Legjobb tűzhelyek 2023

  • Spóroljon pénzt és kímélje meg az idegeit a legjobb tűzhely kiválasztása során.
  • Válasszon a teljesítmény, a fogyasztás, a biztonság és az ár/érték arány alapján.
  • Derítse ki, hogy hol vásárolhatja meg a legolcsóbban.

1-Sporáky-bez-pozadí-300x300-768x768

TOP tűzhelyek 2023-ban

Elektromos - vasmagos Elektromos - üveg-kerámia Elektromos - indukciós Gáztűzhelyek Kombinált
MORA E 120AW ELECTROLUX EKC6430AOW GORENJE EIT5355XPG Amica 5022GE2.43EHZPTSDP Amica 5022GE2.43EHZPTSDP
Főzés minősége
92 %
Sütés minősége
88 %
Vezérlés és funkciók
89 %
Ár/minőség
92 %
Főzés minősége
94 %
Sütés minősége
96 %
Vezérlés és funkciók
95 %
Ár/minőség
96 %
Főzés minősége
95 %
Sütés minősége
96 %
Vezérlés és funkciók
96 %
Ár/minőség
95 %
Főzés minősége
97 %
Sütés minősége
87 %
Vezérlés és funkciók
90 %
Ár/minőség
93 %
Főzés minősége
97 %
Sütés minősége
87 %
Vezérlés és funkciók
90 %
Ár/minőség
93 %
92%
95%
96%
95%
97%
Ár megtekintése Ár megtekintése Ár megtekintése Ár megtekintése Ár megtekintése

Bevezetés

A tűzhely, vagyis ez a szabadon álló készülék, amely a konyhai egység egyik része, a konyha szívét alkotja. Enélkül nem tudná ellátni az alapvető konyhai funkcióikat – a főzést és a sütést. Ha beépített változatot szeretne, akkor két külön készüléket kell vásárolnia, egy beépített sütőt és egy főzőlapot. A tűzhely ötvözi mindkettőt.

A tűzhely feltalálása volt a legfontosabb tényező a főzés történetében. A nyitott tűzhelyet fokozatosan fejlesztették és fokozatosan kemencét is adtak hozzá. A főzés igazi forradalma 1809-ben következett be, amikor a tűzhelyhez már sütőt is adtak, és létrehoztak egy klasszikus tűzhelyet, azaz főzőlappal kombinált sütőt. Már akkor két változata is ismert volt, nevezetesen a gáz és az elektromos. Feltalálásának több mint két évszázada alatt hihetetlenül dinamikus fejlődésen ment keresztül, és számos verziót kínál, mint például:

  • gáztűzhely – kombinálja a gáz főzőlapot a gázsütővel.
  • elektromos tűzhely – mindkét része elektromos, miközben választhat öntöttvas, üvegkerámia vagy indukciós főzőlapot a főzéshez.
  • kombinált tűzhely – a neve is már arra utal, hogy két típust ötvöz, a főzéshez gázra működő főzőlapot és a sütéshez elektromos sütőt kínál. Ez a legnépszerűbb típus.

A főzőlap és a sütő típusainak megfelelő kombinációjával valóban minden igény kielégíthető. Ugyanakkor tisztázni kell, hogy pontosan mit vár el a tűzhelytől. Pontosabban, milyen típusú főzőlapot és milyen típusú sütőt szeretne a kiegészítő funkcióikkal együtt. (Forrás: AppliancesDirect.co.uk)

sporák -v - kuchyni

Tudjuk, hogy a piacon meglehetősen széles a választék, és a vásárlást bonyolíthatja az a tény, hogy alapvetően két készüléket kell választani egyben, amelyeket megfelelően kell összekombinálni, és ebben újabb lehetőségek rejlenek. Ezenkívül a tűzhelyek különböző árkategóriákban mozognak és ami a legfontosabb a sütők (de nem csak azok) sok funkcióval rendelkeznek. Ezért úgy döntöttünk, hogy összeszedjük az összes szükséges információt, amelyre a kiválasztásakor szüksége lesz. Valamint leteszteltük az egyes tűzhelyeket is, a tesztben alaposan megvizsgáltuk a különféle típusú tűzhelyeket, hogy ezzel is segítséget nyújtsunk a vásárláskor. Itt egy áttekintést talál a tűzhelyek legnevesebb gyártóiról, azok alapvető típusairól és tulajdonságairól.

