és növeli a test érzékenységét, ezáltal fogékonyabbá válik egyes civilizációs betegségekkel szemben, főleg az allergiával szemben. A másik részről viszont a testnek legalább otthon pihennie kéne és nem minden lépésnél harcot vívni a baktériumok és allergének ellen. Minden bizonnyal jobb a szárítógépet használni, mint a lakásban nedves légkört létrehozni és ideális környezetet teremteni a penész számára. Amennyiben a ruhát a szabad levegőn szárítja, az magába szívja a szmogot, füstöt, port vagy pollent.

Ezen felül, amennyiben a szárítógépet helyesen használja, a vasalással járó gondokat is elfelejtheti. A titok abban rejlik, hogy a ruhát a ciklus befejezése után azonnal ki kell szedni a dobból. Ideális a ruhát még melegen kiszedni, összehajtani, a redőket kisimítani és már ki is van vasalva. A társasági élethez viselt ruháknál ez nem elég (szoknyák, ingek és hasonlók), ezeket szükséges átvasalni, de a melegítőket, pólókat, farmerokat elég csak összehajtani. Újra megismételjük, ehhez szükséges a ruhákat közvetlen a szárítás után kiszedni a dobból. Abban az esetben, ha a ruhát sokáig állni hagyjuk és összegyűrődik, a vasalás elkerülhetetlen.

Reméljük, hogy cikkünk segített Önnek szárítógépet választani. Hiszünk benne, hogy ha betartja a tanácsainkat, akkor a kiválasztott szárítógép jól fog szolgálni. Sok örömet és száraz ruhát kívánunk Önnek, ideális esetben vasalás szükségessége nélkül.