back to menu ↑

Három alapvető tűzhely típus

A tűzhelynek három kategóriája ismert. Alapvetően aszerint osztják fel őket, hogy milyen energiaforrás kell a működésükhöz. Választhat elektromos tűzhelyet (ha nincs gázellátása a lakásban vagy a házban, ahová gázra működő vagy kombinált tűzhelyet tudna csatlakoztatni). Az elektromos tűzhelyek főzőlapjait további három csoportba oszthatjuk, amint azt már fentebb is említettük, és mindegyikük különböző főzési lehetőséget, hőmegtakarítást és fejlettebb funkciókat kínál. Erről bővebben a következő fejezetben olvashat.

Azok számára, akik többet főztek és kevesebbet sütöttek, azok számára a múltban a legkeresettebb – a gázzal működő tűzhely volt. A legnépszerűbb és a legkeresettebb tűzhely ma már az úgynevezett kombinált tűzhely. Neve arra utal, hogy egyesíti az egyszerű és gyors főzést gáz főzőlapon és az  elektromos sütőben történő sütés előnyeit. Az ilyen típusú tűzhelyek mindegyikének megvan a maga előnye és hátránya, és különböző felhasználási módokra és különböző háztartások számára készülnek. Ezért vásárláskor figyelembe kell vennie az adott eszköz adottságait. Az egyes típusok jobban különböznek egymástól, mint gondolná. Ezért készítettük el ezt a cikket, hogy közelebbről megvizsgálhassuk az egyes tűzhelyek sajátosságaikat, és így ön könnyebben kiválaszthatja a legmegfelelőbbet. Mivel már külön cikkben írtunk a sütőkről és azok működéséről, itt elsősorban a tűzhelyek főzési felületeire és azok paramétereire fogunk összpontosítani.

back to menu ↑

Az elektromos tűzhelyek tesztje

Az elektromos tűzhely öntöttvas, üvegkerámia vagy indukciós főzőlapból és elektromos sütőből áll. Mindkét része elektromos áramra működik. Az elektromos tűzhelyet 380–400 V-ra kell csatlakoztatni, hogy teljes mértékben használható legyen. 230–240 V-ra is csatlakoztatható, de ez korlátozza annak használatát, kivételt képeznek a három öntöttvas főzőlappal rendelkező tűzhelyek.

A legjobb elektromos tűzhelyek – öntöttvas

Sorrend Kép Név Értékelés Fogyasztás Főzőzónák száma Sütő térfogata Ár
1. MORA E 120AW
A 4 68 l Ár kiderítése
2. Gorenje EC5341WG
A 4 70 l Ár kiderítése
3. Electrolux EKC6450AOX
A 4 72 l Ár kiderítése

A legjobb elektromos tűzhelyek – üvegkerámia

Sorrend Kép Név Értékelés Fogyasztás Főzőzónák száma Sütő térfogata Ár
1. ELECTROLUX EKC6430AOW
A 4 74 l Ár kiderítése
2. AMICA 510CE1.30P W
A 4 67 l Ár kiderítése
3. AMICA SHC 5784D X
A 4 65 l Ár kiderítése
4. MORA C 512 BW
A 4 62 l Ár kiderítése
5. AMICA SSA 6110 OCW
A 4 65 l Ár kiderítése
6. AMICA SSA 6110 OCX
A 4 65 l Ár kiderítése

A legjobb elektromos tűzhelyek – indukció

Sorrend Kép Név Értékelés Fogyasztás Főzőzónák száma Sütő térfogata Ár
1. GORENJE EIT5355XPG
A 4 70 l Ár kiderítése
2. GORENJE EIT5355WPG
A 4 70 l Ár kiderítése
3. MORA I 878 AW
A 4 70 l Ár kiderítése
4. Gorenje EIT6355XPD
A 4 71 l Ár kiderítése
5. Gorenje EIT5356XPG
A 4 70 l Ár kiderítése

Elektromos tűzhelyek és jellemzőik

A fentiekből következik, hogy ez egy teljesen elektromos típus, amely gázellátással nem rendelkező háztartások számára alkalmas. A teljes funkcionalitás érdekében azonban 380 – 400 V feszültségre van szükség, és a beszerelést szakértőre kell bízni. Ha gyakrabban süt, mint főz, akkor ez a készülék lesz az ideális az Ön számára. Az elektromos tűzhely főzőlapjainak sima felülete van, ezért egyszerűbb a tisztításuk.

A főzőlap típusa szerint további három kategóriába oszthatjuk az elektromos tűzhelyeket:

  • Öntöttvas főzőlappal ellátott elektromos tűzhelyek – Ez az elektromos tűzhelyek legolcsóbb változata. Ez a legrégebbi típus, és sok energiát fogyaszt, mert lassabban melegszik fel és lassan is hűlik ki, mint üvegkerámiás társai. Másrészt az öntöttvas elektromos tűzhelyek kínálják az alacsonyabb, 230–240 V feszültségű csatlakozás lehetőségét a három főzési zónával rendelkező modellnél.
  • Üvegkerámia főzőlappal ellátott elektromos tűzhelyek – Manapság a legelterjedtebb elektromos tűzhelyek. Az üvegkerámia főzőlap hőmérséklet-vesztesége alacsonyabb, mint az öntöttvasé, és ez az arany középutat jelenti az öntöttvas és az indukciós főzőlap között.
  • Indukciós főzőlappal ellátott elektromos tűzhelyek – A piac legfejlettebb technológiájával rendelkező tűzhelye. Első ránézésre hasonlítanak az üvegkerámiás főzőlapokhoz, de az indukciós lapok csak az edény azon felületeit melegíti fel, amelyek érintkeznek a főzőlappal. Ez még több energiát takarít meg.

Előnyök

Egyszerű sütés

Könnyű a főzőlap tisztítása

Alacsonyabb költségek beüzemeltetéskor

Nincs szükség gázellátásra 

Hátrányok

Áramellátás szükséges a működéséhez, a legtöbb esetben 380–400 V-os csatlakozás

A tűzhelyek hőmérséklet-szabályozása nem olyan pontos, mint a gázé, és a gáztűzhely gyorsabban lehűlik

Nagyobb energiafogyasztás, mint a gáztűzhelyeknél

3-Elektrický-sporák-768x1022

back to menu ↑

Gáztűzhelyek tesztje

 Ebben a kategóriában a teljesen gázra működő tűzhelyekről lesz szó. A gáztűzhelyeket különösen a szakácsok és a főzés szerelmesei kedvelik, mivel ezek lehetővé teszik a hőmérséklet pontosabb szabályozását, köszönhetően annak, hogy az égők lángjának intenzitása szabályozható. Sütés esetén azonban a gázsütőben a hőmérsékletet sokkal nehezebb szabályozni, mint az elektromos sütőnél, és ezt a sütés során különféle trükkökkel lehet kiegyensúlyozni.

4-Plynový-sporák-563x1024

Gáztűzhelyek és jellemzőik

A gázsütő mellett gáz főzőlap van ezeken a típusú tűzhelyeken. Működésének alapja a gázégők és a stabil rácsok, amelyek az edényeket közvetlenül az égők lángja felett tartják. Legalább háromnak kell lennie, hogy elegendő helye legyen a főzéshez, azonban van olyan típus, amelyen öt található (minél több, annál jobb). A gáztűzhelyeken lévő edényeket általában szinte azonnal felmelegíti, miután bekapcsolta őket (néhány percen belül), és a hőmérséklet-szabályozás is nagyon egyszerű. Elegendő egy gombot megnyomni, amely szikrát ad és el kell forgatni a használni kíván gázégő gombját, és ezzel bekapcsolni a gáz áramlását. A főzés kényelmes, viszonylag egyszerű és gyors. Azonban előfordulhat gázszivárgás, amely egyre ritkább az automatikus biztosítékok és a láng kialvásakor a gázellátás kikapcsolásának biztonsági funkciója miatt.

A gáztűzhelyek nagy hátránya a sütő és annak bonyolult hőmérséklet-szabályozása – csak 150 – 260 ° C közé állítható be. Általában csak alsó sütési móddal rendelkezik, így a sütés nem lesz egyenletes. Az étel alulról történő megégésének megakadályozására jól ismert trükk az, hogy a rácsot alumínium fóliával tekerik be. A gáztűzhely csatlakoztatásáhoznemcsak gázellátásra van szükség, hanem engedéllyel rendelkező szakember, szerelő jelenlétére is.

Előnyök

Gyors előkészítés és főzési folyamat

A főzőlapok könnyű hőmérséklet-szabályozása

Alacsonyabb vételár

Kis energiaveszteség 

Hátrányok

Nehéz a sütő hőmérséklet-szabályozása

A gázellátás szükséges a működéséhez

A beüzemeltetését szakembernek kell elvégeznie

back to menu ↑

Kombinált tűzhelyek tesztje

A legjobb és egyben legnépszerűbb tűzhely típus, a kombinált tűzhely, amelyet a teszt végén ismertetünk. Már a nevéből is kiderül, hogy itt ötvözik az elektromos és gáztűzhely tulajdonságait. Azzal, hogy ötvözve van a gáz főzőlap az elektromos sütővel kiküszöbölik a fent említett tűzhelytípusok hiányosságait.

Kombinált tűzhelyek és jellemzőik

Természetesen a kombinált tűzhelyek főzőlapja ugyanazon az elven működik, mint a gáztűzhelyeké. Az alapvető különbség azonban a sütés funkciójánál van. Ennek oka, hogy az elektromos sütőben a hőmérséklet 35-350 °C között szabályozható, emellett alulról és felülről is süthetünk vagy meleg levegős sütés is beállítható, mint az elektromos tűzhelyeknél. Tehát a kombinált tűzhellyel a főzés és a sütés a lehető legoptimálisabb környezetben történik.

Előnyök

Gyors előkészítés és főzési folyamat

Könnyű a főzőlap hőmérséklet-szabályozása

Könnyű hőmérséklet-szabályozás a sütőben és egyenletes sütés

Hátrányok

A telepítéshez továbbra is szükség van gázellátásra és szakemberre

Magasabb ár 

5-Kombinovaný-sporák-692x1024

back to menu ↑

A legismertebb és bevált tűzhelyek gyártói a piacon

Ahhoz, hogy a főzés igazán élvezhető legyen és ízletes ételek kerüljenek az asztalra, nagyon jó modellt kell beszereznie. Ha minden főzés előtt meg kell küzdenie a bonyolult bekapcsolási funkciókkal, kevés hely van az edények vagy a serpenyők számára, akkor nem csak nem fogja élvezni a főzéssel eltöltött időt, de az eredmény sem lesz olyan jó, mint ahogy azt szeretné. Ezért vásárláskor érdemes megvizsgálni néhány olyan hagyományos, bevált márkát, amelyek jó minőségű és típusú tűzhelyeket gyártanak. Csak a hagyományokkal rendelkező vállalat használ minőségi anyagokat a gyártáshoz, és így teljes mértékben ki tudja elégíti az ügyfelek igényeit. Sok van belőlük, ezért vessünk egy pillantást a legjobbak közül is a legjobbakra.

back to menu ↑

Egyéb paraméterek, amelyek szerint tűzhelyet választhat

A tűzhely típusának megválasztása az energiaellátás és a főzőlap típusa szerint történik leggyakrabban. Ezután azonban még pár dolgot tisztázni kell, további fontos paramétereket kell figyelembe venni. Melyek ezek? Ezt most részletesen leírjuk.

A főzőlapok típusai

A tűzhelyek típusai eltérnek a főzőlapok és a sütők típusaitól. A gáztüzelésű és kombinált tűzhelyek mind gáz főzőlapokkal rendelkeznek, és abban különböznek, hogy az egyikben gázsütő, a másikban elektromos sütő található. Az elektromos tűzhelynek viszont mindkét része elektromos, de ennél is legfeljebb három típusú elektromos főzőlapot különböztetünk meg:

  • Öntöttvas
  • Üvegkerámia
  • Indukciós

Vizsgáljuk meg mind a négy főzőlap jellemzőit, amelyekkel találkozhatunk az egyes tűzhelytípusoknál.

Gáz főzőlap

Kezdjük a gázzal, mert ez az egyik leghatékonyabb és egyben legkeresettebb típus. A profi és az  amatőr szakácsok is előszeretettel használják őket, mert a főzéshez szükséges hőmérséklet elérése azonnal megtörténik. Csak fordítsa el a gombot, és a beépített piezoelektromos gyújtás esetén nyomja meg a gombot, vagy használja külön az öngyújtót, és a láng már ég is és kezdődhet a főzés. A hőmérséklet, vagyis a láng méretének szabályozása is egyszerű, csak forgassa jobbra vagy balra a gombot. Ez minimális hőmérséklet-veszteséget eredményez. Ez jelentősen csökkenti a főzés költségeit. Hátránya lehet a gázszivárgás veszélye és a nehezebb tisztítás. Ami az első hátrányt illeti, azt jelenleg különféle biztonsági biztosítékokkal és szelepekkel próbáljak kiküszöbölni. Az azonban tény, hogy az ilyen típusú főzőlapokonkevesebb hozzáférhető hely van, ami megnehezíti a tisztítást. Az égők idővel berakódnak és ezek professzionális tisztítást igényelnek.

7-Plynová-varná-deska-1024x1024
6-Varné-zóny-1024x576
8-Litinová-varná-deska-788x678
9-Sklokeramická-varná-deska-1024x889

Öntöttvas főzőlap

Az öntöttvas főzőlap a legrégebbi típusú főzőlap, amelyet elektromos tűzhely részeként kínálnak, de lassan egyre kevesebben válasszák azt a típust. Az öntöttvas főzőlapok csökkentik a tűzhelyek vételárát, de társaihoz – az üvegkerámia és az indukciós főzőlapokhoz – képest sokkal több hátránnyal rendelkezik, mint előnnyel. Lassabban melegszik, és hosszabb ideig meleg marad, ami növeli az égési sérülések kockázatát gyermekek esetén és növeli az energiafogyasztást, ami idővel lenullázza a kezdeti előnyüket – az alacsonyabb vételárat. Hosszú távon az öntöttvas tűzhely többe kerül, mert több energiát fogyaszt, mint egy üvegkerámia tűzhely. Az öntöttvas tűzhely valóban csak azoknak térül meg, akinek alacsonyabb elektromos feszültségforrása van a házában. Ugyanis ennél három főzési zónával rendelkező modelleket is talál, amelyek teljes kapacitáson működnek, ha 230 – 240 V feszültségre vannak csatlakoztatva.

Üvegkerámia főzőlap

A neve is már árulkodó, hiszen üvegből és kerámiából készül. Ez egy erős, mechanikailag ellenálló felület, amely alatt egy beépített rezisztív hőtest található, amely az áramforrás bekapcsolása után felmelegíti és melegen tartja a főzőlapot. Négy-hat különböző méretű főzési zónája van, amelyekre edényeket és serpenyőket helyezhet. Annak a ténynek köszönhetően, hogy a felülete abszolút sík, az edény és a hőtest közötti hőátadás teljesen sima. A sima felületnek köszönhetően viszonylag könnyen tisztítható, hacsak nem a ráégett szennyeződéseket kell letakarítani. Ezután ha egy nehéz edény a felületnek ütközik, meg is károsíthatja azt. Az indukciós főzőlaphoz képest hátrány a nagyobb hőveszteség az edény oldalainál.

Indukciós főzőlap

Ez a legfejlettebb technológiával készült főzőlap. Első ránézésre megegyezik az üvegkerámia főzőlappal, de az indukciós főzőlapon csak a főzési zóna azon része melegszik fel, amelyhez az edény vagy a serpenyő közvetlenül hozzáér, és a lap többi felülete szinte teljesen hideg. Ez csökkenti a hőveszteséget és energiát takarít meg. Mivel az indukció elve az, hogy a főzőzónát csak ott melegíti, ahol az edény érintkezik a főzőfelülettel, így a hő célirányosan oda összpontosul, ahol szükséges. Melegítéskor a főzőrész környéke szinte hideg. A ferromágnesesség elvén működik, ezért az indukciós főzőlapon nem szabad üveg, réz vagy alumínium edényt használni. Annak megállapításához, hogy a serpenyő használható-e az indukciós főzőlapon, könnyen meggyőződhet, ha egy mágnest tesz az edény aljára. A megfelelő edény kiválasztása valószínűleg az egyetlen jelentős hátránya, mert ezen a főzőlapon az étel nem ég oda, így az edények könnyen tisztíthatóak lesznek. (Forrás: CNet.com)

Tűzhely méretei

A tűzhely méretei közül a szélessége a legfontosabb. Kiválasztásakor természetesen figyelembe kell venni a konyhában lévő szabad hely nagyságát. Általában 50 – 60 cm szélességű tűzhelyek kaphatók. Vannak azonban 40 cm-es modellek is, amelyeknek kisebb a főzőzónája, 2-3 égő formájában. Ha azonban nagyobb főzőzónát szeretne,több mint négy égővel, akkor számoljon akár 90 cm szélességgel is.

Főzési zóna

A főzési zóna szélessége szintén közvetlenül függ a tűzhely szélességétől. A főzőlapokon kettő vagy akár hat különböző méretű főzési zóna található. A legnépszerűbb tűhelyek szélessége 50-60 cm, ezen négy főző zóna található. Különösen az üvegkerámiás és az indukciós főzőlapoknál, de már a gáz főzőlapoknak is vannak különféle beépített fejlett funkcióik, amelyek lehetővé teszik ezeknek a zónáknak a gyors és intenzív felmelegítését. Szabályozhatja mit és miben főz. Később további információkat is olvashat ezekről a funkciókról. Általában az alábbi logikus következtetés itt is érvényt nyer, minél nagyobb a család, annál több főzési zónára van szükség. Rendszerint háromfázisú tápellátással rendelkeznek és 5,5–7 kW teljesítményűek. Ezért a beszerelésükhöz mindenképp szakemberre lesz szükség.

A főzőlap működtetésének a lehető legegyszerűbbnek kell lennie

A főzőlap leggyakoribb irányítása mechanikusan történik, az elülső oldalába beépített gombok segítségével. A gáz főzőlapoknál már megszokott a beépített szikrát adó gomb is, amely egy pillanat alatt szikrát dob. A modern üvegkerámia és indukciós főzőlapok egyre gyakrabban érintésvezérlő felülettel rendelkeznek, amely a főzőlap felületén található.

Formatervezés

A legtöbb készülék esetében két változat létezik, a szabadon álló és a beépített. A tűzhelyeknél ez kicsit más. Beépített változata két különálló készülékből áll:

  • külön sütő
  • külön beépített főzőlap

Ezek a részek más-más helyen vannak beépítve a konyhai egységbe. Számolni kell egy elég nagy lyukkal a sütő számára, leggyakrabban egy magasabb helyen, hogy ne kelljen lehajolnia. A főzőlapot szintén egy kivágott helyre kell beszerelni a konyhai pultba. A sütő és a főzőlap is rendelkezik saját kezelőpanellel. A dizájn szempontjából tökéletesen illeszkednek a konyhájába, és elegánsnak tűnnek, de magasabb árral kell számolnia.

A tűzhelynek a szó valódi értelmében csak egy szabadon álló változata van, amelyet a konyha pultba lehet illeszteni, leggyakrabban az 50 – 60 cm széles kialakított helyre. A sütőt és a főzőlapot egy panelról lehet vezérelni. A vételára jóval alacsonyabb. De a szabadon álló változatot valamivel nehezebb összehangolni a konyha többi részével, de sok szín és anyag közül lehet választani.

Mindkét változatban különféle anyagokból gyártott darabokat talál, amelyek főként fémből, rozsdamentes acélból és más anyagok utánzataiból készülnek. A gáz főzőlapok leggyakrabban zománcból készülnek. Az elektromosok pedig típusuk szerint öntöttvasból vagy üvegből. A szabadon álló tűzhelyek leggyakoribb színváltozatai a fehér, a fekete és az ezüst. Mint a legtöbb konyhai készüléké.

A tűzhely vásárlásakor az alapvető támpont az energiafogyasztási címke kell, hogy legyen

Amint azt már számos cikkünkben említettük, az energiafogyasztási címkéről rengeteg információt megtudhatunk, például egy bizonyos készülék, jelen esetben a tűzhely villamosenergia-fogyasztását, és hogy melyik energiaosztályba tartozik. Ezek az adatok segítenek az ügyfélnek eldönteni, melyik modell a legmegfelelőbb a számára. A helyes döntéssel pénzt takaríthat meg, már a vásárláskor, de a tűzhely hosszú távú használatakor is.

A termék energiahatékonyságát egy színskála mutatja, amelyen minden egyes szín a készülék energiahatékonyságát és egyes energia osztályba való besorolását mutatja, a zöld „A“ kategória a legenergiahatékonyabb. Éppen ellenkezőleg, a vörös G kategóriájú készülékek nem energiatakarékosak és nem is hatékonyak. A zöld kategória három új osztállyal bővült, nevezetesen A +, A ++ és A +++. Az A + osztály 25%-kal energiatakarékosabb a korábban legelőnyösebb A osztályhoz képest, az A ++ osztály 25%-kal az A +-tól. A tűzhelyek az A + osztálytól a B osztályig terjednek, a legrosszabb a C osztály, de ez már nagyon ritka. A túlnyomó többségük az A kategóriába tartozik. Az A + kategóriás modell hazánkban még mindig viszonylag ritkán található, de fokozatosan bővül a kínálat.

A tűzhelyek esetében az energiafogyasztási címke két változatával találkozhat, attól függően, hogy gáz vagy elektromos készülékről van szó. Az elektromos tűzhelyek fogyasztása kWh – kiloWatt órában, a gáztűzhelyek fogyasztása joule-ban vagy megajoule-ban van megadva. Egyébként megegyezik a sütők energiafogyasztási címkéjével. Vannak információk a modell energiahatékonyságáról, kilowattban kifejezett teljesítményéről, decibelekben a zajszintről, a belső tér térfogatáról literben, de a sütési ciklusok során elért energiafogyasztásról is (hagyományos, de hagyományos és légkeveréses esetben (ha a sütő ezt az opciót kínálja)) a tér belsejében, normál terhelés mellett, MJ/ciklus és kWh/ciklusban kifejezve. (Forrás: Európai Bizottság)

10-Energetický-štítek-1024x624
11-Dotykové-ovládání-1024x768

back to menu ↑

A modern tűzhelyek funkciói

A mai tűzhelyek funkcióinak ismertetésénél a főzőlap funkcióin túl a sütő funkcióival is foglalkoznunk kell, hiszen magától értetődik, hogy hatalmas szerepet játszanak a készülékek kiválasztásánál. Ebben a fejezetben ismételten a sütők vásárlására vonatkozó legfontosabb paramétereket mutatjuk be. De manapság a főzőlap fejlett funkciói sem maradnak el. Ezt most megmutatjuk.



back to menu ↑

Végszó

Segített önnek ez az útmutató a tűzhely kiválasztásában? Reméljük, hogy igen. Ha még mindig vannak kérdései, akkor vegyük át az egészet még egyszer. Mindenekelőtt el kell döntenie, milyen típusú tűzhelyet szeretne vásárolni. Sütni vagy főzni szeret inkább? Előnyben részesíti az egyszerű tisztítást és a pontosabb hőmérséklet-szabályozást főzés közben? Ha igennel válaszolt a kérdésekre, válasszon elektromos tűzhelyet, ha pedig nem, akkor gáztűzhelyet. Vannak kombinált tűzhelyek is a bizonytalanok számára. Az elektromos változatnál háromféle főzőlap közül választhat. Ha lehetősége van 380-400 V feszültséghez csatlakoztatni, akkor az öntöttvas főzőlapot vesse el. Az indukciós főzőlap energiatakarékos, de nem használható rá mindenféle edény. A legvariálhatóbb az üvegkerámia tűzhely. Ha ezt a két alapvető tényezőt választotta a tűzhelyeknél, akkor már félig nyert ügye van. Továbbá vegye figyelembe a méreteit, a főzési zónák számát, a fogyasztást és a plusz funkciókat is. önnek kell tudnia, melyiket fogja a legtöbbet kihasználni és milyen funkcióra nincs szüksége. Végül ellenőrizze le a tűzhely árát, hogy ne lépje túl a költségvetését, és ezzel már meg is van a befutó. Sok szerencsét.

back to menu ↑

Mennyibe kerülnek a tűzhelyek?

A tűzhelyek ára esetében túl sok tényező játszik fontos szerepet. Például, hogy gáz vagy elektromos változatról van szó. A gáztűzhely általában sokkal olcsóbb, és az elektromos tűzhelyek sem egyformák. Az indukciós változat sokkal drágább, mint az öntöttvas és üvegkerámia változat. Természetesen az ár tovább emelkedhet attól függően, hogy milyen funkciókkal rendelkezik a főzőlap vagy a sütő. Ezért nehéz bármilyen árkategóriába besorolni és jellemezni őket. Az alapfelszereltségű, de már jó minőségű modellek ára 76 000 Ft körül mozog.

  • 145 000 Ft-ig – ebben az árkategóriában szinten minden típusú tűzhely megtalálható, de mindenek előtt gáztűzhelyek átlagos funkciókkal és kicsi vagy közepes méretű sütővel.
  • 145 000 – 363 000 Ft közt – ebben a kategóriában különféle felszereltségű elektromos és kombinált tűzhelyet talál, kiváló energiamegtakarítással.
  • 363 000 Ft felett – ezek már olyan tűzhelyek, amelyek nemcsak csúcsminőségűek, mindenféle funkcióval vannak felszerelve, hanem más csúcstechnológiákkal is rendelkeznek, például csúcs minőségű indukciós főzőlapokkal vagy nagy sütővel. A dizájnjuk is luxust idéz, leggyakrabban rozsdamentes acélból készülnek.

back to menu ↑

Hogyan tartsa tisztán a tűzhelyet

Valószínűleg nem fogunk örömet okozni, de a tűzhely tisztán tartásának legjobb módja az, ha minden főzés és sütés után letisztítja azt. Megértjük, hogy nincs mindig energiája vagy ideje erre. Ezért egy egyszerű tippel szeretnénk segíteni, hogyan egyszerűsítheti le ezt a munkafolyamatot. Ez a tipp azonban csak a gáztűzhelyeknél működik. De itt is ajánljuk, hogy rendszeres szerelje szét, tisztítsa meg és törölje szárazra a gázrózsákat, ezzel is meghosszabbítva a tűzhely élettartamát. Üvegkerámia tűzhely esetén sajnos nincs más megoldás, mint a rendszeres tisztítás, mert ha a piszok ráég az üveglapra, akkor az eltávolítás során meg is károsíthatja azt. Az indukciós tűzhely esetén nem kell attól félni, hogy ráég az étel, csak időnként finoman le kell törölni.

12-Čištění-sporáku-1024x714

Az erősen szennyezett gáztűzhely esetében a sütőpor vagy a szódabikarbóna nyújthat segítséget, amellyel gyengéden lecsiszolhatja a piszkot és kevés mosogatószer hozzáadásával a zsírt is feloldhatja. Egyszerűen keverje össze kevés vízzel, hogy paszta szerű állaga legyen. Ezután vigye fel a foltokra mikroszálas ruhával, szivaccsal vagy a kevésbé hozzáférhető helyekre fogkefével. Ha még így sem oldódtak fel a foltok, adjon egy kis sót a keverékhez, és ismételje meg a folyamatot.

Tanácsot adtunk, hogyan válasszon tűzhelyet, most már tudja, milyen típust szerezzen be, és hogy az egyes kategóriákban mely modellek a legjobbak. Azt is tudja már, hogyan kell karbantartania az új tűzhelyet. Most már csak az maradt hátra, hogy sok finom ételt készítsen és ehhez jó étvágyat kívánunk. Élvezze az ízletes ételeket és szerettei társaságát.